zuzana
25.05.05,08:19
Darujem čistiace prostriedky jednému múzeu.Môžem faktúru(je tam aj DPH) od firmy,, kde som tie prostriedky kúpila hneď zaúčtovať 543/321 celé aj z DPH?Alebo to zaúčtujem 501/321(aj z DPH),DPH si neuplatním?Ako to mám zaúčtovať?
Jana Acsová
25.05.05,06:25
Darujem čistiace prostriedky jednému múzeu.Môžem faktúru(je tam aj DPH) od firmy,, kde som tie prostriedky kúpila hneď zaúčtovať 543/321 celé aj z DPH?Alebo to zaúčtujem 501/321(aj z DPH),DPH si neuplatním?Ako to mám zaúčtovať?Tak ako si uviedla v prvom prípade. Neuplatniť DPH lebo nákup nebol využitý na vlastné podnikateľské aktivity, ale na darovanie múzeu.
zuzana
25.05.05,07:56
Do daň.priznania DPH to vôbec nepôjde do žiadneho riadku?
Jana Acsová
25.05.05,09:05
Podľa mňa riadok 14 v plnej výške, ale na riadku 19 to už nie je. T.j. viesť to v záznamovej evidencii pre účely DPH - pozrela som to cez poučenie k vyplneniu daňového priznania a tam nie sú žiadne obmedzenia. Vychádza mi to tak, aj keď to nahodím do programu.
Ale ja to nerobím.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
zuzana
25.05.05,09:58
Veď to nie je zdan.plnenie ktoré použ,na zdan.plnenie oslob.od dane-poisťov.služby, poštovné, ja som obchodná firma.Ja to do DPH nedávam.
Jana Acsová
25.05.05,11:06
Ja som sa na to tiež tak pozerala, kým som si túto úžasnú vec nevyčítala z poučenia k vyplneniu DP.
Na riadok 14 ide: súčet dane uplatnenej platiteľmi dane k cenám dodaných tovarov a služieb v tuzemsku. (CK a ost. uvedení v poučení t.j. s osobitnou úpravou uplatňovania daneuplatňujú iný postup.)
Takže podľa mňa si obchod (alebo kto) uplatnil voči mne DPH, ja iba nemám nárok na jej odpočítanie podľa § 49 ods. 2 prvá veta, čo sa odzrkadlí v tom, že riadok 14 sa nerovná riadku 18. Na riadku 18 je len uplatnená DPH -v poučení je okrem iného (je to dlhé), že "výška odpočítanej dane sa určí úpravou dane uvedenej v riadkoch 14-17 podľa kategorizácie odpočítania dane, nemožnosti odpočítania ... Takže dar,repre atď. považujem za nemožné odpočítanie, lebo v citovanom §-e sa uvádza "platiteľ nemôže odpočítať daň".
Takto sa to uvádzalo aj v daňovom priznaní pred 1.5.2004.
Možno sa k tejto nemožnej téme pridajú ďalší poraďáci.
Jana Acsová
26.05.05,05:25
A ešte raz k "uplatnenej" dani na riadku 14 DP. Podľa informácie z DR SR sa tento problém dá riešiť aj tým, že si to vediem iba v záznamovej povinnosti a neuvádzam to do daňového priznania.