turinic
29.11.08,18:50
zdravim

pomozte mi prosim nastavit radiatory v RD (podkrovie so samostatnym kotlom a ohrevom TUV). mam radiatory korad 7 + 1 rebrik. termostat ku kotlu mam v obyvacke ktora je spojena s kuchynou, tam nemam osadene termohlavice. okrem rebriku ich mam inak vsade. predtym ked som este nemal termohlavice ale len klasicke som mal spiatocku nastavenu tak ze najblizsi radiator ku kotlu ju mal najviac priskrtenu a ten najvzdialenejsi ju mal uplne otvorenu. na rebriku bola spiatocka tusim na polovici. v kuchyni kde mam aj kotol mi stale ide radiator, aj ked je regulator na nom na 0. nechapem to, uz mi ho menili - vraj odisiel. ze by odisli 2 regulatory po roku?

ako to ma byt spravne nastavene ked tam mam termohlavice? chcel by som kurit s maximalnym ucinkom - citit vsade teplo a nemat prekurene miestnosti. termohlavice mam nastavene vacsinou na 3 popr 4. v spalni na plno ale az take teplo tam neni a niekedy by bodlo ;)
jojkoz
29.11.08,18:40
No ono si treba najprv uzrejmit pojmy.

Je termostaticky ventil - to je to kovove cim je radiator pripojeny na potrubie.
a je
termostaticka hlavica - ta je nasrobovana na tom termostatickom ventily a ovlada ho.

Na termostatickej hlavici sa nastavuje - pri akej teplote ma uplne zavriet ventil cize radiator - u nas v dome ich mam v podstate skoro vsetky na rovnaku hodnotu.

ALE ! - aby sa aj do posledneho radiatoru dostala tepla voda - a neprechadzala naspat do kotla len cez tie blizie - treba tlakovo zregulovat sustavu.

To znamena priskrtit radiatory blizsie ku kotlu (v sustave ) - a to na term.ventily - NIE HLAVICI - po hlavicou (ked sa da dolu) by na tom ventily mali byt cisla 1-6 - cim mensie tym mensi prietok a tym treba uberat.
Druha moznost je utlmit na spitocke - tam vacsinou byva tiez ventil na uzavretie - vacsinou kvoli udrzbe radiatora ... ale tym regulovat je dost tazke lebo tam nieje vidno kolko je priskrteny ....
legolas
30.11.08,08:52
Ja si myslím, že problém je v tom, že máš na nesprávnom mieste namontovaný termostat. A ešte by si mal napísať aký druh izbového termostatu používaš.
turinic
30.11.08,20:36
kotol mam junkers eurostar ze 24 3mfk, termostat tr200. preco by som mal mat termostat na zlom mieste? s termostattickymi hlavicami - to co je na radiatore som sa nehral - nedaval som hlavicu dole aby som nastavil to co je pod nou (zatial).
turinic
01.12.08,10:36
dnes rano som si akurat pozrel term.hlavicu na jednom riadiatore, dal som ju dole a je tam nastavena hodnota medzi 3 a 4. kuknem aj ostatne a posledny radiator by som mal dat zrejme na max nie? a zrejme aj spiatocku alebo to uz nie? inak tam kde mam termostat, to je v celku take kludne miesto pretoze tam nie je velky pohyb vzduchu - je to v rohu. na tych 2 radiatoroch mam klasicky ventil, ziaden termoventil a ani hlavicu, cize pod krytkou sa neda nic regulovat. tam kde mam termohlavice - 5 radiatorov sa to bude dat nastavit. jeden je rebrik ako som spominal.....
jojkoz
01.12.08,10:50
dnes rano som si akurat pozrel term.hlavicu na jednom riadiatore, dal som ju dole a je tam nastavena hodnota medzi 3 a 4. kuknem aj ostatne a posledny radiator by som mal dat zrejme na max nie? a zrejme aj spiatocku alebo to uz nie? inak tam kde mam termostat, to je v celku take kludne miesto pretoze tam nie je velky pohyb vzduchu - je to v rohu. na tych 2 radiatoroch mam klasicky ventil, ziaden termoventil a ani hlavicu, cize pod krytkou sa neda nic regulovat. tam kde mam termohlavice - 5 radiatorov sa to bude dat nastavit. jeden je rebrik ako som spominal.....

