ada159
28.11.08,14:44
Prosím o radu ohladne pohladávky. Konkrétne by ma zaujímala premlčacia doba. Jedná sa mi o to, že evidujeme pohľadávky od r.2005, doposiaľ sme ich neodpísali a chceme ešte osloviť odberateľov o úhradu. Len neviem, či je možné takéto pohladávky ešte vymahať alebo je to zbytočná námaha. Dakujem za každú radu.
Ester plus
28.11.08,13:48
Podľa obchodného zákonníka sú premlčané po 4 rokoch od splatnosti.
ada159
28.11.08,13:56
dakujem velmi pekne. A ak ešte môžem, ktorý § o tom píše?
Ester plus
28.11.08,14:01
Všeobecná premlčacia doba u pohľadávok vzniknutých z obchodných záväzkových vzťahov je štvorročná (§ 397 Obchodného zákonníka) a právo sa premlčuje v tejto lehote, ak neustanovuje zákon pre jednotlivé práva osobitnú premlčaciu dobu (napr. jednoročná premlčacia doba podľa § 399 Obchodného zákonníka). Premlčanie možno oddialiť, pokiaľ dlžník svoj dlh uzná. Obchodný zákonník upravuje uznanie dlhu v § 323. Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že ak niekto písomne uzná svoj určitý záväzok, predpokladá sa, že v uznanom rozsahu tento záväzok trvá v dobe uznania. Tieto účinky nastávajú aj v prípade, keď pohľadávka veriteľa bola v dobe uznania už premlčaná. Účinky uznania dlhu podporí tiež čiastočné plnenie záväzku, pokiaľ zároveň dlžník neprehlási, že zvyšok záväzku neuznáva, vrátane platenia úrokov patriacich k tomuto záväzku.
robin1
28.11.08,14:03
... a podľa Občianskeho zákonníka je premlčacia doba 3 roky. (§101)
mamataja
30.01.09,19:31
Mám takýto problém,pred 8 rokmi som uzavrela kúpnu zmluvu na tovar na splátky,teraz mi prišlo,že posledná splátka nebola uhradená,platila som trvalým príkazom z Poľnobanky,a súd vydal na základe čudných dôkazov,t.j.zmluvy o preberaní pohľadávok,platobný rozkaz na zaplatenie dlhu,samozrejme aj s úrokmi,je to v poriadku?Nie som si vedomá,že som poslednú splátku neuhradila,ako to mám dokázať,po 8 rokoch?Neuplynula už náhodou premlčacia doba?Podotýkam,že za celých 8 rokov ma nikto nevyzval na zaplatenie takejto pohľadavky...Ako mám postupovať,mám na to 15 dní...Vopred ďakujem...