slabikar
27.11.08,13:01
ak posielate baliky zo svojho eshopu, kupujete si baliky roznych rozmerov od nejakej firmy alebo chodite po obchodoch a pytate?
ako najrychlejsie si pripravite balik na odoslanie? mate nejaky specialny postup, ci sa "hrate" s balenim prilis dlho?
Filip Glasa
28.11.08,13:27
Krabice používam aj staré aj nové. Na malé zásielky používam bublinkové, alebo iba obyčajné A4 obálky. S obálkami je najmenej roboty a je to najrýchlejšie. Keď musím použiť krabicu, tak si rozmyslím či má zmysel zásielku poisťovať, lebo poistené balíky sa špeciálne balia a je s tým robota.
Niekedy sa dá použiť aj baliaci papier 2-3 vrstvy namiesto obálky, ale zase je s tým dosť roboty. Rovnako sa dá použiť aj kartón (podobne ako baliaci papier) z veľkým balíkov, ktoré ja už nepoužijem. Do kartónu zabaliť, následne do baliaceho papieru, alebo iba oblepiť lepiacou páskou.
Balíky aj obálky kupujem v packshope a v ševte. Mám ťažký veľký stojan na tenkú lepiacu pásku a takú tú klasickú "rúčku" na veľkú lepiacu pásku. Dobre sa s týmito pomôckami balí.
slabikar
28.11.08,13:33
tie pomozcky na pasky si chcem kupit aj ja, lebo sa mi uz po reklamnej kampani rozbehol eshop a uz teraz ma to nebavi stale s nechtom hladat kde skoncila paska :D.
a k tomu poisteniu - co ak sa nieco stane a balik sa strati? posta mi preplati tu sumu, na ktoru je poisteny balik? a co v pripade nepoisteneho balika, tak posta povie, sorry, Vinnetou a viac sa nestara?
rickman
28.11.08,13:42
Poistenie balikov a zasielok ako takych funguje viacmenej na jednom principe. Zasielku ti preplatia, len ak bude totalne znicena. Za "ciastocne" obuchanie mozes ty nespravnym zabalenim :).
Filip Glasa
29.11.08,10:28
No ak posielam knihy, tak by to bolo jednoducho príliš drahé poistiť balík. Musím sa spoliehať na to, že väčšina balíkov dorazí v poriadku. Pri drahších a háklivejších tovaroch by som už poistenie zvažoval. Ale ak so také niečo posielal, tak som to poslal kuriérom, kde mali poistenie na vysoké sumy automaticky.
Dáša_
29.11.08,11:13
Ja mám veľké šťastie, že spolupracujem (nie v tejto činnosti) s firmou, ktorá má kvantá krabíc, ktoré vyhadzujú do odpadu. Takže chodím pravidelne a lovím :))) Už viem, kedy chodí ten najlepší tovar s najvyhovujúcejšími krabicami.
Do papiera nebalím - je to zdlhave. Ale je pravda, že moje zasielky nie sú drahé - vacsina sa pohybuje niekde medzi tisíc a dve tisíc. Zatial všetko vždy došlo na miesto určenia, nepoisťujem. Zbytočne by to predražovalo.

Tie "rúčky" na širokú pásku používam tiež. Prešla som si katalogy firiem, čo ponúkajú takét veci. Stali do tisicky. A potom som u nás v jednom obchode objavila v podstate to iste a nestálo to ani 2 stovky. Hned som kupila 2 (na bielu aj na hnedu pásku).
Balíky prevazujem špagátom a v IKEA som si kúpila taky vozík na prepravu z parkoviska k priehradke. Na uchytenie mam z auta popruh na batožinu.

A sú aj také veci, ktoré balím iba do bublinkovej obálky. Alebo aj iba do obyčajnej, ale pridávam este další obal do vnútra.
Dáša_
29.11.08,11:18
A ešte ma napadlo, pár vecí som z ponuky vyradila, lebo mali blbý rozmer. A balili sa tak ťažko, že radšej oželiem zisk z nich :D

Lebo potom by sa mohlo stat, ze by som vyrábala aj takéto balíky :D:D
(nie je moj, ale jednej mojej znamej )
slabikar
29.11.08,11:59
No ak posielam knihy, tak by to bolo jednoducho príliš drahé poistiť balík. Musím sa spoliehať na to, že väčšina balíkov dorazí v poriadku. Pri drahších a háklivejších tovaroch by som už poistenie zvažoval. Ale ak so také niečo posielal, tak som to poslal kuriérom, kde mali poistenie na vysoké sumy automaticky.

