m.b
27.11.08,20:46
zdravim vsetkych,

ste uplne super,ale to uz aj tak viete...teraz k veci

zaujima ma aka je realna sanca ziskat akukolvek financnu podporu pri zacinani podnikania ako s.r.o. (mikropozicka, bankovy uver, hocico co pomoze)
Sme dvaja, sme vyborny v odbbore ktoremu sa venujeme (vyroba hudobnych nastrojov), mame dobry plan, podrobne premysleny, na Slovensku este nic take nieje. Problem je v tom ze ako manazeri a podnikatelia nemame vobec ziadne skusenosti. Planujeme vyrabat len v malom.

Aka je realna sanca ze nas niekto podpori? Ma zmysel stracat cas pripravou perfektneho podnikatelskeho planu?
Ovplivni nasu sancu planovany pocet zamestnancov? Chceli by sme zacat len sami, ale ak by to malo zvysit sance, dake miestecko by sa naslo...:D

dakujem za vsetky rady, postrehy;)
m.b
27.11.08,19:50
no a este som zabudla ze 1 milion mame a potrebujeme este tak aspon pol miliona
mysimis
27.11.08,19:50
Ako s.r.o. môžete žiadať len o úver, ale ak by ste obaja začali ako fyzické osoby a boli by ste min. 3 mesiace nezamestnaný môžete požiadať úrad práce o dotáciu na začatie podnikateľskej činnosti. Tento rok je vo výške 103.900,- Sk.
misomiso
27.11.08,20:33
A kde chcete tie hudobne nastroje predavat? Ved dnes sa vsetky vozia z Ciny.
m.b
27.11.08,21:59
A kde chcete tie hudobne nastroje predavat? Ved dnes sa vsetky vozia z Ciny.


:D ....:D....:D no a? to je to iste ako cinske oblecenie, kolky maju chut nosit na sebe tie umele, hrozne usite veci.

Do hudobnych nastrojov sa vyzname, tak vieme aj realne odhadnut aky bude nas typ zakaznikov. Tuto otazku uz mame davno vyriesenu, v podstate ani nebolo co riesit....odpoved je jasna
Krtko
27.11.08,22:56
Ako s.r.o. môžete žiadať len o úver, ale ak by ste obaja začali ako fyzické osoby a boli by ste min. 3 mesiace nezamestnaný môžete požiadať úrad práce o dotáciu na začatie podnikateľskej činnosti. Tento rok je vo výške 103.900,- Sk.

Výška dotácie záleží od kraja - v Trenčianskom je tuším 66 946,-Sk.

Ak by ste obaja vzali dotáciu, mohli by ste, ak máte možnosť ručiť nehnuteľnosťou, ešte požiadať o mikropôžičku BIC vo Vašom regióne. To sú podnikateľské a inovačné centrá vytvorené po celom Slovensku (tzv. podnikateľské inkubátory). Ak tú nehnuteľnosť nemáte už založenú, netreba ani znalecký posudok a sú tam veľmi prijateľné úroky aj splátky. Takisto schvaľovacie podmienky sú dobré - oproti bankám až super.

Dotácie na zamestnávanie sú dosť biedne v súčasnosti. Ak by ste naozaj potrebovali neskôr niekoho zamestnať odporúčala by som vytvoriť chránené pracovisko a zamestnať zdravotne postihnutého občana. Tam to ešte stojí za reč, ale treba sa vedieť zorientovať v zákone o službách zamestnanosti a obrniť svätou trpezlivosťou. Je tam možnosť príspevku na zriadenie pracovného miesta a následne 1/4ročne na preplácanie niektorých prevádzkových nákladov, do ktorých napr. spadajú aj mzdy, ale keďže tieto peniaze idú zo ŠR aj z EŠF, často sa stáva, že EŠF mení podmienky preplácania ako na bežiacom páse. Ale možnosť tu je.
u.erika
28.11.08,04:22
Mojej neveste v novembri schválili dotáciu 105 000,-.Novozámocký okres/ Podmienka bola 3 mesiace vedená na ÚP ako nezamestnaná. K žiadosti musela odovzdať podnikateľský plán, a finančnú prgnózu /tlačivo dostala od ÚP. Dotáciu môžete vyčerpať do dvoch rokov na nákup strojov, zariadenie a pod. A dva roky nemôžete zrušiť živnosť .
misomiso
28.11.08,07:15
:D ....:D....:D no a? to je to iste ako cinske oblecenie, kolky maju chut nosit na sebe tie umele, hrozne usite veci.

