juro
25.05.05,08:55
som zivnostnik neplatca dph. dostal som zakazku na stavebne prace. firma ktora zakazku zadala je platca dph. aj cenovu ponuku som dal bez dph. pracu dam vyhotovit dalsim zivnostnikom. 1) oplati sa mi stat sa dobrovolnym platcom dph?? ake to ma vyhody a nevyhody???
2) je lepsie viest uctovnictvo pre platcu dph jednoduche alebo podvojne???

vdaka za pomoc
Luckasari
25.05.05,08:41
či sa stať alebo nestať platiteľom DPH závisí hlavne od toho, akých máte odberateľov, ak je väčšina odberateľov platiteľom DPH, tak sa vám oplatí stať sa platiteľom DPH

ad 2) podľa môjho názoru je podvojné účtovníctvo prehľadnejšie ako jednoduché, ale jeho vedenie je aj drahšie, keďže ste živnostník, tak nemáte povinnosť viesť podvojné účto, ale samozrejme sa môžete dobrovoľne rozhodnúť, a viesť podvojné, nie jednoduché účto
evae
25.05.05,09:05
ja pracujem pre stavebnu firmu a nerozumiem preco sa chcete stat platcom. mame vela zivnostnikov a nie su platci a nie je to problem. ved firme je jedno ci zaplati DPH Vam alebo Danovemu uradu :) pokial nemusite nerobte si zbytocne papierovacky. teda ak sa nemylim.
Manual
25.05.05,15:43
som zivnostnik neplatca dph. dostal som zakazku na stavebne prace. firma ktora zakazku zadala je platca dph. aj cenovu ponuku som dal bez dph. pracu dam vyhotovit dalsim zivnostnikom. 1) oplati sa mi stat sa dobrovolnym platcom dph?? ake to ma vyhody a nevyhody???
2) je lepsie viest uctovnictvo pre platcu dph jednoduche alebo podvojne???

vdaka za pomocAk nie si plátca DPH, tak si konkurenceschopnejší pri tvorbe ponukových cien ako ten čo je platca DPH
Napr.
Ty spravíš ponuku ako neplátca DPH na murárske práce radovému občanovi za 100,- Sk
Plátca DPH pri dodržaní toho istého zisku musí dať 100+19=119,-
To tnamená že radový občan si vybere skôr Teba ako neplátcu DPH.
Ale sú prípady, keď robíš pre nejakú firmu, čo je plaátca DPH a tá si hladá dodavatelov, ktorí sú tiež plátcami DPH. Je to na zváženie, v akej oblasti sa chceš pohybovať a podla toho si vybrať.
Muška
25.05.05,16:27
Okienko slovenčiny:
"PLATITEĽ DPH" - správne
"PLATCA DPH" - nesprávne
Manual
25.05.05,17:13
[QUOTE=Muška]Okienko slovenčiny:
"PLATITEĽ DPH"[/QUOTE
Áno Muška, veď hej, polepšíme sa, ale v Trnave je tvrdý platitel
Pekný večer Ti želám...