6 Sk za 1000 Sk poistenie a za kazdych dalsich 1000 Sk bavyse 2 Sk poistenie je drahe?
ved ja platim za baliky na dobierku bezne 100 Sk + 6-8 Sk za positenie, takze radsej si dam poistit veci
slabikar
29.11.08,12:05
a v IKEA som si kúpila taky vozík na prepravu z parkoviska k priehradke. Na uchytenie mam z auta popruh na batožinu

no ty koxo, ty si sa teda rozbehla. ja sice som tento tyzden tiez isiel s kopcom balikov na postu ze ma ani nebolo vidiet a vsetci na mna cumeli ze ci neidem z psychiatrickej liecebne :D
slabikar
29.11.08,12:06
A ešte ma napadlo, pár vecí som z ponuky vyradila, lebo mali blbý rozmer. A balili sa tak ťažko, že radšej oželiem zisk z nich :D

Lebo potom by sa mohlo stat, ze by som vyrábala aj takéto balíky :D:D
(nie je moj, ale jednej mojej znamej )



:D:D:D:D:D
Filip Glasa
29.11.08,12:25
100 Sk + 6-8 Sk za positenie, takze radsej si dam poistit veci
započítaj čas a baliaci materiál navyše, keďže nepoistený balík môžeš zabaliť v podstate hocijako a dosť rýchlo.
6-8 korún nie je nejak, veľa ale ak posielaš stokorunové balíky, kde máš maržu pár korún, tak je to dosť. Navyše ešte som sa nestretol s tým, že by mi nejaký eshop posielal poistené balíky. Dokonca niekedy mi prídu aj iba obačajné listy (ani nie doporučené). Takže ak sa poškodí 0,001% balíkov, tak to vôbec nemá význam.
slabikar
29.11.08,12:30
započítaj čas a baliaci materiál navyše, keďže nepoistený balík môžeš zabaliť v podstate hocijako a dosť rýchlo.
6-8 korún nie je nejak, veľa ale ak posielaš stokorunové balíky, kde máš maržu pár korún, tak je to dosť. Navyše ešte som sa nestretol s tým, že by mi nejaký eshop posielal poistené balíky. Dokonca niekedy mi prídu aj iba obačajné listy (ani nie doporučené). Takže ak sa poškodí 0,001% balíkov, tak to vôbec nemá význam.

aky cas navyse a aky baliaci material navyse? ja som sa prave na to na poste pytal a povedali, ze v pripade poistenia sa balik musi balit do bieleho papiera preto, ked niekto na hnedy balik pise modrym perom a nie je na nom nic vidiet. no ja som doniesol baliky s vytlacenymi stitkami a bez problemov to zobrali, kedze povedali ze je to dobre viditelne a nemusim to balit do bieleho papiera.
Dáša_
29.11.08,14:35
moje balíky sú hlavne objemné, takže odniesť naraz viac ako 4 nie je mysliteľné
bubo277
29.11.08,20:34
Neviem nakoľko môžem robiť reklamu, ale pre BA a okolie by som v tejto veci odporúčal packservice.sk. Prinesiete tovar a o zabalenie a expedovanie sa postaráme.
Filip Glasa
30.11.08,06:43
Poistené balíky musíš baliť do baliaceho papiera, prelepovať spoje a podpisovať ho. Obyčajný balík nemusíš baliť do papiera a ani nejako špeciálne prelepovať. Naviac ak máš zmluvu s poštou, tak môžeš použiť nejaké netradičné rýchlo-balenia.
Čo sa týka vybavovania balíkov a skladovania tovaru, tak môžem doporučiť aj:
http://www.fulfillment.sk/
A to nie len pre BA, keďže balíku aj prijmú a uskladnia.
Dáša_
30.11.08,07:02
Naviac ak máš zmluvu s poštou, tak môžeš použiť nejaké netradičné rýchlo-balenia.


