Lucinka23
28.11.08,14:01
Ahojte, práve sa zamýšľam nad nasledovným: SZČO by v rámci predzásobenia mohol zakúpiť do svojho maloobchodu štartovacie balíčky a tak si na prvý ťýždeň zabezpečiť nejaké euromince ako hotovosť. Ale neviem si vôbec predstaviť ako by som to účtovala, keby to zakúpil v decembri. Prosím poraďte mi. Ďakujem
ZDENIELA
28.11.08,13:13
Do priebežných položiek a otvoriť euro pokladnicu - do 31.12. je to stále valutová pokladnica
Lucinka23
28.11.08,13:21
ďakujem
KvetkaK
28.11.08,13:22
Ak už máš EUR-pokladnicu, tak na predzásobenie si otvor novú a prepočet na Skk sa urobí konverzným kurzom. A ešte doplním, že tieto eurá by si mala mať v pokladni aj k 1.1.2009, nemali by sa použiť pre týmto dátumom.

Ak sa mýlim, opravte ma. :)
Lucinka23
29.11.08,12:43
ďakujem, ja viem, že tie eurá sa majú použiť
Lucinka23
29.11.08,12:44
prepáč, sa majú použiť až po 1.1.2009 v prípade SZČO ide len o predzásobenie, má totiž obchod a hneď 2.1. musí vydávať v EURách
chudaska
19.01.09,17:18
teraz nahadzujem v JU bakovy vypis za december, nemozem si otvorit valutovu pokladnu -lebo nemam modul val. pokladne zakupeny, mozem to nechat na priebeznej polozke k 31.12.2008 a potom 1.1.2009 to zauctujem priamo do pokladne? Cize dala by som vyber z BU na priebeznu polozku!!!
Ja mam vyber EUR uz v decembrovom vypise!! Mozem to tak urobit!
junes
22.01.09,21:53
ja mam otazku - SZCO JU v ramci predzasobenia vyuzil moznost banky a na zaklade "nejakej" zmluvy - este som ju nevidela, mu banka vyplatila hotovost este v decembri. Doteraz som to vsak strhnute z podnikatelskeho uctu nenasla - ze vraj to bude podchytene v ucte s januarovym datumom.
Prosim, poradi mi niekto, ako zauctovat celu tuto operaciu?
vasana
22.01.09,22:13
V zmluve o predzásobení EUR sa presne uvádzal dátum prevzatia EUR a ten bol decembrový. Čo sa týka účtov, prevod sa robil na interný účet banky resp. priamo v hotovosti na tento účet a v určený deň banka vydala klientovi EUR. Ja mám na účte len takýto prevod na int. účet banky a zmluvu, kde je uvedený dátum prevzatia, suma a rozpis nominálov EUR. Tiež nám bolo oznámené, že to uvidíme na výpise v januári, ale zatiať som to v obratoch cez IB nevidela. Účtovala som to cez priebežné položky a k výpisu BÚ aj k PPD som si priložila zmluvu.
junes
22.01.09,22:29
vasana diky,
dobre tomu rozumiem - cize treba zalozit valutovu pokladnu a uctovat v nej ako dotacia pokladne vyberom z BU a v januari urobit tu druhu cast, teda zauctovat k tomu vyber z BU? To je vsetko ? Zatial som totiz o priebeznych polozkach uctovala len obidva pohyby v jeden den...
chudaska
23.01.09,05:47
teraz nahadzujem v JU bakovy vypis za december, nemozem si otvorit valutovu pokladnu -lebo nemam modul val. pokladne zakupeny, mozem to nechat na priebeznej polozke k 31.12.2008 a potom 1.1.2009 to zauctujem priamo do pokladne? Cize dala by som vyber z BU na priebeznu polozku!!!
Ja mam vyber EUR uz v decembrovom vypise!! Mozem to tak urobit!

Odobrí mi to niekto?
Muška
25.01.09,12:33
teraz nahadzujem v JU bakovy vypis za december, nemozem si otvorit valutovu pokladnu -lebo nemam modul val. pokladne zakupeny, mozem to nechat na priebeznej polozke k 31.12.2008 a potom 1.1.2009 to zauctujem priamo do pokladne? Ak si prevzala EUR, tak to musíš zaúčtovať Cize dala by som vyber z BU na priebeznu polozku!!!
Ja mam vyber EUR uz v decembrovom vypise!! Mozem to tak urobit!
...ak nemáš zakúpený modul, tak predsa na túto jednu položku nie je problém urobiť Valutovú pokladnicu aj v excel.tabuľke...alebo Wind.
chudaska
25.01.09,12:41
...ak nemáš zakúpený modul, tak predsa na túto jednu položku nie je problém urobiť Valutovú pokladnicu aj v excel.tabuľke...alebo Wind.

ano ona ich prevzala,ale pouzivat ich moze az od 1.1.2009,tak si myslim ze to moze byt aj na tej priebeznej polozke do 1.1.2009 nie?
Ono nie je problem urobit tabulku v excel ale ako to potom premietnem do koncorocnych zostatkov v JU?
Zoltán Kovács
25.01.09,12:43
ano ona ich prevzala,ale pouzivat ich moze az od 1.1.2009,tak si myslim ze to moze byt aj na tej priebeznej polozke do 1.1.2009 nie?
Ono nie je problem urobit tabulku v excel ale ako to potom premietnem do koncorocnych zostatkov v JU?

