Niuška
29.11.08,09:53
Ahoj kolegovia... mám vec, s ktorou neviem čo a ako... z eurofondov sme žiadali dotáciu na nákup popisovacieho laserového zariadenia v hodnote 1. 173.030,- Sk.. Peniaze nám schválili ale dostaneme ich až v 02/09 /dúfam/. Laser sme museli zaplatiť zo svojich peňazí. Dodali nám ho z ČR. Takže neviem :
1. ako zaúčtovať jeho nákup - ako nákup HIM alebo inak, lebo tie peniaze budú ako dotácia refundované avšak v inom zd. období
2. zaúčtovať do výdavkov odpisy ... alebo ako mám vlastne postupovať?
Máte čas mi niekto pomôcť?
Marína
29.11.08,11:35
Minna
21.07.09,10:40
Chcela by som sa poradiť:
SZČO dostal dotáciu z eurofondov na podnikanie na základe vypracovaného podnik.plánu a do 2 rokoch musí vydokladovať jej použitie (určil si, že ju bude čerpať na platby zdravotného a sociálneho poistenia poistenia a na nákup počítača).
SZČO má malú trafiku, všetky platby realizuje v hotovosti a nemá založený podnikat.účet. Dotácia mu prišla na jeho osobný účet.
On tvrdí, že dotácia nemusí byť zaúčtovaná v účtovníctve, ale nákup počítača a odvody (uhradené v hotovosti) si už do výdavkov chce dať.
Prosím vás teda o radu - ja si myslím si, že dotácia v účtovníctve zahrnutá byť musí - a ako má potom vyzerať zaúčtovanie? Príjem dotácie - do pokladne (kedže výpis z účtu nemám) - ako ostaný zdaniteľný príjem alebo ako nezdaniteľná dotácia? a platby poistného cez prevádzkovú réžiu? treba aj v účtovníctve nejako rozlišovať že sú to výdavky hradené z dotácie - ako? stačí napr. analytikou k prevádzkovej réžii?

Za vaše názory ďakujem.
Marína
21.07.09,16:00
Účtovanie dotácie nájdeš tu http://www.porada.sk/517315-post8.html
Celá téma tu http://www.porada.sk/t58189-dotacie-z-uradu-prace.html
Dotáciu musíš dostať do účtovníctva, inak o nej nevieš účtovať. Preveď ju z BU do pokladne. "Spotrebu" dotácie účtuješ ako zníženie záväzku voči UPSVaR(je to zrejmé aj z priloženého linku) a v PD ako výdavok z POKL alebo BU v druhovom členení poistné.
Minna
22.07.09,05:24
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, už mi je účtovanie jasné, akurát by som sa chcela ešte poradiť: keď SZČO nechce dotáciu priznať v účtovníctve, lebo je neplatiteľ DPH a dotácia by mu zvýšila obrat a po čase by sa musel zaregistrovať ako platiteľ DPH, aké argumenty mám použiť aby som ho presvedčila že to v účtovníctve byť jednoducho musí (aký zákon by tým porušil a pod.)??
Marína
22.07.09,06:39
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, už mi je účtovanie jasné, akurát by som sa chcela ešte poradiť: keď SZČO nechce dotáciu priznať v účtovníctve, lebo je neplatiteľ DPH a dotácia by mu zvýšila obrat a po čase by sa musel zaregistrovať ako platiteľ DPH, aké argumenty mám použiť aby som ho presvedčila že to v účtovníctve byť jednoducho musí (aký zákon by tým porušil a pod.)??
Ako nechce priznať? Veď to nemá logiku, dotáciu nežiadal pre osobné potreby ale potreby podnikania. Minimálne poruší Zák. o dani z príjmu, o účtovníctve, postupoch účtovania, o službách zamestnanosti, schému pomoci de minimis na podporu zamestnanosti DM č.1/2007.
Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou uvedených v podnikateľskom zámere a musí byť použitý v období od podpísania dohody do ukončenia záväzku na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti.
Použitie príspevku musí byť preukázateľne a účtovne evidované počas obdobia desiatich rokov od ukončenia záväzku vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.