Libi
27.11.08,18:36
zamestnankyni končila rodičovská dovolenka do troch rokov veku dieťaťa dňa 26.11.2008, na jej miesto sme mali prijatú zamestnankyňu na zastupovanie tejto rodičovskej dovolenky.Dňa 26.11. sme sa s ňou rozlúčili s tým, že jej pošleme ukončenie pracovného pomeru, avšak tá zamestnankyňa na RD dňa 27.11 nenastúpila s tým, že si vybavuje predlženú RD do šiestich rokov veku dieťaťa a má ešte nárok na 16 dní dovolenky.V prípade, že nám predloží toto predlženie od 27.11.2008 sme vlastne nemali ukončiť pracovný pomer s tou zastupujúcou, lenže ak predloží predlženie dna 28.11.2008, tak sme pomer mali ukončiť a môžme uzatvoriť na zastupovanie nový pracovný pomer. Robotu sa jej bojíme zatiaľ dať, lebo to by mala zmluvu automaticky na dobu neurčitú, nevieme, čo máme robiť. Jedna si vybavuje predlženie druhá sedí doma a robotu nemá kto robiť.
evinka33
13.05.09,17:39
Prosím veľmi pekne o radu:
momentálne som na rodičovskej dovolenke. Počas mojej materskej a rodičovskej dovolenky sa ako zastupujúce vystriedali dve nové kolegyne, ktoré však po čase dali výpoveď a momentálne je prijatá ďalšia nová kolegyňa. Ako som sa však dozvedela, po skúšobnej dobe s ňou zamestnávateľ uzatvoril zmluvu na dobu neurčitú. Je to v poriadku? Myslela som si, že pokiaľ budem na rodičovskej tak zastupujúca kolegyňa môže mať zmluvu len na čas zastupovania počas RD - aké mám teraz možnosti? Vyzerá to teda tak, že do práce sa asi nebudem môcť vrátiť :(
Za všetky rady ďakujem.
mzdarka renca
13.05.09,18:45
Prosím veľmi pekne o radu:
momentálne som na rodičovskej dovolenke. Počas mojej materskej a rodičovskej dovolenky sa ako zastupujúce vystriedali dve nové kolegyne, ktoré však po čase dali výpoveď a momentálne je prijatá ďalšia nová kolegyňa. Ako som sa však dozvedela, po skúšobnej dobe s ňou zamestnávateľ uzatvoril zmluvu na dobu neurčitú. Je to v poriadku? Myslela som si, že pokiaľ budem na rodičovskej tak zastupujúca kolegyňa môže mať zmluvu len na čas zastupovania počas RD - aké mám teraz možnosti? Vyzerá to teda tak, že do práce sa asi nebudem môcť vrátiť :(
Za všetky rady ďakujem.
To je problém zamestnávateľa, že dal tej novej PZ na dobu neurčitú. Na tvojom PP sa nič nemení. Hrozí len jedna vec, a to tá, že ak sa vrátiš z RD, tak môže s tebou zamestnávateľ rozviazať PP z organizačných dôvodov s výpovednou dobou a odstupným.
hslovakia
14.05.09,07:25
Toto by zaujímalo aj mňa - ak nová pracovníčka prevezme komplet agendu po pracovníčke na MR resp. RD, nie je povinné zo strany zamestnávateľa dať PZ len počas zastupovania? Tak by potom nebola chránená žiadna žena na MR, RD.
ivka70
14.05.09,07:37
Toto by zaujímalo aj mňa - ak nová pracovníčka prevezme komplet agendu po pracovníčke na MR resp. RD, nie je povinné zo strany zamestnávateľa dať PZ len počas zastupovania? Tak by potom nebola chránená žiadna žena na MR, RD.

Takuto povinnost zamestnavatel nema.
Jeho povinnostou je, ak sa zamestnankynam vrati po MD, vratit ju na povodne pracovne miesto.
ak sa vrati az po 3 rokoch po RD /alebo aj skor ale uz z RD/, musi jej zamestnavatel dat miesto podl pracovnej zmluvy. Nemusi to vsak uz byt presne pozicia, kde pracovala pred odchodom na MD.
Takto je zena chranena.
