slavatka
27.11.08,11:43
Dobry den. Chcem sa opytat, ako prebieha dedicske konanie, ak dedicom je aj nemanzelske dieta (moj pripad). S otcom sme boli v neustalom kontakte, v rodnom liste je uvedeny ako moj otec (na zaklade DNA testov). Potrebujem vediet, ci mi pride nejake vyrozumenie ohladom dedicskeho konania, alebo je potrebne, aby som sa on sama prihlasila (kde, kedy, ako???). Jeho manzelka ma urcite do dedickeho konania nezahrnie a neviem, ci si na notarstve zistuju vsetkych zakonnych potomkov. Dakujem za rady.
Mária27
27.11.08,20:20
Jeho manželka má povinnosť nahlásiť všetkých zákonných dedičov, teda aj teba. Ak by tak neurobila a prebehlo by dedičské konanie, mohol by si žiadať o jeho obnovu.

Odporúčam ti počkať, ak by ti asi do pol roka nič nedošlo, informuj sa na notárstve.
marjankaj
27.11.08,21:36
Jeho manželka má povinnosť nahlásiť všetkých zákonných dedičov, teda aj teba. Ak by tak neurobila a prebehlo by dedičské konanie, mohol by si žiadať o jeho obnovu.

Odporúčam ti počkať, ak by ti asi do pol roka nič nedošlo, informuj sa na notárstve.


No nie som si istý, že to má povinnosť. Ak by to nenahlásila, tak by sa dedičské konanie neuskutočnilo? A ak bude po nej dedičské konanie, tak kto má povinnosť to nahlásiť? Jej manžel? S tým ostatným súhlasím.
slavatka
28.11.08,06:43
Dakujem za odpoved, len neviem, kde mam zistit, ci uz dedicske konanie prebehlo. Zo strany jeho manzelky neocakavam priznanie, ze existujem. Skor potrebujem vediet, na koho konkretneho sa mam obratit, kde sa da zistit, ako a ci vobec to prebieha...
aksas2
28.11.08,06:49
skus zavolat na miestne prislusny sud tam by ti mali povedat ktory notar dedicstvo prejednava
slavatka
28.11.08,06:53
skus zavolat na miestne prislusny sud tam by ti mali povedat ktory notar dedicstvo prejednava
Ok, skusim si to obvolat, dakujem za radu:)
OKAA
28.11.08,07:19
Nemusí ti ani žiadne vyrozumenie príst-AK-by tvoj biologický otec niekomu daroval svoju čiastku.Potom by nebolo čo dedit.Ak by spísal len závet,tak tú môžeš napadnút.Ale,ak niekomu daroval-darovacou zmluvou,tak tá je bohužial nenapadnutelná.Vela štastia............
slavatka
28.11.08,07:24
Nemusí ti ani žiadne vyrozumenie príst-AK-by tvoj biologický otec niekomu daroval svoju čiastku.Potom by nebolo čo dedit.Ak by spísal len závet,tak tú môžeš napadnút.Ale,ak niekomu daroval-darovacou zmluvou,tak tá je bohužial nenapadnutelná.Vela štastia............
Mozne je vsetko, ved uvidime... Dakujem:)
gabooz
28.11.08,08:53
súhlasím, okrem toho súd zisťuje dedičov zo zákonnej povinnosti
slavatka
28.11.08,08:55
súhlasím, okrem toho súd zisťuje dedičov zo zákonnej povinnosti
Takze to znamena, ze ma nesmu opomenut???
Mária27
28.11.08,16:27
Prečítaj si § 460 - 487 občianskeho zákonníka, veľa sa dozvieš.

Kto nahlasuje úmrtie, vybavuje pohreb ... býva zvyčajne požiadaný o uvedenie dedičov. Za súd vybavuje dohodu s dedičmi notár. Ak žiaden z dedičov neuvedie dalšieho dediča, notár nepátra. Ak sa neskôr prihlásiš, začne sa nové konanie.