zltalienka
28.11.08,10:49
Ahojte,
mam taku trochu komplikovanejsiu otazku, z ktorou si neviem rady, tak dufam, ze mi poradite :-)

Obcan SR ma uzatvorene 2 zivnosti, 1. vznikla v Rakusku (1.1.2008), z nej ma povinnost platit odvody do rakuskej SP a ZP, podla rakuskych zakonov.
Nasledne 2. zivnost vznikla v SR (1.2.2008). Z tej ma povinnost platit odvody do slovenskej ZP, odvody so SP zatial neplati.

Otazka:
Kedze je obcan SR, zapocitava sa mu do vymeriavacieho zakladu pre ZP a SP aj prijem z Rakuska?

Dakujem za odpovede.
zltalienka
01.12.08,07:31
... posúvam....
zltalienka
01.12.08,09:14
... nikto neporadí?
Muška
01.12.08,09:20
skús pozrieť tu:
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=188#1
http://www.porada.sk/154729-post11.html

možno Ti to trochu pomôže

tu http://www.porada.sk/t92780-p2-prihlasovacie-povinnosti-na-zaciatku.html sme sa bavili o kombinácii zamestnanec v MĽR a SZČO v SR a vyplynulo, že musí byť prihlásený /a možno aj platiť/ v ZP aj-aj.
zltalienka
01.12.08,09:58
Muška, veľmi pekne ďakujem za Tvoju odpoveď.
Viem, že pokiaľ má živnosť na Slovensku a druhú živnosť v Rakúsku, musím platiť ZP v oboch krajinách (to je vraj nejaká výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo, že nemôžeš platiť odvody v dvoch krajinách EÚ). Info je zo ZP Union.
Avšak netuším, či ten príjem z Rakúska sa mi bude započítavať do RZZP za rok 2008 v SR. Počula som, že vraj áno, lenže mne sa to vidí "na hlavu" .... rada by som nájsť niečo reálnejšie, ale hlavne aby to boli potvrdené info.
Muška
01.12.08,10:10
Avšak netuším, či ten príjem z Rakúska sa mi bude započítavať do RZZP za rok 2008 v SR. Počula som, že vraj áno, lenže mne sa to vidí "na hlavu" .... rada by som nájsť niečo reálnejšie, ale hlavne aby to boli potvrdené info.
..tak to je aj podľa mňa "na hlavu", lebo do RZZP sa započítavajú iba slovenské príjmy a ak Rakúsko nemá RZZP :D , tak ich poistenie nebudeš podľa mňa v SR priznávať v RZZP a teda ani príjem z Rakúska nebudeš uvádzať v RZZP.

Príjem z Rakúska budeš samozrejme priznávať v Daňovom priznaní.
zltalienka
01.12.08,10:35
Vďaka za odpoveď Muška.
overila som si info vo všeobecnej ZP a povedali mi, že pokiaľ mám 2 živnosti, každú v inej krajine EÚ, nemôžem platiť odvody do ZP v 2 krajinách a že mám požiadať o formulár E106 na určenie krajiny, kde budem platiť odvody do ZP (teda buď Slovensko alebo Rakúsko) a odvody z oboch krajín budem posielať do tej 1 ZP.
De facto som dostala presne opačnú odpoveď ako v ZP Union! Kde je teraz pravda?
Inak, vyjadrenie Vseobecnej ZP by potvrdzovalo, že príjem z Rakúska sa započítava do RZZP v SR, lebo aj odvody boli platené do Slovenskej ZP.
Máte niekto ešte iný "názor" ZP?
Muška
01.12.08,12:57
Inak, vyjadrenie Vseobecnej ZP by potvrdzovalo, že príjem z Rakúska sa započítava do RZZP v SR, lebo aj odvody boli platené do Slovenskej ZP.
Máte niekto ešte iný "názor" ZP?
...no vyzerá to zaujímavo, ale ak by si ozaj platila do ZP iba v SR, tak je dosť pravdepodobné, že by sa príjem z podnikania na Rakúsky živnostenský list naozaj zahŕňal aj do RZZP.
Asi by som si overila čo to znamená a čo by to stálo byť poistená v Rakúsku /ak je možnosť výberu/. A potom by som sa rozhodla.

