Janinka
27.11.08,13:17
Dobry den,

viem ze tato tema je tu rozoberana vo viacerych prispevkov ale ja by som potrebovala ucelenu odpoved a hlavne rychlu:
Chcela by som vediet, ci postupujem spravne pri zapise faktur k materialu zo zahranicia. Konkretne: Datum vystavenia fa z CR je 22.11.2008 a uvedena fa je zaroven dodacim listom a dosla 24.11.2008 pribalena k materialu. Prijem na sklad urobim 24.11.2008 kurzom z 24.11.2008 a teraz neviem ci to robim spravne: do uct dam Datum vystavenia 22.11.2008, datum zaradenia 24.11.2008, datum zauctovania 24.11.2008 a datum DPH 22.11.2008, co znamena, ze do DPH na samozdanenie davam inu sumu ako mam na sklade a v uct.. Je to spravne_
V zakone sa pise totiz ze ak je fa v zahr. vystavena pred zacatim odosielania tovaru tak sa datum vystavenia neberie ako datum danovej povinnosti ale ta zavisi od fyzickeho pohybu tovaru, ale ja mam fa vystavene v podstate vtedy ked su aj odoslane spolu s materialom, takze preto beriem den vystavenia fa ako den danovej povinnosti.
A inac robim to takto cely rok, je to velky problem z hladiska danovej kontroly ak to nemam dobre? Je nutne opravovat to spätne a podavat dodatocne DP, ked ide o samozdanenie?
Dakujem pekne.
Vladimír Ozimý
27.11.08,13:03
Dobry den,

viem ze tato tema je tu rozoberana vo viacerych prispevkov ale ja by som potrebovala ucelenu odpoved a hlavne rychlu:
Chcela by som vediet, ci postupujem spravne pri zapise faktur k materialu zo zahranicia. Konkretne: Datum vystavenia fa z CR je 22.11.2008 a uvedena fa je zaroven dodacim listom a dosla 24.11.2008 pribalena k materialu. Prijem na sklad urobim 24.11.2008 kurzom z 24.11.2008 a teraz neviem ci to robim spravne: do uct dam Datum vystavenia 22.11.2008, datum zaradenia 24.11.2008, datum zauctovania 24.11.2008 a datum DPH 22.11.2008, co znamena, ze do DPH na samozdanenie davam inu sumu ako mam na sklade a v uct.. Je to spravne_
V zakone sa pise totiz ze ak je fa v zahr. vystavena pred zacatim odosielania tovaru tak sa datum vystavenia neberie ako datum danovej povinnosti ale ta zavisi od fyzickeho pohybu tovaru, ale ja mam fa vystavene v podstate vtedy ked su aj odoslane spolu s materialom, takze preto beriem den vystavenia fa ako den danovej povinnosti.
A inac robim to takto cely rok, je to velky problem z hladiska danovej kontroly ak to nemam dobre? Je nutne opravovat to spätne a podavat dodatocne DP, ked ide o samozdanenie?
Dakujem pekne.

Z pohľadu DPH nemusí byť kurz rovnaký ako na účely účtovníctva, takže nad tým sa netrápte.
Z toho čo píšete z pohľadu DPH postupujete správne, z pohľadu účtovníctva ak dávate kurz kedy ste prijali materiál na sklad odporúčam si to zadefinovať do účtovnej smernice, pretože v účtovníctve máme použiť kurz zo dňa, kedy vznikol účtovný prípad. Ten máme zadefinovaný v § 2 ako deň kedy došlo k splneniu dodávky...bližšie info k tomu nie je...takže ak považujete za deň splnenia dodávky deň prijatia materiálu na sklad potom postupujete aj z účtovného hľadiska správne a je to v poriadku. Pamätajte si DPH a účtovníctvo nemá spolu nič....to znamená, že na účely zaúčtovania základu dane ako materiálu použijete účtovný kurz na účely DPH zaúčtujete dph ktorú vypočítate na základe zákona o DPH.
Janinka
27.11.08,13:36
... no ono s tym datumom dodania a prepoctom nemam cely rok spravne, donedavna som prepocitala do uctovnictva tiez datumom vystavenia faktury, nakolko chodi naraz s materialom, takze teraz neviem, ci to mam opravovat alebo nechat tak a dat to do internej smernice, ktoru sme doteraz vobec nemali alebo prepisat sumy faktur podla kurzov zo dna, kedy boli fa prijimane na sklad. Dakujem
Janinka
01.12.08,13:04
Haloo nikto mi uz neodpovie?

A este sa mi vyskytla takato otazocka. Material mi chodi s dod. listom v Eurach a ja ho prijimam na sklad podla kurzu v dany den ked dojde, ale faktura mi chodi za tento mat az koncom kazdeho mesiaca a v Skk. Takze logicky mi nebudu sediet prijemky a faktury. Co s tym robit? Dakujem
Janinka
03.12.08,12:27
Prosim poradte mi este aj na predosle otazky, dost sa tym trapim.

A este mam dalsiu, jeden z dodavatelov nahradnych dielovnam na zaciatku kazdeho mesiaca posle kurz k CZK, ktorym mame preratava ceny materialu a takto ich spatne uctovat na zarucne opravy ktore vykoname. Ale mozem ja tento kurz pouzit do uct? Mozem nim preratavat fa? DPH davam dnom vystavenia fa.

Dakujem.