Dana7
28.11.08,08:29
Dobrý deň,

prosím vás o radu, keďže si nie som celkom istá. Kúpili sme novoročné pohľadnice, ktoré budeme zasielať našim obchodným partnerom. Sú to klasické pohľadnice bez nášho loga.
Môžem si z týcho pohľadníc uplatniť odpočet DPH?

Ďakujem
Vladimír Ozimý
28.11.08,09:31
Dobrý deň,

prosím vás o radu, keďže si nie som celkom istá. Kúpili sme novoročné pohľadnice, ktoré budeme zasielať našim obchodným partnerom. Sú to klasické pohľadnice bez nášho loga.
Môžem si z týcho pohľadníc uplatniť odpočet DPH?

Ďakujem

nie
Rozalka
28.11.08,18:08
K pozdravu "pricapte" pečiatku firmy a už tam "logo" bude.
Ovena1
01.12.08,12:31
Tak ma napadá a čo nárok na odpočet na hygienické a čistiace potreby na pracovisk konkr. toaletný papier, mydlá solvíny, čistiace prášky?
azla
01.12.08,12:40
Tak ma napadá a čo nárok na odpočet na hygienické a čistiace potreby na pracovisk konkr. toaletný papier, mydlá solvíny, čistiace prášky?
S odpočtom Dph.
misomiso
01.12.08,12:44
nie

Dovolujem si tvrdit, ze ANO.

Novorocenky sluzia na komunikaciu so zakaznikmi rovnako, ako kazdy iny listovy papier, fax, alebo e-mail. To nie je reklamny predmet, ktorym chcete partnerov obdarovat. Preco taketo veci miesate??
Gabi03
01.12.08,12:49
Dovolujem si tvrdit, ze ANO.

Novorocenky sluzia na komunikaciu so zakaznikmi rovnako, ako kazdy iny listovy papier, fax, alebo e-mail. To nie je reklamny predmet, ktorym chcete partnerov obdarovat. Preco taketo veci miesate??

A na novoročenke ku prianiu úspechov v novom roku pripisujete aj najaktuálnejšiu ponuku? :o:D
Martin Mocko
01.12.08,12:51
K pozdravu "pricapte" pečiatku firmy a už tam "logo" bude.

Pred chvíľku sme o tom diskutovali v kruhu kolegov. Predpokladám, že daňová kontrola by mohla namietať uplatnenie DPH na základe §49 zák. o DPH - citujem:

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7....

Povedal by som, že ani nejde tak o logo ako o spropagovanie firmy, služby alebo tovaru, ktoré poskytuje. Takže pokiaľ by na pohľadnici bol text týkajúci sa propagácie firmy (napr.: Jožko Mrkvička s.r.o. - zaúčtujeme i nemožné...) - tak si viem predstaviť nárok na odpočet pri takomto náklade. Taktiež i použitie takéhoto nákladu ako daňového nákladu.
misomiso
01.12.08,12:59
A na novoročenke ku prianiu úspechov v novom roku pripisujete aj najaktuálnejšiu ponuku? :o:D


Pred chvíľku sme o tom diskutovali v kruhu kolegov. Predpokladám, že daňová kontrola by mohla namietať uplatnenie DPH na základe §49 zák. o DPH - citujem:

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7....

Povedal by som, že ani nejde tak o logo ako o spropagovanie firmy, služby alebo tovaru, ktoré poskytuje. Takže pokiaľ by na pohľadnici bol text týkajúci sa propagácie firmy (napr.: Jožko Mrkvička s.r.o. - zaúčtujeme i nemožné...) - tak si viem predstaviť nárok na odpočet pri takomto náklade. Taktiež i použitie takéhoto nákladu ako daňového nákladu.

No to snad nemyslite vazne !!!

To chcete tvrdit, ze ak posielate list, musi byt splnena podmienka, ze musi ist o ponuku tovaru, aby bolo mozne uplatnit DPH s listoveho papiera, obalky a pripadne z nakladov na dorucenie (ak tam DPH je)?

To akoze ak posielam napriklad list na DU alebo svojmu dodavatelovi (nie odberatelovi) tak si nemozem uplatnit DPH pretoze nic v liste neponukam?

Ved komunikovanie s obchodnymi partnermi je cinnost zamerana a potrebna na dosiahnutie zisku. V com mate stale problem?
misomiso
01.12.08,13:05
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7....


Ale ved tu nejde o dodavku tovarov. To mi stad chcete tvrdit, ze DPH sa da uplatnit iba pri dodavke tovarov? Ved to by sa potom nedala odratat ani z faktury za telefone alebo internet. Ked nakupim cartridge do tlaciarne tak ich tiez nikomu nedodavam, ale DPH si uplatnim snad nie??
Martin Mocko
01.12.08,13:06
No to snad nemyslite vazne !!!

To chcete tvrdit, ze ak posielate list, musi byt splnena podmienka, ze musi ist o ponuku tovaru, aby bolo mozne uplatnit DPH s listoveho papiera, obalky a pripadne z nakladov na dorucenie (ak tam DPH je)?

To akoze ak posielam napriklad list na DU alebo svojmu dodavatelovi (nie odberatelovi) tak si nemozem uplatnit DPH pretoze nic v liste neponukam?

Ved komunikovanie s obchodnymi partnermi je cinnost zamerana a potrebna na dosiahnutie zisku. V com mate stale problem?

Prečítaj si otázku. Nejde o posielanie listu. Ide o nákup pohľadníc - novoročeniek. V tomto smere to plní úlohu reklamného predmetu. Na novoročenke mu želáš "šťastné a veselé.." - čo určite nesúvisí s dosahovaním zisku firmy. Pokiaľ však okrem toho sloganu "šťastné a veselé" zároveň spropaguješ svoju firmu - ja osobne by som uznal i náklad i DPH.
Martin Mocko
01.12.08,13:07
Ale ved tu nejde o dodavku tovarov. To mi stad chcete tvrdit, ze DPH sa da uplatnit iba pri dodavke tovarov? Ved to by sa potom nedala odratat ani z faktury za telefone alebo internet. Ked nakupim cartridge do tlaciarne tak ich tiez nikomu nedodavam, ale DPH si uplatnim snad nie??

Ešte raz prečítaj a poriadne. Môžeš odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použiješ na dodávku tovarov a služieb.
misomiso
01.12.08,13:12
Prečítaj si otázku. Nejde o posielanie listu. Ide o nákup pohľadníc - novoročeniek. V tomto smere to plní úlohu reklamného predmetu. Na novoročenke mu želáš "šťastné a veselé.." - čo určite nesúvisí s dosahovaním zisku firmy. Pokiaľ však okrem toho sloganu "šťastné a veselé" zároveň spropaguješ svoju firmu - ja osobne by som uznal i náklad i DPH.

Akoze nie? Ved preco by som tie novorocenky potom vobec kupoval, keby som s tym nesladoval dosiahnutie zisku? Ved pripomenutie sa partnerom aj v inej suvislosti ako s ponukou predaja je kapitola cislo 1 v kazdej marketingovej ucebnici - aj v tej pre zaciatocnikov.

Ked sa podpisem napr. ako Emanuel Michal, MICHAL s.r.o tak tam mas uz aj nazov firmy, kazdopadne bez toho, aby prijemca vedel, aka forma to posiela, by to uz vobec nemalo zmysel rozosielat.
misomiso
01.12.08,13:14
Ešte raz prečítaj a poriadne. Môžeš odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použiješ na dodávku tovarov a služieb.

Naozaj tomu nerozumiem, teraz sa nerobim sprosty, ale uprimne sa priznavam, ze tomu nerozumiem. Teda - ak posielam list na DU, tak si z nakupu papiera a obalky nemozem uplatnit DPH?
Martin Mocko
01.12.08,13:16
Akoze nie? Ved preco by som tie novorocenky potom vobec kupoval, keby som s tym nesladoval dosiahnutie zisku? Ved pripomenutie sa partnerom aj v inej suvislosti ako s ponukou predaja je kapitola cislo 1 v kazdej marketingovej ucebnici - aj v tej pre zaciatocnikov.

