xima
27.11.08,13:31
Syn má 20r. Starala som sa o neho sama. (rozvod) Otec má zlý vzťah i vplyv, nestýkajú sa. Máme za sebou ťažké roky - sklamania aj s ich následkami. Budem rada za Váš názor, radu. Syn "opustil" (úplne sa prestal učiť) 2. roč. bilingvál. anglic. gymnázia. "Hlavu má veľmi dobrú." Zhodli sa i učitelia, mali ho radi. Nikto tomu nerozumel, prečo. Viem že začal riešiť svoju "samostatnosť" lebo bol na mňa veľmi naviazaný. Začal klamať, nekompromisne si presadzovať "svoje". Keďže je ale povahy veľmi lenivej a pohodlnej, doviedlo ho to ... je 2.rok doma, asi 2mesiace má PRAVIDELNÚ brigádu s Sk do domácnosti. (doposiaľ ho "financoval" môj otec, ktorý robil všetko proti mne, syn už prerušil kontakt). Správanie má dobré. Veľa vecí mu už "došlo" ale nerieši svoju budúcnosť, osamostatnenie, školu. Čas uteká a mám obavy. Ja by som chcela aby vycestoval do zahraničia. Neviete o nejakej "solídnej" práci ? Keď sme pozerali spolu na internete, syn sa zľakol zlých referencií. (Chýba mu v živote muž). Viem, píšem veľmi osobne a zostručnene, ale aj tak - čo vy nato?
skatarinas
02.12.08,11:15
Milá Xima, je mi tvojho syna veľmi ľúto, pretože ako sama životom skúsená vieš ako zle urobil, keď nedokončil školu. O to viac je to škoda, že bol dobrým žiakom. "Ale všetko (aspoň takmer) sa dá v živote dobehnúť.
My sme mali zo synom tiež problém, najskôr prešiel na ZDŠ šikanovaním, potom si vybral školu, ktorá sa dobre prezentovala, ale ktorá bola technického smeru a on toho razenia žiaľ nebol. Do toho prišla zakomplexovaná pani profesorka, vďaka nej si zopakoval jeden ročník, v strese sa nám začal utiekať k PC, k internetu. Skončili sme u psychológa. Pomohlo to, skús s ním niečo takéto poriešiť. My sme mali šťastie, že náš syn má otca, ktorému na ňom veľmi záleží a myslím, že tam u toho psychológa to aj pochopil (mávali sme spoločné sedenie).
Ak budeš mať nejakú otázku, rada ti poradím.:o
feron
02.12.08,11:53
Syn má 20r. Starala som sa o neho sama. (rozvod) Otec má zlý vzťah i vplyv, nestýkajú sa. Máme za sebou ťažké roky - sklamania aj s ich následkami. Budem rada za Váš názor, radu. Syn "opustil" (úplne sa prestal učiť) 2. roč. bilingvál. anglic. gymnázia. "Hlavu má veľmi dobrú." Zhodli sa i učitelia, mali ho radi. Nikto tomu nerozumel, prečo. Viem že začal riešiť svoju "samostatnosť" lebo bol na mňa veľmi naviazaný. Začal klamať, nekompromisne si presadzovať "svoje". Keďže je ale povahy veľmi lenivej a pohodlnej, doviedlo ho to ... je 2.rok doma, asi 2mesiace má PRAVIDELNÚ brigádu s Sk do domácnosti. (doposiaľ ho "financoval" môj otec, ktorý robil všetko proti mne, syn už prerušil kontakt). Správanie má dobré. Veľa vecí mu už "došlo" ale nerieši svoju budúcnosť, osamostatnenie, školu. Čas uteká a mám obavy. Ja by som chcela aby vycestoval do zahraničia. Neviete o nejakej "solídnej" práci ? Keď sme pozerali spolu na internete, syn sa zľakol zlých referencií. (Chýba mu v živote muž). Viem, píšem veľmi osobne a zostručnene, ale aj tak - čo vy nato?Aká je otázka?
Bobbix
02.12.08,18:38
Zvlastne. Pouzit citat to vie, pisat to vie, ale citat to nevie.
Otazka je: Neviete o nejakej "solidnej" praci? (v zahranici)
Ja o "solidnej" praci neviem, hoci je tam manzelkina dcera. Solidne si zaraba, ale nie solidnou pracou.
