ivana184
29.11.08,15:21
Dobrý deň, určite je tu kopec príspevkov ohľadne výpovede, ale nakoľko urgentne potrebujem dať šéfovi odpoveď, tak sa hneď obraciam s priamym problémom na Vás poraďáci.

Máme zamestnanca, ktorého sa šéf rozhodol včera prepustiť s 2-mesačným odstupným. Na základe toho som vypísala dohodu o skočení prac. pomeru k 30.11.2008 s potvrdením výplaty odstupného. Šéf to dal zamestnancovi večer podpísať a zamestnanec to nepodpísal, že nesúhlasí s dohodou. Samozrejme príčinou zla som ja, pretože som nevypísala výpoveď pre neuspokojivé prac. výsledky, nakoľko bol zamestnanec písomne upozornený na nedostatky, na ktoré zamestnanec hneď písomne namietal.

Pýtam sa Vás, kedy môžeme najskôr ukončiť prac. pomer s týmto zamestnancom. Môžem mu dať výpoveď pre neuspokojivé výsledky s ukončením prac. pomeru napr. 05.12.2008, alebo musíme zamestnancovi umožniť čerpať 2-mesačnú výpovednú dobu, prípadne 1-mesačnú, alebo môžeme ukončiť prac. pomer hneď s vyplatením odstupného.
veronikasad
29.11.08,15:26
Dobrý deň, určite je tu kopec príspevkov ohľadne výpovede, ale nakoľko urgentne potrebujem dať šéfovi odpoveď, tak sa hneď obraciam s priamym problémom na Vás poraďáci.

Máme zamestnanca, ktorého sa šéf rozhodol včera prepustiť s 2-mesačným odstupným. Na základe toho som vypísala dohodu o skočení prac. pomeru k 30.11.2008 s potvrdením výplaty odstupného. Šéf to dal zamestnancovi večer podpísať a zamestnanec to nepodpísal, že nesúhlasí s dohodou. Samozrejme príčinou zla som ja, pretože som nevypísala výpoveď pre neuspokojivé prac. výsledky, nakoľko bol zamestnanec písomne upozornený na nedostatky, na ktoré zamestnanec hneď písomne namietal.

Pýtam sa Vás, kedy môžeme najskôr ukončiť prac. pomer s týmto zamestnancom. Môžem mu dať výpoveď pre neuspokojivé výsledky s ukončením prac. pomeru napr. 05.12.2008, alebo musíme zamestnancovi umožniť čerpať 2-mesačnú výpovednú dobu, prípadne 1-mesačnú, alebo môžeme ukončiť prac. pomer hneď s vyplatením odstupného.
Odstupné ako daňový výdavok firmy môžete zamestnancovi vyplatiť len v prípade, ak sa jedná o skončenie pracovného pomeru výpoveďou v zmysle § 63 odst. 1 prísm. a až c Zákonníka práce.
Pri výpovedi za neuskopojivé prac.výsledky zamestnanec nárok na odstupné nemá.
ivana184
29.11.08,15:50
Ako je to s výpovednou dobou? Ak doručíme výpoveď zamestnancovi 01.12., môžeme mu dať dátum ukončenie prac.pomeru 05.12., alebo sa na neho vzťahuje výpovedná doba?
veronikasad
29.11.08,15:56
Ako je to s výpovednou dobou? Ak doručíme výpoveď zamestnancovi 01.12., môžeme mu dať dátum ukončenie prac.pomeru 05.12., alebo sa na neho vzťahuje výpovedná doba?
Výpovedná doba začína plynúť až od 1.1.2009 a je 2-mesačná, ak PP trval menej ako 5 rokov a 3-mesačná ak trval 5 rokov a viac.
Ukončenie pracovného pomeru - pokial zamestnávateľ nemá dôvod na okamžité skončenie prac.pomeru - k 5.12.08 môže len dohodou so súhlasom zamestnanca aj zamestnávateľa.
Petra Nová
29.11.08,16:13
Máme zamestnanca, ktorého sa šéf rozhodol včera prepustiť s 2-mesačným odstupným. Na základe toho som vypísala dohodu o skočení prac. pomeru k 30.11.2008 s potvrdením výplaty odstupného. Šéf to dal zamestnancovi večer podpísať a zamestnanec to nepodpísal, že nesúhlasí s dohodou. Samozrejme príčinou zla som ja, pretože som nevypísala výpoveď pre neuspokojivé prac. výsledky, nakoľko bol zamestnanec písomne upozornený na nedostatky, na ktoré zamestnanec hneď písomne namietal.

Pýtam sa Vás, kedy môžeme najskôr ukončiť prac. pomer s týmto zamestnancom. Môžem mu dať výpoveď pre neuspokojivé výsledky s ukončením prac. pomeru napr. 05.12.2008, alebo musíme zamestnancovi umožniť čerpať 2-mesačnú výpovednú dobu, prípadne 1-mesačnú, alebo môžeme ukončiť prac. pomer hneď s vyplatením odstupného.
Pri odpovedi šéfovi to budeš mať určite ťažké, ak zamestnanca dodatočne nepresvedčíte, aby súhlasil s dohodou o skončení pracovného pomeru. Neviem, či zamestnávateľ má zákonný dôvod na rozviazanie pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru. Skôr sa mi zdá, že nie, keď zamestnancovi chce dať odstupné. Netreba mať optimistické predstavy o tom, že preukázanie výpovedného dôvodu podľa § 63 ods.1, pís.d) ZP bude tak jednoduché, ako napísať zamestnancovi list, že zamestnávateľ nie je spokojný s jeho pracovnými výsledkami. Je málo sporov , kde sa zamestnávateľovi podarilo úspešne preukázať existenciu výpovedného dôvodu pre nespĺňanie požiadaviek na riadny výkon práce, bez zavinenia zamestnávateľa, ktoré spočívajú v neuspokojivých pracovných výsledkoch. Ak ho zamestnávateľ napriek tomu použije na skončenie pracovného pomeru so zamestnancom, tak zamestnávateľ sa môže tešiť, že ho to vyjde dosť draho, ak zamestnanec bude mať guráž a neplatnosť takejto výpovede napadne na súde.
A keby sa aj zamestnávateľ rozhodol skončiť so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou z niektorého iného dôvodu podľa § 63 ods. 1 ZP, pracovný pomer na základe takejto výpovede nemôže skončiť, skôr než 28.2.2009. Nevylučuje to však možnosť zamestnávateľa skončiť so zamestnancom pracovný pomer iným spôsobom, ak na to bude mať zákonný dôvod. Či pre výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru.
ivana184
30.11.08,16:18
Ďakujem Vám za odpovede.