Ked sa podpisem napr. ako Emanuel Michal, MICHAL s.r.o tak tam mas uz aj nazov firmy, kazdopadne bez toho, aby prijemca vedel, aka forma to posiela, by to uz vobec nemalo zmysel rozosielat.

Pozri..ja to prezentujem z pohladu danovej kontroly. Tvoj nazor je z inej strany. Vo vseobecnosti su nase danove zakony specificke v tom, ze pouzitie nakladov - pripadne i odpocet DPH je vo vacsine pripadov zavisly od obhajovacej schopnosti danoveho subjektu.
misomiso
01.12.08,13:28
Pozri..ja to prezentujem z pohladu danovej kontroly. Tvoj nazor je z inej strany. Vo vseobecnosti su nase danove zakony specificke v tom, ze pouzitie nakladov - pripadne i odpocet DPH je vo vacsine pripadov zavisly od obhajovacej schopnosti danoveho subjektu.

No je mi dost cudne, ze by takyto nazor mala mat danova kontrola, kedze zakon je iba jeden.

Pre mna je to uplne jasny a ucebnicovy priklad. Nepoznam lepsi a efektivnejsi sposob zabezpecovania zisku, ako nakupit sa par susnov novorocenky a rozoslat ich obchodnym partnerom. Jestvuju samozrejme aj ine metody reklamy a marketingovej komunikacie, no novorocenky budu vzdy vyhravat svojim neprekonatelnym pomerom efektivity / vynalozene naklady.

Nam sa nie raz stalo, ze sa s objednavkou odrazu prihlasil niekto, kto sa neozval cely rok po tom, co sme mu poslali PF. Apropos - ked si dam za 100 litrov celostranovy inzerad to magaziny Hole Baby, tak si odratam 19 litrov DPH a vobec to este negarantuje, ze mi to vygenereuje nejaky zisk, alebo ze sa mi naklady na reklamu aspon z cesti vratia.

Mne ja vzdy smutno z toho, ak uctovnici, ktori chodia na Poradu radia tak, ze vlastne zastupuju statnych vypalnikov. Inak neviem ani nazvat to ucelove prekrucanie paragrafov, ktorym sa (poniektori) kontrolori pravdepodobne naozaj vyznacuju v snahe zarobit si aspon na slanu vodu. Lenze to su pre mna nelegalne praktiky, podobne ako su nelegalne praktiky napr. policajtov v Trencine (najnovsia kauza), ktori rozpisuju pokuty aj na ludi, ktori ju nespachali iba preto, aby nazbierali viac bodov a dostali vyssie premie.

Taketo aktivity su nelegalne (okrem toho, ze su neeticke) a myslim, ze by sme ich tu nemali obhajovat.
Zoltán Kovács
01.12.08,13:36
Ja by som bez váhania uplatnil dph z tých pohladníc. Keby ich bolo väčšie množstvo tak asi by som urobil zoznam, komu som ich posielal. A zrejme pri podpise bude aj to uvedené, že ktorej firmy to vôbec došlo.

Totiž určite nemá zmysel posielať PF s iba podpisom Jožko Mrkvička, ale s podpisom Jožko Mrkvička - konateľ XY spoločnosti. :)
Vladimír Ozimý
01.12.08,14:02
No je mi dost cudne, ze by takyto nazor mala mat danova kontrola, kedze zakon je iba jeden.

Pre mna je to uplne jasny a ucebnicovy priklad. Nepoznam lepsi a efektivnejsi sposob zabezpecovania zisku, ako nakupit sa par susnov novorocenky a rozoslat ich obchodnym partnerom. Jestvuju samozrejme aj ine metody reklamy a marketingovej komunikacie, no novorocenky budu vzdy vyhravat svojim neprekonatelnym pomerom efektivity / vynalozene naklady.

Nam sa nie raz stalo, ze sa s objednavkou odrazu prihlasil niekto, kto sa neozval cely rok po tom, co sme mu poslali PF. Apropos - ked si dam za 100 litrov celostranovy inzerad to magaziny Hole Baby, tak si odratam 19 litrov DPH a vobec to este negarantuje, ze mi to vygenereuje nejaky zisk, alebo ze sa mi naklady na reklamu aspon z cesti vratia.

Mne ja vzdy smutno z toho, ak uctovnici, ktori chodia na Poradu radia tak, ze vlastne zastupuju statnych vypalnikov. Inak neviem ani nazvat to ucelove prekrucanie paragrafov, ktorym sa (poniektori) kontrolori pravdepodobne naozaj vyznacuju v snahe zarobit si aspon na slanu vodu. Lenze to su pre mna nelegalne praktiky, podobne ako su nelegalne praktiky napr. policajtov v Trencine (najnovsia kauza), ktori rozpisuju pokuty aj na ludi, ktori ju nespachali iba preto, aby nazbierali viac bodov a dostali vyssie premie.

Taketo aktivity su nelegalne (okrem toho, ze su neeticke) a myslim, ze by sme ich tu nemali obhajovat.

Tu nikto nestojí za štátom, neviem na základe čoho ste na to prišli. Píšu sa tu názory. Jednoznačne pre mňa novoročenka nie je okamžite reklamný výdavok, pretože nerobím reklamu svojich výrobkov, obchodného mena atĎ. Je to názor a ako tu bolo napísané že ide o to ako si to vie kto obhájiť. Ak sa pridá na novoročenku obchodné meno nevidím problém. Samotnou kúpou novoročenky ešte nič nepreukazujem ešte by som si to vedel obhájiť ak by som uviedol zoznam firiem kam to posielam ako uvádza Smith. Takže ono to nie je vždy úplne jednoduché, pretože daňovým výdavok má nejaké atribúty a tie musí spĺňať a takisto aj uplatnenie si DPH je na základe nejakých pravidiel.
misomiso
01.12.08,15:50
Tu nikto nestojí za štátom, neviem na základe čoho ste na to prišli. Píšu sa tu názory. Jednoznačne pre mňa novoročenka nie je okamžite reklamný výdavok, pretože nerobím reklamu svojich výrobkov, obchodného mena atĎ. Je to názor a ako tu bolo napísané že ide o to ako si to vie kto obhájiť. Ak sa pridá na novoročenku obchodné meno nevidím problém. Samotnou kúpou novoročenky ešte nič nepreukazujem ešte by som si to vedel obhájiť ak by som uviedol zoznam firiem kam to posielam ako uvádza Smith. Takže ono to nie je vždy úplne jednoduché, pretože daňovým výdavok má nejaké atribúty a tie musí spĺňať a takisto aj uplatnenie si DPH je na základe nejakých pravidiel.

Dost som zvazoval, ci vobec reagovat pan Ozimý. Nechem sa donekonecna hadat. No musim priznat, ze prave Vasa prva reakcia na otazku ma poriadne vytocila, a preto si neodpustim este jednen prispevok.

Po prve:
Neviem, v akom paragrafe akeho zakona ma oporu Vasa poziadavka uvadzat k nakupu zoznam firiem, ktorym sa novorocenky posielali. To aj ked kupite do firmy cartridge tak robite zoznam dokumentov, ktore sa z nej tlacili? Ved ak by ste chceli byt nepoctivy, tak tiez mozete kupit do firmy cartridge, odratat DPH a nechat na nej decka tlacit somariny. Predpokladam, ze napr. vsetky firmy, ktore vedu tie rozne registraturne denniky nebudu mat problem kedykolvek dolozit, komu tie PFky posielali.

Po druhe:

Aj keby to bola pravda, za sa to vyzaduje, Vasa odborna odpoved na otazku z oblasti odbornych tem bola "nie". V tom ripade teda asi mala zniet "ano, ale treba uviest, komu sa posielali"...

Pretoze takto, ako ste odpovedali sa nemozem zbavit dojmu, ze z mne neznameho dovodu tu zastupujete zaujmy kolegov uctovnikov a ich klientov asi rovnakym sposobom, ako pan minister financii statny zaujem v kauze Tipos.
Martin Mocko
01.12.08,17:59
misomiso..ukludni sa. Ventiluj sa niekde inde.
Stefan2005
01.12.08,18:30
misomiso..ukludni sa. Ventiluj sa niekde inde.