Možno niekto pripojí svoju vedomosť, či skúsenosť :)
Marína
01.12.08,14:43
Časť z už Muškou uvedeného linku http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=188#1 :
b) Poistenec je buď zamestnancom v oboch ČŠ alebo SZČO v oboch ČŠ a zvolí si ťažisko záujmov v SR.
Platí zásada, že osoba musí podliehať legislatíve len jedného štátu, teda len jednému systému sociálneho zabezpečenia (zdravotné poistenie aj sociálne poistenie). Preto ak poistenec predloží platný formulár E101SK vystavený Sociálnou poisťovňou, ktorý určuje jeho príslušnosť k slovenskej legislatíve, je zdravotná poisťovňa povinná akceptovať tento formulár a ponechať resp. uzatvoriť poistencovi poistný vzťah v SR aj v prípade, že je súčasne zárobkovo činný v inom ČŠ, pričom je povinný odvádzať poistné v SR zo zárobkových činností v oboch ČŠ.
Ak je zamestnancom v oboch ČŠ, tak zahraničný zamestnávateľ je povinný sa prihlásiť ako platiteľ v SR na pobočke VšZP v Bratislave a odvádzať tu poistné podľa legislatívy SR.

Je tam uvedený aj prípad, keď si za ťažisko záujmov zvolí v inom štáte ČS.

Na osobu zvyčajne samostatne zárobkovo činnú na území dvoch alebo viacerých členských štátov sa vzťahuje:a) legislatíva toho členského štátu, na ktorého území má bydlisko*, ak vykonáva časť svojej činnosti na území tohto členského štátu,
b) ak to tak nie je, podlieha legislatíve krajiny, kde vykonáva hlavnú činnosť. Hlavná činnosť sa určí podľa toho, kde sa nachádzajú pevné a stále priestory, v ktorých osoba vykonáva svoju činnosť,
c) ak nie, tak potom podľa kritérií, akými sú zvyčajný charakter alebo trvanie vykonávaných činností, počet poskytnutých služieb a príjem dosiahnutý z tejto činnosti. Teda ten štát, kde vykonáva činnosť dlhšie alebo dosahuje vyšší príjem, bude príslušný a jeho legislatíva uplatniteľná.


* Bydlisko – ťažisko záujmov v ponímaní Nariadenia č. 1408/71 znamená miesto, kde osoba zvyčajne býva a charakterizuje sa ako ťažisko záujmov poistenca, čiže centrum jeho osobných, t. j. sociálnych a tiež ekonomických záujmov, ktoré je nutné posudzovať individuálne a v prípade každého jednotlivca s ohľadom na jeho osobnú situáciu.
Muška
01.12.08,18:41
Vedela som, že ja sa tu len-tak rozprávam zo "žltoulienkou"...a príde Evka a konečne nás dostane "do obrazu". :):)

Evička, nedá sa mi pridať Ti "opäť" bodík, tak teda Ti vyslovujem "verejné uznanie" :):):) za Tvoje vedomosti v tejto dooooosť ftipnej problematike :D
zltalienka
02.12.08,06:51
Vďaka za odpovede Muška a Marína.
Informácie z linku na Vseobecnu ZP som si precitala a na zaklade tych informacii som volala do Vseobecnej ZP aby som sa uistila, ci som to pochopila spravne. Ale stale ma matie vyjadrenie ZP Union, ktore som uz napisala vyssie. Pre istotu som este napisala do 3.ZP, uvidime, ktory nazor mi potrvdi (a tiez, kedy dostanem odpoved).
Fakt vdaka za Vase info Muska a Marina, keby ste mi neporadili, tak sa riadim vyjadrenim ZP Union, ktore, ako sa zatial zda nebude celkom pravdive.
Marína
02.12.08,07:43
Dôležité je to, čo je uvedené v Nariadení rady (EHS) č.1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov a ich rodiny, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1971R1408:20060428:SK:PD F) a nie čo povie Union poisťovňa.

Vedela som, že ja sa tu len-tak rozprávam zo "žltoulienkou"...a príde Evka a konečne nás dostane "do obrazu". :):)

Evička, nedá sa mi pridať Ti "opäť" bodík, tak teda Ti vyslovujem "verejné uznanie" :):):) za Tvoje vedomosti v tejto dooooosť ftipnej problematike :D
Muši, veď to som len našla v linku, ktorý si ty pripla.:D Ďakujem ti.
zltalienka
04.12.08,06:30
Prilepim moju otazku a odpoved ZP Dovera:
"Otazka:
Dobry den, mam dve zivnosti, jedna je zalozena na Slovensku, druha je zalozena v Rakusku, podla rakuskych zakonov. Na Slovensku platim odvody do ZP, v Rakusku tiez pozaduju aby som platila odvody do ich ZP. Mozem byt prihlasena v dvoch ZP na uzemi Europskej unie sucasne a mat dve karticky poistenia? Zapocitava sa do vymeriavacieho zakladu RZZP aj prijem z Rakuska? Dakujem za odpovede.

