barby77
28.11.08,14:15
Dobrý deň.
Som v skúšobnej dobe, posledný mesiac. Teraz som PN a zamestnávateľ mi dáva výpoveď. Čo by bolo aj v poriadku, lenže ma núti ísť aj počas PN do firmy podpísať výpoveď s dátumom s pred napr. 2 týždňov. Je to možné ? Nevzťahuje sa ochranná doba na zamestnanca kým je PN ? Ja som si myslela, že keď ukončím PN, napr. o 3 týždne, potom podpíšem výpoveď, ktorú chcú odo mňa, a platiť bude odo dňa dňu podpisu. Ako je to prosím vás, poradte mi.
Ďakujem.
VERONIKA6
28.11.08,13:17
Dobrý deň.
Som v skúšobnej dobe, posledný mesiac. Teraz som PN a zamestnávateľ mi dáva výpoveď. Čo by bolo aj v poriadku, lenže ma núti ísť aj počas PN do firmy podpísať výpoveď s dátumom s pred napr. 2 týždňov. Je to možné ? Nevzťahuje sa ochranná doba na zamestnanca kým je PN ? Ja som si myslela, že keď ukončím PN, napr. o 3 týždne, potom podpíšem výpoveď, ktorú chcú odo mňa, a platiť bude odo dňa dňu podpisu. Ako je to prosím vás, poradte mi.
Ďakujem.
Výpoveď v skúšobnej dobe nie je potrebné podpisovať.
Tweety
28.11.08,13:18
Dobrý deň.
Som v skúšobnej dobe, posledný mesiac. Teraz som PN a zamestnávateľ mi dáva výpoveď. Čo by bolo aj v poriadku, lenže ma núti ísť aj počas PN do firmy podpísať výpoveď s dátumom s pred napr. 2 týždňov. Je to možné ? Nevzťahuje sa ochranná doba na zamestnanca kým je PN ? Ja som si myslela, že keď ukončím PN, napr. o 3 týždne, potom podpíšem výpoveď, ktorú chcú odo mňa, a platiť bude odo dňa dňu podpisu. Ako je to prosím vás, poradte mi.
Ďakujem.
Tu neide o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe. OD tu neplatí,( tá je len pri výpovedi) takže PP je možné skončiť aj počas DPN. Podpísať nič nemusíš, nech Ti oznámenie o skončení PP v SD pošle.
barby77
28.11.08,13:19
Tak potom ma prečo nútia k podpisu?
A to najdôležitejšie: ochranná doba sa na mňa nevzťahuje ?
Tweety
28.11.08,13:20
Tak potom ma prečo nútia k podpisu?
A to najdôležitejšie: ochranná doba sa na mňa nevzťahuje ?
Nie, nevzťahuje, už som to predsa napísala.Skús si prečítať môj príspevok č. 3 ešte raz.
barby77
28.11.08,13:26
Ano, už som porozumela :-)
Tak mám ešte jednu otázku.
Musím sa aj počas PN pri ukončenom PP ohlasovať na UP?, ....alebo stačí až po ukončení PN. (samozrejme, že je to bezpredmetné, keď si nájdem zatiaľ šikovne druhú prácu)
Tweety
28.11.08,13:28
Ano, už som porozumela :-)
Tak mám ešte jednu otázku.
Musím sa aj počas PN pri ukončenom PP ohlasovať na UP?, ....alebo stačí až po ukončení PN. (samozrejme, že je to bezpredmetné, keď si nájdem zatiaľ šikovne druhú prácu)
Na ÚP sa môžeš prihlásiť(nemusíš- je to právo-nie povinnosť) až po ukončení DPN.
barby77
28.11.08,13:30
A keď mi napr. ohlásia výpoveď len 12 hod pred ukončením? S tým môžem niečo urobiť? Keď sa nedodrží tá 3 dňová lehota? V tej 3 dňovej lehote sa myslia len pracovné dni, ..alebo môže do toho padnúť aj Sobota a Nedeľa. napr. keď to zamestnancovi ohlásia v Piatok.
Tweety
28.11.08,13:31
A keď mi napr. ohlásia výpoveď len 12 hod pred ukončením? S tým môžem niečo urobiť? Keď sa nedodrží tá 3 dňová lehota? V tej 3 dňovej lehote sa myslia len pracovné dni, ..alebo môže do toho padnúť aj Sobota a Nedeľa. napr. keď to zamestnancovi ohlásia v Piatok.
Nie, neurobíš s tým nič. Tá 3-dňová lehota nie je zo ZP povinná.
barby77
28.11.08,13:34
Ďakujem ti veľmi pekne.
Je fajn, že sa môže človek obrátiť v takýchto stimuláciách na niekoho, kto vie poradiť.
Ahoj :-)
brčko
28.11.08,16:17
len potom by si mala zavolať alebo zájsť do zdravot.poistovne. mala by si im predložiť potvrdenie o poberaní nemocenského zo SP (vo všeobecnej budú chcieť možno aj zápočt.list a doklad o ukonč.PP (tak ma informovali)), aby dali do poriadku zdravotné poistenie v období od ukončenia prac.pomeru do napr. nástupu do nového, resp. do nahlásenia na úrad práce.