:) ... pozri, misomiso predviedol názorne, ako treba obhajovať svoj výdavok a následný odpočet DPH z neho napr. pred daňovou kontrolou... Niekedy je dobré, ak sa klient postaví na zadné - a koniec-koncom obhájenie daňovej uznateľnosti výdavku /a z neho vyplývajúceho odpočtu DPH/ je v prvom rade vec podnikateľa a nie jeho účtovníka (týmto ale vôbec nechcem zbavovať účtovníka profesionálneho prístupu k veci) ...
Martin Mocko
01.12.08,19:06
:) ... pozri, misomiso predviedol názorne, ako treba obhajovať svoj výdavok a následný odpočet DPH z neho napr. pred daňovou kontrolou... Niekedy je dobré, ak sa klient postaví na zadné - a koniec-koncom obhájenie daňovej uznateľnosti výdavku /a z neho vyplývajúceho odpočtu DPH/ je v prvom rade vec podnikateľa a nie jeho účtovníka (týmto ale vôbec nechcem zbavovať účtovníka profesionálneho prístupu k veci) ...

Ak si niekedy mal tú česť s daňovou kontrolou - tak by si takého hlúposti nepísal. Taktiež vidím, že i misomiso nikdy o daňovom kontrolórovi ani len nečítal..nieto ešte počul alebo nebodaj videl naživo :eek:.
Keby takýto pri kontrole povedal to, čo tu..tak mu okrem dokladov skontrolujú ešte i telesné otvory.
Stefan2005
01.12.08,19:43
machinak, len malá poznámka: posledné tvoje dva príspevky v tejto téme podľa môjho názoru nie sú najvhodnejšou reakciou moderátora....
Vladimír Ozimý
01.12.08,21:38
Dost som zvazoval, ci vobec reagovat pan Ozimý. Nechem sa donekonecna hadat. No musim priznat, ze prave Vasa prva reakcia na otazku ma poriadne vytocila, a preto si neodpustim este jednen prispevok.

Po prve:
Neviem, v akom paragrafe akeho zakona ma oporu Vasa poziadavka uvadzat k nakupu zoznam firiem, ktorym sa novorocenky posielali. To aj ked kupite do firmy cartridge tak robite zoznam dokumentov, ktore sa z nej tlacili? Ved ak by ste chceli byt nepoctivy, tak tiez mozete kupit do firmy cartridge, odratat DPH a nechat na nej decka tlacit somariny. Predpokladam, ze napr. vsetky firmy, ktore vedu tie rozne registraturne denniky nebudu mat problem kedykolvek dolozit, komu tie PFky posielali.

Po druhe:

Aj keby to bola pravda, za sa to vyzaduje, Vasa odborna odpoved na otazku z oblasti odbornych tem bola "nie". V tom ripade teda asi mala zniet "ano, ale treba uviest, komu sa posielali"...

Pretoze takto, ako ste odpovedali sa nemozem zbavit dojmu, ze z mne neznameho dovodu tu zastupujete zaujmy kolegov uctovnikov a ich klientov asi rovnakym sposobom, ako pan minister financii statny zaujem v kauze Tipos.

Neviem o čom to je táto téma ja že o názoroch. Veľa ľudí vie že aj ja už som niekedy obhajoval svoj názor proti veľa oponentom. Nikto Vám názor nebere a samozrejme je to len o posúdení situácie. Ale politiku ťahať sem to mi príde trochu smutné...my sa tu vyjadrujeme na základe skúsenosti s praxe s ktorou sa stretávame a nie na základe túžom a predstáv dokonalej spoločnosti. Takže beriem Váš názor rovnako berte môj. Ja som reagoval na otázku ktorá mi jednoznačne dávala odpoveď nie...ak sa však človek zariadi inak je to v poriadku a je to len na ňom. Rešpektovať názor je to základné pravidlo. Teraz sa prejavujte rovnako ako tí naši kontrolori ktorí neberú do úvahy že by to mohlo byť inak a nútia vás do súdnych sporov...takže pekný večer
misomiso
02.12.08,10:44
misomiso..ukludni sa. Ventiluj sa niekde inde.


Ak si niekedy mal tú česť s daňovou kontrolou - tak by si takého hlúposti nepísal. Taktiež vidím, že i misomiso nikdy o daňovom kontrolórovi ani len nečítal..nieto ešte počul alebo nebodaj videl naživo :eek:.
Keby takýto pri kontrole povedal to, čo tu..tak mu okrem dokladov skontrolujú ešte i telesné otvory.


Danovu kontrolu sme uz mali a aj sme platili nejaku drobnu pokutu za to, ze nasa uctovnicka mala v poriadku uctovnictvo "iba" na 99,9% a oni tu 0,1% cast napadli. To bolo ale v poriadku, pretoze zakon bol skutocne na ich strane. Potom sme dostali pokutu (ako mnohi ini) za to, ze im nejake hlasenie (ktore bolo v nasom pripade nulove) prislo v pondelok rano namiesto v piatok, kedy bol posledny termin. No - ja to povazujem sice za akusi buzeraciu, no musim priznat, ze z ich strany za podlozenu zakonom.

Teraz ti napisem, preco sa ventilujem tu a nie inde. Vytocia ma obcas reakcie odbornikov na Porade, ktori su evidentne zvyknuti ulahcovat si pracu a namiesto toho, aby hajili zaujmy svojich klientov, celkom ochotne pristupuju na vypalicku hru z o strany niektorych uradnikov DU.

Skusim malicke prirovnanie. Predstavte si, ze by ste ma zamestnali ako osobneho sofera. Ja by som dodrziaval vsade dopravne predpisy, bez ohladu na to, ako sa Vy prave ponahlate - co by bolo v poriadku. Lenze - kedze sa mi nechce studovat cestny zakon, a viem, ze aj policajti radi davaju pokuty za "priestupky", ktore casto priestupkami nie su, rozhodnem si to ulahcit a byt "papezskejsi ako Papez". Teda - ak ma poziadate, aby som Vas vysadil niekde v centre mesta, nebudem ochotny zastavit nie len na zakaze zastavenia, ale pre istotu ani na zakaze statia, kde sa zastavit smie. No - prepacte, takehoto sofera by som ja okamzite prepustil.

Myslim, ze rovnake plati aj o uctovnikoch. Ja platim uctovnicku za to, aby sa spravala podla zakonov. Teda aby sme nezavdavali statu moznost nas penalizovat nejakym porusenim zakonov, ale na druhej strane aby sme vyuzili vsetky moznosti, ktore nam zakon poskytuje, pretoze inak nemozeme byt konkurencieschopni voci firmam, krore tieto moznosti vyuzivaju.

Teda ja po uctovnicke samozrejme nechcem aby riesila sudne spory s DU - to by uz bolo vec pravnikov, ale chcem, aby sa nenechala hlupo zastrasit tam, kde to nie je na mieste.

Este na dovazok, preco ma takyto pristup na odbornom portali vytaca: Ked som zacinal podnikat, bol som totalne neskuseny. Isiel som napriklad ziadat na UP o dotaciu, ale kedze som nikomu nic nestrcil do vacku, letel som uz so schodov. Potom sa ozval ZU s tym, ze nam dal pokutu este pred tym, ako sme zacali vyrabat. Strasne sa ospravedlnovali s tym, ze "viete - aj my sme kontrolovani zhora a musime vykazovat nejaku cinnost". No bolo to pre mna dost frustrujuce zistenie (stat nepomoze, ale snazi sa uskodit) ale - pokutu som zaplatil, lebo som bol totalne neskuseny a vtedy som nevedel, ako sa dostat k zneniu prislusnych zakonov. Keby som to vedel, lahko by som uz vtedy prisiel na to, ze ich tvrdenie nemalo ziadnu oporu v zakone (v podstate nam dali pokutu za zastavanie na zakaze statia).

Na Poradu som zacal chodit nie len pre moznost pokecat si, Poradu som prvy raz objavil ako odborny portal. Preto by som cakal, ze ak nejaky sa nejaky odbornik rozhodne niekomu online poradit, tak ze to nebude rada typu : "nesmies zastavit ani na zakaze statia".
Martin Mocko
02.12.08,12:47
to misomiso:
Ja ta nepresviedčam o tvojej pravde. Ani ty mňa nepresviedčaj o mojej. Práve som na túto tému diskutoval s auditorom..a potvrdil moje presvedčenie, že novoročenky sú jednoznačne nedaňový náklad - takže taktiež bez DPH.