1. Tam kde je termostat nieje vhodne mat termohlavicu (pretoze tam sa o teplo stara ten termostat)

2. Termostat ma byt v najchladnejsej miestnosti ( v resp. tej ktora najrychlejsie vychlada ) - aby termostat spinal tak aby stacilo vykurit ostatne miestnosti

3. Pokial termostat nieje v najchladnejsej miestnosti - je vhodne tam priskrtit trochu prietok (tazko to takto popisat zalezi na tlakoch v sustave)

4. S ventilmy na spiatocke radsej nerobte nic - len ich naplno otvorte - prietoky nastavujte na term. ventily pod hlavicou.

5. Velkost prietoku ako som pisal sa nastavuje podla toho ako blizko je radiator ku kotlu v sustave - ale zalezi to aj od jeho velkosti (malym radiatorom prebehne voda rychlejsie ako velkym - preto pokial by boli dva rozdielne radiatory na tej istej vzdialenosti (takej istej tlakovej strate v sustave) treba ten mensi priskrtit)
turinic
01.12.08,11:26
1. to viem, preto tam mam normalne ventily

2. v tomto pripade je termostat na spravnom mieste lebo miestnost je vacsia a bolo tam zimsie ako v inych miestnostiach - teraz uz viem ze to boli kvoli odflaknutemu zateplneniu podkrovia....

3. hmm, ale ako zistim ake mam tlaky v susteve? jediny tlakomer je na kotly. to si mam dat namontovat nejaky manometer na posledny radiator?

4. preco sa spiatocka nemoze nastavit? sak aj ona obmedzuje pohyb vody v sustave....

5. cim je radiator dalej od kotla, tym je menej priskrteny az uplne otvoreny, spiatocka naplno? dobre vediet. ake cislo musi byt nastavene pod ter.hlavicou? 3-4 je v pohode pri tych co su blizko kotla ci radsej 2 popr este menej? na term.hlavici mam 3 cize kym sa zohreje izba na tych 21 ci kolko je stupen 3 tak sa mi budu hriat ine izby az kym nebude v izbe pozadovana teplota podla term.hlavice. cize plati cim mensi prietok, tym dlhsie trva kym sa zohreje izba a cisto teoreticky mozem aj viac m3 plynu spalit?
jojkoz
01.12.08,13:46
1. to viem, preto tam mam normalne ventily

2. v tomto pripade je termostat na spravnom mieste lebo miestnost je vacsia a bolo tam zimsie ako v inych miestnostiach - teraz uz viem ze to boli kvoli odflaknutemu zateplneniu podkrovia....

3. hmm, ale ako zistim ake mam tlaky v susteve? jediny tlakomer je na kotly. to si mam dat namontovat nejaky manometer na posledny radiator?

4. preco sa spiatocka nemoze nastavit? sak aj ona obmedzuje pohyb vody v sustave....

5. cim je radiator dalej od kotla, tym je menej priskrteny az uplne otvoreny, spiatocka naplno? dobre vediet. ake cislo musi byt nastavene pod ter.hlavicou? 3-4 je v pohode pri tych co su blizko kotla ci radsej 2 popr este menej? na term.hlavici mam 3 cize kym sa zohreje izba na tych 21 ci kolko je stupen 3 tak sa mi budu hriat ine izby az kym nebude v izbe pozadovana teplota podla term.hlavice. cize plati cim mensi prietok, tym dlhsie trva kym sa zohreje izba a cisto teoreticky mozem aj viac m3 plynu spalit?

3. Tlaky sa pocitaju - podla pouziteho potrubia, kolien, sucasti (cerpadlo, spatna klapka ...)

4. Moze sa - ale je zbytocne nastavovat spiatocku ked prietok do radiatora uz bude nastaveny term. ventilom. (ako som pisal na ten spiatocke tazko odhadnut o kolko je priskrtena ...)

5. Uvaha vcelku spravna - ale ani prietok ani mnozstvo vody v sustave nema vplyv na spotrebu (teda nepriamo moze mat - pokial kotol castejsie nabieha a vychlada - ale to je malicko)

- pretoze ked nejake teplo vlozis do vody - tak toto sa odovzda v miestnosti - vacsim prietokom a mensim mnozstvom vody v sustave len dosiahnes ze zacne hriat skor - a naopak.

