Jana3
14.11.07,08:19
Ahoj,
chceme skončiť PP so zamestnancami, ktorí pôjdu do predčasného dôchodku. Chceme s nimi skončiť dohodou k 31.12., s tým, že dostanú odstupné podľa Kolektívnej zmluvy. Lenže oni nekončia z organizačných dôvodov, namiesto nich už máme náhradu. A v Kolektívnej zmluve máme tiež odstupné len pri organizačných alebo zdravotných dôvodoch. Môžem napísať dohodu o skončení PP bez uvedenia dôvodu + odstupné (je vyššie ako v zmysle Zákonníka práce)??? Zamestnanci s tým súhlasia.
Ak viete, poraďte.
Vopred Ďakujem
Tweety
14.11.07,07:22
Ahoj,
chceme skončiť PP so zamestnancami, ktorí pôjdu do predčasného dôchodku. Chceme s nimi skončiť dohodou k 31.12., s tým, že dostanú odstupné podľa Kolektívnej zmluvy. Lenže oni nekončia z organizačných dôvodov, namiesto nich už máme náhradu. A v Kolektívnej zmluve máme tiež odstupné len pri organizačných alebo zdravotných dôvodoch. Môžem napísať dohodu o skončení PP bez uvedenia dôvodu + odstupné (je vyššie ako v zmysle Zákonníka práce)??? Zamestnanci s tým súhlasia.
Ak viete, poraďte.
Vopred Ďakujem
Dohodou podľa § 60 ZP môžete skončiť PP, ale zákonný nárok na odstupné nie je, ak ho vyplatíte, bude to daňovo pripočítateľná položka.
veronikasad
14.11.07,07:29
Ahoj,
chceme skončiť PP so zamestnancami, ktorí pôjdu do predčasného dôchodku. Chceme s nimi skončiť dohodou k 31.12., s tým, že dostanú odstupné podľa Kolektívnej zmluvy. Lenže oni nekončia z organizačných dôvodov, namiesto nich už máme náhradu. A v Kolektívnej zmluve máme tiež odstupné len pri organizačných alebo zdravotných dôvodoch. Môžem napísať dohodu o skončení PP bez uvedenia dôvodu + odstupné (je vyššie ako v zmysle Zákonníka práce)??? Zamestnanci s tým súhlasia.
Ak viete, poraďte.
Vopred Ďakujem
Pozri § 76 odst 6 Zákonníka práce

Zamestnanec má nárok pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobodnutí nároku na predčasný starobný dôchodok na odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením prac.pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

Nárok na odstupné v zmysle § 76 odst. 1 nemá - ak mu vyplatíte, musíte to považovať za odmenu pri skončení prac. pomeru.

--------
Veronika
Jana3
14.11.07,07:41
Neviete mi poradiť, ako to obísť? Aby sme odstupné mohli dať do nákladov?
Jana
veronikasad
14.11.07,07:42
Neviete mi poradiť, ako to obísť? Aby sme odstupné mohli dať do nákladov?
Jana
Prečo im nevyplácate odchodné ?
Tweety
14.11.07,07:43
Neviete mi poradiť, ako to obísť? Aby sme odstupné mohli dať do nákladov?
Jana
AK to nebude ako odstupné, ale ako odmena, ale v tom prípade vstúpi do VZ na odvody.
Jana3
14.11.07,07:48
Ale z tejto odmeny pojdu všetky odvody...
Jana3
14.11.07,07:51
Odchodné im samozrejme vyplatíme, ale iba mesačné.
Jana3
14.11.07,08:21
Ešte ma napadla 1 možnosť. Nemôžeme im vyplatiť viac-mesačné odchodné (aj keď to nemáme v Kolektívnej zmluve)?
veronikasad
14.11.07,08:24
Ešte ma napadla 1 možnosť. Nemôžeme im vyplatiť viac-mesačné odchodné (aj keď to nemáme v Kolektívnej zmluve)?
Pokiaľ to nemáte v KZ, bude to pre firmu pripočitateľná položka, resp. VNZD.

--------
Veronika
Jana3
14.11.07,08:31
Ale podľa §76 ods. 6 poskytne z-teľ odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku...
veronikasad
14.11.07,08:38
Ale podľa §76 ods. 6 poskytne z-teľ odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku...
Súhlasím, ale to vyššie musí byť dohodnuté v KZ
jankasm
14.11.07,09:38
Súhlasím, ale to vyššie musí byť dohodnuté v KZ

Ak sa dá, zmeňte kolektívnu zmluvu s platnosťou od 1.12.2007 a bude to OK. ;)
r_e_n_e
03.05.09,13:52
Dobry den.