Trošku som popátral na internete..a tu hľa..článok z trendu:

http://www.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/reklamne-novorocne-predmety-a-danova-povinnost/42482.html

Je to síce starý článok..ale pochybujem, že by práve takúto vec DU zmenil.

PS: Vidíš..keby si si nechal poradiť na porade a nebol tvrdohlavý..nemusel si platiť žiadnu pokutu :D
misomiso
02.12.08,13:04
to misomiso:
Ja ta nepresviedčam o tvojej pravde. Ani ty mňa nepresviedčaj o mojej. Práve som na túto tému diskutoval s auditorom..a potvrdil moje presvedčenie, že novoročenky sú jednoznačne nedaňový náklad - takže taktiež bez DPH.

Trošku som popátral na internete..a tu hľa..článok z trendu:

http://www.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/reklamne-novorocne-predmety-a-danova-povinnost/42482.html

Je to síce starý článok..ale pochybujem, že by práve takúto vec DU zmenil.

PS: Vidíš..keby si si nechal poradiť na porade a nebol tvrdohlavý..nemusel si platiť žiadnu pokutu :D

Myslim, ze clanok, ktory citujes dava za pravdu mne, nie vam. Citujem z clanku:

"Výnimkou sú len reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou ich poskytovateľa, ak hodnota jedného predmetu nepresahuje päťsto korún. Inými slovami, ak hodnota jedného kalendára a jednej novoročenky nepresahuje päťsto korún a máte tieto predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou spoločnosti, sú tieto výdavky daňovo uznané v plnej výške."

Pochybujem, ze by niekto posielel tie PF-ky nepodpisane menom firmy, ved by to nemalo ziaden zmysel.

V texte sa nepise, ze obchodne meno formy alebo ochranna znamka musi byt vytlacena v tlaci, ze to nemoze byt oznacene rucne. Teda pokial sa moja forma vola MISO s.r.o., tak pod predtlaceny text napisem napr. Ernest Novak, MISO s.r.o. a poziadavky zakona na odpocet DPH su splnene.

Apropos s kalendarmi je to asi podobne, v ich pripade sa ale zvyknu oznacovat nazvom firmy uz v tlaci. Este som nepocul, ze by niekto rozosielal nejake kalendare, ktore by iba tak kupil v obchode, teda kalendare urcene na sukromne pouzitie - bez loga. To by nemalo ziaden zmysel.
Vladimír Ozimý
02.12.08,13:08
treba si uvedomiť, že dobrá rada alebo odborná rada nespočíva len v danom čase ako znížiť náklad ale zachovať sa tak aby v čase kontroly nedostala účtovná jednotka pokutu. To je celé. Samozrejme názory sú vždy rôzne a o tomto je. Porada je o tom že ľudia dajú častokrát aj neodborný názor z pohľadu toho čo sa udialo aby sa mohla rozvinúť debata. Napádať názor druhého len pre to že ste frustrovaný úradníkmi nie je namieste. Ja takisto nemusím štátnu správu a neraz som sa dostal do tvrdej konfrontácie bez pochopenia. Bohužial zákon je len jeden ale správcov dane máme ako maku a ak ide o niečo čo sa nevykladá jednoznačne potom sa môže stať že aj správca dane si to v každom okrese vysvetlí inak...takže diskutujme a netvárme sa, že tu ide niekto niekoho poškodiť. ;)
Vladimír Ozimý
02.12.08,13:14
Myslim, ze clanok, ktory citujes dava za pravdu mne, nie vam. Citujem z clanku:

"Výnimkou sú len reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou ich poskytovateľa, ak hodnota jedného predmetu nepresahuje päťsto korún. Inými slovami, ak hodnota jedného kalendára a jednej novoročenky nepresahuje päťsto korún a máte tieto predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou spoločnosti, sú tieto výdavky daňovo uznané v plnej výške."

Pochybujem, ze by niekto posielel tie PF-ky nepodpisane menom firmy, ved by to nemalo ziaden zmysel.

V texte sa nepise, ze obchodne meno formy alebo ochranna znamka musi byt vytlacena v tlaci, ze to nemoze byt oznacene rucne. Teda pokial sa moja forma vola MISO s.r.o., tak pod predtlaceny text napisem napr. Ernest Novak, MISO s.r.o. a poziadavky zakona na odpocet DPH su splnene.

Apropos s kalendarmi je to asi podobne, v ich pripade sa ale zvyknu oznacovat nazvom firmy uz v tlaci. Este som nepocul, ze by niekto rozosielal nejake kalendare, ktore by iba tak kupil v obchode, teda kalendare urcene na sukromne pouzitie - bez loga. To by nemalo ziaden zmysel.

Samozrejme ale doteraz ste sa tvárili že nejde o reklamný predmet ale o bežnú korenšpondenciu čo je rozdiel. Na druhej strane ak chcete hovoriť o reklamnom predmete musíte preukázať že takýto predmet je opatrený logom alebo obchodným menom. To že si ho tam napíšete je fajn ale musíte to preukázať správcovi dane a to môže byť komplikované. Takže ak to mám potlačené a vystavenú faktúru na novoročenky s potlačou loga alebo obchodného mena nemám problém pretože doklad od dodávateľa mi to preukazuje že ide o reklamný predmet. Nákup 20 ks novoročeniek v PNS mi ešte o tom nepreukazuje. Ako chcete dokázať že to nebolo napr. na súkromné účely?
misomiso
02.12.08,13:54
Samozrejme ale doteraz ste sa tvárili že nejde o reklamný predmet ale o bežnú korenšpondenciu čo je rozdiel. Na druhej strane ak chcete hovoriť o reklamnom predmete musíte preukázať že takýto predmet je opatrený logom alebo obchodným menom. To že si ho tam napíšete je fajn ale musíte to preukázať správcovi dane a to môže byť komplikované. Takže ak to mám potlačené a vystavenú faktúru na novoročenky s potlačou loga alebo obchodného mena nemám problém pretože doklad od dodávateľa mi to preukazuje že ide o reklamný predmet. Nákup 20 ks novoročeniek v PNS mi ešte o tom nepreukazuje. Ako chcete dokázať že to nebolo napr. na súkromné účely?

Toto je zaujimave, sameho by ma z pravneho hladiska zaujimalo, na kom spociva dokazne bremeno. Rovnako by aj DU napr. mne alebo tebe mohol tvrdit, ze si si z naposledy kupenej cartridge do tlaciarne tlacil hole baby namisto firemnych dokumentov. Ja napriklad jazdim dva az styri krat do mesiaca do nesej vyrobnej pobocky na vychode Slovenska. Co ak mi danovy kontolor povie, ze mu mam dokazat, ze prave cesta od 2 do 4. decembra bola naozaj pracovna a ze som tam nesiel lyzovat?
Martin Mocko
02.12.08,14:08
Toto je zaujimave, sameho by ma z pravneho hladiska zaujimalo, na kom spociva dokazne bremeno. Rovnako by aj DU napr. mne alebo tebe mohol tvrdit, ze si si z naposledy kupenej cartridge do tlaciarne tlacil hole baby namisto firemnych dokumentov. Ja napriklad jazdim dva az styri krat do mesiaca do nesej vyrobnej pobocky na vychode Slovenska. Co ak mi danovy kontolor povie, ze mu mam dokazat, ze prave cesta od 2 do 4. decembra bola naozaj pracovna a ze som tam nesiel lyzovat?

Sme už úplne mimo témy. Otázka bola o klasických novoročenkách zo stánku PNS bez loga... A prešiel si až k holým babám.
Daňový úrad kontroluje. Má na to veľa možností a spôsobov. Jedným z nich je i dožiadanie informácií z druhej strany. Máš pravdu..je to v mnohých prípadoch o buzerácií a byrokracií. Môžeš veriť tomu, že ak kontrolór chce...dokáže skontroľovať veci, nad ktorými by si nikdy nerozmýšľal.
misomiso
02.12.08,14:36
Sme už úplne mimo témy. Otázka bola o klasických novoročenkách zo stánku PNS bez loga... A prešiel si až k holým babám.
Daňový úrad kontroluje. Má na to veľa možností a spôsobov. Jedným z nich je i dožiadanie informácií z druhej strany. Máš pravdu..je to v mnohých prípadoch o buzerácií a byrokracií. Môžeš veriť tomu, že ak kontrolór chce...dokáže skontroľovať veci, nad ktorými by si nikdy nerozmýšľal.

