andywild
27.11.08,18:52
Ideme stavat dom, a kedze nemame plyn, iba elektriku, tak by sme chceli kotol na tuhe palivo-drevo kombinovany s elektrikou. Predstavujem si to tak, ze ked som doma, tak budem prikladat, ked neprilozim, tak sa to automaticky prepne na elektriku. Len neviem, ci pouzit radiatory, ci podlahovku, no a ani na nete som nenasla privela odkazov na taketo kotle. Prosim poradte.
jojkoz
27.11.08,18:51
No neviem ci take kotle su - kazdopadne daju sa zapojit dva v serii za sebou.
Jedno obehove cerpadlo - ktore bude bezat stale nezavisle na kotloch. A elektricky nastaveny tak ze kuri povedzme ked klesnen teplota vykurovacej vody pod 70 st.
Ked sa bude kurit drevom tak ta teplota bude vyssia a nebude zopnuty elektricky kotol.


Co sa tyka radiatory - podlahovka.
Podlahovka je pocitovo lepsia a prinasa aj malu usporu - v tom ze pri nej staci kurit na o nieco nizsiu teplotu v miestnosti - aby clovek citil tu istu tepelnu pohodu.

Kazdopadne - hlavne pri pouziti toho kotla na drevo je to dost komplikovane - lebo z neho ide teplota okolo 70-90 st. a do podlahovky vacsinou ide tak 40-45 st. - to znamena ze k tomu by bola este vhodna akumulacna nadoba ........
pupek IL 90
27.11.08,20:37
Ja uz roky vyuzívam dva kotle, elektrický a liatinový na pevné palivo.
Prepínam manuálne.Víkendy kúrim drevom.Cez týzden po príchode z práce
vypínam elektriku a prikladám do kotla. V lete som vymenil staré plechové radiatory za nové panelové takze ohrievam minimum vody.Drievko mám za dobrú cenu a kusisko roboty.
andywild
27.11.08,20:57
pupek, a aky velky dom mas a z coho je postaveny? Elektriku pouzivas aj na varenie? Kolko ta vyjde elektrina na rok?
jojkoz
27.11.08,21:20
V lete som vymenil staré plechové radiatory za nové panelové takze ohrievam minimum vody.Drievko mám za dobrú cenu a kusisko roboty.

Je jedno kolko vody ohrivas - na spotrebu to nema vplyv.
Ked raz nejake teplo do tej vody vlozis - tak to iste teplo ta voda aj odovzda.
Menej vody ma vyhodu v rychlejsom nabehu - zohriati - ale aj nasledne rychlo ochlada pri vypnuti ....
pupek IL 90
29.11.08,10:59
pupek, a aky velky dom mas a z coho je postaveny? Elektriku pouzivas aj na varenie? Kolko ta vyjde elektrina na rok?


Dom ma cca 180kubikov,nezatepleny, postaveny zo skvarovej kvadry,40cm mury.Varenie +ohrev TUV elektrika, naklady na rok cca 30tis.:mee:
cifka
09.01.09,18:23
Je kotol, sice nie na drevo, ale na peletky ktorý má aj elektrický ohrev. Je to niečo podobné čo chcete vy. A možno je také niečo aj na drevo