Ake cislo zvolit to je tazko - medzi dmoma radiatormi mozes mat dve 90 st. kolena - alebo 10 kolien - ako vravim zalezi to od sustavy - neostava ti nic ine len skusat.
dad111
01.12.08,14:03
Najjednoduchsie je vyregulovat sustavu prave na spiatockach. Jednoducho povedane, skrtenim spiatociek musis docielit to, ze ak kotol bude stale kurit na ustaleny vykon a dlhsie, nie len chvilu, spiatockami musis naregulovat rovnaku teplotu prave na spiatocnom potrubi na vystupe z kazdeho radiatora. Ak to tak nie je, tepla voda prebehne cez najmenej skrteny radiator (tam kde ma najmensi odpor), vrati sa do kotla a ten vypne kotlovy termostat. Tie radiatory s malym prietokom budu teda mat maly vykon, pretoze cez ne pretecie malo teplej vody. Termostaticke hlavice su od vyroby nastavene na nejaku hodnotu, zvacsa by sa dalo povedat, ze stupen 2, alebo 3 je spravny. Mas ale moznost, ventil prestavit tak, aby na stupni 3 bola teplota hoci aj 5 st. Celzia, ak Tebe vyhovuje. Inak termohlavice v systeme bez zodpovedajuceho vyregulovania vlastne sposobuju zmatok, Ale je to prijatelne a pomerne jednoduche riesenie. Skrtiti vstup do radiatora nie je to prave. Priestorovy termostat a hlavica v jednej miestnosti nie je tiez spravne riesenie.
jojkoz
01.12.08,14:06
Skrtiti vstup do radiatora nie je to prave.

A aky je rozdiel medzi skrtenim vstupu alebo vystupu radiatora ?
Obidva spravia to iste - znizia prietok cez radiator.
Akurat na vstupe je na termostatickom ventily stupnica.
dad111
01.12.08,14:09
A aky je rozdiel medzi skrtenim vstupu alebo vystupu radiatora ?
Obidva spravia to iste - znizia prietok cez radiator.
Akurat na vstupe je na termostatickom ventily stupnica.
Ak Ti mam povedat pravdu logicky by som to asi nevedel vysvetlit, ale je to rokmi odsledovane a potvrdene viacerymi ludmi co sa tym zivia.
legolas
01.12.08,15:48
Hovoríš, že máš priestorový termostat na tichom mieste, ja si myslím že je to opak, pretože práve v kútoch sô najchladnejšie miesta a rýchly pohyb vzduchu. Termostat by nemal byť namontovaný v kuchyni, na chodbe a najmä nie tam kde je rýchla výmena vzduchu. Porozmýšľaj...
jkmk
02.12.08,13:28
termoregulačná hlavica reguluje prietok v radiátore podľa teploty! č.3 znamená približne 20stupňov. ak tam je v miestnosti asi 18 stup. prietok je naplno.
Regulácia funguje až po vykúrení celého domu.
turinic
02.12.08,21:35
Hovoríš, že máš priestorový termostat na tichom mieste, ja si myslím že je to opak, pretože práve v kútoch sô najchladnejšie miesta a rýchly pohyb vzduchu. Termostat by nemal byť namontovaný v kuchyni, na chodbe a najmä nie tam kde je rýchla výmena vzduchu. Porozmýšľaj...
hmm rad by som sem poslal nacrt kde mam ten termostat umiestneny. ja mam obyvacku prepojenu s kuchynou ale len 1.5m otvorom - povodne tam mali byt zasuvacie dvere ale zatial nie su. termostat mam preto v rohu, lebo lepsie miesto ako obyvacku, pristupne pre vsetkych som nenasiel. mozem ale skusit zmenit jeho miesto a uvidim. dolezite je ale mat spravne vyregulovanu sustavu a to mi chvilu bude robit problem lebo pod termo hlavicami je termoventil a na asik 3 mam moznost nastavit prietok ale na zvysnych tam je srob s ktorym neviem co mam robit, lebo namiesto stupnice 1-6 su tam 3 znaky..... hlavice mam comap.
turinic
02.12.08,21:42
mozno sa teraz spytam blbost ale uz neviem, moze robit problem aj to ze ku dvom poslednym radiatorom je potrubie (privod aj spiatocka) vedena najprv v sklone 45 stupnov (stupanie) a potom po 8m zase klesaju v sklone 45 stupnov? je to kvoli zvyseniu vedenia trubiek v stene ale len o nejakych 40cm, lebo ak by takto nesli, museli by byt zakusnute v betone.....
radiatory kuria bez problemov len sa mi zda ze mohli by viac.....