diana3
28.11.08,11:52
Dobry den, chcem sa opytat napar veci. pouzila som aj tlacitko hladat ale odpovede na svoje otazky som nenasla. taaakze:

zivnost mi zacala platit 15.11. chcem sa opytat, ze ci aj pre mna plati, ze odvody sa mi budu vypocitavat z 12 nasobku minimalnej mzdy... alebo to bude iba 1.5 nasobok minimalnej mzdy? a co ak to bude menej? ze dajme tomu do noveho raka zarobim iba 3000 Sk, ake budem mat odvody vtedy?
potom: dostala som dotaciu, tento rok planujem kupi iba PC a to v hodnote 25 000, tu na porade som sa docitala ze sa pocita za prijem a vydaj nie celych 103 900 ale iba tych 25 000-je to tak?
dakujem vam velmi pekne za odpovede,mam v tom trosku chaos...

a co ak moj zisk ani buduci rok nedosiahne 12 nasobok minimalnej mzdy?
Muška
28.11.08,12:45
Dobry den, chcem sa opytat napar veci. pouzila som aj tlacitko hladat ale odpovede na svoje otazky som nenasla. taaakze:

zivnost mi zacala platit 15.11. chcem sa opytat, ze ci aj pre mna plati, ze odvody sa mi budu vypocitavat z 12 nasobku minimalnej mzdy... alebo to bude iba 1.5 nasobok minimalnej mzdy? a co ak to bude menej? ze dajme tomu do noveho raka zarobim iba 3000 Sk, ake budem mat odvody vtedy?
potom: dostala som dotaciu, tento rok planujem kupi iba PC a to v hodnote 25 000, tu na porade som sa docitala ze sa pocita za prijem a vydaj nie celych 103 900 ale iba tych 25 000-je to tak?
dakujem vam velmi pekne za odpovede,mam v tom trosku chaos...

a co ak moj zisk ani buduci rok nedosiahne 12 nasobok minimalnej mzdy?
Ak si sa neprihlásila do SP ako dobrovoľný platiteľ, tak do SP neplatíš až do 30.6.2009. Podľa Tvojho "hrubého" príjmu v DP za r. 2008 budeš vedieť či si povinná sa prihlásiť do SP.

Do ZP si povinná sa prihlásiť vydaním živnosti /vlastne to už robí priamo ŽÚ/.
A ak nie si z iného dôvodu zdravotne poistená /zamestnaná, na ÚP, poistenec štátu - materská, dôchodca....a pod./, tak predsa musíš "niečo" platiť do ZP aj napr. ako "dobrovoľne" nezamestnaný.
Ale keďže Ty máš živnosť, tak si samozrejme povinná platiť do ZP aspoň minimálne preddavky a 30.6.2009 urobiť "ročné zúčtovanie" týchto preddavkov. A ak napr. budeš v r. 2008 aj v strate, tak si povinná uhradiť minimálny preddavok: http://www.podnikam.sk/spravodajstvo.php?id=1930&kid=27&k=Aktu%E1lne%20odvody
Od 1.1.2009 to je 41,40 €
veronikasad
29.11.08,07:51
Dobry den, chcem sa opytat napar veci. pouzila som aj tlacitko hladat ale odpovede na svoje otazky som nenasla. taaakze:

zivnost mi zacala platit 15.11. chcem sa opytat, ze ci aj pre mna plati, ze odvody sa mi budu vypocitavat z 12 nasobku minimalnej mzdy... alebo to bude iba 1.5 nasobok minimalnej mzdy? a co ak to bude menej? ze dajme tomu do noveho raka zarobim iba 3000 Sk, ake budem mat odvody vtedy?
potom: dostala som dotaciu, tento rok planujem kupi iba PC a to v hodnote 25 000, tu na porade som sa docitala ze sa pocita za prijem a vydaj nie celych 103 900 ale iba tych 25 000-je to tak?
dakujem vam velmi pekne za odpovede,mam v tom trosku chaos...

a co ak moj zisk ani buduci rok nedosiahne 12 nasobok minimalnej mzdy?
Povinnosť platiť odvody do SP ti vznikne od 1.7.2009, ak tvoj príjem za rok 2008 vrátane vyčerpanej dotácie presiahne 12-násobok min.mzdy.

Zdravotné poistenie platíš od 1. dňa podnikania - do 8 dní si povinná prihlásiť sa v prísl. zdr.poisťovni /teraz to už vybavuje aj živ.úrad/. Min.výška preddavkov do ZP je do 31.12.08 1134 sk, za mesiac november zaplatíš alikv.časť.
diana3
08.12.08,13:30
veronika dakujem veeelmi pekne, presne na to som sa pytala. cize ak do konca roka nebudem mat prijem vacsi ako 12 nasobok min. mzdy, nebudem platit buduci rok do SP. cize do 30.6. aj tak neplatim nic a toho 1.7. pojdem do socialnej poistovne a ak som teraz za november a december nemala zisk viac ako 12 nasobok minimalnej mzdy (aj s tym cerpanim dotacie) tak nielen ze do konca juna, ale ani od 1.7. nebudem musiet platit?



-viem, ze nie je naskodu platit do SP, ale momentalne to nepovazujem za potrebne...