Do hudobnych nastrojov sa vyzname, tak vieme aj realne odhadnut aky bude nas typ zakaznikov. Tuto otazku uz mame davno vyriesenu, v podstate ani nebolo co riesit....odpoved je jasna

Tak to drzim palce. Pocul som, ze v Pezinku je niekto, kto vyraba spickove bassbitary a predava ich do celeho sveta. Bol som vo Frankfurte na vystave, chcel som za nim skocit, ale nakoniec som ho nenasiel.

Mozem sa opytat, na ake nastroje sa mozeme tesit?
m.b
28.11.08,16:58
Tak to drzim palce. Pocul som, ze v Pezinku je niekto, kto vyraba spickove bassbitary a predava ich do celeho sveta. Bol som vo Frankfurte na vystave, chcel som za nim skocit, ale nakoniec som ho nenasiel.

Mozem sa opytat, na ake nastroje sa mozeme tesit?

budu to gitary vysokej triedy, hlavne akusticke...ale Slovensko je maly rybnicek, to je pravda. Ved na domovinu sa ani velmi nespoliehame. Asi Vas sklamem, ale tesit sa budete musiet este tak rok, dva :o, kym sa vratime domov aj s potrebnym kapitalom;)
lorelei
28.11.08,17:33
m.b., prepac, ze sa ti zamiesam do temy, ale nechcem zakladat novu, kedze moja otazka ma ten isty nazov. Takze by som chcela poprosit znalych o odpoved na tento pripad. Manzel skoncil ako statny zamestnanec u vojska, uz do dochodku . Chce zacat podnikat, ale uz bude poberat dochodok, je tam mozna nejaka financna podpora na rozbeh este?
A druhy pripad, zena po skonceni RD, ked bude napr. tie 3 mesiace na Urade prace, ma moznost poziadat si o nejake financie? Dakujem vsetkym za cas a ochotu.
u.erika
28.11.08,19:22
Na tú prvú otázku Ti neviem odpovedať.
Na tú druhú áno. Moja nevesta sa prihlásila na ÚP po RD 20.9.2008. Už 12.11.2008 jej schválili príspevok 105 000,-Sk, s tým, že peniaze dostane koncom decembra, tz. že podnikať može od 21.12.2008
habib
04.12.08,12:22
zdravím a chcem fakt pochválit tuto poradu,konečne jedna kde sa človek dočká odpovede.
A moja otázka,dost som si počítal o dotácii na rozbehnutie podnikania z UP,aj o podmienke byt minimálne 3.mesiace vedený,plus podat žiadost,vypracovat podnikatelský plán a prejst kurzom na začatie podnikania....mna by ale zaujímalo čo je možné urobit aby som na ÚP 3mesiace vobec vydržal,čo ak mi ponuknu prácu,samozrejme ja nebudem mat zaujem,pretože som sa prihlásil na ÚP ale plán je jasný,začat podnikat a využit šancu ziskat tento príspevok....takže mohol by som to vyriešit absolvovaním kurzu,prípadne rekvalifikácie?alebo ten kurz na začatie podnikania možem absolvovat aj pred splnením podmienky 3mesiacov?...potešil by názor človeka ktory si to prešiel,prípadne pozná človeka,ktory príspevok získal,plus možno nejaky iné nástrahy...........dakujem
u.erika
04.12.08,18:51
zdravím a chcem fakt pochválit tuto poradu,konečne jedna kde sa človek dočká odpovede.
A moja otázka,dost som si počítal o dotácii na rozbehnutie podnikania z UP,aj o podmienke byt minimálne 3.mesiace vedený,plus podat žiadost,vypracovat podnikatelský plán a prejst kurzom na začatie podnikania....mna by ale zaujímalo čo je možné urobit aby som na ÚP 3mesiace vobec vydržal,čo ak mi ponuknu prácu,samozrejme ja nebudem mat zaujem,pretože som sa prihlásil na ÚP ale plán je jasný,začat podnikat a využit šancu ziskat tento príspevok....takže mohol by som to vyriešit absolvovaním kurzu,prípadne rekvalifikácie?alebo ten kurz na začatie podnikania možem absolvovat aj pred splnením podmienky 3mesiacov?...potešil by názor človeka ktory si to prešiel,prípadne pozná človeka,ktory príspevok získal,plus možno nejaky iné nástrahy...........dakujem
Moja nevesta, absolvovala ten kurz v novembri, a nárok na dotáciu bude mať až v decembri. Na ÚP povedala, že si chce založiť živnosť, tak že jej dali všetky informácie, tlačivá, no všetko čo k tomu treba. Aj ten kúsok papiera, že musí hladať prácu, vybrala takých, ktrorý nechceli nového zamestnanca, takže jej už schválili dotáciu, ktorú dostane koncom decembra, alebo začiatkom januára, nakoľko bola prihlásená na ÚP od 21.9.2008
habib
04.12.08,19:10
Moja nevesta, absolvovala ten kurz v novembri, a nárok na dotáciu bude mať až v decembri. Na ÚP povedala, že si chce založiť živnosť, tak že jej dali všetky informácie, tlačivá, no všetko čo k tomu treba. Aj ten kúsok papiera, že musí hladať prácu, vybrala takých, ktrorý nechceli nového zamestnanca, takže jej už schválili dotáciu, ktorú dostane koncom decembra, alebo začiatkom januára, nakoľko bola prihlásená na ÚP od 21.9.2008