Potrebujem radu pre mojho otca. Ma 61 rokov a v sukromnej firme pracuje od 2002.
Firma v ktorej pracuje mu navrhla ze ukonci s nim pracovny pomer na zaklade dohody.
On by vsak chcel poziadat o predcasny starobny dochodok. Zamestnavatel chce s nim rozviazat pracovny pomer dohodou uz od 1.5. a zastraja sa, ze nema peniaze, tak ze mu nevyplati ani odchodne (odstupne).
Kedze moj otec ma uz svoje roky, nevie ako dalej. Zaraba velmi malo...plat bliziaci sa zivotnemu minimu a ak by dohodu nepodpisal, tak by musel dochadzat do prace vlastnym autom, alebo autobusom a to by uz bol plat na urovni zivotneho minima.

Preto by som potreboval radu co ma urobit. Ci ma ostat v praci a mat maly plat a cakat na potvrdenie predcasneho SP, alebo podpisat dohodu o ukonceni PP a ist na urad prace a tiez ziadat o predcasny starobny dochodok...

Ako je chraneny zamestnanec, ak mu zamestnavatel nevyplati odchodne (alebo odstupne)? A na co ma moj otec narok?

Som v tom laik, tak kazda rada je dobra.

Dakujem za pomoc.
terezamaria
03.05.09,15:35
Dobry den.

Potrebujem radu pre mojho otca. Ma 61 rokov a v sukromnej firme pracuje od 2002.
Firma v ktorej pracuje mu navrhla ze ukonci s nim pracovny pomer na zaklade dohody.
On by vsak chcel poziadat o predcasny starobny dochodok. Zamestnavatel chce s nim rozviazat pracovny pomer dohodou uz od 1.5. a zastraja sa, ze nema peniaze, tak ze mu nevyplati ani odchodne (odstupne).
Kedze moj otec ma uz svoje roky, nevie ako dalej. Zaraba velmi malo...plat bliziaci sa zivotnemu minimu a ak by dohodu nepodpisal, tak by musel dochadzat do prace vlastnym autom, alebo autobusom a to by uz bol plat na urovni zivotneho minima.

Preto by som potreboval radu co ma urobit. Ci ma ostat v praci a mat maly plat a cakat na potvrdenie predcasneho SP, alebo podpisat dohodu o ukonceni PP a ist na urad prace a tiez ziadat o predcasny starobny dochodok...

Ako je chraneny zamestnanec, ak mu zamestnavatel nevyplati odchodne (alebo odstupne)? A na co ma moj otec narok?

Som v tom laik, tak kazda rada je dobra.

Dakujem za pomoc.

Pokiaľ Tvoj otec podpíše zamestnávateľovi Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, stráca nárok na vyplatenie odstupného.

Odchodné mu bude vyplatené, až si podá na predčasný starobný dôchodok a SP mu ho prizná. Pokiaľ ho bude mať priznaný, zanesie kópiu o priznaní zamestnávateľovi, ten zo zákona je povinný 1 - mesačné odchodné mu vyplatiť - §76, ods. 6 ZP - Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
r_e_n_e
03.05.09,18:08
a musi sa po podpisani dohody o ukonceni PP nahlasit na urade prace?
zamestanavatel mu povedal, ze ho zoberie potom na dohodu.

Kolko dni ma na podanie ziadosti o predcasny SD?
Dakujem za odpoved.
mzdarka renca
03.05.09,18:31
Ak sa nezaregistruje na úrade práce, tak za neho štát nebude platiť zdravotné poistenie. ZP mu dude platiť až po priznaní predčasného starobného dôchodku.

Ak na dohodu zarobí mesačne max. do 131,65€ a bude prihlásený na ÚP, tak ho nevyradia. Ak jeho príjem bude vyšší ako uvedená suma, tak ho vyradia z evidencie a ZP si bude musieť platiť sám.
Toto sa týka obdobia, pokiaľ mu nebude priznaný rozhodnutím SP predčasný starobný dôchodok.

Ak bude už predčasný starobný dôchodca, tak ZP za neho bude platiť štát a môže na dohodu zarobiť koľko chce.
r_e_n_e
23.08.09,08:04
Este na jednu vec som sa zabudol opytat.
Tak ako ste uviedli - §76, ods. 6 ZP - Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok...

Dostane moj otec odchodne aj ked predtym pracoval v inej firme a odisiel na vlastnu ziadost - Rozviazanie pracovneho pomeru.
potom nastupil do spominanej firmy v roku 2002.

Dakujem za odpoved.




Pokiaľ Tvoj otec podpíše zamestnávateľovi Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, stráca nárok na vyplatenie odstupného.