Nemôže, veď má ich fyzicky u seba. Na priebežnej položke by mohli ostať, keby nemal doklad o výbere.
Zuzy
25.01.09,13:32
Prosím vás poradíte, ako zaúčtovať, keď sme tie eurobalíčky prevzali ešte v decembri, ale peniaze nám stiahli z účtu len 1,1.2009, takže k 31.12.2008 tie isté peniaze máme dvakrát. ďakujem
Muška
25.01.09,13:57
Prosím vás poradíte, ako zaúčtovať, keď sme tie eurobalíčky prevzali ešte v decembri, ale peniaze nám stiahli z účtu len 1,1.2009, takže k 31.12.2008 tie isté peniaze máme dvakrát. ďakujem
Zuzka
a prečo si myslíš , že 2x?
Účtuješ
31.12.2008 máš príjem do valutovej pokladne ako príjem z priebežných položiek
1.1.2009 máš /na základe výpisu/ výdaj na priebežné položky.
junes
11.02.09,20:27
Usmernenie DR
Za § 23 bol vložený § 23a – Osobitné ustanovenia na účely prechodu zo slovenských korún na eurá. Ods. 1 a 2 tohto ustanovenia nadobúdajú účinnosť 5.12.2008. [I]§ 23a ods. 1 a 2 znejú:
(1) Príjem eurobankoviek a euromincí z predzásobenia a príjem euromincí v štartovacom balíčku za protihodnotu v slovenských korunách sa účtuje v osobitnej pokladničnej knihe

[2) Príjem eurobankoviek a euromincí z predzásobenia bez protihodnoty v slovenských korunách sa účtuje v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe záväzkov.“[]§ 23a ods. 1 a ods. 2 postupov JÚ ustanovuje účtovanie eurobankoviek a euromincí z predzásobenia, pričom rozlišuje, či bolo za eurobankovky a euromince zaplatené alebo nie. V obidvoch prípadoch je potrebná osobitná pokladničná kniha. Ak za eurobankovky a euromince z predzásobenia nebolo zaplatené účtuje sa v knihe záväzkov záväzok zaplatiť za nákup eurobankoviek a euromincí.

Takze v pripade 2) priebezne polozky, ako pise Muska a zavazky? Ide to dohromady???
junes
12.02.09,20:05
od : Muška
"Účtuješ
31.12.2008 máš príjem do valutovej pokladne ako príjem z priebežných položiek
1.1.2009 máš /na základe výpisu/ výdaj na priebežné položky. "


Posuvam vyssie + usmernenie z DRSR - Muska, a kde su tie zavazky?

vid. usmernenie:
Ak za eurobankovky a euromince z predzásobenia nebolo zaplatené účtuje sa v knihe záväzkov záväzok zaplatiť za nákup eurobankoviek a euromincí.
Muška
12.02.09,20:26
Junes,
áno máš pravdu.
Odpovedala som iba na položenú otázku, že to nie je 2x ak to ide cez PP.
Nákup cez BU eurobalíčku.

Ale, ak je to "predzásobenie", tzn., že si si objednala vlastne "tovar", tak áno zapísať do Záväzkov a EUR prijať do osobitnej pokladne.

P.S.
Pridelila by som Ti bodík, ale pred chvíľou som Ti ten Tvoj "prvý" bodík pricapila v inej téme, tak sa mi nedá 2x za sebou. :):):)
junes
12.02.09,22:58
Muska
No diky za bodik, ale ja tie bodiky akosi nestacim sledovat, striehnem na kazde nove info a sucastne na svoje male dieta a vravim si, ze spokojne dieta je dolezitejsie ako nedokoncene uctovnictvo.

ale neda mi sa Ta este neopytat, teda aj tie priebezne polozky pri predzasobeni sa podla bodu 2) a este k tomu zapis do knihy zavazkov?
Pedrotella zaujimalo, ci je mozne mat najskor prijem z priebeznej polozky a potom vydaj do nej a este k tomu nie v jeden den.
Muška
12.02.09,23:08
PP - sú väčšinou nie v jeden deň - "sú to peniaze na ceste" a preto sú na PP - "aby sa vlastne na ne nezabudlo - aby sme ich očakávali".

