Kisska
04.01.08,15:32
Prajem krasny den vsetkym poradarom:).

Chcela by som Vas poprosit o radu v mojej trosku komplikovanej situacii, lebo laickych nazorov som si vypocula uz dost a chcem vediet nieco, co nie je "jedna babka povedala"

1. V januari 2007 som bola evidovana na UP (cely mesiac), inak som pracovala nepretrzite poslednych cca 7 rokov. Od 1.2.2007 mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu do 31.1.2008. Od 13.8.2007 som PN z dovodu rizikoveho tehotenstva. Na matersku by som mala nastupit 15.1.2007 a zmluva by mala skoncit 31.1.2008. Chcela by som vediet, co je pravda na tom, ze by mi zam-tel mal umoznit odpracovat chybajuce dva tyzdne (od 15.1. do 31.1.2008)po navrate z materskej resp. rodicovskej dovolenky? Zda sa mi to ako hlupost, ale tvrdia mi to ludia z viacerych stran a vo firme mi nevedia povedat...

2. Ak by to bola pravda, mam pocas obdobia materskej/rodicovskej status zamestnanca alebo nie? Zaujima ma to najma z pohladu dobrovolneho poistenia po skonceni materskej a nastupu na rodicovsku dovolenku (ak by som po rodicovskej skoncila na UP, aby som mala narok na podporu, pripadne dalsiu matersku).

3. Trochu z inej temy - aj ked som pocas poslednych 3 rokov mala hrubu mzdu vyssiu ako maximalny vymeriavaci zaklad na vypocet materskej, ovplyvni moja dlhodoba PNka vysku materskej? Ak ano, da sa s tym nieco urobit? Dobrovolnym poistenim, alebo podobne, ak je moj lekar nakloneny k skorsiemu ukonceniu PNky z dovodu docerpania zvysnej dovolenky a podobne.

Dakujem velmi pekne za odpoved,

prajem krasny den
Chobot
04.01.08,14:48
Prajem krasny den vsetkym poradarom:).

Chcela by som Vas poprosit o radu v mojej trosku komplikovanej situacii, lebo laickych nazorov som si vypocula uz dost a chcem vediet nieco, co nie je "jedna babka povedala"

1. V januari 2007 som bola evidovana na UP (cely mesiac), inak som pracovala nepretrzite poslednych cca 7 rokov. Od 1.2.2007 mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu do 31.1.2008. Od 13.8.2007 som PN z dovodu rizikoveho tehotenstva. Na matersku by som mala nastupit 15.1.2007 (tu bude asi chyba, malo by tam byť asi 2008, nie?) a zmluva by mala skoncit 31.1.2008. Chcela by som vediet, co je pravda na tom, ze by mi zam-tel mal umoznit odpracovat chybajuce dva tyzdne (od 15.1. do 31.1.2008)po navrate z materskej resp. rodicovskej dovolenky? Zda sa mi to ako hlupost, ale tvrdia mi to ludia z viacerych stran a vo firme mi nevedia povedat...

Je to nepodložené tvrdenie. Ak nastúpiš 15.1. na MD, tak v období od 15.1. do 31.1. budeš mať vedenú v práci neprítomnosť ako čerpanie MD. 31.1. skončí PP a viac nebudeš v pracovnom pomere. Zamestnávateľ ti nemá čo dávať nadpracovať po návrate z RD, pretože už nebudeš v PP (aj keby si bola, nič sa nenadpracováva).


2. Ak by to bola pravda, mam pocas obdobia materskej/rodicovskej status zamestnanca alebo nie? Zaujima ma to najma z pohladu dobrovolneho poistenia po skonceni materskej a nastupu na rodicovsku dovolenku (ak by som po rodicovskej skoncila na UP, aby som mala narok na podporu, pripadne dalsiu matersku).

Nebudeš mať štatút zamestnanca, lebo budeš na MD a potom na RD. Nebudeš mať ani žiadny prac. pomer, lebo tento skončí 31.1.2008. Poisťovať sa nemusíš, lebo zdravotné poistné za ženy na MD a RD platí štát. Sociálne poistenie si môžeš uzavrieť dobrovoľné, ale nemusíš. Pokiaľ nebudeš mať dobrovoľné poistenie, nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti po skončení RD.