To pre mna skutocne nie je problem. nakupili sme asi 60 novoroceniek, a ktorych si samozrejme planujem uplatnit DPH, (v priemere stali asi za 40 - 50 Sk/ kus) a rozposielame ich od Japonska, cez NZ a Juhoafricku rep. az po USA a Europu. Ak si kontrolor da tu robotu a overi si ich dodanie, nebude to pre mna ziaden problem, pretoze viem, ze tam tie PF-ky naozaj isli. Ina otazka je pripadne rentabilita takehoto overovania pre DU z financneho hladiska, ako i mozna hanba pre stat, sposobena takymto konanim. (Pokusam sa predstavit si, co by som si asi pomyslel, keby som dostal napriklad ziadost z Japonska - uradne prelozenu do slovenciny - o potrvdenie toho, ze nam nas japonsky partner skutocne odoslal novorocenku...)

Ale ako vravim, problem s tym nemam. A co sa tyka toho uplatnenia DPH z tych PF-iek: Pri hodnote DPH cca 500 - 600 Sk je dufam kazdemu jasne, ze tu nebojujem o nejake love ale o princip. Je to pre mna vsak velmi dolezity princip - priam symbol. Ja som presvedeceny, ze PF-ky su prave nastrojom, ktory nam ucinne pomaha predavat. Ak by sa mi niekto snazil tvrdit, ze nemam narok na odpocet DPH tak potom uz naozaj neviem, z coho by som si legalne mohol DPH odratat.
Zoltán Kovács
02.12.08,15:16
Myslim, ze rovnake plati aj o uctovnikoch. Ja platim uctovnicku za to, aby sa spravala podla zakonov. Teda aby sme nezavdavali statu moznost nas penalizovat nejakym porusenim zakonov, ale na druhej strane aby sme vyuzili vsetky moznosti, ktore nam zakon poskytuje, pretoze inak nemozeme byt konkurencieschopni voci firmam, krore tieto moznosti vyuzivaju.

Hrubo označené si myslím, že nie je pracovnou náplňou účtovníka, ale daňového poradcu. U ktorého sa bavíme v iných medziach ohodnotenia práce, ako pri účtovníka. Osobne si myslím, že nie je možné očakávať od účtovníka poradenstvo v tom smere ako ušetriť "milióny" na daniach a pritom ho platiť ako bežného účtovníka. Za takéto rady daňový poradca berie percentá z ušetrených peňazí (a to je už iná kategória, neporovnateľná s platom účtovníka)



Apropos s kalendarmi je to asi podobne, v ich pripade sa ale zvyknu oznacovat nazvom firmy uz v tlaci. Este som nepocul, ze by niekto rozosielal nejake kalendare, ktore by iba tak kupil v obchode, teda kalendare urcene na sukromne pouzitie - bez loga. To by nemalo ziaden zmysel.


Ja, resp. moja spoločnosť rozosiela výlučne PF-ky od Unicef, ktoré nie sú predtlačené logom mojej spoločnosti. Iba sa podpisujem, a pridávam tam vetu: " ... praje kolektív spoločnosti XYZ, s.r.o..... "
misomiso
02.12.08,15:30
Hrubo označené si myslím, že nie je pracovnou náplňou účtovníka, ale daňového poradcu. U ktorého sa bavíme v iných medziach ohodnotenia práce, ako pri účtovníka. Osobne si myslím, že nie je možné očakávať od účtovníka poradenstvo v tom smere ako ušetriť "milióny" na daniach a pritom ho platiť ako bežného účtovníka. Za takéto rady daňový poradca berie percentá z ušetrených peňazí (a to je už iná kategória, neporovnateľná s platom účtovníka)

To velmi nesuvisi s temou. Jednak na Poradu chodia aj uctovnici aj danovi poradcovia, jednak sa teraz nebavime koho ako platit. A uz vobec si nemuslim, ze to, ze uctovnik uplatni DPH z tych poloziek, na ktore ma firma narok by sa malo povazovat za nejak extra danove poradenstvo alebo setrenie milionov. Ved to je uplne to iste, ako keby mi uctovnik neuplatnil DPH napriklad z uctu za telefon alebo z cartidge do tlaciarne, ci nakup hygienickych potrieb do firmy s tym, ze ak by som chcel aj taketo "sluzby" musim angazovat danoveho poradcu.




Ja, resp. moja spoločnosť rozosiela výlučne PF-ky od Unicef, ktoré nie sú predtlačené logom mojej spoločnosti. Iba sa podpisujem, a pridávam tam vetu: " ... praje kolektív spoločnosti XYZ, s.r.o..... "

Teraz nechapem, preco o tom pises. To, ze su novorocenky UNICEF alebo SEFT, myslim nema ziaden vztah k DPH, a ak sa podpisujes ako spolocnost, tak si mozes uplatnit aj DPH.
Zoltán Kovács
02.12.08,15:36
To velmi nesuvisi s temou. Jednak na Poradu chodia aj uctovnici aj danovi poradcovia, jednak sa teraz nebavime koho ako platit. A uz vobec si nemuslim, ze to, ze uctovnik uplatni DPH z tych poloziek, na ktore ma firma narok by sa malo povazovat za nejak extra danove poradenstvo alebo setrenie milionov. Ved to je uplne to iste, ako keby mi uctovnik neuplatnil DPH napriklad z uctu za telefon alebo z cartidge do tlaciarne, ci nakup hygienickych potrieb do firmy s tym, ze ak by som chcel aj taketo "sluzby" musim angazovat danoveho poradcu.


Nie celkom sme sa pochopili misomiso. ;) Aj pre mňa, ako účtovníka, je samozrejme, že uplatním u klienta dph na ktorý má nárok.

Reagoval som na to, že očakávaš od účtovníka, aby robil aj prácu daňového poradcu.......


Ak si nalistuješ začiatok témy, uvádzal som, že ja ako účtovník bez problémov a bez zaváhania uplatním DPH z tých novoročeniek, veď určite budú podpísané ako firma, a nie ako občan.
Zoltán Kovács
02.12.08,15:37
Teraz nechapem, preco o tom pises. To, ze su novorocenky UNICEF alebo SEFT, myslim nema ziaden vztah k DPH, a ak sa podpisujes ako spolocnost, tak si mozes uplatnit aj DPH.


A toto bola reakcia na tvoju poznámku, že nepoznáš takú firmu, ktorá by posielala PF-ky bežne dostupné v obchodoch (bez potlače špeciálne na objednávku vyhotovené).
Ingrid Ondruskova
02.12.08,15:49
Smith...novoročenky UNICEF-u...z ľudského hľadiska oceňujem
prístup, no a čo sa týka hľadiska účtovného, veľmi by ma zaujímalo, dávaš to teda do nákladov alebo nie? A čo DPH?
JankaO
02.12.08,15:50
Toto je zaujimave, sameho by ma z pravneho hladiska zaujimalo, na kom spociva dokazne bremeno. Rovnako by aj DU napr. mne alebo tebe mohol tvrdit, ze si si z naposledy kupenej cartridge do tlaciarne tlacil hole baby namisto firemnych dokumentov. Ja napriklad jazdim dva az styri krat do mesiaca do nesej vyrobnej pobocky na vychode Slovenska. Co ak mi danovy kontolor povie, ze mu mam dokazat, ze prave cesta od 2 do 4. decembra bola naozaj pracovna a ze som tam nesiel lyzovat?

Dôkazné bremeno spočíva jednoznačne na daňovom subjekte, ktorý daňový výdavok uplatňuje. Ak sú to daňové výdavky, tak musia byť preukázateľné.
§ 21 ZoDZP uvádza, že daňovými výdavkami nie sú výdavky, ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané. Myslím, že viac k tomu nie je treba čo dodať.
Netreba sa báť zastaviť na zákaze státia, len si to musím vedieť obhájiť, že som tam len zastavila na čas nevyhnutný na nastúpenie a vystúpenie...
Zoltán Kovács
02.12.08,15:53
Smith...novoročenky UNICEF-u...z ľudského hľadiska oceňujem
prístup, no a čo sa týka hľadiska účtovného, veľmi by ma zaujímalo, dávaš to teda do nákladov alebo nie? A čo DPH?

