Jeanette
27.11.08,14:43
Dobrý deň, dostala som informáciu, že od 01. 01. 2008 pri platbe v Eurách aj v Sk, pokiaľ zákazník v maloobchode zaplatí v Sk 4násobok hodnoty nákupu nemusím mu vydať v EUR? Je to pravda?
:confused:
Chobot
27.11.08,13:51
Dobrý deň, dostala som informáciu, že od 01. 01. 2008 pri platbe v Eurách aj v Sk, pokiaľ zákazník v maloobchode zaplatí v Sk 4násobok hodnoty nákupu nemusím mu vydať v EUR? Je to pravda?
:confused:

Správna informácia je, že v období od 1. - 16. 1 2009 pokiaľ hodnota platidla v SKK presiahne 4 násobok hodnoty nákupu, môže predajca odmietnuť prijať SKK platidlo. Týmto opatrením ide o to, aby predajcovia nemuseli fungovať ako zmenárne. Teda mohol by niekto prísť do stánku s novinami, kúpiť si noviny za 1 EURO a platil by päťtisíckorunovou bankovkou, tak by naspäť mohol požadovať eurá. Takúto službu by mu mali spraviť banky a nemali by sa zneužívať obchdoníci, ktorých by to nehorázne zaťažilo. Keby to za prvý týždeň spravilo 100 ľudí, tak by museli mať pripravenú obrovskú EURO hotovosť.

Ale tým sa obchodníkovi nezakazuje prijať napr. za nákup keksu tisíckorunu, on to len môže odmietnuť, ale pokiaľ zváži, že má dosť eura, tak to môže prijať a vydať euro.
marjankaj
27.11.08,13:54
A čo keď si takto chcem rozmeniť 100 eurovú bankovku? Asi radšej zoberú tú 100 Sk.
Chobot
27.11.08,14:01
A čo keď si takto chcem rozmeniť 100 eurovú bankovku? Asi radšej zoberú tú 100 Sk.

100 EUR by ti už mali zobrať, to nemôže odmietnuť. Mal by mať takú hotovosť, aby mohol vydať zo 100 EUR. Vydať áno, ale nie zamieňať.

Ešte raz opakujem, že je to pre obchodníkov možnosť, nie povinnosť neprijať.
marjankaj
27.11.08,14:10
Predpokladám, že po novom roku bude veľa ľudí vyberať z bankomatu, aby si mohli v stánku kúpiť noviny. Myslím, že predajcovia budú mať problém s vydávaním. Platbu korunami môže odmietnuť, ale eurami už nie? Počul som aj také názory, že si budú čerpať dovolenku na to obdobie.
marjankaj
27.11.08,14:14
Dobrý deň, dostala som informáciu, že od 01. 01. 2008 pri platbe v Eurách aj v Sk, pokiaľ zákazník v maloobchode zaplatí v Sk 4násobok hodnoty nákupu nemusím mu vydať v EUR? Je to pravda?
:confused:

To už skoro celý rok platíme v €?
marjankaj
27.11.08,22:22
Správna informácia je, že v období od 1. - 16. 1 2009 pokiaľ hodnota platidla v SKK presiahne 4 násobok hodnoty nákupu, môže predajca odmietnuť prijať SKK platidlo. Týmto opatrením ide o to, aby predajcovia nemuseli fungovať ako zmenárne. Teda mohol by niekto prísť do stánku s novinami, kúpiť si noviny za 1 EURO a platil by päťtisíckorunovou bankovkou, tak by naspäť mohol požadovať eurá. Takúto službu by mu mali spraviť banky a nemali by sa zneužívať obchdoníci, ktorých by to nehorázne zaťažilo. Keby to za prvý týždeň spravilo 100 ľudí, tak by museli mať pripravenú obrovskú EURO hotovosť.

Ale tým sa obchodníkovi nezakazuje prijať napr. za nákup keksu tisíckorunu, on to len môže odmietnuť, ale pokiaľ zváži, že má dosť eura, tak to môže prijať a vydať euro.

Veď to. Keď mu dám tisíckorunu môže odmietnuť a keď mu dám stoeurovku, teda 3krát viac, tak mi musí vydať?
Stina
28.11.08,04:53
Áno z € (akejkoľvek hodnoty) Ti po 1.1.2009 musia vydať - euro je týmto dňom našou menou. Z SK môžu z vysokých bankoviek odmietnuť vydať , ak hodnota nákupu je 4 x nižšia ako bankovka, ktorou platíš = obchod nemá byť zmenárňou.
marjankaj
28.11.08,21:39
Áno z € (akejkoľvek hodnoty) Ti po 1.1.2009 musia vydať - euro je týmto dňom našou menou. Z SK môžu z vysokých bankoviek odmietnuť vydať , ak hodnota nákupu je 4 x nižšia ako bankovka, ktorou platíš = obchod nemá byť zmenárňou.