Mozno niekto iny??
daria29
02.12.08,20:08
je zaujímave,ako syna pekne opisujes,ale potom napíses ze je dva roky doma,a je pohodlný a lenivý! je tazko napísat nieco zle na svoje dieta,mozno to v duchu aj cítis,ale nechas si to pre seba.a to si myslís ze v tom zahranicí bude niekto za neho robit?budu mu tam padat pecené holuby samé do huby?ak je lajdak,klame tam sa zmení?pre mladeho cloveka je praca,ale naco pojde do prace,ked mu mama da!trochu sprísni rezim,..
arizona
02.12.08,20:31
Čím dlhšie ho budeš "mojkať", tým viac zlenivie!
Je to dospelý človek,musí sa naučiť zodpovednosti ! To, že jeho rodičia sa rozviedli ho neospravedlňuje!-nie je prvý ani posledný!
Buď nech si dokončí školu, alebo si nájde prácu a pomôže Tebe,svojej matke.
Možno sa Ti moja odpoveď zdá tvrdá,ale myslím to v dobrom.
pepsikova
02.12.08,21:02
..no,myslím si že tvoj syn sa nezľakol zlých referencií,lebo to bolo doma,báť by sa mohol vtedy,keď by už niekde bol a popálil sa""..obávam sa však,podľa toho,čo píšeš a dosť si protirečíš,že tvoj syn sa zľakol,že tam niekde vonku bude musieť na svoj každodenný chlebík robiť sám,keď sa bude chcieť najesť..
Cez všetky krivdy,čo ti kedy kto urobil,by si sa mala preniesť a synkovi vysvetliť,že veru lenivosťou to ďaleko nedotiahne a bude musieť byť hladný,ak nebude pracovať a nie ho ospravedlňovať tým,že mu chýba otec a tvrdá chlapská ruka.
xima
11.12.08,14:48
Ďakujem za všetky odpovede. Ja som synovi režim samozrejme sprísnila. Keby som podporovala jeho "postoj", znehodnotila by som 18r. svojho života. ON proti tomu bojuje. Tak ja pôjdem ďalej. Ďakujem za podporu.
BXLmiami
11.12.08,15:00
Toto sa Ti páčiť nebude,ale akú solidnu prácu chceš pre človeka so základným vzdelaním,ved on nemá ani učnovku.Keby bol moj,šiel by k lopate.Dcéra,ked chcela nechať strednú školu,mala u kamaráta vybavenú makačku ako čašníčka do druhého dna s tým,že nech jej ukažu o čom je život.Po troch týždnoch pochopila,že bez vzdelania to nepojde.Za zarobené peniaze si oddýchla v Grecku a dokončila strednú aj nadstavbu.Je to inteligentný a pohodlný človek,podľa toho ako ho popisuješ.Vieš mi povedať,prečo by mal niečo robiť,ked má hotel all inclusiv doma?Opraté,navarené,nakupené...Nad týmto by si sa mala zamyslieť.
220870
11.12.08,16:11
Nedal by som mu žrať.Buď sa zobudí alebo skape.
Ingrid Ondruskova
11.12.08,16:16
Nedal by som mu žrať.Buď sa zobudí alebo skape.
Povedané dosť tvrdo, ale pravdivo...
Cecilia
11.12.08,16:37
Nedal by som mu žrať.Buď sa zobudí alebo skape.

Ty nemáš deti
xima
12.12.08,10:26
Ja skutočne som rada za každú pripomienku -aj smerom ku mne. Veď keď to mám STÁLE pred očami -práve si to už nemusím uvedomovať. Takže moje opatrenia? Keď sa vyhýbal práci a upratovaniu asi 4-5 mesiacov .. mnoho rozhovorov, sľubov .... až - vyhodila som ho. Po týždni prišiel, spravili sme dohodu a ostal. ... Rozhovory, sľuby, ... prestala som mu variť, má miesto v chladničke, nekupujem mu oblečenie, nedávam peniaze. Teraz pracuje - brigádne - fizycky (musel si sám nájsť) prispieva na domácnosť, pomôže ale tým skončil. Sľuby, že sa začne učiť - pripravovať na školu - teda nejak riešiť, vôbec nerealizuje aj keď pochopil že finančne mu to nestačí. Jeho kamaráti sú na vysokej. Pred 2 rokmi sme riešili spolu i z psychologom, lenže tiež, keď už prišlo na to že mal On niečo "spraviť, zmeniť" , prestal tam chodiť. Dúfala som že sa "spamätá". Je to pre mňa ťažké. Každý deň som ho vozila na jazykovú ZŠ a teraz si musím dávať pozor aby som pre neho nič nerobila. Viem že mal na neho veľmi zlý vplyv otec a starý otec. Ide teraz vyslovene "podľa nich". Iná rod. nebola. Ale bol s nimi málo a teraz už vôbec. Boli sme stále len my dvaja spolu a veľmi naviazaní. Preto by bolo podľa mňa naj keby niekde vycestoval a všetko si ujasnil "sám".