Jednoznačne áno dávam. Mám zoznam adresátov, a jeden kus si ponechám ako vzor. (s podpisom a uvedením názvu spoločnosti).
misomiso
02.12.08,16:14
A toto bola reakcia na tvoju poznámku, že nepoznáš takú firmu, ktorá by posielala PF-ky bežne dostupné v obchodoch (bez potlače špeciálne na objednávku vyhotovené).

To je nedorozumenie, to sa vztahovalo iba na kalendare (pretoze som reagoval na link z Trendu, ktory to daval do suvislosti s kalendarmi).
Zoltán Kovács
02.12.08,16:39
To je nedorozumenie, to sa vztahovalo iba na kalendare (pretoze som reagoval na link z Trendu, ktory to daval do suvislosti s kalendarmi).

mimotemy O.K. Beriem.....
Jana Acsová
02.12.08,16:53
V tejto téme je kus pravdy ... a názorového vývoja. Odporúčam logiku a individuálny prístup. Preto sú s nákladom problémy, lebo v praxi sa vyskytlo "kadečo", ale na druhej strane, si každý daňový subjekt musí byť istý, k čomu slúžili obstarané novoročenky, ako sa použijú a s akým zámerom ... a v akých súvislostiach.

A čo sa týka reakcie na to, či to má zvládnuť účtovník? Nie. Musí to zvládnuť obhájiť ten, kto sa postaví zoči voči daňovej kontrole (nie z pozície účtovníka, ale nazvem to kontaktnej osoby). Účtovník môže ale konštatovať, že by mohli nastať prípadné komplikácie, samozrejme ak je znalý problému. Novoročenky nie sú typickým príkladom nákladu vymenovaného zákonom, sú nákladom, ktorý je potrebné obhájiť vo všeobecných súvislostiach. Ak kontrolór pri kontrole narazí na doklad spojený s obstaraním novoročeniek, je možné predpokladať otázky. V každom prípade, názory sa posúvajú vpred, každým rokom, každou kontrolou ...

A skúsenosti s kontrolami máme zrejme všetci tu prítomní diskusie. A vieme, aké pocity prevládajú. Preto odporúčam opatrnosť ... ale so zdvihnutou hlavou.
misomiso
02.12.08,18:55
Dôkazné bremeno spočíva jednoznačne na daňovom subjekte, ktorý daňový výdavok uplatňuje. Ak sú to daňové výdavky, tak musia byť preukázateľné.
§ 21 ZoDZP uvádza, že daňovými výdavkami nie sú výdavky, ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané. Myslím, že viac k tomu nie je treba čo dodať.
Netreba sa báť zastaviť na zákaze státia, len si to musím vedieť obhájiť, že som tam len zastavila na čas nevyhnutný na nastúpenie a vystúpenie...

Tyto zacina byt tato tema pre mna este viacv zaujimava.

Ako preukazete nakup 580 kotucikov toaletneho papiera rocne do firmy? Co ak vam DU zacne namietat, ze ste z toho mnozstva 80 kotucov pouzili pre osobnu potrebu? Teda - inymi slovami - ako budem vobec dokazovat, ze v nasej fieme niekto pocas pracovneho casu naozaj pouzil WC? Mozem tam umiestnit kameru? Neporusim tym zakon?

Len mi prosim nenapiste, ze si z toho robim srandu, toto prirovnanie som pouzil zamerne, ocakavam serioznu odpoved. Preco prave toto prirovnanie? Pretoze nakup toaletneho papiera a inych hygienickych a cistiacich potrieb je z hladiska rocnych uctovnych cisiel ovela dolezitejsia suma ako nejakych par novoroceniek.

Ak ma byt teda problem obhajit novorocenky, ako potom obhajim nakup toaletneho papiera, ak plati, ze dokazne bremeno je na mne? Ocakavam Vase nazory, no zatial sa pokusim odpovedat si sam.

Kazdy rozumny clovek ma predstavu o tom, kolko sa asi priemerne vo firme spotrebuje toaletneho papiera na 1 osobu. Presne sa to asi vyjadrit neda, ale hruby odhad je mozny. Teda ak je kontrolor rozumny, uplatni nejake porovnanie tohoto odhadu s realnym nakupom tej - ktorej firmy. No v pripade, ze je kontrolor rozumny, tak nie je problem ani s novorocenkami. My mame napr. asi 40 odberatelov, (jasne to vyplyva z faktur) plus nejaki ini ludia, ktori su pre nas velmi doleziti (napiklad zname autority, pouzivajuce nas produkt). Teda nakup 60 novoroceniek by v nasom pripade nemal byt ziaden problem.

Ale co v pripade, ak je kontrolor nerozumny ak je dokazne bremeno na mne? A to sa teraz pytam vo vztahu k novorocenkam rovanko ako k uznaniu hygienickych a cistiacich potrieb.

Este raz - toto nie je vtip, je to seriozny prispevok a zaijima ma vztah uznatelnosti takychto vydavkov firmy a dokazneho bremena podnikatela za situacie, ked narazite na typickeho danoveho kontrolora.
137Cs
03.12.08,08:04
Práve som na túto tému diskutoval s auditorom..a potvrdil moje presvedčenie, že novoročenky sú jednoznačne nedaňový náklad - takže taktiež bez DPH.

Nedaňový, bez DPH a dokonca jednoznačne ? :eek:
Ak je novoročenka použitá v súvislosti s podnikaním, hádam by nemal byť žiadny problém obhájiť ju ako daňový výdavok v náväznosti na § 2 písm. i) a § 19 ods. 2 písm. k) zákona o dani z príjmov (prezentácia obchodného mena).
A z hľadiska DPH nárok na odpočet vyplýva z § 49 ods. 2 (nákup použije ako platiteľ v súvislosti so svojimi podnikateľskými aktivitami)...
Ak je nárok na odpočet pri obchodných "prézentoch" do 500 Sk (po novele zákona dokonca aj bez loga firmy), prečo by mal byť problém s novoročenkou ?
Zoltán Kovács
03.12.08,08:10
Ako preukazete nakup 580 kotucikov toaletneho papiera rocne do firmy? Co ak vam DU zacne namietat, ze ste z toho mnozstva 80 kotucov pouzili pre osobnu potrebu? Teda - inymi slovami - ako budem vobec dokazovat, ze v nasej fieme niekto pocas pracovneho casu naozaj pouzil WC?

Ak ma byt teda problem obhajit novorocenky, ako potom obhajim nakup toaletneho papiera, ak plati, ze dokazne bremeno je na mne? Ocakavam Vase nazory, no zatial sa pokusim odpovedat si sam.

K tým hygienickým potrebám: Na to slúžia interné smernice, aby sa dalo obhájiť 580 kotúčov. Jednoduchý výpočet: Z počet zamestnancov * spotreba kotúčov na mesiac na osobu * počet mesiacov. A už máš dokázanú daňovú uznateľnosť výdavku.

Vyznieva to blbo, ale je to rovnaké ako pri osobných ochranných prac.prostriedkoch. Tak isto sa musí robiť smernica na ich používanie....
Martin Mocko
03.12.08,08:17
Nedaňový, bez DPH a dokonca jednoznačne ? :eek:
Ak je novoročenka použitá v súvislosti s podnikaním, hádam by nemal byť žiadny problém obhájiť ju ako daňový výdavok v náväznosti na § 2 písm. i) a § 19 ods. 2 písm. k) zákona o dani z príjmov (prezentácia obchodného mena).
A z hľadiska DPH nárok na odpočet vyplýva z § 49 ods. 2 (nákup použije ako platiteľ v súvislosti so svojimi podnikateľskými aktivitami)...
Ak je nárok na odpočet pri obchodných "prézentoch" do 500 Sk (po novele zákona dokonca aj bez loga firmy), prečo by mal byť problém s novoročenkou ?

