tonito
27.11.08,14:35
Zdravim.
Chcem Vas poprosit o radu.V lete sme kupili stary vidiecky domcek a zacali s rekonstrukciou.Za domom bola povodne drevaren , ktoru sne zburali a na jej mieste sme urobili este jednu izbu.Domcek je v miernom svahovitom terene a preto zadny zaklad je priznany v izbe.Problem spociva v tom ze zaklad do seba taha vlhkost a teraz je vidno z vnutra izby ako vlhne omietka po celej dlzke zakladu.Je urobena aj izolacia na zaklade.Je tam cierna bublinkova folia.Uvazujem ze zaklad obkopem a napelim nan EPS 5cm a opat zasypem.Vlhkost potom zaklad nema ako natiahnut do seba.Este jedna dolezita informacia je , ze v dome sa nekury, pretoze tam nieje este natiahnute kurenie.Chodim tam zatapat len do krbu na par hodin ked idem z prace.Dakujem za Vase prispevky ako moj problem co najefektivnejsie a najlacnejsie vyriesit.Ostavam s pozdravom.
220870
27.11.08,18:09
Izolácia vami popísaným spôsobom vám vôbec nepomôže. Sú to doslova vyhodené peniaze.Nedá sa to presne určiť bez obhliadky ,ale na tento problém by mala postačovať sanačná omietka.
Lotarka
28.11.08,07:47
Mám jednu otázku, no nie je o základoch v dome, ale o izolácii vodovodnej šachty. Nechcem zakladať zbytočne novú tému.

Ide o to, že pri činžiaku nám neustále zatápa vodovodnú šachtu spodná voda. Jedno riešenie, ale neviem nakoľko účinné, by mohla byť aj izolácia.
Prosím Vás, má niekto skúsenosti s takouto izoláciou, aký materiál použiť a koľko vydrží táto izolácia, kým sa znovu objaví prietok spodnej vody a či sa to vôbec v takomto prípade oplatí robiť.

Ďakujem za odpovede!
Milan.Žiška
28.11.08,09:22
Čo takto prveriť možnosti použitia kryštalickej izolácie a obmedziť možno na minimum zroj vody, ktorá to spôsobuje.
gil
28.11.08,10:37
Pokial je základ odizolovaný len nopovou fóliou a odkopaním, je to u rekonštrukcie starého domu nedostatočne. Napíšte niečo bližšie o Vašom probléme skladbu muriva, hrúbku prípadne foto pomoze.
jkmk
28.11.08,11:58
niečo podobné som riešil zaizolovaním steny z vnútra chemickou izoláciou a následným obložením . zatial to funguje
220870
28.11.08,15:53
Ak je tam tlaková voda ( dá sa to zisťiť podľa rýchlosti zatápania šachty ) tak pomôže jedine drenáž.Ak je to sezónne alebo zatápanie povrchovou vodou, tak to by som musel najskôr vydieť.
tonito
30.11.08,11:46
S cim ste to z vnutra oblozili?Ja uvazujem ze to oblozim ytongom nejakym tenkym.Urobim mensi cokel po celej dlzke.Z vonku to obkopem a natriem tou ciernou chemickou zmesou aby som maximalne zamedzil nasakavaniu zakladu vodou.
gil
01.12.08,06:22
Odkopanie a nanesenie nateru na povrch Vam to pomoze len ciastocne.Pravdepodobne mate problem s kapilarnou vlhkostou, ktora Vam prechadza zo zakladu do obvodoveho muriva. Ak sa jedna o tento problem treba riesit vodorovnu izolaciu nad zakladom celou hrubkou muriva.
Lotarka
03.12.08,10:40
"Ak je tam tlaková voda ( dá sa to zisťiť podľa rýchlosti zatápania šachty ) tak pomôže jedine drenáž.Ak je to sezónne alebo zatápanie povrchovou vodou, tak to by som musel najskôr vydieť."

Každý mesiac zo šachty ťahajú vodu. Raz som sa dívala, keď otvorili poklop, tak bola voda len málo pod poklopom. Keď s vyťahovaním začali-niekedy v apríli, tak tej vody bolo oveľa menej, no stálim ťahaním sa to len zhoršuje.
Budem sa snažiť to nafotiť a priložiť to sem.
tonito
03.12.08,11:10
Odkopanie a nanesenie nateru na povrch Vam to pomoze len ciastocne.Pravdepodobne mate problem s kapilarnou vlhkostou, ktora Vam prechadza zo zakladu do obvodoveho muriva. Ak sa jedna o tento problem treba riesit vodorovnu izolaciu nad zakladom celou hrubkou muriva.

