Ester plus
27.11.08,12:32
Aká je lehota na ohlásenie zmeny do ZP pri vzniku a ukončení PN?
Tweety
27.11.08,11:33
Aká je lehota na ohlásenie zmeny do ZP pri vzniku a ukončení PN?
Do konca nasledujúceho mesiaca, po mesiaci, v ktorom zmena nastala.
Ester plus
28.11.08,06:34
Pozerala som do zákona ale nikde som to nenašla, ktorý paragraf o tom hovorí. Dnes mi v ZP povedali, že každá zmena sa hlási do 8 dní.
ZDENIELA
28.11.08,06:45
Platitelia poistného, ktorí sú zamestnávateľmi, SZČO alebo samoplateľmi sú povinní:
...
c) písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni spôsobom určeným úradom najneskôr do ôsmich pracovných dní zmenu platiteľa poistného, okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 8 (poistenca štátu), ktorú treba oznámiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného, a okrem zmeny platiteľa poistného z dôvodu uvedeného v § 11 ods. 9 (súbeh poistenca štátu a zamestnanca, SZČO), ktorú treba oznámiť najneskôr v termíne pre podanie ročného zúčtovania za rozhodujúce obdobie, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného

Ďalšia z obľúbených výnimiek, o ktorej ani na poisťovni nevedia, nech si teda naštudujú vlatnú stránku ;)
Ester plus
28.11.08,06:50
Ďakujem.
Zuzy
05.01.09,12:41
K príspevku č. 4: to znamená, keď zamestnanec je dočasne PN od 2.1.2009, tak treba to hlásiť ZP? Ten istý zamestnanec bol v roku 2006 tiež PN a vtedy som to nenahlásila, je to veľká chyba?
veronikasad
05.01.09,12:59
K príspevku č. 4: to znamená, keď zamestnanec je dočasne PN od 2.1.2009, tak treba to hlásiť ZP? Ten istý zamestnanec bol v roku 2006 tiež PN a vtedy som to nenahlásila, je to veľká chyba?
Rok 2006 už nerieš, začiatok PN z roku 2009 treba nahlásiť do konca februára 2009.
wagner
05.01.09,18:42
Teda ja nie som zamestnanec ale dobrovoľný plátca na nemocenské poistenie. Som evidovaná na ÚP a som PN od 2.1.2009.Tiež to mám nahlásiť na ZP?
wagner
06.01.09,07:42
Poradí mi niekto?
Marína
06.01.09,10:24
ZP stačí(aspoň VšZP), ak pri ročnom zúčtovaní ako prílohu dáš Potvrdenie na účely vylúčenia povinnosti platiť poistné za obdobie: 01.01.2009-31.12.2009, na ktorom sa uvádzajú obdobia DNP(ošetrovné,materská, vyrovn.dávka,rodič.prísp.) a budeš mať uvedenú každú dočasnú PN od-do počas r.2009. Potvrdenie ti vydá SP, odbor nemoc. poistenia na tvoju žiadosť.
Andyke
06.01.09,10:50
Teda ja nie som zamestnanec ale dobrovoľný plátca na nemocenské poistenie. Som evidovaná na ÚP a som PN od 2.1.2009.Tiež to mám nahlásiť na ZP?
Podľa mňa Ty nemusíš nič nahlasovať v zdrav.poisťovni. Si uchádzačka o zamestnanie a z tohto dôvodu platiteľom za Teba je štát (aj keď momentálne si PN nedošlo k zmene platiteľa - stále je to štát.)
Marína
06.01.09,10:53
Nevšimla som si, že si evidovaná na ÚP. PN musíš nahlásiť tam.
Orsz
06.01.09,11:34
K príspevku č. 4: to znamená, keď zamestnanec je dočasne PN od 2.1.2009, tak treba to hlásiť ZP? Ten istý zamestnanec bol v roku 2006 tiež PN a vtedy som to nenahlásila, je to veľká chyba?

Keď som to zisťovala, povedali na ZP, že sa to má dorobiť - problém vznikne pri prípadnej kontrole. Ak sa to neodovzdá, počítajú penále za neodovzdanie tlačiva za každý deň... Ja sa radšej nespolieham na to, že ma kontrola v každom prípade obíde..:cool: .
wagner
06.01.09,13:16
Ďakujem, dúfam že to platí aj v prípade, že PN nemienim hlásiť na ÚP. Doklad zanesiem do SP.Platím si dobrovoľne na nemoc a obvodný by mi musel vystaviť dve PN( jednu pre ÚP a druhú pre SP). Čo niekedy môže byť menší problém.
veronikasad
06.01.09,13:25
Ďakujem, dúfam že to platí aj v prípade, že PN nemienim hlásiť na ÚP. Doklad zanesiem do SP.Platím si dobrovoľne na nemoc a obvodný by mi musel vystaviť dve PN( jednu pre ÚP a druhú pre SP). Čo niekedy môže byť menší problém.
Zdenka, nevidím problém s vystavením 2 PN. Mám ich tiež. Ak to nebudeš mať nahlásené na ÚP a budeš mať v čase kontaktu kontrolu zo SP, pôjde o porušenie liečebného režimu.
Tweety
06.01.09,13:29
Zdenka, nevidím problém s vystavením 2 PN. Mám ich tiež. Ak to nebudeš mať nahlásené na ÚP a budeš mať v čase kontaktu kontrolu zo SP, pôjde o porušenie liečebného režimu.
Pozor, ak poberáš dávky, takže nahlásiť DPN musíš, lebo platí:
poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých má nárok na výplatu nemocenského, ošetrovného, materského a počas ktorých sa mu vypláca rodičovský príspevok.
veronikasad
06.01.09,13:31
Pozor, ak poberáš dávky, takže nahlásiť DPN musíš, lebo platí:
poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých má nárok na výplatu nemocenského, ošetrovného, materského a počas ktorých sa mu vypláca rodičovský príspevok.
Citovala si môj príspevok, patrí to zrejme wagner. Ja som živnostník + DPO.
Tweety
06.01.09,13:34
Citovala si môj príspevok, patrí to zrejme wagner. Ja som živnostník + DPO.
Áno, patrí, prísp. wagner som aj vybrala, len asi zaúradoval škriatok a mi ho vymenil.:mad:
wagner
06.01.09,13:34
Ja už nemám dávky v nezamestnanosti, nič z ÚP nepoberám, som tam len pre evidenciu.( najradšej by sa ma zbavili, lebo im dvíham percentá nezamestnanosti) Inak keď mám kontakt, tak vtedy využijem aj návštevu u lekára - keby náhodou niečo. Ďakujem za rady