To ake zmluvne podmienky si dohodne zamestnavatel s dalsim pracovnikom, ju skutocne zaujimat nemusi /a dokonca by to podla zakona o ochrane osobnych udajov ani nemala vediet/
mzdarka renca
14.05.09,07:37
Toto by zaujímalo aj mňa - ak nová pracovníčka prevezme komplet agendu po pracovníčke na MR resp. RD, nie je povinné zo strany zamestnávateľa dať PZ len počas zastupovania? Tak by potom nebola chránená žiadna žena na MR, RD.
Ale môže sa stať aj taká vec, že zamestnávateľ rozviaže PP na dobu neurčitú s tou novou zamestnankiňou. Zamestnávateľ má povinnosť po ukončení RD prijať na pôvodné miesto práve ju. Ale v praxi sa stáva aj to, že zamestnávateľ zruší organizačnou zmenou napr. pôvodné pracovné miesto sekretárka a vytvorí nové asistentka s tým, že ich pracovné náplne budú z časti odlišné.
drobeceva
14.05.09,07:41
Ale môže sa stať aj taká vec, že zamestnávateľ rozviaže PP na dobu neurčitú s tou novou zamestnankiňou. Zamestnávateľ má povinnosť po ukončení RD prijať na pôvodné miesto práve ju. Ale v praxi sa stáva aj to, že zamestnávateľ zruší organizačnou zmenou napr. pôvodné pracovné miesto sekretárka a vytvorí nové asistentka s tým, že ich pracovné náplne budú z časti odlišné.
Reni, súhlasím s Ivkou, nárok na svoje miesto ma počas MD, po RD ju nemusí prijať na to isté miesto, ale ponúkne podobne.
No a tej, čo ju prijímal na zastupovanie, mohol uviesť do PZ na zastupovanie, resp. do návratu XY.
Ak jej uviedol dobu neurčitú, ktovie aký zámer tam bol.
mzdarka renca
14.05.09,07:49
aj ja súhlasím, ale môže sa stať, že sa pôvodnej chce zbaviť
evinka33
14.05.09,08:02
Ďakujem všetkým za odpovede a mám pocit, že je to presne tak ako napísala mzdarka renca - chcú sa ma zbaviť :mad: - no ale to už je do inej diskusie ....
mmj
14.05.09,08:04
ale zamestnavatel by mal ukoncit PP z tou co je na "zastupovanie" on prac. miesto nerusi. je jeho chyba, ze zle definoval PP. alebo sa mylim???
drobeceva
14.05.09,08:49
ale zamestnavatel by mal ukoncit PP z tou co je na "zastupovanie" on prac. miesto nerusi. je jeho chyba, ze zle definoval PP. alebo sa mylim???
ak by mala v zmluve na zastupovanie, tak dňom nástupu z RD by mala končiť, ale pokiaľ ma dobu neurčitú....tak neviem,neviem
Ak to zle definoval z-ľ, tak musí z toho vyjsť on sám, tá zastupujúca je prakticky v tom nevinne /predpokladám,že bol to zámer z-ľa/
mmj
14.05.09,09:01
je mi jasne,ze zastupujuca je v tom nevinne. len by mala byt podla mna postupnost: vratim sa z RD - zamestnavatel je povinny drzat mi pracovne miesto a nan sa mam vratit. zastupujucej by mal ponuknut ine pracovne miesto a nie mne. preto si myslim, ze zastupujca by mala byt ta, kt.by mala odist. o rok budem riesit tento problem.zamestnavatel je ovela viac spokojny s pracou zastupujucej ako s pani co je teraz na RD.vcera sa ma pytal ako to vyriesime...je este cas a zakony sa menia, ale myslim,ze toto zostane zachovane. a fakt je, ze zastupujcu pani by som na tom mieste videla ovela radsej.... viac hlav, viac rozumu, viac nazorov :) dakujem za nazory :)
hslovakia
14.05.09,10:25
je mi jasne,ze zastupujuca je v tom nevinne. len by mala byt podla mna postupnost: vratim sa z RD - zamestnavatel je povinny drzat mi pracovne miesto a nan sa mam vratit. zastupujucej by mal ponuknut ine pracovne miesto a nie mne. preto si myslim, ze zastupujca by mala byt ta, kt.by mala odist. o rok budem riesit tento problem.zamestnavatel je ovela viac spokojny s pracou zastupujucej ako s pani co je teraz na RD.vcera sa ma pytal ako to vyriesime...je este cas a zakony sa menia, ale myslim,ze toto zostane zachovane. a fakt je, ze zastupujcu pani by som na tom mieste videla ovela radsej.... viac hlav, viac rozumu, viac nazorov :) dakujem za nazory :)
Keď si pozriem § 157 ZP tak "Ak sa zamestnanec vráti do práce po .... skončení MD alebo RD ..., je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že sa táto práca nevykonáva ..., musí ich ....zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu PZ." My sme mali podobný prípad (zastupujúca dostala po roku PZ na dobu neurčitú) s tým, že okrem pôvodnej agendy jej boli pridelené ďalšie práce, ktoré nesúviseli s touto agendou a tak vlastne vznikla iná pracovná pozícia.