Veď ja to chápem aj s tým súhlasím, keď je to tak napísané. Ale nechápem logiku z 500 Sk mi nemusia vydať, ale z 500 € už musia. Veď už teraz nemajú vydať, keď ráno platím 1000 korunáčkou. Super opatrenie.
Chobot
29.11.08,21:09
Veď ja to chápem aj s tým súhlasím, keď je to tak napísané. Ale nechápem logiku z 500 Sk mi nemusia vydať, ale z 500 € už musia. Veď už teraz nemajú vydať, keď ráno platím 1000 korunáčkou. Super opatrenie.

Myslím, že si nepochopila podstatu tohto opatrenia...preto je zbytočné niečo ďalej vysvetľovať.
marjankaj
15.12.08,22:10
Myslím, že si nepochopila podstatu tohto opatrenia...preto je zbytočné niečo ďalej vysvetľovať.

Nepochopil som toho viac. Napr. zaokrúhľovanie. Raz nadol, raz nadol, raz matematicky, raz na celé €, raz na 10 centov, raz na cent atď. Naozaj si zaslúžia odmeny.
Kazu
15.12.08,22:23
Nepochopil som toho viac. Napr. zaokrúhľovanie. Raz nadol, raz nadol, raz matematicky, raz na celé €, raz na 10 centov, raz na cent atď. Naozaj si zaslúžia odmeny.

Buď bez obáv, veď oni si ich aj pridelia :D
Chobot
16.12.08,07:24
Nepochopil som toho viac. Napr. zaokrúhľovanie. Raz nadol, raz nadol, raz matematicky, raz na celé €, raz na 10 centov, raz na cent atď. Naozaj si zaslúžia odmeny.

TO máš pravdu, že s tým zaokrúhľovaním je pekný guláš. Ale treba vždy pozrieť, čoho sa to zaokrúhľovanie týka - ceny sa inak zaokrúhľujú, hodnoty akcií inak, a pod.

O pár rokov už len budeme spomínať, ako sme to vtedy konvertovali....:rolleyes::D
Jeanette
16.12.08,11:24
Ďakujem za informáciu, myslíte že keď poviem zákazníkovi, že nezoberiem jeho platbu tak nepreskočí pult od jedu? Vyšlo nejaké oficiálne vyhlásenie, ktoré si môžem vytlačiť a prípadne umikestniť na prevádzkach?
bendži
16.12.08,11:39
Ďakujem za informáciu, myslíte že keď poviem zákazníkovi, že nezoberiem jeho platbu tak nepreskočí pult od jedu? Vyšlo nejaké oficiálne vyhlásenie, ktoré si môžem vytlačiť a prípadne umikestniť na prevádzkach?

nič oficiálnejšie ako samotný zákon na danú tému nepoznám...
marjankaj
20.12.08,09:26
Myslím, že si nepochopila podstatu tohto opatrenia...preto je zbytočné niečo ďalej vysvetľovať.


StinaRe: Euro po 01.01.2009
Áno z € (akejkoľvek hodnoty) Ti po 1.1.2009 musia vydať - euro je týmto dňom našou menou. Z SK môžu z vysokých bankoviek odmietnuť vydať , ak hodnota nákupu je 4 x nižšia ako bankovka, ktorou platíš = obchod nemá byť zmenárňou


Počul som, že v niektorých obchodoch v Bratislave Rači (Kaufland,Billa.. možno aj inde) je oznam, že vraj nebudú prijímať bankovky v hodnote 200 € a vyššej. Nebudú konať v rozpore s týmto opatrením?
ekopo
20.12.08,10:11
Ak nie je možné vydať v € príslušnú hotovosť, (napr. z dôvodu, že sa jedná o výdaj s veľkej € bankovky, alebo nedostatku € v pokladni), je možné po dohode so zákazníkom vydať mu hotovosť v Sk v prechodnom období.
Ivana Š
20.12.08,14:08
Moja sestra pracuje v potravinách, a jedna zákazníčka (pracuje v zahraničí) sa im pochválila, že s ňou starosti s vydávaním mať nebudú, ona im bude len v € platiť, má všetky druhy euromincí a eurobankoviek, už jej len 1000 € bankovka chýba :)
ekopo
20.12.08,14:15
ked tisícku nedostane v zahraničí, určite ju nájde u nás :)
Ivana Š
20.12.08,14:23
ked tisícku nedostane v zahraničí, určite ju nájde u nás :)