falap nejak mi uniklo, ty máš nejakú zmluvu s poštou? Môžeš o tom povedať niečo bližšie? Ja by som sa rada tiež k niečomu takému prepracovala, tak ma zaujíma, aké sú podmienky.
slabikar
30.11.08,08:16
Poistené balíky musíš baliť do baliaceho papiera, prelepovať spoje a podpisovať ho. Obyčajný balík nemusíš baliť do papiera a ani nejako špeciálne prelepovať. Naviac ak máš zmluvu s poštou, tak môžeš použiť nejaké netradičné rýchlo-balenia.
Čo sa týka vybavovania balíkov a skladovania tovaru, tak môžem doporučiť aj:
http://www.fulfillment.sk/
A to nie len pre BA, keďže balíku aj prijmú a uskladnia.

pisal som, citujem: "ja som sa prave na to na poste pytal a povedali, ze v pripade poistenia sa balik musi balit do bieleho papiera preto, ked niekto na hnedy balik pise modrym perom a nie je na nom nic vidiet. no ja som doniesol baliky s vytlacenymi stitkami a bez problemov to zobrali, kedze povedali ze je to dobre viditelne a nemusim to balit do bieleho papiera."

a co sa tyka fullfilment, tak tymto firmam neverim, lebo len, podla mna, zbieraju informacie o dodavateloch a odberateloch a postupom casu ti zazracne zacnu klesat objednavky, lebo oni zacnu robit tieto veci na vlastnu past. aspon taky je moj nazor.
Filip Glasa
30.11.08,08:24
no to som prehliadol, že ti zobrali balík aj bez baliaceho papiera. Mne nezobrali. Závisí od poštárky.


zbieraju informacie o dodavateloch a odberateloch
No keď si myslím, že toto je najjednoduchší spôsob ako získať dodávateľov, alebo či je vôbec problém tískať dodávateľov, tak sa naozaj hlboko mýliš.
slabikar
30.11.08,08:29
No keď si myslím, že toto je najjednoduchší spôsob ako získať dodávateľov, alebo či je vôbec problém tískať dodávateľov, tak sa naozaj hlboko mýliš.

to je len moj nazor. ved dodavatelia a odberatelia su cenna informacia pre kazdeho eshopara a nikto len tak tuto informaciu ani pri pive nepusti von. a hlavne, nie je lepsie si zamestnant brigadnika, ak eshopar nestiha balit, ako davat tieto veci cudzej firme a pustat info?
Dáša_
30.11.08,09:23
no to som prehliadol, že ti zobrali balík aj bez baliaceho papiera. Mne nezobrali. Závisí od poštárky.


Ano, je veľká pravda, že závisí od pošty. Čo niekde v pohode akceptujú, to inde vracajú.
Filip Glasa
30.11.08,09:41
falap nejak mi uniklo, ty máš nejakú zmluvu s poštou?
nemám, ale keď som sa pýtal prečo nemôžem posielať balíky tak ako to posielajú iné zásielkové firmy a eshopy, tak mi pani povedala, že majú zmluvu s poštou.
Nemám čas to teraz riešiť, ale keď sa s niekým z pošty o tomto budem rozprávať, tak dám vedieť.
Inak toto je super pomôcka:
http://www.regina.sk/images/stojan%20na%20lep%20pasku%20SCOTCH2.jpg
Tieto stojany musia byť veľké a ťažké, aby sa ťahaním pásky jednou rokou neodsúvali.
Tá rúčka na lepiace pásky sa dá kúpiť relatívne lacno v ševte aj v regine.
http://www.regina.sk/images/odvijac%20lepiacej%20pasky%20rucn.jpg
Dáša_
30.11.08,10:09
No ja sa stále chystám na tú poštu. Len s balíkmi chodíme až večer a to som ani neskúšala, či tam niekto zodpovedný je. A cez den sa mi tam nejak nechce.

Ja mám iba tú veľkú rúčku na široké pásky. Uzku pásku v podstate nepoužívam. A musím povedať, že balíky sa s tým balia oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie.
VladoaKatka
30.11.08,10:28
Každá pošta je kapitola sama o sebe. Pokiaľ pošty vo väčších mestách alebo na sídliskách zvládnu bez problémov aj viac balíkov, tak na malých poštách v dedinách je to to priamo katastrofa. Každá vedúca je tak premúdrelá, že ... škoda o tom hovoriť a najlepšie je, keď sa zastupuje, ... vetedy dokonca majú požiadavku doniesť balíky doobeda. Či ja mám baliť v noci,:D na to mi nevedeli odpovedať:).