1. Toto naozaj záleží od kontrolóra a čo všetko je ochotný pochopiť.
2. Neviem či dokážeš presvedčiť DU, že ak niekomu zaželáš "šťastné a veselé" - tak tým prezentuješ firmu alebo svoje tovary a služby.
3. Zákon o DPH je už trošku iný. Nehovorí o "použití v súvislosti s podnikaním" - ale možno odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávku svojich tovarov a služieb.
4. Zákon o DPH síce nehovorí o použití loga na rekl. predmete - ale zákon o dani z príjmov logo vyžaduje.
5. Diskutujeme tu o tom už dlhšiu dobu. V každom smere sú rozličné názory na túto tému. Určite je dobré si najprv prečítať príspevok od Jany Acsovej...
misomiso
03.12.08,08:52
K tým hygienickým potrebám: Na to slúžia interné smernice, aby sa dalo obhájiť 580 kotúčov. Jednoduchý výpočet: Z počet zamestnancov * spotreba kotúčov na mesiac na osobu * počet mesiacov. A už máš dokázanú daňovú uznateľnosť výdavku.

Vyznieva to blbo, ale je to rovnaké ako pri osobných ochranných prac.prostriedkoch. Tak isto sa musí robiť smernica na ich používanie....


Teda ak kupujem toaletny papier a solvinu do firmy tak musim mat vypracovanu smernicu?

Co v tej smernici musi byt okrem vety: "Na jedneho zamestnanca sa urcuje spotreba 50 ks toaletnneho papiera a 20 ks solviny rocne". ?????
misomiso
03.12.08,08:56
2. Neviem či dokážeš presvedčiť DU, že ak niekomu zaželáš "šťastné a veselé" - tak tým prezentuješ firmu alebo svoje tovary a služby.

O tom by myslim nemala byt ani debata. Skutocne nevidim iny dovod na to, aby sa firmy s novorocenkami namahali (ved to nie su iba vydavky ale aj praca) ak by to neprinasalo zisk.


Určite je dobré si najprv prečítať príspevok od Jany Acsovej...

Ja som nemal z roho prispevku pocit, ze by pani Acsova tvrdila, ze DPH nemozno odpocitat.
Zoltán Kovács
03.12.08,08:57
Teda ak kupujem toaletny papier a solvinu do firmy tak musim mat vypracovanu smernicu?

Co v tej smernici musi byt okrem vety: "Na jedneho zamestnanca sa urcuje spotreba 50 ks toaletnneho papiera a 20 ks solviny rocne". ?????

Skús pozrieť nasledovnú tému:

http://www.porada.sk/t257-p6-interna-smernica.html

Braňo tam pripol kvantum vzorov interných smerníc, možno pomôžu. Narýchlo som nepozeral či je tam aj na hygienické potreby.
Martin Mocko
03.12.08,09:08
Ja som nemal z roho prispevku pocit, ze by pani Acsova tvrdila, ze DPH nemozno odpocitat.

Ale taktiež ani nepotvrdila, že môžeš :rolleyes:
Komplet naše daňové zákony sú postavené na úroveň dokazovania - a dokazovať musí daňový subjekt. Nikde nenájdeš 100% napísané, či DPH alebo náklad z novoročeniek je uznateľný.
misomiso
03.12.08,10:50
Skús pozrieť nasledovnú tému:

http://www.porada.sk/t257-p6-interna-smernica.html

Braňo tam pripol kvantum vzorov interných smerníc, možno pomôžu. Narýchlo som nepozeral či je tam aj na hygienické potreby.

Diky, kazdopadne moc komplikovane na mna. Ja by som sa rad dopatral nejakeho konkretneho paragrafu v konkretnom zakone, ktory urcuje, na co MUSI (nie moze) byt vypracovana smernica. V tom linku, co si mi dal je v PDF nejaka kompletna brozura, kde autor - pan Sapara pise:

"Podľa ustanovenia §8 odsek 2 zák. č. 431/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov („zákon“) je účtovníctvo účtovnej jednotky správne okrem iného len vtedy, ak sa účtovníctvo vedie podľa zákona a ostatných osobitných predpisov. Podľa §4 odsek 2 zákona je povinná účtovná jednotka dodržiavať PÚP"

Co je to prosim to PÚP?
Zoltán Kovács
03.12.08,12:21
Tweety
03.12.08,12:27
PÚP je toto:

http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-01-2008-a.html
mimotemy Ja by som pre postupy použila skratku PÚvPÚ, to PÚP mi nijakovsky nepasuje.:---
Zoltán Kovács
03.12.08,12:31
mimotemy Ja by som pre postupy použila skratku PÚvPÚ, to PÚP mi nijakovsky nepasuje.:---

Tweety súhlasím. A doplnil som slovíčko "asi".
137Cs
03.12.08,12:43
2. Neviem či dokážeš presvedčiť DU, že ak niekomu zaželáš "šťastné a veselé" - tak tým prezentuješ firmu alebo svoje tovary a služby.
Želám to v mene firmy. Na novoročenke s logom (pečiatkou, podpisom, názvm..) firmy. Jednoznačne tu prezentujem svoje obchodné meno.


3. Zákon o DPHje už trošku iný. Nehovorí o "použití v súvislosti s podnikaním" - ale možno odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávku svojich tovarov a služieb.
Omyl, nie je iný. Rovnako ako v predchádzajúcom znení zákona sa tento odsek vzťahuje na tovary a služby použité v súvislosti s podnikaním aj nepriamo. Pozri si metodický výklad na stránke DRSR k novele DPH na str. 12. (nepustí ma vložoť priamy link). Výslovne sa tam uvádza, že nejde o vecnú zmenu obsahu odseku, len o zosúladenie terminológie. Ak by to tak nebolo, nebolo by možné odpočítavať DPH z tzv. režijných výdavkov.

5. Diskutujeme tu o tom už dlhšiu dobu. V každom smere sú rozličné názory na túto tému. Určite je dobré si najprv prečítať príspevok od Jany Acsovej...
Ja som ho čítal a aj som mu porozumel. Diskusia k téme začala ináč – ako jednoznačné odmietnutie možnosti uznať novoročenky ako daňový výdavok či odpočítať DPH. A opačným názorom bolo doporučené ventilovať sa niekde inde...
misomiso
03.12.08,13:04
PÚP je asi toto:

http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-01-2008-a.html


Diky moc. Pokracujem v patrani, ocenim kazdu vasu pomoc. V linku, ktory citujem su naozaj tie postupy (obdivujem kazdeho, co ich precita do konca) ale vyhladavac mi slovo "smernica" (v akomkolvek tvare) nasiel iba na konci, kde sa spominaju rozne suvisejuce pravne dokumenty - teda v obsahu samotneho dokumentu absolutne nic.

Pritom ten pan Sapara sa na to odvolava. Je pravda, ze este spomina nejaky zakon - §8 odsek 2 zák. č. 431/2002 Z.z. Teda zeby tam? Viete co je to za zakon a kde sa k nemu dostat?

(Ja viem, ze na Porade su rozne zakony, ale bohuzial iba pod nazvami, a nie pod cislami).
Vladimír Ozimý
03.12.08,13:09
Diky moc. Pokracujem v patrani, ocenim kazdu vasu pomoc. V linku, ktory citujem su naozaj tie postupy (obdivujem kazdeho, co ich precita do konca) ale vyhladavac mi slovo "smernica" (v akomkolvek tvare) nasiel iba na konci, kde sa spominaju rozne suvisejuce pravne dokumenty - teda v obsahu samotneho dokumentu absolutne nic.

Pritom ten pan Sapara sa na to odvolava. Je pravda, ze este spomina nejaky zakon - §8 odsek 2 zák. č. 431/2002 Z.z. Teda zeby tam? Viete co je to za zakon a kde sa k nemu dostat?

(Ja viem, ze na Porade su rozne zakony, ale bohuzial iba pod nazvami, a nie pod cislami).

431/2002 - zákon o účtovníctve
misomiso
03.12.08,13:23
431/2002 - zákon o účtovníctve

Diky, takze sme sa opat posunuli kusok dalej.

Cize odsek, ktory pan Sapara cituje znie:

"(2) Účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohto zákona a ostatných osobitných predpisov."

