valériak
30.11.08,13:42
Dobrý deň, prosím Vás o informáciu čo sa týka zápočtu rokov na výpočet dovolenky. V r. 2004 som bola nezamestnaná a vedená na Úrade práce od 1.1.2004. Môj zamestnávateľ terajší mi oznámil, že od r. 2004 sa nezaratáva Úrad práce do odprac. rokov na výpočet dovolenky a nechce mi uznať tento čas. Má pravdu? A ešte jedna pochybnosť z jeho strany: Je poberanie podpory v nezamestnanosti tým ovplyvniteľné? Do konca roka už mám málo času a preto Vás prosím o skorú odpoveď. Ďakujem veľmi pekne.:confused:
veronikasad
30.11.08,13:30
Dobrý deň, prosím Vás o informáciu čo sa týka zápočtu rokov na výpočet dovolenky. V r. 2004 som bola nezamestnaná a vedená na Úrade práce od 1.1.2004. Môj zamestnávateľ terajší mi oznámil, že od r. 2004 sa nezaratáva Úrad práce do odprac. rokov na výpočet dovolenky a nechce mi uznať tento čas. Má pravdu? A ešte jedna pochybnosť z jeho strany: Je poberanie podpory v nezamestnanosti tým ovplyvniteľné? Do konca roka už mám málo času a preto Vás prosím o skorú odpoveď. Ďakujem veľmi pekne.:confused:

§ 103 Zákonníka práce

5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
*Emma Lehotská*
06.01.09,19:55
Ahojte, započitava sa aj čas ked bol zamestnanec dobrovolne nezamestnany? Doniesol mi aj potvrdenie, o započitanych rokoch z anglicka, kde doteraz pracoval. Započítava sa mu aj toto obdobie ked pracoval v zahraniči??A ešte jedna otázka, ako sa počita studium na Vys.škole? Nastupil na študium v septembri 2002 skončil vys. školu kt. studoval 5 rokov, v r.2007. a potom bol dobrovolne nezamestnany a odišiel do Anglicka pracovať. Ako započita rok, v ktorom nastupil do zamestnania?
veronikasad
07.01.09,07:19
Ahojte, započitava sa aj čas ked bol zamestnanec dobrovolne nezamestnany? Doniesol mi aj potvrdenie, o započitanych rokoch z anglicka, kde doteraz pracoval. Započítava sa mu aj toto obdobie ked pracoval v zahraniči??A ešte jedna otázka, ako sa počita studium na Vys.škole? Nastupil na študium v septembri 2002 skončil vys. školu kt. studoval 5 rokov, v r.2007. a potom bol dobrovolne nezamestnany a odišiel do Anglicka pracovať. Ako započita rok, v ktorom nastupil do zamestnania?
Za odpracovanú dobu pre účely nároku na dovolenku sa považuje doba úspešne ukončeného štúdia. Ak VŠ bezprostredne nadväzuje na štúdium na strednej škole, započítaš mu obdobie od 18. roku veku do vykonania štátnej záverečnej skúšky na VŠ.
Obdobie, kedy bol dobrovolne nezamestnaný sa nezapočítava.
*Emma Lehotská*
26.01.09,10:08
Ahojte, môžete mi odobriť či som vypočítala udaje pre zam-ca na započet spravne?
Zamestnanec sa narodil 11.3.1982. Dňa 11.3.2000 dosiahol vek 18 rokov, kedy ešte študoval na SŠ. V tom istom roku v septembri nastúpil na VŠ kt. ukončil v juni r. 2005. V júli toho isteho roku, čiže 1.7.2005 sa hned zamestnal, kde pracoval do 15.2.2006 (5 r. 342 dní). Od 16.2. 2006-21.9.2006 bol dobrovolne nezamestnaný (219 dní, kt. nezapočítavam..)a od 22.9.2006-15.8.2008 bol zametnaný na prac.zmluvu vo VB.(693 dní) Od 8.9.2008-5.10.2008 bol evidovaný na UP (28 dní)a od 6.10. sa zamestnal v našej firme, kde pracoval do 31.12.2008.(86 dní, lebo 1 den čerpal NV). Konečná suma bude 8 r. 54 dní...
Vypočítala som to správne? Chcem mu zosumarizovať do posledneho započtoveho listu, všetky roky Prosím všetkých skusenejších odobrite mi tento výpočet, nakolko nemam moc skuseností. dakujem
*Emma Lehotská*
26.01.09,12:16
Ahojte, môžete mi odobriť či som vypočítala udaje pre zam-ca na započet spravne?
Zamestnanec sa narodil 11.3.1982. Dňa 11.3.2000 dosiahol vek 18 rokov, kedy ešte študoval na SŠ. V tom istom roku v septembri nastúpil na VŠ kt. ukončil v juni r. 2005. V júli toho isteho roku, čiže 1.7.2005 sa hned zamestnal, kde pracoval do 15.2.2006 (5 r. 342 dní). Od 16.2. 2006-21.9.2006 bol dobrovolne nezamestnaný (219 dní, kt. nezapočítavam..)a od 22.9.2006-15.8.2008 bol zametnaný na prac.zmluvu vo VB.(693 dní) Od 8.9.2008-5.10.2008 bol evidovaný na UP (28 dní)a od 6.10. sa zamestnal v našej firme, kde pracoval do 31.12.2008.(86 dní, lebo 1 den čerpal NV). Konečná suma bude 8 r. 54 dní...
Vypočítala som to správne? Chcem mu zosumarizovať do posledneho započtoveho listu, všetky roky Prosím všetkých skusenejších odobrite mi tento výpočet, nakolko nemam moc skuseností. dakujem
Prosim poradte mi, aspon to, či sa počita obdobie už od dovršenia 18 veku, hoci je ešte len na SŠ.. dakujem
drobeceva
26.01.09,12:20
Prosim poradte mi, aspon to, či sa počita obdobie už od dovršenia 18 veku, hoci je ešte len na SŠ.. dakujem
Áno, počíta.
Monika Kováčová
09.02.09,16:41
A ako je to s tou prácou v zahraničí? Započítava sa aj doba trvania PP tačujúci doklad o vzniku a zániku PP?
veronikasad
09.02.09,16:52
A ako je to s tou prácou v zahraničí? Započítava sa aj doba trvania PP tačujúci doklad o vzniku a zániku PP?
Monika, § 103 ZP nehovorí, či sa jedná o prácu doma alebo v zahraničí. Neviem aké potvrdenia o dlžke trvania prac. pomeru sa vydávajú v zahraničí, ak je z neho preukazatelná doba trvania PP, uznala by som mu to.

§ 103
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-12-6-2008-a.html#hore)

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.
Monika Kováčová
09.02.09,16:59
No veď Veronika, zákon o tom nehovorí, a ja by som to tiež uznala. Ďakujem, mala som rovnaký názor, ale čo sa týka zahraničných PP a pracovnoprávnych vzťahov, tu nie som doma...
veronikasad
09.02.09,17:10
No veď Veronika, zákon o tom nehovorí, a ja by som to tiež uznala. Ďakujem, mala som rovnaký názor, ale čo sa týka zahraničných PP a pracovnoprávnych vzťahov, tu nie som doma...
Skús pozrieť tento zoznam formulárov zo stránky SP :

http://www.socpoist.sk/ext_dok-zoznam-e-formularov/8664c