Martaaa
29.11.08,20:58
prosim o riesenie problemu:
Zivnostnik kupil auto na zivnost. Zaplatil ho ciastocne v hotovosti a vzal si uver od Quatro Car na zvysnu cast. Dostal splatkovy kalendar na 2 roky. Uverova spolocnost je zapisana ako vlastnik auta a zivnostnik ako drzitel.
Ako treba toto auto odpisovat? Uver zacal v 9/2008 a skonci v 8/2010?
Mesacna splatka je rozdelena na istinu, urok, havarijne poistenie, povinne zmluv.poistenie a poistenie GAP.
Poradte mi, prosim...
zlatica76
29.11.08,20:14
Kúpa auta a vybavenie úveru sú v účtovníctve dve rozdielne veci.

Auto sa zaradí do majetku v obstarávacej cene a odpisuje v prvej odpisovej skupine (daňovo), účtovne odpisuješ toľko rokov, koľko sa rozhodneš.

Úver zaúčtuješ len vo výške istiny. V súvahe r. 2008 nezabudni úver rozdeliť na dlhodobú časť (t.j. nad 12 mesiacov) a krátkodobú časť (t.j. to čo splatíš do 12 mesiacov) - pozor - len z istiny. Úroky a ostatné veci v splátke dávaš do nákladov, úroky na 562, ostatné veci na 518. POZOR: to poistenie nie na 568, na tento účet sa dáva len to poistenie, ktoré máš priamo uzatvorené s poisťovňou.
Martaaa
29.11.08,20:24
uctujem v JU a podotykam, ze uverova spolocnost je zapisana v osvedceni o prev. motor. vozidla ako vlastnik a ja len ako drzitel.
Mozem odpisovat auto, ked nie som vlastnik. Auto nie je kupene na leasing, keby bolo, viem to odpisovat, ale teraz?
Co teraz?
JankaO
29.11.08,20:31
uctujem v JU a podotykam, ze uverova spolocnost je zapisana v osvedceni o prev. motor. vozidla ako vlastnik a ja len ako drzitel.
Mozem odpisovat auto, ked nie som vlastnik. Auto nie je kupene na leasing, keby bolo, viem to odpisovat, ale teraz?
Co teraz?
Treba si prečítať zmluvu o úvere. Malo by tam byť dohodnuté, kto v tomto prípade automobil odpisuje. Ak odpisovanie prechádza na nájomcu, nájomca zaradí automobil a v zmysle § 24 odst. 1 pism. a odpisuje. treba vychádzať zo zmluvných podmienok. podľa všetkého v tomto prípade nejde o finančný prenájom s právom kúpy...
(nezabudnite zaevidovať aj záväzok-úver voči splátkovej spoločnosti)
Martaaa
29.11.08,20:35
no a ked som v zmluve nenasla, ze kto to auto odpisuje?
JankaO
29.11.08,20:37
no a ked som v zmluve nenasla, ze kto to auto odpisuje?
Určite tam nie je?
(čo sa mi nechce veriť)
Zákon o DzP
§ 24 Na začiatok (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
Rozalka
29.11.08,20:41
no a ked som v zmluve nenasla, ze kto to auto odpisuje?
No, možno to tam nie je vyslovene doslovne, kto auto odpisuje, ale medzi riadkami ... z kontextu ... nedá sa vydedukovať?

§ 24 ZDP
(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičketohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
Rozalka
29.11.08,20:44
POZOR: to poistenie nie na 568, na tento účet sa dáva len to poistenie, ktoré máš priamo uzatvorené s poisťovňou.

Nie som si celkom istá, či poistenie uzatvorené s poisťovňou patrí na účet 568.

§ 70 Postupy účtovania:
(7) Na ťarchu účtu 568 - Ostatné finančné náklady (http://www.porada.sk/showthread.php?t=59580) sa účtujú náklady peňažného styku, napríklad bankové výdavky, poistné, náklady súvisiace so získaním bankových záruk a podobné bankové výdavky, ako aj depozitné poplatky okrem prípadov, ak sú súčasťou obstarávacej ceny majetku.
Martaaa
29.11.08,20:57
Dakujem, precitam si este raz tu zmluvu, ale budem teda asi odpisovat to auto ja a to 4 roky, druha stranka veci bude splatka uveru - zavazok voci Quatro Car - to bude 2 roky. A treba ten uver rozdelit na uver do jedneho roka a nad 1 rok? Ako je to v JU?
evuša
29.11.08,21:24
Ja účtujem všetky poistné zmluvy t.j. aj poistenie auta na 568 a zatiaľ mi ani jedna daňová kontrola tento postup nevytkla. Veď je to tam aj napísané - poistné.
Rozalka
30.11.08,10:08
Je tam slovo poistné, ale vytrhávaš ho z kontextu ... náklady peňažného styku. Platbu poistného osobne nepovažujem za náklad peňažného styku.
ekopo
30.11.08,10:41
Nechcem sa medzi Vás miešať dievčence, ale poistné sa účtuje na účet 568 a basta. Aj podľa Cenigovej to tam patrí.
Inak sme v téme JU.