Bobbix
12.12.08,10:52
obrovska skoda pre neho a jemu podobnych, ze uz neexistuje 2-rocna Zakladna vojenska sluzba
KIKA16
12.12.08,15:30
xima, nemáš to ľahké. Som v podobnej situácii, sama a 2 synovia (18 a 14 r) Zatial až takéto problémy nemám. Ale malé deti malé starosti, veľké deti.... Chalani sa učia, aj keď nie s vyznamenaním. U staršieho riešime čo ďalej, maturuje... Jeho sen- Praha. Moja dilema ako? Doma (Košice) má tiež výšku - ekonomicku, ale v Prahe je vraj lepšia. Finančné afgumenty - nedostatočné. Jeho predstava aj robiť aj študovať. Ale tiež má rád pohodlie a full domáci servis. Takže uvidíme. Ale toto je Tvoja téma. Pozitívne hodnotím, že si syna dotlačila prispievať na domácnosť aj starať sa o seba. Na niektoré rozhodnutia musí prísť sám, ináč neprinesú žiadaný efekt. Trvá to 2 mesiace, nech mu to vydrží. Možno by bolo lepšie nájsť možnosť podľa jeho daností, aby si spravil strednú školu alebo učňovku a do sveta len na čas - cez prázdniny. Viem, nie je to pomoc, ani konkrétna rada. Má chalan napr. vodičák?
Cecilia
12.12.08,15:44
Xima, nemala by som odvahu takto radikálne to vyriešiť, mala by som o syna strach. Kde bol ten týždeň? Myslím si, že časom sa to vyrieši. A na druhej strane, nič zlé nerobí, nič zlé si o ňom nepísala. Keby niektorí rodičia povedali o svojich deťoch, čo vyvádzajú, ani by sa Ti to nechcelo veriť a Tvoje problémy by sa Ti zdali menšie.
tetrisss
12.12.08,16:15
Bojim sa, ze s dospelym clovekom nenarobis nic, teraz som ta asi velmi nepotesila, ale moj mladsi syn mi tiez narobil par vrasok, sice na druhy pokus zmaturoval, ale tym padom nemohol uz ist na vysoku a tiez si myslim, ze hlavu ma dobru, potom aj som ho donutila, ale to bolo skoda penazi a casu, neskoncil ani prvy semester, ale dnes sice nema vysoku, ale pracuje riadne a v podstate je samostatny. Nasilim sa nic nevyriesi, aby si mu nedala jest je nerealne, vsak su to nase deti, ale musis mu len radit a radit, nie dohovarat, nic s tym asi nevyriesis. Prajem ti vela trpezlivosti, vacsinou dospeju a zmudreju.:)
xima
13.12.08,12:01
Vodičak, kurzy (zo skúškami), jazyky, predaj vyrobených tričiek (talent má, vie dobre kresliť) a všeličo iné .. som sa snažila aby aspoň robil. Vždy sa mu to páči ale nespraví. Bol na mňa nahnevaný (on videl len, že je slušný a nič zlé nerobí). Spoliehal sa, že ja niečo zase vymyslím a VYRIEŠIM. Možno čaká stále. Ale myslím, že sa musí naučiť niesť následky svojich činov. Ja som najskôr myslela, že toto už neprežijem. Tie "porady" mi tiež pomáhajú. No dobrá správa - začínam sa zameriavať na seba. Konečne niečo nové v mojom šatníku! Možno podržím sl. ekonomiku.;)