Ja balíky, dobierky balím do hnedého papiera, je lacnejší, kupujem v Ružomberku na kg., spoje pečiatkujem a prelepujem priesvitnou páskou. Balíky viažem umelým motúzom, podľa váhy a ceny dobierky preväzujem viac alebo menej - krát.

Ale ak sa bavíme o balíkoch a dobierkach, máte už EURO zloženky PPP-U? Potrebujem na ukážku, aby mi môj programátor prispôsobil program na ich vypĺňanie. Viem, že sa dajú objednať na pošte, ale pošta je povinná ich poskytnúť aj bezplatne, či nie? ... bohužial na našej pošte ešte nemajú.
Dáša_
30.11.08,11:27
Ak ti to pomôže http://www.posta.sk/page/951 tu su vzory nových tlačív. Ale v ruke som ich nemala. Obavam sa, že ani na pošte ich zatiaľ nemajú, aby sa im nemiešali.

A bezplatne sa poskytujú občanom, firmy by si tuším mali platiť.
VladoaKatka
30.11.08,16:36
Ak ti to pomôže http://www.posta.sk/page/951 tu su vzory nových tlačív. Ale v ruke som ich nemala. Obavam sa, že ani na pošte ich zatiaľ nemajú, aby sa im nemiešali.

A bezplatne sa poskytujú občanom, firmy by si tuším mali platiť.
Informácia je správna, toto mám už dávno, inak som napr. dostala už aj zloženku na PZP v EUR. Je to to isté ako v SKK len je iná mena. Rozmerovo sú úplne identické.

mimotemyJa som pri zmene poukážok dala natlačiť pre firmu a teraz vďaka EUR môžem 2000 ks vyhodiť, sú to vyhodené peniaze. Preto chcem radšej prázdne a tak ako budem dopĺňať adresu odberateľa tak mi program doplní aj odosielateľa. Len mám obavy, že na našej pošte dlho budú prepisovať ručne SKK na EURO.
Filip Glasa
09.12.08,11:19
bežne posielam malé balíčky ako listy v A4 obálkach. Posielam v nich knihy. Tie ešte narýchlo zabalím do baliaceho papiera. Poslal som tak asi 100 listov.
Dnes mi to pani nezobrala - že nedostatočne zabalené. Buď to musím zabaliť do krabice, alebo do bublinkovej obálky.
Tie A4 obálky (hnedé) som kupoval po cca 3 Sk aj s DPH. Bublinkové a malé krabičky stoja cca 10 Sk aj s DPH - ale prejdem teda na ne.
Filip Glasa
05.01.09,15:28
sprievodku na balík je možné tlačiť priamo z tohoto PDF:
http://www.posta.sk/storage/File/tlaciva/11-008-A5-EUR-2008-07-18.pdf

treba na to acrobat reader 8.
slabikar
05.01.09,15:43
sprievodku na balík je možné tlačiť priamo z tohoto PDF:
http://www.posta.sk/storage/File/tlaciva/11-008-A5-EUR-2008-07-18.pdf

treba na to acrobat reader 8.

to pouzivam od zaciatku, ale na poste nie su velmi radi ked musia 3x vyplnovat udaje o sume a pod., tak som im odporucil "indigo" :D a odvtedy mam (maju) pokoj
Filip Glasa
07.01.09,07:32
tlačíš to čiernobielo na bežný papier a zadnú stranu obraciaš a vytlačíš zadnú časť?

Do PDF to píšeš ručne?

Mňa by skôr zaujímalo tlačenie na tieto formuláre rovno z účtovného softwaru. Adresné štítky sú v pohode, podiacie lístky/hárky tiež. Ale šeky a sprievodky som zatiaľ nemal možnosť vyskúšať, lebo nemám ešte tie nové euroformuláre.
Keď ich budem mať, tak to skúsim v Pohode start aj v Money S3 Lite.
slabikar
07.01.09,09:18
uz su aj nove euroformulare. je to pdf subor, kde zadas len raz a to na prvu stranu informacie adresata, odosielatela aj sumu a ono ti to skopne samo na vsetky listy a das to tlacit na A4 a potom otocis papier a potlaci ti zadnu stranu presne tam kde treba.

ta pohoda dokaze automaticky okrem faktury vytvorit aj adresne stitky na balik? aj stitok Dobierka xx EUR?
co sa tyka sekov, tak vraj sa nemozu a teda ani nedaju elektronicky vyplnat. neviem preco
Filip Glasa
07.01.09,12:38
To viem že ti to PDF vytlačí na všetky listy. Ale musíš to tam napísať. Len som nevedel či im to stačí černobielo a ako sa rieši tá zadná strana.
Z ekon. softvéru si z faktúry, objednávky, ... atď. môžeš tlačiť rovno na poštovné formuláre s tým, že adresy a sumy, číslo účtu zoberie práve z faktúry.
Pohoda, Money aj Kros to vedia takto tlačiť. Akurát neviem či majú všetky tlačivá a všetky možnosti. Ak aj nemajú, tak si to vieš zeditovať.

