kabocny
27.11.08,17:29
Dobry den, nie je mi celkom jasna metoda vypoctu dane zo zisku a chcel by som Vas poprosit a pomoc, aby som v tom mal jasno. Som aj zamestnanec, aj zivnostnik. Zivnost mam od tohto roku, nie som platca DPH. Najlepsie to bude asi na teoretickom priklade, takze:

1. Plat ako zamestnanec mam napr. 10.000,- Sk v hrubom, pracoval som cely rok 2008.

Chystam sa teraz nieco rozbehnut na zivnost este v tomto roku.

2. Napr. nakupim tovar za 200.000,- Sk a predam ho za 380.000,- Sk, takze zisk je 180.000,-Sk.

3. Naklady su 50.000,- Sk.

A teraz mi ide o to, ze ako si vypocitam dan zo zisku. Neviem ako je to s nezdanitelnym minimom (to si uz uplatnujem ako zamestnanec ??? ). Zenu a deti nemam.

Snad som napisal vsetko co treba a verim, ze mi niekto pomoze pochopit tuto problematiku. Dakujem. Miso
marjankaj
27.11.08,16:58
Dobry den, nie je mi celkom jasna metoda vypoctu dane zo zisku a chcel by som Vas poprosit a pomoc, aby som v tom mal jasno. Som aj zamestnanec, aj zivnostnik. Zivnost mam od tohto roku, nie som platca DPH. Najlepsie to bude asi na teoretickom priklade, takze:

1. Plat ako zamestnanec mam napr. 10.000,- Sk v hrubom, pracoval som cely rok 2008.

Chystam sa teraz nieco rozbehnut na zivnost este v tomto roku.

2. Napr. nakupim tovar za 200.000,- Sk a predam ho za 380.000,- Sk, takze zisk je 180.000,-Sk.

3. Naklady su 50.000,- Sk.

A teraz mi ide o to, ze ako si vypocitam dan zo zisku. Neviem ako je to s nezdanitelnym minimom (to si uz uplatnujem ako zamestnanec ??? ). Zenu a deti nemam.

Snad som napisal vsetko co treba a verim, ze mi niekto pomoze pochopit tuto problematiku. Dakujem. Miso

Ide o daň z príjmu a je na to zákon o dani z príjmu č.595/2003 v znení neskorších zákonov a podľa tohto zákona postupuješ. Zober si tlačivo Daň z príjmu pre FO ( tlačivo B). Od zamestnávateľa by si mal dostať potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a o zrazenom poistnom a preddavok dane z príjmu.
A potom postupuješ podľa návodu, ktorý je tam priložený.

A= čiastkový základ dane zo záv činnost je 12*10000-odvody do poisťovní

B=čiastkový základ SZČO je 130000

spolu C=A+B

odpočítateľná položka D=98496

základ dane E=C-D

daň F= E*19%

G= daň, ktorú ti zamestnávateľ strhol


Platíš daň H=F-G

ak máš bežný účet a strhli ti daň z úrokov =I
platíš H=F-G-I
kabocny
27.11.08,17:14
Ide o daň z príjmu a je na to zákon o dani z príjmu č.595/2003 v znení neskorších zákonov a podľa tohto zákona postupuješ. Zober si tlačivo Daň z príjmu pre FO ( tlačivo B). Od zamestnávateľa by si mal dostať potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a o zrazenom poistnom a preddavok dane z príjmu.
A potom postupuješ podľa návodu, ktorý je tam priložený.

A= čiastkový základ dane zo záv činnost je 12*10000-odvody do poisťovní

B=čiastkový základ SZČO je 180000

spolu C=A+B

odpočítateľná položka D=98496

základ dane E=C-D

daň F= E*19%

G= daň, ktorú ti zamestnávateľ strhol


Platíš daň H=F-G

ak máš bežný účet a strhli ti daň z úrokov =I
platíš H=F-G-I

dakujem pekne. takze ak som to spravne pochopil, nemusim zamestnavatelovi nic oznamovat, ze nezdanitelne minimum si chcem odratat zo zivnosti, ale odrata sa mi to zo suctu obidvoch prijmov. danove priznanie si ale budem musiet robit sam a oznamit zamestnavatelovi?
Lenka1979
27.11.08,17:19
DP si musíš robiť sám-prípadne dať urobiť skúsenej účtovníčke (ten lepší prípad), ktorá v tom má prax. Zamestnávateľovi to oznamovať nemusíš, mal by Ti ale dať tlačivo Potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a zrazených a odvedených preddavkov na daň za rok 2008.
ekopo
27.11.08,17:24
B= 130.000,- (ak je všetko zaplatené v JU)

od zamestnávateľa vyžiadať "Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti........."
marjankaj
27.11.08,17:32
B= 130.000,- (ak je všetko zaplatené v JU)

od zamestnávateľa vyžiadať "Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti........."

Ďakujem za upozornenie. Nejako som to prehliadol.
kabocny
27.11.08,17:56
Dakujem pekne. Som mudrejsi :)