super dík za rychlu odpoved,takže podat žiadost o príspevok si človek može skoro hned po nahlásení sa na ÚP,prejst povinnym kurzom ešte pred lehotou 3mesiacov a až pre schválenie a pridelenie príspevku je tam doležitá ta 3mesačná lehota,rozumiem tomu správne?plus by ma ešte zaujímalo či sa vyška už priznaného príspevku nejak posudzuje,inak ako podla regionu,pre náš region je výška príspevku maximum 103 900 Sk (3 448,85 €),konkrétne vek,dlžka evidovania na ÚP,prípadne niečo iné.Dakujem
u.erika
04.12.08,19:18
super dík za rychlu odpoved,takže podat žiadost o príspevok si človek može skoro hned po nahlásení sa na ÚP,prejst povinnym kurzom ešte pred lehotou 3mesiacov a až pre schválenie a pridelenie príspevku je tam doležitá ta 3mesačná lehota,rozumiem tomu správne?plus by ma ešte zaujímalo či sa vyška už priznaného príspevku nejak posudzuje,inak ako podla regionu,pre náš region je výška príspevku maximum 103 900 Sk (3 448,85 €),konkrétne vek,dlžka evidovania na ÚP,prípadne niečo iné.Dakujem
ona bola evidovaná od 21.09.2008 a dostala tých 103 900,- sk. /okres Nové Zámky/. Písali nejaký test, keď to presne potrebuješ, zajtra ti napíšem, terazuž spí. To viem, že zo 28 žiadateľov dostali 12-tí. Kurz, a schávelnie žiadosti prebehlo v ten istý deň. Ale skús to ešte teraz, boh vie čo bude od januára.
habib
04.12.08,19:30
....jasan že stačí aj zajtra,písal som aj na ÚP ale tam som len mierne naznačil,nemožem predsa naplno že sa chcem príst nahlásit aby som dostal dotáciu,tak sa hádam ozvú.Inak som prešiel skoro celu diskusiu a je tu toho hodne,myslím názorov tak to pomaly preluskávam.
Katy a R
04.12.08,20:16
....jasan že stačí aj zajtra,písal som aj na ÚP ale tam som len mierne naznačil,nemožem predsa naplno že sa chcem príst nahlásit aby som dostal dotáciu,tak sa hádam ozvú.Inak som prešiel skoro celu diskusiu a je tu toho hodne,myslím názorov tak to pomaly preluskávam.

... ak máš záujem o dotáciu (na začatie podniknia), tak sa treba čo najskôr zaevidovať na UPSVaR! (aj zajtra)
až následne to ostatné...... na kurz nemusíš chodiť, stačí, keď rovno urobíš test:) a predložíš podnikateľský plán .... ale nečakaj, že peniažky budú presne po troch mesiacoch...;)
... ak sa nezmenia pravidlá samozrejme....

