Lulka
25.05.05,09:19
Ahojte, neviem ci je táto otázka v dobrej teme...ale čo už narobím. Som tu nová :eek: a vyplašená. Mám takú otázočku. Priateľ robí pre českú stavebnú firmu. Prešiel do nej asi pred mesiacom. A raz sa ma opýtal či on vlastne spadá pod náš daňový zákon alebo ich. Nevie niekto poradiť ako je to s odpočítateľnou položkou pri vyrovnávke dane, a ako s 2.pilierom nášho dôchodkového zabezpečenia? Má si ho platiť alebo si má niečo platiť v čr? On ani neviem ako dlho tam ostane, ma 3-mes. skúšobnú lehotu. A ak by chccel poberať dôchodok z čr, musí tam tuším odrobiť niekoľko rokov.Takže toľko to. Vie niekto poradiť? :( Ďakujem. :o
NADEJKA
25.05.05,07:36
Lulka,téma je dosť široká,ale aspoň niečo. Predpokladám,že je zamestnancom českej stavebnej spoločnosti na pracovnú zmluvu so skúšobnou dobou 3 mesiace.V tom prípade mu česká firma a aj on zo mzdy samozrejme platí odvody do českých poisťovní aj na daňový úrad. Jemu z pozície zamestnanca patria také isté výhody ako ktorémukoľvek občanovi ČR.Povinnosti zahlasovania a podobné veci vybavuje zamestnávateľ vrátane zdravotnej poisťovne. Ak skončí,musí mu firma vystaviť potvrdenie o príjme. Na Slovensku mal nahlásiť,že má pracovnú zmluvu a tak si zastaviť platenie do poisťovní.Neviem ako je to s 2.pilierom,dúfam,že ma ešte dakto doplní.Tak nech sa drží.
Lulka
25.05.05,09:46
Dakujem NADEJKA hm tak teda neviem ako dlho tam bude...ale to budeme asi riesit ak sa nahodou vrati s dlhym nosom domov...a este sa pytal aj na odpocitatelnu položku...ďakujem aj tak..