3. Trochu z inej temy - aj ked som pocas poslednych 3 rokov mala hrubu mzdu vyssiu ako maximalny vymeriavaci zaklad na vypocet materskej, ovplyvni moja dlhodoba PNka vysku materskej? Ak ano, da sa s tym nieco urobit? Dobrovolnym poistenim, alebo podobne, ak je moj lekar nakloneny k skorsiemu ukonceniu PNky z dovodu docerpania zvysnej dovolenky a podobne.

Dakujem velmi pekne za odpoved,

prajem krasny den

PN neovplyvní materský príspevok. lebo poistenie sa za dobu PN prerušuje a ako vymeriavací základ sa berie len obdobie, kedy si mala príjem. Takže môžeš rátať s takou materskou, ako máš teraz nemocenské.
brčko
04.01.08,15:08
Prajem krasny den vsetkym poradarom:).

Chcela by som Vas poprosit o radu v mojej trosku komplikovanej situacii, lebo laickych nazorov som si vypocula uz dost a chcem vediet nieco, co nie je "jedna babka povedala"

1. V januari 2007 som bola evidovana na UP (cely mesiac), inak som pracovala nepretrzite poslednych cca 7 rokov. Od 1.2.2007 mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu do 31.1.2008. Od 13.8.2007 som PN z dovodu rizikoveho tehotenstva. Na matersku by som mala nastupit 15.1.2007 a zmluva by mala skoncit 31.1.2008. Chcela by som vediet, co je pravda na tom, ze by mi zam-tel mal umoznit odpracovat chybajuce dva tyzdne (od 15.1. do 31.1.2008)po navrate z materskej resp. rodicovskej dovolenky? Zda sa mi to ako hlupost, ale tvrdia mi to ludia z viacerych stran a vo firme mi nevedia povedat... PP ti končí 31.1.08. Zamestnávatel ti preplatí zvyšok dovolenky v poslednej výplate.
A od 1.2.08 už nebudeš poistená v nezamestnanosti, nemocensky ani dôchodkovo. Dôchodkovo budeš až odo dna narodenia dieťaťa, ak pošleš do 15 dní od narodenia prihlášku na RLFO + vyhlásenie +RL dieťaťa.
Do zdravotnej poistovne predpokladám stačí ked odnesieš aj neskôr doklad o dobe poberania materského a zápočtový list (doklad o ukončení PP). Ale najlepšie si je tam zavolať.

2. Ak by to bola pravda, mam pocas obdobia materskej/rodicovskej status zamestnanca alebo nie? vidZaujima ma to najma z pohladu dobrovolneho poistenia po skonceni materskej a nastupu na rodicovsku dovolenku (ak by som po rodicovskej skoncila na UP, aby som mala narok na podporu, pripadne dalsiu matersku). Ak zostanú v platnosti zákony v terajšom znení, čo sa týka nároku na podporu, sledujú sa posledné štyri roky pred podaním žiadosti na podporu. Ak si mala v tomto období len PP na dobu určitú a dobrovolné PvN, potom ti stačí byť poistená v nezamestnanosti dva roky a podporu budeš poberať 4mesiace. (Ak by si mala aj PP na dobu neurčitú, musíš byť PvN tri roky a podboru by si poberala 6mesiacov.) Takže ak sa dobrovolne poistíš v nezamestnanosti tak, aby si bola poistená 2roky v posledných 4-och, budeš mať nárok na podporu.

3. Trochu z inej temy - aj ked som pocas poslednych 3 rokov mala hrubu mzdu vyssiu ako maximalny vymeriavaci zaklad na vypocet materskej, ovplyvni moja dlhodoba PNka vysku materskej? nie, teda len tým, že do 30.6.07 bol maximálny mesačný VZ 25911Sk, od 1.7.07 je to 28142Sk. Tvoje RO je rok 2007 od začiatku PP a obdobie PN sa z tohto obdobia vyníma. Takže sa ti materská ráta predpokladám z obdobia 1.2.-12.8.07. Rok 2008 je pre výšku tvojej materskej nepodstatný. Ak ano, da sa s tym nieco urobit? Dobrovolnym poistenim, alebo podobne, ak je moj lekar nakloneny k skorsiemu ukonceniu PNky z dovodu docerpania zvysnej dovolenky a podobne.

Dakujem velmi pekne za odpoved,

prajem krasny den

odpovede v texte
Kisska
04.01.08,15:39
dakujem velmi pekne za radu, hned som kludnejsia:)
prajem pekny den a vela spokojnych citatelov