...a ako vydržať na úrade práce:confused: nemyslím si, že len čo tam prídeš, hneď ti budú ponúkať lukratívne zamestnanie;)
habib
04.12.08,20:49
... ak máš záujem o dotáciu (na začatie podniknia), tak sa treba čo najskôr zaevidovať na UPSVaR! (aj zajtra)
až následne to ostatné...... na kurz nemusíš chodiť, stačí, keď rovno urobíš test:) a predložíš podnikateľský plán .... ale nečakaj, že peniažky budú presne po troch mesiacoch...;)
... ak sa nezmenia pravidlá samozrejme....

...a ako vydržať na úrade práce:confused: nemyslím si, že len čo tam prídeš, hneď ti budú ponúkať lukratívne zamestnanie;)

no keby ešte ponúkli lukratívnu prácu tak sa možno nechám ukecat ale to je uplna fantasmagoria,utopia....
Katy a R
04.12.08,21:03
super dík za rychlu odpoved,takže podat žiadost o príspevok si človek može skoro hned po nahlásení sa na ÚP,prejst povinnym kurzom ešte pred lehotou 3mesiacov a až pre schválenie a pridelenie príspevku je tam doležitá ta 3mesačná lehota,rozumiem tomu správne?plus by ma ešte zaujímalo či sa vyška už priznaného príspevku nejak posudzuje,inak ako podla regionu,pre náš region je výška príspevku maximum 103 900 Sk (3 448,85 €),konkrétne vek,dlžka evidovania na ÚP,prípadne niečo iné.Dakujem
Ešte k tej výške príspevku - je rozdielna pri uchádzačoch o zamestnanie a znevýhodnených uchádzačoch o zamestnanie (zdravotné postihnutie, ID, vek - myslím že hranica je nad 50 rokov, aj dĺžka evidencie .. ) Aktuálne údaje ale radšej zisti priamo, keď sa pôjdeš zaevidovať ... zvyknú byť na nástenkách vyvesené:)
ivet.
27.02.09,18:50
ja by som potrebovaa poradiť pre moju známu: ona už doma vedie účtovníctvo podnikajúcim rodičom. Je evidovaná na úrade práce. Chce založiť živnosť, rozšíriť klientelu a požiadať o podporu podnikania. Nebude problém, že to robí doma? A môže príspevok použiť aj na to, že napríklad dá položiť do izby parkety, kúpi koberec, stôl .... Na čo sa dajú tie peniaze použiť, ak je jej kancelária v ich v byte ? PC má, ale môže kúpiť nový.
dida2
27.02.09,19:04
Ahoj,
dotácia sa môže použiť iba v súlade s podnikateľským zámerom, t. j. kalkuláciou predpokladaných nákladov a nákup majetku musí súvisieť z predmetom podnikania. Podnikanie doma - nie je problém.
pisc
27.02.09,19:23
ahojte,

pokracoval by som v teme, a trochu specifikoval kriteria, ktore ma zaujimaju..

otazka 1: nezmenil sa cas evidencie na urade na 4 mesiace? (som niekde cital..) prip. sprisnili sa kriteria nejakym sposobom. a tiez, v prievidzi napr. by tiez bolo mozne ziskat az 3500 eciek? (absolvent - 24 rokov)

otazka 2: pokial je clovek zamestnany brigadne, nema to vplyv na evidovane 3 (?) mesiace potrebne na prispevok?

vopred dik vsetkym.
Faipe
27.02.09,20:48
ja len k otazke 1: vyska prispevku zavisi od konkretneho regionu, nie od toho ci si absolvent a kolko mas rokov :) a presnu sumu prispevku ti povedia na urade prace ako aj dalsie informacie, ktore chces o tom vediet :)
ankajanko
28.02.09,16:20
Tú dotáciu z OUP som dostala,nezabudni ale, že podnikanie môžeš skončiť o dva roky, ale ďalšie dva roky nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak si to dobre zrátaš, tak dotácia po odpočítaní dane/ zdaniteľný príjem/ ti vyjde na odvody do fondu ak nebudú dvíhať výšku odvodov, čo sa už stalo zdvihnutím minimálnej mzdy. Ak do kalkulácie dáš len výšku odvodov na dva roky a nejaký počítač alebo pokladňu ta pokryješ celé náklady
veronikasad
28.02.09,16:25
ahojte,

pokracoval by som v teme, a trochu specifikoval kriteria, ktore ma zaujimaju..