V pohode Start (demo) som práve skúšal podací hárok na listy (hromadný podací lístok) a poštovú poukážku priamo z faktúr. Na poukážke som len na tlači musel nastaviť aby tlačilo na stred - závisý od tlačiarne. Podací hárok je OK, ale na poukážky na účet mi netlačí mňa ako adresáta. Ale to bude nejakým nastavením.

Balíkové sprievodky z pohody vyzerajú divne - neviem na aké poštárske tlačivo by mali pasovať.
Filip Glasa
08.01.09,18:17
Dnes som skúšal nastaviť poštovú poukážku v Pohode, lebo prednastavená tlačová zostava nie je úplne ok.

1. Pravým tlačítkom kliknem na faktúru, zvolím tlačové zostavy.
2. Tam si nájdem poštové zostavy - poštová poukážka typ U
3. V nastaveniach tlače si zadám v druhej záložke tlač v strede. Ide o to ako tlačiareň tlačí na malé formáty - či papier posuvnými lištami posúva do stredu, vľavu, spravo.
4. Stlačím náhľad (ešte nie tlač). V náhľade zase report designer.
5. V report designeri v prvom rade na dvoch miestach kde sa má zobraziť adresát kliknem pravým tlačidlom na textové pole na vlastnosti.
6. Vo vlastnostiach upravím záložku - podmienka - zobraziť vždy.
7. ďalej si skopírujem textové pole varibilný symbol a vložím ho do riadku nad neho a potom ešte o riadok vyššie.
8. Tieto dve nové textové polia upravým vo vlastnostiach tak, že im zadám zobrazovať kód banky a vo vrchnom vzorec číslo účtu. Zase cez vlastnosti pravým tlačítkom.

teraz by som mal mať na poukážke všetky údaje. Jedniná chyba tlače je tá, že netlačí posledné písmená na konci poukážky. Zatiaľ som nenašiel riešenie, ale asi sa treba pohrať s veľkosťou stránky/pukážky, okrajmi a tak.

Takto treba poukážky v designeri uložiť a potom keď je OK, používať.
Dáša_
08.01.09,18:21
Otázka, ako sa vypisujú centy na poukážku?Vypisovala som dobierku na balik a nejak mi to robilo problem.
slabikar
08.01.09,18:26
V pohode Start (demo) som práve skúšal podací hárok na listy (hromadný podací lístok)
na co vlastne pouzivas hormadny podaci listok? co to je?
slabikar
08.01.09,18:29
Otázka, ako sa vypisujú centy na poukážku?Vypisovala som dobierku na balik a nejak mi to robilo problem.

ja som normalne napisal cislo v centoch a aj slovom kolko centov pre istotu a v pohode mi to vzali na poste.
cize hore 45 EUR, 50 cent a slovom blabla EUR, blabla cent
a aj ten stitok dobierka tak isto
Filip Glasa
08.01.09,19:28
podací hárok: hromadné tlačivo na doporučené listy. ľahké balíky posielam ako list - je to o dosť lacnejšie.

centy: tak ako voľakedy haliere, píšem ich číslom
slabikar
08.01.09,19:53
ale na tom podacom harku sa co pise. ked posielas viacerym prijemcom listy tak co? ved aj tak ti musia kdesi napisat podacie cislo nie? ci to je taky veeelky harok a tam sa vsetko zmesti?
Filip Glasa
09.01.09,12:44
tu máš odkaz na ten hárok:

http://www.posta.sk/storage/File/tlaciva/podaci_harok_11_038.xls

Píše sa tam to isté čo na podacom lístku, ale svoju adresu vyplníš len raz a do jednotlivých riadkov píšeš adresátov. Je to čiernobiela A4, čiže každý ekonomický SW to vytlačí bez problému priamo z faktúr.