jeja21
30.11.08,11:53
Môj dedo nedávno pochoval svojho príbuzného a mal po ňom dediť (dom, pozemky) keďže, volajme ho Jano, nikoho iného žijúceho nemal. Pri vybavovaní dedičstva sme sa dozvedeli, že sme vlastne pochovali cudzieho a dediť sa pravdepodobne nebude a majetok pripadne štátu. Príbuzenský vzťah je, ale zákon na to nepamätá, vlastne dedov otec a Janova mama boli vo vzťahu strýko a neter, dedovho otca sestra mala dcéru, Janovu mamu.:eek: Dalo by sa s týmto niečo robiť?
Mária27
30.11.08,13:08
Možno by ste mali dokazovať, že dedo s Janom žil pred smrťou vyše roka v spoločnej domácnosti a staral sa mu o domácnosť (§ 474 obč.p.), aj keď mal inde bydlisko.

Alebo to nejak obísť a neskôr by sa to zase mohlo vydržať.
iriska
01.12.08,13:02
Skôr navrhujem tú spoločnú domácnosť (myslím, že by to malo prejsť, ak je táto podmienka splnená)
jeja21
03.12.08,16:45
Dakujem za odpovede, len mi nie je jasne, akym sposobom by sa dala dokazat spolocna domacnost, ked ma trvaly pobyt inde?
Mária27
04.12.08,08:35
Keď má svoj vlastný dom alebo byt, je jasné, že si necháva trvalý pobyt tam. Je to len evidencia. Prechodný pobyt si nenahlasoval, lebo tam často nespával - musel sa starať aj o svoj byt. Občas býval aj Jano u deda. Nie je potrebné, aby bývali v jednom byte tak, ako v jednom byte môže byť viac domácností.

O Jana sa musel starať, lebo nemal nikoho iného. Varil či kupoval pre neho - a stravovali sa spolu. Občas zaplatil ten, občas ten ... skráta narozprávať, že spolu trávili v domádnosti čas celý rok a spoločne uhrádzali náklady na svoje potreby. To je znak spoločnej domácnosti podľa obč. zák § 115. Mohol by prípadne niekto svedčiť, ale možno bude treba aj vyjadrenie obecného úradu - tak si ich obchádzajte.

Zdôrazňujte morálny zmysel pred bývaním. Dobre je aj zdôrazňovať, že si boli blízke osoby (§ 116), pretože sú príbuzní. Mimochodom, nezariaďovali ste pohreb? Myslím však, že keď nie je iný dedič, nebudú s tým problémy.

Domácnosť
§ 115

Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhrádzajú náklady na svoje potreby.

Blízke osoby
§ 116

Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.