jogi24
27.11.08,18:19
Zdravim Vas poradaci.
Chcel by som Vas poziadat o radu pri vybere druhu pevneho paliva na kurenie.
Kupil som si starsi prizemny rodinny domcek o celkovej rozlohe cca 150m2.
V nom je nainstalovane etazove kurenie. Zdrojom tepla je elektro-kotol a pec na pevne paliva Viadrus U22.
Riesim teraz taku dilemu.
Neviem kolko paliva spotrebujem za zimu, a hlavne potrebujem poradit ake palivo pouzit.
Elektro kotol pravdepodobne bude ta posledna alternativa.
Mam moznost si zadovazit drevo,hnede uhlie a drevene brikety.
drevo cca950sk za 1m,uhlie 3,2Sk/kg,a drevene brikety 3sk/kg.
Teraz sa neviem rozhodnut ake palivo zvolit,aby malo co najvecsiu vyhrevnost,a aby to nehorelo ako noviny.
Skuste mií prosim poradit.
DAKUJEM :confused::eek:
Excise Duty
27.11.08,18:47
wagner
27.11.08,18:57
Ja kúrim drevom a navrch dám trochu uhlia. Drevom treba častejšie prikladať a uhlím dosiahneš vyššiu výhrevnosť a dlhšie drží teplo v peci. Na jeseň a na jar kúrim elektrickým kotlom.
arizona
27.11.08,19:09
My máme kombináciu: plynové kúrenie a krb s rozvodmi.Spokojnosť:)
jkmk
28.11.08,11:36
ja mám plyn + krbové kachle s teplovodným výmenníkom a som spokojný. v kachliach kúrim len suchým drevom
evka-janekova
21.02.09,11:57
dobry den,

neviem ci to je spravna tema, ale chcem sa spytat nieco ohladom dreva na kurenie. Nad nasim domom je meststsky les, chcem sa spytat ci si môzeme zobrat z neho kriky a konare co su uz polamamé. Teda nebudeme ani píliť ani sekat. Vlastne ho iba vycistime.
Treba to niekam nahlasit? Dakujem pekne
kero64
21.02.09,17:20
dobry den,

neviem ci to je spravna tema, ale chcem sa spytat nieco ohladom dreva na kurenie. Nad nasim domom je meststsky les, chcem sa spytat ci si môzeme zobrat z neho kriky a konare co su uz polamamé. Teda nebudeme ani píliť ani sekat. Vlastne ho iba vycistime.
Treba to niekam nahlasit? Dakujem pekne
Myslím si, že by si to mala nahlásiť správcovi lesa. Ak to patrí mestu, tak tam. Ale podľa môjho názoru, kríky a konáre nie sú veľmi výhrevné alebo lepšie povedané, nevydržia dlho horieť. Budeš musieť sedieť pri kachliach a každú chvíľu prikladať. Možno trochu ušetríš, ale či to bude stáť za to, už musíš uvážiť sama.
Ferdosondo
21.02.09,18:48
Myslím si, že by si to mala nahlásiť správcovi lesa. Ak to patrí mestu, tak tam. Ale podľa môjho názoru, kríky a konáre nie sú veľmi výhrevné alebo lepšie povedané, nevydržia dlho horieť. Budeš musieť sedieť pri kachliach a každú chvíľu prikladať. Možno trochu ušetríš, ale či to bude stáť za to, už musíš uvážiť sama.
Ale Evka mala na mysli kríčky s konárikmi v primere 10cm a viac;)
evka-janekova
22.02.09,08:56
No presne tak, dost blbo som to napisala, nemyslela som konariky ale stromy a hrube vetvy... ked je v lese vyvrateny strom aj s korenmi ci si ho môzeme zobrat. Teda kalamitné drevo.
kero64
22.02.09,10:08
No presne tak, dost blbo som to napisala, nemyslela som konariky ale stromy a hrube vetvy... ked je v lese vyvrateny strom aj s korenmi ci si ho môzeme zobrat. Teda kalamitné drevo.
To je už iná. Ale ohlásiť to musíš aj tak. Verím, že ti to povolenie dajú s radosťou, ak im vyčistíš les. Pred nedávnom bol práve o tom príspevok v TN, kdesi sa správca lesa dohodol s Romami, že si môžu vziať kalamitne drevo, ak vyčistia les. A dohodli sa k obojstrannej spokojnosti.
Ferdosondo
25.02.09,05:49
Keby toto urobil správca na východe, tak by bolo kalamitným drevom všetko. Hlavne bizko osady. S tým ohlásením je to na rozmyslenie. Ak máš rozumných ľudí na úrade, tak Ti to povolia zadarmo, alebo za symbolický poplatok. Ale ak tam bude nejaký úradník, ktorého vytrhneš zo spánku spravodlivých, tak sa nebudeš stíhať diviť, koľko vyjadrení budeš potrebovať. A ešte ak bude závistlivý, tak sa k drevu ani nedostaneš.