Toto by malo dokazovat opotstatnenost tvorby akychsi smernic. Zatial tento odsek odkazuje iba vo vseobecnosti iba na zakon, ktoreho je tento odsek sucastou a na akesi dalsie predpisy. To je pre mna ako keby v cestnom zakone bolo, ze vodic sa ma spravat v sulade "s tymto zakonom" alebo keby vam v restauracii do jedalneho listka napisali, ze si mate vybrat z "tohoto jedalneho listka". No dobre - nevadi.

Kedze to odkazuje na zakon ako celkok, opat som zadal do byhladavaca slovo "smernica" vo vsetkych tvaroch. Opat nic nenaslo. Tak na aky paragraf sa prosim odvolavaju ti, ktori tvrdia, ze na vsetko musi byt smernica?

Mne sa osobne nechce verit, ze na to, aby u nas vo firme mohol ist zamestnanec na WC mu musime vypracovat smernicu. Ak je naozaj pravda, ze to prikazuje zakon, tak mu radi vypracujeme jednu na kakanie, jednu na cikanie a jednu na umyvanie ruk. Pred tym, ako sa do toho pustime by som si ale rad bol isty tym, ze je to z hladiska zakona nutne.

Ma niekto pre mna nejaky dalsi link? Help please.
Stefan2005
03.12.08,14:49
... opat som zadal do byhladavaca slovo "smernica" vo vsetkych tvaroch. Opat nic nenaslo....

... skús zadať namiesto smernice "vo vnútornom predpise" - nájde ti viacej odkazov :) ....
misomiso
03.12.08,15:18
... skús zadať namiesto smernice "vo vnútornom predpise" - nájde ti viacej odkazov :) ....

Diky, takze opat sme sa posunuli dalej.

V zakone som ziaden odkaze nenasiel ale v to PUPU naslo 3 x.

§ 19 č. 2 sa tyka uctovania rezerv (nepredpokladam suvislost s toaletnym papierom)

§ 22č. 2 a § 43 č. 14 riesi uctovanie zasob, co by sa podla mojho skormneho "pravneho vedomia" naozaj toaletneho papiera tykat.

Teraz ale zasadna otazka, ked uz sme sa dostali tak daleko:

Ten zakon to nenazyva Smernicou ale Vnutornym predpisom - potial s tym nemam problem. Ale teraz - kde su definovane nalezitosti, ktore musi "vnutorny predpis" splnat? Mam tym na mysli - napr. ak chcem podat odvolanie alebo staznost na DU, su v zakone definovane nejake formalne kriteria, ktore to ma splnat - napr. presne oznacenie danoveho... a.t.d.

Ake kriteria ma splnat "vnutorny predpis". Pretoze úpodla mna by mohlo byt porusenim zakona uz aj to, ak niekto nazve "vnutorny predpis" smernicou (ktora sa v zakone nikde nespomina.)

Ak ziadne kriteria na "vnutorny predpis" v zakone nie su, tak potom musi vyhovovat aj "vnutorny predpis" v zneni:

Firma XY s.r.o. bude uctovat prirodzene ubytky zasob hygienickych potrieb podla aktualnej spotreby.

alebo

Vo firme XY s.r.o. sa spotrebuje rocne 584 kutucov toaletneho papiera rocne.

Teda - ked uz stojime tak blizko tej tajnicky, posuniete ma opat dalej?
Stefan2005
03.12.08,19:58
misomiso, páči sa mi, že to ľahko nevzdávaš...
ak si si prečítal diskusiu k téme interné predpisy, tak si sa mohol dočítať, že v interných smerniciach (alebo vo vnútorných predpisoch ako to spomínajú PUPU) sa uvádza to, v čom jednotlivé zákony, v zmysle ktorých podnikateľ je povinný postupovať pri svojej činnosti dávajú mu alternatívu - právo voľby, čiže ako bude postupovať vo svojich podmienkach. Činnosť jednotlivých firiem je často špecifická, a nedá sa v zákone všetko podchytiť, takže preto tá možnosť rozpracovania určitých, zákonom daných možností vo vlastnej smernici.

jeden konkrétny prípad - viď napr. nariadenie vlády 395/2006 a to § 5, odst.(1): Zamestnávateľ poskytuje osobné ochranné pracovné prostriedky podľa svojho zoznamu poskytovaných osobných ochranných pracovných prostriedkov (ďalej len „zoznam“) vypracovanom na základe posúdenia rizika a hodnotenia nebezpečenstiev podľa § 4....

... takže ten "svoj zoznam" je vlastne tá interná smernica...

viď ďalšie články k danej problematiky - OOPP a hygienické potreby:

http://www.etrend.sk/podnikanie/uctovnictvo-dane-odvody/rozdiely-pri-zdanovani-starostlivosti-o-zamestnancov-danovnika/11989.html

Aj tam je formulácia "Výdavky na pracovné rovnošaty či uniformy sú aktuálne, ak povinnosť ich nosenia vyplýva z interného, prípadne rezortného alebo osobitného predpisu."

a ďalej

http://www.pp-holding.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TPrintWithHeader.ascx&phContent=ArticleShow.ascx&CatID=49&LngID=0&ArtID=7173

... osobne s tým toaletným papierom to nepokladám za také akútne - táto povinnosť vyplýva zo ZP, a keď budeš dokladať každý deň nový kotúčik na každú toaletu, je to obhájiteľné...

Osobne sa totiž stotožňujem s názorom, že rozumný daňovník môže obhájiť takmer každý výdavok v rámci základnej tézy uvedenej v ZoDP – preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov ... samozrejme okrem tých, ktoré sú v ňom negatívne vymedzené....
misomiso
03.12.08,20:14
Och dakujem, ja si osobne tiez myslim, ze ked musim ako zamestnavatel poskytovat zamestnancom hygienicke potreby, teda ak to vyplyva zo ZP (odhliadnuc od toho, ze je to zakladna ludska slusnost a v podstate psia povinnist zamestvanatela) tak by som sa asi mohol zaobist bez smernice upravujucej, kolko krat moze kto ist na zachod.

To iste ale potom plati o novorocenkach. Poslat PF-ku je zakladna slusnost, je to splnenie si uplne elementarnej povinnosti vo vztahu k partnerom, ktorych si vazime a s ktorymi chceme aj nadalej udrziavat dobre vztahy. Ja by som to naozaj nemiesal s nejakymi reklamnymi predmentmi (hoci ako to vyzera do 500 Sk/kus by to aj tam obstalo) - pre mna je to komunikacny kanal ako kazdy iny, ktorym partnerovi oznamujem, ze mi nie je lahostajny a ze na neho myslim nezavisle na jeho (pripadnej) objednavke. Takyto pristup dokaze generovat ovela viac objednavok ako rozosielanie ponuk na predaj (ktorymi davame de facto najavo, ze mame zaujem iba o peniaze partnera) a patri to dnes uz k uplne elementarnemu marketingu - v podstate k marketingu pre zaciatocnikov. Preto som napisal, ze o novorocenkach z pohladu odpoctu DPH by namala byt ani debata...
jarda3n
10.12.08,00:22
Zdravim vsetkych novorocenkarov. Precital som celych 7 stran a zasnem. Novorocenky - problem? Osobne uz nekolko rokov posielam vyznamnym partnerom flasu sampanskeho s PF-kom, niekolko kartonov. Nieje problem, DPH, DU, kontrola... Dohodnem cenu a vsetko potrebne vo velkoobchode. Partnerska reklamka nakupi a mne preda reklamnu flasu so zavesenym logom a PF-kom. Cele nieje drahsie ako 500,-Sk/ks. Nie je co riesit. Mali sme kontrolu - vsetko O.K.
Sluzi to na dosiahnutie, zabezpecenie a udrzanie ziskov? Samozrejme ano. Partner sa potesi a ja som spokojny - spolupraca pokracuje dalej na uplne inej urovni.
rozeta
07.01.09,10:37
Dovolujem si tvrdit, ze ANO.

Novorocenky sluzia na komunikaciu so zakaznikmi rovnako, ako kazdy iny listovy papier, fax, alebo e-mail. To nie je reklamny predmet, ktorym chcete partnerov obdarovat. Preco taketo veci miesate??
mám to zúčtovať ako kancelárske potreby alebo ako?