Počas tejto doby si totiž poistencom štátu ako poberatel nemocenského (teda nestačí PN-ka, tá nepreukazuje aj poberanie nemocenského)
barby77
04.12.08,12:52
Lenže ja som už takmer týždeň na PN a ešte stále mi nedoručili ukončenie prac. pomeru v skúš. dobe !
Mám taký dojem, že to ani nechcú poslať; ...mám obavy aby na mňa nenašili nejakú právnu búdu.
Buď mi to nepošlú vôbec, a možno ma takto budú chcieť donútiť, aby som si pre to osobne aj tak došla;

... alebo mi naozaj pošlú oznámenie o ukončení, ale to bude ku dňu spred 2 týždňov napr. A to by sa myslím si že nesmelo.
Čo by som mala v takom prípade robiť ???
Ďakujem
Infarkt
04.12.08,17:18
Lenže ja som už takmer týždeň na PN a ešte stále mi nedoručili ukončenie prac. pomeru v skúš. dobe !
Mám taký dojem, že to ani nechcú poslať; ...mám obavy aby na mňa nenašili nejakú právnu búdu.
Buď mi to nepošlú vôbec, a možno ma takto budú chcieť donútiť, aby som si pre to osobne aj tak došla;

... alebo mi naozaj pošlú oznámenie o ukončení, ale to bude ku dňu spred 2 týždňov napr. A to by sa myslím si že nesmelo.
Čo by som mala v takom prípade robiť ???
Ďakujem

Búdu asi na teba nenašijú, lebo o čas PN sa ti predlžuje skúšobná lehota, viď :

§ 45
Skúšobná doba

(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.

(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

Tak sa môže stať, že ti skončenie PP v skúšobnej dobe oznámia po nástupe po ukončení PN...Takéto oznámenie by malo nasledovať cca 3 dni pred termínom skončenia PP, ale nie je to povinnosť...je to len odporúčanie :