Odpoveď ZP:
Podla zakona ste povinna hradit si odvody na poistne v oboch clenskych statoch europskej unie, nakolko v nich mate zalozenu zivnost. Z coho vyplyva, ze mate narok, aby ste boli drzitelom slovenskeho i rakuskeho narodneho preukazu poistenia.
Co sa tyka prijmov zo zahranicia, tie sa do vymeriavacieho zakladu rocneho zuctovania zdravotneho poistenia nezapocitavaju."

ZP Dovera potvrdila nazor ZP Union. Uz som bezradna....
Hladala som aj v Nariadeni Rady EHS, len je to pre mna nezrozumitelne...
zltalienka
04.12.08,09:13
Na osobu zvyčajne samostatne zárobkovo činnú na území dvoch alebo viacerých členských štátov sa vzťahuje:a) legislatíva toho členského štátu, na ktorého území má bydlisko*, ak vykonáva časť svojej činnosti na území tohto členského štátu,
b) ak to tak nie je, podlieha legislatíve krajiny, kde vykonáva hlavnú činnosť. Hlavná činnosť sa určí podľa toho, kde sa nachádzajú pevné a stále priestory, v ktorých osoba vykonáva svoju činnosť,

Čo sa myslí pod pojmom "osoba zvyčajne samostatne zárobkova činná na území dvoch alebo viacerých členských štátov"?
- môže to byť osoba, ktorá má živnosť v SR a jej základe podniká aj v Rakúsku
- patrí sem aj osoba, ktorá má 2 živnosti v 2 krajinách EÚ?
Muška
04.12.08,09:23
Muši, veď to som len našla v linku, ktorý si ty pripla.:D Ďakujem ti.

Jááááááááááj Evka, len niekedy mi nestačí link, niekedy ho treba aj vedieť čítať :D:D

Som zvedavá ako vlastne nakoniec dopadne "zltalienka". :rolleyes:
zltalienka
04.12.08,09:34
Som zvedavá ako vlastne nakoniec dopadne "zltalienka". :rolleyes:

to som aj ja...
Marína
04.12.08,10:20
Čo sa myslí pod pojmom "osoba zvyčajne samostatne zárobkova činná na území dvoch alebo viacerých členských štátov"?
- môže to byť osoba, ktorá má živnosť v SR a jej základe podniká aj v Rakúsku
- patrí sem aj osoba, ktorá má 2 živnosti v 2 krajinách EÚ?
Myslím, že je to druhý prípad.
Otázku som poslala pre VšZP, Apollo, SpZP a Eures. Som zvedavá na ich odpovede. Vy určite tiež.;)
Marína
10.12.08,23:52
Došla 1. odpoveď zo ZP Apollo.

Dopyt:
Dobrý deň. Prosím o odpoveď na otázku:
Občan Slovenskej republiky(ďalej SR) s trvalým pobytom aj bydliskom v SR má živnostenské oprávnenie vydané v Slovenskej republike a živnostenské oprávnenie vydané v Rakúsku.
1. Vzniká mu povinnosť platenia odvodov na zdravotné poistenie v SR aj
Rakúsku?
2. Vymeriavací základ pre ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sa
vypočíta z príjmov dosiahnutých len v SR alebo aj z RR?
3. Aký by bol postup ak by trvalý pobyt bol v SR ale jeho bydlisko by bolo v
Rakúsku?
4. Platí to aj v kombinácii živnosti v SR a v Maďarsku?


Odpověď:
Vazena pani ...............,

dovolte stanovisko k Vasim otazkam.

