batorek
27.11.08,13:03
Ja by som mal ohladne zdruzenia 2 FO podnikajucich na jednom mieste otazku ktora sa tyka pokladni ci sa bude pouzivat pokladna len na meno urceneho viest uctovnictvo alebo obidve pokladne sa mozu pouzivat. A este ohladne xamestnancov obidve maju zamestnancov kazdy bude odvadzat za svojich alebo sa musia dat na jedno ico kto je povereni s vedenim uctovnictva.Diky batorek
Lianka
28.11.08,13:24
Mrko
01.12.08,09:31
Ak máte na mysli ERP pokladne, tak sa musí používať len pokladňa, ktorá je evidovaná na toho člena, ktorý je poverený vedením účtovníctva-sú na jeho meno vystavované doklady-faktúry...A to hlavne kvôli DPH, ak ste platca,len jeden podáva priznanie k DPH! My sme tiež združenie dvoch FO- a každý
má na seba prihásených zamestnancov, ktorí robia pre združenie-musíme robiť 2x mesačné výkazy do SP, VšZP
batorek
09.12.08,16:01
No bola som sa pýtať na daňovom úrade ohľadne pokladní a povedali, že každý si môže používať svoju pokladňu jedná sa o 3 FO v združení, ale tržby sa budú dávať spolu do združenia. a SP tiež chce aby sa zamestnanci nahlásili len u jednej FO, ktorá je poverená vedením
účtovníctva, že sa nemôžu dávať výkazy 2 x alebo v tomto prípade 3 x., lebo všetci majú zamestnancov. Teraz fakt neviem ako je to, nemám stým skúsenosti začíname ako združenie od l.2009.
Zoltán Kovács
09.12.08,16:10
No bola som sa pýtať na daňovom úrade ohľadne pokladní a povedali, že každý si môže používať svoju pokladňu jedná sa o 3 FO v združení, ale tržby sa budú dávať spolu do združenia. a SP tiež chce aby sa zamestnanci nahlásili len u jednej FO, ktorá je poverená vedením
účtovníctva, že sa nemôžu dávať výkazy 2 x alebo v tomto prípade 3 x., lebo všetci majú zamestnancov. Teraz fakt neviem ako je to, nemám stým skúsenosti začíname ako združenie od l.2009.

Hrubo označená časť je nesprávna informácia z daňového úradu (tetuška asi nepochopila podstatu združenia).

Osoba, ktorá je poverená vedením účtovníctva je nahlásená aj na DÚ. To znamená, že všetky doklady (aj príjmy aj výdaje) musia byť na jeho meno. Tak isto aj zamestnanci.

Totiž, ak pokladňa je na iného člena združenia, potom príjmy cez túto pokladňu nie sú spoločné, ale len jeho (zo samostatného podnikania mimo združenia).
A so zamestnancami je to rovnako. Ak nie sú zamestnancami poverenej osoby viesť účtovníctvo za združenia, potom sa nepovažujú za zamestnancami združenia, ale konkrétneho člena združenia. A tým pádom náklady - výdavky na takéhoto zamestnanca nie sú spoločné, ale sú nákladmi konkrétneho člena združenia.

Dúfam, že je to zrozumiteľné. :)
batorek
09.12.08,19:42
Pochopil som aj som to takto vyštudoval z príspevkov čo som čítal, ale chcel som sa uistiť že to dobre chápem. Daňový úrad ma vyviedol zo správnej cesty.
Díky batorek