Pri tom predzásobení by som to "na základe usmernenia" nedávala cez PP. Zaúčtovala by som to tak, ako som písala vyššie:
Kniha záväzkov
Osobitná pokladnica - príjem EUR
Na základe výpisu z BU - úhrada záväzku VNDZ.
junes
13.02.09,09:47
Diky Muska,

cize prijem do pokladne PNZD a zaroven zavazky a neskor Vydaj z BU tiez NZD, lebo vlastne ide len o presun penazi z uctu do pokladne. Tie priebezne polozky mi tam sedeli akosi lepsie
Muška
13.02.09,09:56
Tie priebezne polozky mi tam sedeli akosi lepsie
..mne tiež :):)
Zuzy
13.02.09,11:48
Milá Muška, tak ešte raz. Ja som to robila takto: Cez PP som prijala 21.11.2008 eurobalíčky do valutovej pokladne, zapísala som do knihy závazkov. Nakolko výpis som doslata len 5.1.2009, tak k 1.1.2009 mám začiatočný stav na PP a keď už mám Výpis, tak sa to vynuluje, dobre tomu rozumiem?
Muška
13.02.09,12:07
Milá Muška, tak ešte raz. Ja som to robila takto: Cez PP som prijala 21.11.2008 eurobalíčky do valutovej pokladne, zapísala som do knihy závazkov. Nakolko výpis som doslata len 5.1.2009, tak k 1.1.2009 mám začiatočný stav na PP a keď už mám Výpis, tak sa to vynuluje, dobre tomu rozumiem?
Zuzka,
tým opatrením to trošku skomplikovali :)
Štartovacie balíčky by som účtovala, tak ako píšeš, okrem tej knihy záväzkov.

Predzásobenie EUR by som účtovala , tak ako sme si to vyjasnili s "junes", čiže vlastne ako keby som obdržala "tovar", ktorý je VNDZ.

Ale nech sa vyjadrí aj niekto iný.
Ja som nemala takých klientov. Takže netuším aké podklady držíte v ruke.
Zuzy
13.02.09,12:25
Štartovacie balíčky a predzásobenie EUR nie je to isté?
Muška
13.02.09,12:29
Štartovacie balíčky a predzásobenie EUR nie je to isté?
Zuzy,
podľa tohoto usmernenia asi nie

Za § 23 bol vložený § 23a – Osobitné ustanovenia na účely prechodu zo slovenských korún na eurá. Ods. 1 a 2 tohto ustanovenia nadobúdajú účinnosť 5.12.2008. § 23a ods. 1 a 2 znejú:

„(1) Príjem eurobankoviek a euromincí z predzásobenia a príjem euromincí v štartovacom balíčku za protihodnotu v slovenských korunách sa účtuje v osobitnej pokladničnej knihe.

(2) Príjem eurobankoviek a euromincí z predzásobenia bez protihodnoty v slovenských korunách sa účtuje v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe záväzkov.“
§ 23a ods. 1 a ods. 2 postupov JÚ ustanovuje účtovanie eurobankoviek a euromincí z predzásobenia, pričom rozlišuje, či bolo za eurobankovky a euromince zaplatené alebo nie. V obidvoch prípadoch je potrebná osobitná pokladničná kniha. Ak za eurobankovky a euromince z predzásobenia nebolo zaplatené účtuje sa v knihe záväzkov záväzok zaplatiť za nákup eurobankoviek a euromincí.
bepo
13.02.09,15:09
Štartovacie balíčky a predzásobenie EUR nie je to isté?
Nie je, štartovací balíček bol zmes euromincí kde nebola potrebná zmluva s bankou, predzásobenie bolo dodanie mincí a bankoviek podľa vopred dohodnutých podmienok s bankou. Za balíček sa platilo v hotovosti, pri predzásobení sa blokovala protihodnota na účte a zúčtovala sa v januári.
Muška
13.02.09,18:07
Nie je, štartovací balíček bol zmes euromincí kde nebola potrebná zmluva s bankou, predzásobenie bolo dodanie mincí a bankoviek podľa vopred dohodnutých podmienok s bankou. Za balíček sa platilo v hotovosti, pri predzásobení sa blokovala protihodnota na účte a zúčtovala sa v januári.
Ďakujeme Ti Peťo, že si nám aj počas náročnej dovolenky venoval svoj čas a popísal všetky rozdiely :rolleyes:

.....a nedoraz sa :D
Zuzy
14.02.09,07:19
To znamená, že predzásobenie eurohotovosťou bez protihodnoty, keď úhrada bola len 5.1.2009, účtujeme k 31.12.2008 len závazky do knihy zásob a valutovú pokladňu, a prieb. položky nie? /lebo musím potom opravit/
Zuzy
14.02.09,07:35
Diky Muska,

cize prijem do pokladne PNZD a zaroven zavazky a neskor Vydaj z BU tiez NZD, lebo vlastne ide len o presun penazi z uctu do pokladne. Tie priebezne polozky mi tam sedeli akosi lepsie

Takto zaúčtujem aj ja,
liba2
14.02.09,07:40
To znamená, že predzásobenie eurohotovosťou bez protihodnoty, keď úhrada bola len 5.1.2009, účtujeme k 31.12.2008 len závazky do knihy zásob a valutovú pokladňu, a prieb. položky nie? /lebo musím potom opravit/
http://www.porada.sk/949246-post21.html
bepo
16.02.09,07:07
Ďakujeme Ti Peťo, že si nám aj počas náročnej dovolenky venoval svoj čas a popísal všetky rozdiely :rolleyes:

.....a nedoraz sa :D
Po odvoze nešťastníkov jeden deň vrtuľníkom, druhý deň v kanadských saniach už bol pokoj a mal som čas :---