otazka 1: nezmenil sa cas evidencie na urade na 4 mesiace? stačí 3 mesiace (som niekde cital..) prip. sprisnili sa kriteria nejakym sposobom. a tiez, v prievidzi napr. by tiez bolo mozne ziskat az 3500 eciek? nie PD patrí medzi okresy s nižšou mierou v nezamestnanosti - výška príspevku okolo 2400€ (absolvent - 24 rokov)

otazka 2: pokial je clovek zamestnany brigadne, nema to vplyv na evidovane 3 (?) mesiace potrebne na prispevok? počas evidencie na úrade práce môže tvoj príjem zo zamestnania /na dohodu alebo prac.pomer na kratší prac.čas/ - dosiahnúť 65 % životného minima

vopred dik vsetkym.
odpoveď v texte
pisc
28.02.09,17:32
dakujem za rychle info.



počas evidencie na úrade práce môže tvoj príjem zo zamestnania /na dohodu alebo prac.pomer na kratší prac.čas/ - dosiahnúť 65 % životného minima

- takze z brigad mozem mat max 3 a pol papiera.. nic moc..

vazne premyslam, ci sa ten prispevok oplati..

offtopic: nemate pls link na thread o tom, ci moze mat zivnostnik zamestnancov? za pol dna sa mi nepodarilo najst..
veronikasad
28.02.09,17:37
dakujem za rychle info.




- takze z brigad mozem mat max 3 a pol papiera.. nic moc..

vazne premyslam, ci sa ten prispevok oplati..

offtopic: nemate pls link na thread o tom, ci moze mat zivnostnik zamestnancov? za pol dna sa mi nepodarilo najst..
Každý živnostník môže mať zamestnancov - musí si však predtým splniť oznamovacie povinnosti zamestnávateľa na daňovom úrade, v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Viesť predpísanú personálnu a mzdovú evidenciu a predkladať mesačné výkazy do zdr. a soc. poisťovne + ˇštvrťročné Prehlady a ročné Hlásenie na DU. A samozrejme vyplácať mzdy, platiť mesačné odvody a dane.
Ak s tým nemáš žiadne skúsenosti, zver to radšej do rúk mzdárky, lebo pokuty za nesplnenie oznamovacích povinností nie sú malé.
DJW
31.12.09,10:23
Zdravím všetkých,
je dosť reálne že od 1. marca budem nezamestnaný, som rozhodnutý podnikať (nejakú činnosť už vykonávam 6 rokov cež živnosť rodinného príslušníka a chcem sa jej venovať naplno).

Celkom určite vzhľadom na rodinný majetok chcem podnikať ako jednoosobová s.r.o., zaujíma ma či je nejaký rozdiel medzi podporou pre začínajúcich živnostníkov a medzi podporou začínajúcej s.r.o., ktorú by zakladal povedzme 3 mesiace nezamestnaný.

Aktuálna by bola finančná podpora (tých 2-3 tis € by bolo len na štart novej firmy - účtovný program atď., inak všetky potrebné technológie mám) a tiež ma zaujíma podpora potrebným vzdelaním (kurz DPH, účtovníctvo, dane a odvody).

Lokalita je Banská Bystrica. Podnikateľský plán je jasný a istý :)
Ďakujem.
Don133
01.01.10,11:00
...podporu možeš dostať aj na s.r.o. taku ako na szco, ked splnis vsetky podmienky UP(kurzy si das do podnikatelske planu ako využitie fin prostriedkov)..drzim palce
veronikasad
01.01.10,12:26
...podporu možeš dostať aj na s.r.o. taku ako na szco, ked splnis vsetky podmienky UP(kurzy si das do podnikatelske planu ako využitie fin prostriedkov)..drzim palce
nesúhlasím, môžeš prosím uviesť zdroj informácie