mmj
14.05.09,10:40
toto ma naozaj nenapadlo. uz to len vsetko zadefinovat do popisov pracovnych miest, aby bolo jednoznacne, ze nejde o to iste prac.miesto, ze vlastne je to uplne nove pr.miesto. nastupujucej zamestnankyni z RD ponuknut nove - ak je, ak nie tak skoncenie PP z organ.dovodov. dvojmesacna vypovedna d. + odstupne a myslim, ze ziaden paragraf ZP nie je poruseny. z ludskeho hladiska to asi nepotrebuje komentar...
ZlaticaB
17.04.12,06:40
Potrebujem správne ošetriť nasledujúce pracovné vzťahy:
a) zamestnankyňa - PZ je na dobu neurčitú t.č. je na MD (tu sa pravdepodobne nič nemení)
b) zastupuje ju - PZ - počas zastupovania na MD, ale ide aj ona na MD
c)potrebujeme prijať ďalšiu
poraďte mi prosím ako by to bolo najrozumnejšie ošetriť, aby som nemala na 1 pracovné miesto 3 zam-kyne
Tweety
17.04.12,06:49
Potrebujem správne ošetriť nasledujúce pracovné vzťahy:
a) zamestnankyňa - PZ je na dobu neurčitú t.č. je na MD (tu sa pravdepodobne nič nemení)
b) zastupuje ju - PZ - počas zastupovania na MD, ale ide aj ona na MD
c)potrebujeme prijať ďalšiu
poraďte mi prosím ako by to bolo najrozumnejšie ošetriť, aby som nemala na 1 pracovné miesto 3 zam-kyne
Na zastupovanie prijať pracovníka na dobu určitú.
ivka70
17.04.12,06:51
Potrebujem správne ošetriť nasledujúce pracovné vzťahy:
a) zamestnankyňa - PZ je na dobu neurčitú t.č. je na MD (tu sa pravdepodobne nič nemení)
b) zastupuje ju - PZ - počas zastupovania na MD, ale ide aj ona na MD
c)potrebujeme prijať ďalšiu
poraďte mi prosím ako by to bolo najrozumnejšie ošetriť, aby som nemala na 1 pracovné miesto 3 zam-kyne

A - prva MD
B- zastupujuca, odchadza na MD
C- zastupujuca.

C dostane prac. zmluvu na zastupovanie B pocas MD a RD.
Ak pride do prace skor A, dnom jej navratu ukoncite PP aj B aj C (B, lebo skoncil dovod zastupovania navratom A, C lebo skoncil dovod zastupovania ukoncenim PP B).
Ak pride do prace skor B, dnom jej navratu skonci PP C (skonci dovod zastupovania). Po neskorsom navrate A skonci PP aj B.
ZlaticaB
17.04.12,06:55
Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď ale asi jednoduchší spôsob bude prijať C na dobu určitú, no ešte uvidíme ...
pavlinka
23.04.12,09:39
Od roku 2009 máme zamestankyňu prijatú na dobu určitú do skončenia rodič. dovolenky.
Zamestankyni RD skončila a doniesla PN ku. Môžeme dať znova tej zastupujúcej dobu určitú do skončenia PN?
A ešte jedna otázka.V prípade že by zamestnankyňa, ktorá je PN nastúpila na ďalšiu materskú dovolenku, môžeme znova predĺžiť pracovný pomer na zastupvanie MD?
brčko
23.04.12,10:11
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu

(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac trikrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.