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Oceňujem tvoju snahu sa informovať pred nejakými krokmi, ako po nich...kedy už môže byť neskoro ;)
barby77
15.12.08,07:48
Už mám len jeden problém.
Tento mesiac, presne 11.12.2008 mi končila skúšobná doba. Ja som ešte stále na PN a ešte stále mi od zamestnávateľa nič nedošlo, hoci som to telefonicky žiadala od pani na person. oddelení ešte 28.11.2008.
Mám im ja poslať doporučene ukončenie PP ? A nevadí, že to budem písať s dátumom napr. ku 5.1.2009 ???
Ako mám teraz postupovať ?
Ďakujem :-)
Tweety
15.12.08,07:52
Už mám len jeden problém.
Tento mesiac, presne 11.12.2008 mi končila skúšobná doba. Ja som ešte stále na PN a ešte stále mi od zamestnávateľa nič nedošlo, hoci som to telefonicky žiadala od pani na person. oddelení ešte 28.11.2008.
Mám im ja poslať doporučene ukončenie PP ? A nevadí, že to budem písať s dátumom napr. ku 5.1.2009 ???
Ako mám teraz postupovať ?
Ďakujem :-)
Chceš skončiť PP? ak áno, môžeš ešte stále skončiť, SD sa o dni DPN predlžuje, takže ak si stále DPN, PP môžeš skončiť hocikedy. Pošli im list, v ktorom oznamuješ skončenie PP v skúšobnej dobe podľa § 72ZP
ivka70
15.12.08,07:54
Už mám len jeden problém.
Tento mesiac, presne 11.12.2008 mi končila skúšobná doba. Ja som ešte stále na PN a ešte stále mi od zamestnávateľa nič nedošlo, hoci som to telefonicky žiadala od pani na person. oddelení ešte 28.11.2008.
Mám im ja poslať doporučene ukončenie PP ? A nevadí, že to budem písať s dátumom napr. ku 5.1.2009 ???
Ako mám teraz postupovať ?
Ďakujem :-)
skusobna doba sa ti o dobu PN predlzila.
Ukoncenie PN im zanes normalne potom, ked ti ju lekar ukonci.
Moze sa ti stat, ze ti v ten den hned odovzdaju ukoncenie PP v skusobnej dobe, s tym nic nenarobis, ale ja osobne by som to ukoncenie neuznala antidatovane ...... cize ak, tak s aktualnym datumom, kedze ti nikto nic neoznamil skor.
Jara
15.12.08,10:46
Myslím, že aj tak tam budeš musieť zájsť, lebo budeš potrebovať vyplniť tlačivo na úrad práce ak sa chceš evidovať a tiež je potrebné podpisať evidenčný list dôchodkového zabezpečenia a prevziať si zápočtový list ap.
barby77
15.12.08,16:18
Ale keď náhodou hneď na druhý deň po ukončení PN a zároveň aj doručení môjho ukončenia PP do firmy ja nastúpim do novej roboty, tak nebudem musieť ísť na úrad práce .?
Evidenčný list dôchodkového zabezpečenia a zápočtový list mi nemôžu poslať poštou ?
Je totiž možné, že už budem v novom zamestnaní a nebudem si môcť dovoliť pýtať si voľno a cestovať do bývalej firmy (dochádzala som) kvôli tomu.
Tweety
15.12.08,16:38
Ale keď náhodou hneď na druhý deň po ukončení PN a zároveň aj doručení môjho ukončenia PP do firmy ja nastúpim do novej roboty, tak nebudem musieť ísť na úrad práce .?
Evidenčný list dôchodkového zabezpečenia a zápočtový list mi nemôžu poslať poštou ?
Je totiž možné, že už budem v novom zamestnaní a nebudem si môcť dovoliť pýtať si voľno a cestovať do bývalej firmy (dochádzala som) kvôli tomu.
Na ÚP ísť nie je povinnosťou, ale právom. Ale ak budeš mať už novú prácu, ako uchádzač o zamestnanie už nebudeš, aby si sa mohla tam prihlásiť. ELDP zamestnáv. nedáva zamestnancovi, ale zasiela do SP. Zápočtový list je povinný vystaviť pri skončení PP, t.znamená, že nemusíš ho dostať osobne, ale môže Ti ho poslať.
Jara
18.12.08,06:45
ELDZ posiela firma, ale zamestnanec musí podpísať osobne
mapope
07.01.09,10:27
Dobry den, poradi mi niekto?