Povedala, že v zahraničí ju majú , ale len veľké banky :cool:
tetrisss
20.12.08,14:36
Myslim, ze vacsina ludi, ak samozrejme chce, ma moznost o vsetkych tychto ustanoveniach sa docitat, pocut v mediach, ale... informacie su jedna vec a prax druha, neviem si u nas, v malom meste , dost dobre predstavit, aby som niekomu vysvetlovala, ze mu tu a tu bankovku nevezmem, lebo nemusim, ze mu vydam a nevydam... To nejde. Vsetci musime mat trochu trpezlivosti a ohladu ku svojim zakaznikom a oni zase ku nam a vsetko to zvladneme, netreba sa ohanat zakonmi, ale riadit sa moznostami a rozumom. Samozrejme, ze ti konzumenti polviagry budu podj..., no ale co uz.Nikto sa nas nepytal, ci to chceme, ale teraz uz niet cesty spat. Mozno nastastie:)
Galius
20.12.08,14:53
Nie som náhodoumimotemy ?§ Mňa zaujíma, ak viete mi povedať, či budú platiť cestovné lístky na mestskú dopravu v roku 2009, ale zakúpené v r 2008. Ja chodím do rôznych miest nielen po Slovensku, sle aj po Česku a mám aj z BA,z BB ešte dosť lískov. Kde sa s nimi podejem , môžem ich potom zahodiť? Ďakujem
Chobot
20.12.08,23:46
Nie som náhodoumimotemy ?§ Mňa zaujíma, ak viete mi povedať, či budú platiť cestovné lístky na mestskú dopravu v roku 2009, ale zakúpené v r 2008. Ja chodím do rôznych miest nielen po Slovensku, sle aj po Česku a mám aj z BA,z BB ešte dosť lískov. Kde sa s nimi podejem , môžem ich potom zahodiť? Ďakujem

To záleží od prílušného DP konkrétneho mesta. Nie je to centrálne usmernené. Napr. v BA môžeš použiť staréí cest. lístky, ktoré ti zostanú až do 31.1.2009.

http://www.dpb.sk/tarifa/tarifa_oznam_od01012009.htm

Nie som si istý, ale niekde som čítal, že po tomto termíne budú staré cest. odkupovať.
Rozalka
28.12.08,13:36
Prekvapuje ma, že 31.12.2008 bude Pošta zatvorená.

http://www.posta.sk/page/371

Úprava služieb pošty koncom roka 2008

Slovenská pošta upravuje v závere roka 2008 poskytovanie svojich služieb pre zákazníkov. Krátkodobá zmena súvisí s prechodom na euro a s prípravou potrebnou na spustenie plnej prevádzky v novej mene od 2. januára 2009. Od 2. januára 2009 už bude Slovenská pošta poskytovať všetky služby vrátane výplaty dôchodkov a služieb Poštovej banky.

Rozsah obmedzenia služieb v závere roka:
Do 29. decembra 2008 (pondelok)
Bez obmedzenia budú poskytované všetky služby pre zákazníkov.

30. december 2008 (utorok)
Na vybraných poštách bude čiastočné obmedzenie služieb (v poobedňajších otváracích hodinách).
Na vybraných poštách nebudú poskytované od stanovenej hodiny (rozhodujúceho času, ktorý bude zverejnený na poštách) tieto služby:

výdaj listových a balíkových zásielok, na ktoré sa viažu poplatky (dobierka, clo),
príjem a výplata poštových peňažných poukazov,
úhrada SIPO (sústredené inkaso platieb obyvateľstva),
výplata dôchodkov,
služby Poštovej banky.

31. december 2008 (streda)
Všetky pošty budú zatvorené. Bude však zabezpečené doručovanie:

listových, balíkových a expresných zásielok, s výnimkou zásielok, na ktoré sa viažu poplatky (dobierka, doplatné, clo),
novín a časopisov,
letákov a periodických zásielok.
Uzamykateľné poštové priečinky (P. O. BOX), budú sprístupnené zákazníkom v stanovenom čase, o ktorom bude každý zákazník informovaný listom vloženým do priečinka.

Odporúčame zákazníkom využiť služby Slovenskej pošty do 30. 12. 2008 dopoludnia (platí aj pre odvod hotovosti z pokladní) alebo po 2. januári 2009.

Prehľad o obmedzení služieb v dňoch 30. – 31. december 2008

Aktuálne informácie o obmedzeniach v poskytovaní služieb Slovenskej pošty v súvislosti s prechodom na euro budú včas zverejnené formou oznamov aj na všetkých poštách, a to v priestoroch pre verejnosť, resp. na vstupných dverách.
Marianna01
29.12.08,07:28
To záleží od prílušného DP konkrétneho mesta. Nie je to centrálne usmernené. Napr. v BA môžeš použiť staréí cest. lístky, ktoré ti zostanú až do 31.1.2009.

http://www.dpb.sk/tarifa/tarifa_oznam_od01012009.htm

Nie som si istý, ale niekde som čítal, že po tomto termíne budú staré cest. odkupovať.

Neviem na túto otázku odpoveď, ale poznatok, ktorý niekomu možno pomôže: Ak máte na čipových kartách vydaných SADkami kladný zostatok v Sk, automaticky vám budú prekonvertované na EUR. Chvala bohu :)