nad zakladom je izolacna lepenka, ktora sa dava.pristavba je vymurovana z ytongu.Vlhkost nie je na stenach ale len tam kde je zaklad.skusim to z vnutra natriet izolacnou hmotou a urobim z ytongu cokel po celej dlzke.Z vonku odkopem a uvidime.
gil
04.12.08,08:31
nad zakladom je izolacna lepenka, ktora sa dava.pristavba je vymurovana z ytongu.Vlhkost nie je na stenach ale len tam kde je zaklad.skusim to z vnutra natriet izolacnou hmotou a urobim z ytongu cokel po celej dlzke.Z vonku odkopem a uvidime.
je z Vasej stany mozne porobit zopar fotografickych zaberov kde sa vyskytuje vlhkost a zaslat ich? Niekedy je lepsie raz vidiet ako sto krat pocut.
evula0
04.12.08,09:09
Ak nemáte porušené alebo nedostatočné izolácie a vlhkosť sa ukazuje na stene zvnútra len približne do výšky vonkajšej zeminy, z najväčšou pravdepodobnosťou je to spôsobené kondenzáciou vody na studenom povrchu z vnútorného teplého vzduchu.
Mal som taký problém s pivničným priestorom. Na začiatok som odkopal okolo stavby, nanovo zaizoloval, položil drenáže a v jednej časti dokonca zaizoloval zvnútra ako vaňu. Akonáhle vychladla nová vnútorná izolácia (hydrobit), začala po nej stekať nakondenzovaná voda. Odporúčam zmeniť teplotu povrchu vnútornej steny tepelnou izoláciou. Položil som 2 cm polystyrén, zasieťkoval a uzavrel lepidlom a omietkou, aby sa nemohol teplý vzduch dostať za obklad na studenú stenu. Problém zmizol a funguje to už 5 rokov. Odporúčam,ak to priestorovo nevadí,použiť plystyreén 4-5 cm.
tonito
04.12.08,12:36
Ano presne tak to mam ako ste napisali.zaklad z vnutra izby, ktory vlhne je vonku pod zemou.V miestnosti sa nekuri ale je tam samozrejme ina teplota ako vonku.Ten napad s polystyrenom sa mi paci.Chcem sa spytat ci ho mozem rovno lepit na ten zaklad alebo mam zaklad z vnutra izby este niecim natriet.Lepidlo na polystyren mam nanasat ako cuchty alebo po celej ploche?
evula0
05.12.08,08:05
Ak máte rovný povrch, netreba ničím upravovať a lepidlo naniesť na celú plochu polystyrénu zubatou 4x4mm.Ak máte nerovnosti, vtedy na "bochníky" ale vzniknutý priestor musíte ochrániť pred vnikaním vnútorného vzduchu. Lepidlo flexibilné, mám dobré skúsenosti s čínskym OK z Baumaxu. Odporúčam polystyrén pretiahnuť aj na susediace bočné steny do hĺbky cca 15-20 cm, aby v dôsledku tepelného mostu neboli vlhké vnútorné rohy (dá sa to pohľadne vyfintiť, sú rôzne polystyrénové ozdobné profily a pod.).
Použiť tanierové hmoždinky a uzavrieť sieťkou.Na povrch sú rôzne možnosti ale zaujímavé sú aj silikónové omietky (ryhovaná, zatieraná).
Pôsobí to aj ako vnútorné zateplenie, preto je výhodné použiť hrubší polystyrén 4-6cm.(6cm má tepelný odpor ako 25cm Ytong.
16b93419b4848a960327cd61f
05.01.09,21:12
ekzistuje hydroizolacia znacky sika a ta pomaha
Huco
19.05.09,11:26
Nejde mi o izoláciu základu, ale o izoláciu vinoteky, co bude vlastne jama (diera v podlahe s dverami) v strede domu cca 2x1,5m a 2 metre hlboka vybudovana zo salovacích tvárnic. Chcem sa opytat akym spôsobom je nutne izolovat DT proti vode?staci len nopová folia?alebo ina hydroizolácia (aka?) + nopova folia?Aky by ste mi doporucili postup izolacie, ci uy spodku alebo stien.
I.R.A.
19.05.09,17:44
pokus o lacnú alternatívu: je taká vodička Hydrofob navrtaš diery do múru cca 10 cm od seba jednu vedla druhej tesne nad zemou možeš aj v dvoch radoch nad sebou vrtať treba šikmo dole aby si to mohol naplniť tým hydrofobom dobré je nad každou dierou mať zásobníček aby tam ten Hydrofob natekal kolko ho len nasaje
Stojí to cca 30 SK liter a predáva ho fy STACHEMA ak si z okolia KE tak Čaňa areál ZIPP-ky
Ináč hydrofob odporúčam aj ako najvrchnejší náter na fasádu je 100% transparentný a keď na takto ošetrenu fasádu nalejete vedro vody sánka spadne a hned uvidíte o čom píšem