PP vznikol 1.11.2008 s 2 mesacnou SD.
Zamestnanec bol od 15.12.2008 na PN. Chceli sme pracovny pomer ukoncit v SD, pri ukonceni PN. Posledny den sme pracovali 19.12.2008 a znovu sa nastupilo do prace dnes, t.j. 7.1.2009. Zamestnanec doniesol ukoncenie PN- schopny prace od 20.12.2008. Skusobna doba skoncila tym padom 5.1.2009? Nemôžem mu 7.1.2009 dat vypoved v SD? nejako sme sa preratali, s tymi volnymi dnami. Dakujem, za kazdu radu
Tweety
07.01.09,10:38
Dobry den, poradi mi niekto?

PP vznikol 1.11.2008 s 2 mesacnou SD.
Zamestnanec bol od 15.12.2008 na PN. Chceli sme pracovny pomer ukoncit v SD, pri ukonceni PN. Posledny den sme pracovali 19.12.2008 a znovu sa nastupilo do prace dnes, t.j. 7.1.2009. Zamestnanec doniesol ukoncenie PN- schopny prace od 20.12.2008. Skusobna doba skoncila tym padom 5.1.2009? Nemôžem mu 7.1.2009 dat vypoved v SD? nejako sme sa preratali, s tymi volnymi dnami. Dakujem, za kazdu radu
SD sa predlžila o dni DPN. A dnes je už 7.1.09, ak ste s ním chceli skončiť, mohli ste PP skončiť aj počas DPN. Tu neide o výpoveď, ale o skončenie PP v SD § 72 ZP.
barby77
25.01.09,14:34
Dobrý deň.
Dňa 28.11.2008 som zostala PN. V tomto čase začalo v podniku, kde som pracovala, hromadné prepúšťanie. Môj zamestnávateľ mi rozviazanie pracovného pomeru neposlal. PN som ukončila 7.1.2009. Po ukončení PN som poslala svojmu zamestnávateľovi Ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobu ku dňu 8.1.2009. Ďna 9.1.2009 som nastúpila do nového zamestnania.
Na moje ukončenie pracovného pomeru firma vôbec nereagovala. O necelé dva týždne mi poslala Rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe ku dňu 30.11.2008. Postupovala firma správne? Podľa mňa je ich papier neprávoplatný. Čo pre mňa z toho vyplýva, čo mam robiť? Mám sa hlásiť niekde na úrade, aby som predišla nepríjemnostiam?
Eulalia
25.01.09,15:04
Dobrý deň.
Dňa 28.11.2008 som zostala PN. V tomto čase začalo v podniku, kde som pracovala, hromadné prepúšťanie. Môj zamestnávateľ mi rozviazanie pracovného pomeru neposlal. PN som ukončila 7.1.2009. Po ukončení PN som poslala svojmu zamestnávateľovi Ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobu ku dňu 8.1.2009. Ďna 9.1.2009 som nastúpila do nového zamestnania.
Na moje ukončenie pracovného pomeru firma vôbec nereagovala. O necelé dva týždne mi poslala Rozviazanie pracovného pomeru v skúšobnej dobe ku dňu 30.11.2008. Postupovala firma správne? Podľa mňa je ich papier neprávoplatný. Čo pre mňa z toho vyplýva, čo mam robiť? Mám sa hlásiť niekde na úrade, aby som predišla nepríjemnostiam?
Tu platí dátum, kedy si oznámenie o skončení prac. pomeru v skúšobnej dobe prevzala. Ak si od firmy dostala oznámenie až po tom, čo si Ty poslala svoje oznámenie, platí Tvoje. Predpokladám, že si to poslala doporučene a máš o tom doklad. Firma Ti nemôže antidatovať rozviazanie prac. pomeru v skúš.dobe a poslať ho s takým oneskorením. Prišli s krížikom po funuse. Daj si pozor, aby si mala správny dátum ukončenia prac.pomeru na zápočte. Ak tam uvedú svoj dátum, tvrdo žiadaj opravu.