Odchodné mu bude vyplatené, až si podá na predčasný starobný dôchodok a SP mu ho prizná. Pokiaľ ho bude mať priznaný, zanesie kópiu o priznaní zamestnávateľovi, ten zo zákona je povinný 1 - mesačné odchodné mu vyplatiť - §76, ods. 6 ZP - Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
veronikasad
23.08.09,08:08
rene, pýtaš sa s odstupom troch mesiacov.
Požiadal otec o predčasný dôchodok, ak ano, kedy?
Pracovný pomer skončil alebo naďalej trvá ? Ak skončil - kedy ?
r_e_n_e
23.08.09,15:37
ano poziadal...3.juna.
pracovny pomer skoncil 2.juna.
Chobot
23.08.09,19:07
ano poziadal...3.juna.
pracovny pomer skoncil 2.juna.

Ak mu priznajú dôchodok od 3.6., tak má nárok na odchodné. Vo firme bude musieť preukázať rozhodnutie zo SP.
alaya1
04.09.09,06:51
Zo zdravotnych dovodov rozviaze pracovnik a zamestnavatel pracovny pomer dohodov na navrh zamestnavatela a podla lekarskeho posudku s odstupnym a odchodnym.
Moze PP zo strany zamestnavatela rozviazat povereny pravnik institucie?? Nie riaditel?
MIRKA111
04.03.10,07:17
Takže pre upresnenie.
Ak máme zamestnaného dôchodcu, ktorý u nás odporacoval 30 rokov a spíšeme s ním dohodu o skončení pracovného pomeru (je jedno či na jeho podnet, alebo náš?) má nárok na odchodné, ale na odstupné nie.
Ako ináč s ním ukončiť pracovný pomer - výpoveď, aký dôvod, keď s ním končíme, len preto, že už bol za riaditeľom, že chce skončiť a priali sme zamestnanca na jeho miesto a teraz sa stiahol a čaká či mu dáme výpoveď - ak mu dáme výpoveď potom ma nárok na odchodné aj odstupné.
Chobot
04.03.10,07:54
Zo zdravotnych dovodov rozviaze pracovnik a zamestnavatel pracovny pomer dohodov na navrh zamestnavatela a podla lekarskeho posudku s odstupnym a odchodnym.
Moze PP zo strany zamestnavatela rozviazat povereny pravnik institucie?? Nie riaditel?

AK má plnú moc od štatutára spoločnosti na úkony týkajúce sa personálnych záležitostí, tak áno.
MIRKA111
04.03.10,08:17
Takže pre upresnenie.
Ak máme zamestnaného dôchodcu, ktorý u nás odporacoval 30 rokov a spíšeme s ním dohodu o skončení pracovného pomeru (je jedno či na jeho podnet, alebo náš?) má nárok na odchodné, ale na odstupné nie.
Ako ináč s ním ukončiť pracovný pomer - výpoveď, aký dôvod, keď s ním končíme, len preto, že už bol za riaditeľom, že chce skončiť a priali sme zamestnanca na jeho miesto a teraz sa stiahol a čaká či mu dáme výpoveď - ak mu dáme výpoveď potom ma nárok na odchodné aj odstupné.

Ako s ním ukončiť pracovný pomer, ak by nesúhlasil s dohodou?
MIRKA111
04.03.10,09:51
posúvam
Chobot
04.03.10,10:25
Takže pre upresnenie.
Ak máme zamestnaného dôchodcu, ktorý u nás odporacoval 30 rokov a spíšeme s ním dohodu o skončení pracovného pomeru (je jedno či na jeho podnet, alebo náš?) má nárok na odchodné, ale na odstupné nie.
Ako ináč s ním ukončiť pracovný pomer - výpoveď, aký dôvod, keď s ním končíme, len preto, že už bol za riaditeľom, že chce skončiť a priali sme zamestnanca na jeho miesto a teraz sa stiahol a čaká či mu dáme výpoveď - ak mu dáme výpoveď potom ma nárok na odchodné aj odstupné.

Chybou bolo zo strany riaditeľa, že na základe nejakej ústnej informácie o tom, že plánuje skončiť PP prijal iného zamestnanca. TAké niečo sa robí až keď ten pôvodný zamestnanec podá výpoveď, alebo podpíše dohodu o skončení PP.

Teraz je "Čierny Peter" v rukách riaditeľa - ak ho bude chcieť prepustiť, tak jedine z organizačných dôvodov, že je nadbytočný. A v takom prípade má nárok nielen na odchodné, ale aj na odstupné.

Môžete skúsiť vyvinúť na neho nátlak s tým, že mu pripomeniete, že on chcel odísť a navrhnete mu skončenie dohodou. Ale pochybujem, že to prijme. Za pokus to ale stojí.