Ad. 1) Zdravotne odvody plati z oboch prijmov, ale plati ich len do jednej zdravotnej poistovne v ramci EU. Pod ktoru legislativu bude obcan patrit, urci Socialna poistovna (SP), ktoru poziada o vydanie formulara E 101. (Moze poziadat aj slovensku alebo aj rakusku SP). V ziadosti si moze uviest, ktoru legislativu chce uplatnovat, ale konecne rozhodnutie vyda SP a to musí akceptovat. Nasledne do zdravotnej poistovne tohoto státu odvadza aj zdravotne odvody (z prijmov v SR aj v RR). Tymto formularom E 101 sa nasledne preukazuje prislusnym instituciam v druhom state (napr. ak mu slovenska SP vyda formular E 101 Sk, ten zdokladuje rakuskej SP i rakuskej zdravotnej poistovni).
Ad. 2) Pri rocnom zuctovani sa vychadza z danoveho priznania- zalezi, ake prijmy bude mat teda zahrnute v danovom priznani, to odporucame konzultovat priamo s danovym uradom, pre relevantnu odpoved mame malo informacii (napr. ako a v ktorom state zdanuje prijmy a pod.).
Ad 3) Postup by bol ten isty, ako v bode 1). Rozhodujuci je uz spominany formular E 101- teda ktorej legislative bude podliehat a kde bude platit odvody.
Ad 4) Ano.

S pozdravom

Radoslava Miklášová
APOLLO zdravotna poistovna, a. s.
zltalienka
11.12.08,06:41
Super, stav názorov ZP na otázku je 2:2
Veľká vďaka za ochotu, Marína
Marína
11.12.08,12:32
Nemáš za čo. Doporučovala by som, aby čím skôr požiadal Soc. poisťovňu o vystavenie formulára E101-Potvrdenie o uplatniteľnej legislatíve. Už včera bolo neskoro. Mal požiadať ešte pred 1.1.2008. Už by potreboval požiadať aj o E102-Predĺženie obdobia vyslania alebo činnosti ako SZČO.
zltalienka
12.12.08,06:13
Vďaka za odpoveď, Marína
Marína
12.12.08,10:55
Zák. 449/2008 Zb. z 30. 10. 2008, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov

V § 228 sa za odsek 5 vkladá nový odsek 6, ktorý znie:
„(6) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná pri plnení povinnosti podľa odseku 3 oznámiť pobočke štát, na ktorého území vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, ak túto činnosť vykonáva mimo územia Slovenskej republiky. Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná oznámiť pobočke zmenu štátu, na ktorého území vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, do ôsmich dní od zmeny tejto skutočnosti.“


§ 228 ods. 3
(3) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku.
zltalienka
15.12.08,07:53
Vďaka za Info, Marína
Marína
19.12.08,13:44
Ďalšia odpoveď - VšZP:
Dobrý deň,

ak existuje súbeh ekonomických aktivít (živností) v dvoch členských
štátoch, na základe formuláru E101 sa určuje ťažisko záujmov.

Na osobu zvyčajne samostatne zárobkovo činnú na území dvoch alebo
viacerých členských štátov sa vzťahuje:

a) legislatíva toho členského štátu, na ktorého území má bydlisko, ak
vykonáva časť svojej činnosti na území tohto členského štátu,
b) ak to tak nie je, podlieha legislatíve krajiny, kde vykonáva
hlavnú činnosť. Hlavná činnosť sa určí podľa toho, kde sa nachádzajú
pevné a stále priestory, v ktorých osoba vykonáva svoju činnosť,
c) ak nie, tak potom podľa kritérií, akými sú zvyčajný charakter
alebo trvanie vykonávaných činností, počet poskytnutých služieb a
príjem dosiahnutý z tejto činnosti. Teda ten štát, kde vykonáva
činnosť dlhšie alebo dosahuje vyšší príjem, bude príslušný a jeho
legislatíva uplatniteľná.

Z uvedeného vyplýva, pokiaľ budete mať ťažisko záujmov na Slovensku,
budete aj zo živnosti v Rakúsku odvádzať do zdravotnej poisťovne na
Slovensku.

Pokiaľ si určíte ťažisko záujmov v Rakúsku, budete aj zo živnosti na
Slovensku odvádzať do zdravotnej poisťovne v Rakúsku.

Takýto istý postup platí aj v kombinácií, ak by bola živnosť na
Slovensku a druhá živnosť v Maďarsku.

Pokiaľ živnosť, ktorú máte v inej krajine, uvediete a zahrniete do
daňového priznania na Slovensku, tieto príjmy sa potom zahŕňajú aj do
ročného zúčtovania.

Bližšie informácie ohľadom ročného zúčtovania však ešte len budú
zverejnené.

V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať telefonicky na tel.č.
0850 003 003 počas pracovných dní od 8.00 do 18.00 hod.

S pozdravom

Call centrum VŠZP
zltalienka
09.01.09,06:50
Vďaka za ďalší príspevok Marína, Tvoje príspevky sú neoceniteľné.
Marína
09.01.09,07:27
Ďakujem.:) SpZP a Eures si dávajú načas, od dopytu prešlo 36 dní.