fepeter
30.11.08,15:46
ahojte,

potreboval by som poradit ako postupovat v pripade ak zamestnavatel prekrocil 15 dnovu lehotu po riadnom termine vyplat. Viem ze mam narok na okamzite ukoncenie PP, co zatial nezvazujem. chcem sa preto opytat ake su dalsie moznosti. mam narok nenastupit do prace do casu, pokial nebude mzda riadne vyplatena, bez toho, aby som bol sankcionovany zamestnavatelom pre porusenie pracovnej discipliny? alebo musim byt v praci aj takom pripade? 15dnova lehota sa berie z kalendarnych, alebo pracovnych dni? v pripade, ze by som skoncil PP z dovodu nevyplatenia mzdy v zakonnej lehote, mam narok okrem doplatenia mzdy aj na odstupne?

dakujem.
veronikasad
30.11.08,14:58
ahojte,

potreboval by som poradit ako postupovat v pripade ak zamestnavatel prekrocil 15 dnovu lehotu po riadnom termine vyplat. Viem ze mam narok na okamzite ukoncenie PP, co zatial nezvazujem. chcem sa preto opytat ake su dalsie moznosti. mam narok nenastupit do prace do casu, pokial nebude mzda riadne vyplatena, bez toho, aby som bol sankcionovany zamestnavatelom pre porusenie pracovnej discipliny? alebo musim byt v praci aj takom pripade? 15dnova lehota sa berie z kalendarnych, alebo pracovnych dni? v pripade, ze by som skoncil PP z dovodu nevyplatenia mzdy v zakonnej lehote, mam narok okrem doplatenia mzdy aj na odstupne?

dakujem.
§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti, zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

fepeter
30.11.08,15:07
dakujem za rychlu odpoved. da sa nieco robit aj v druhom pripade, t.j. ze PP skoncit nechcem? (ta cast s nenastupenim do prace az do dna doplatenia mzdy..)
veronikasad
30.11.08,15:17
dakujem za rychlu odpoved. da sa nieco robit aj v druhom pripade, t.j. ze PP skoncit nechcem? (ta cast s nenastupenim do prace az do dna doplatenia mzdy..)
Nenastúpiť do práce neskúšaj, budú ti písať absenciu. Ak sa so zamestnávateľom nedohodneš na termíne výplaty, podaj podnet na inšpekciu práce
fepeter
30.11.08,15:25
dakujem
Defender5
02.12.08,12:12
Ahojte!
Ja by som potreboval pomôcť v takomto istom prípade ale predsa len horšom. Zamestnávateľ mne a mojim kolegom (4) nevyplatil 5 mesačných miezd. Budem písať už len za seba keď tri mesiace som riadne pracoval a 2 mesiace som si čerpal dovolenku (minuloročná 20dní + tohtoročná 20dní). V týchto dňoch už nemám nárok na dovolenku a nechodím do práce rovnako ako moji kolegovia. Zamestnávateľ za mňa už niekoľko mesiacov nezaplatil odvody. Nereaguje na telefóny a doma nie je zastihnuteľný. Účtovníctvo vo firme viedla účtovníčka (na živnosť), ktorá takisto už niekoľko mesiacov nechodí do práce pre nezaplatené faktúry. Firma je v poriadnych dlhoch. Niečo som počul o nejakom fonde, z ktorého v takomto prípade uhradia aspoň časť mzdy. Neviem či podnet na inšpekciu práce je len jediná možnosť. Prosím poradte.
veronikasad
02.12.08,12:25
Ahojte!
Ja by som potreboval pomôcť v takomto istom prípade ale predsa len horšom. Zamestnávateľ mne a mojim kolegom (4) nevyplatil 5 mesačných miezd. Budem písať už len za seba keď tri mesiace som riadne pracoval a 2 mesiace som si čerpal dovolenku (minuloročná 20dní + tohtoročná 20dní). V týchto dňoch už nemám nárok na dovolenku a nechodím do práce rovnako ako moji kolegovia. Zamestnávateľ za mňa už niekoľko mesiacov nezaplatil odvody. Nereaguje na telefóny a doma nie je zastihnuteľný. Účtovníctvo vo firme viedla účtovníčka (na živnosť), ktorá takisto už niekoľko mesiacov nechodí do práce pre nezaplatené faktúry. Firma je v poriadnych dlhoch. Niečo som počul o nejakom fonde, z ktorého v takomto prípade uhradia aspoň časť mzdy. Neviem či podnet na inšpekciu práce je len jediná možnosť. Prosím poradte.

Dávka garančného poistenia

§ 102
Podmienky nároku na dávku garančného poistenia
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-1-januara-2008-a.html#hore)


(1) Zamestnanec uvedený v § 4 ods. 1 písm. a) a d) a v § 4 ods. 2 má nárok na dávku garančného poistenia, ak jeho zamestnávateľ sa stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť nároky tohto zamestnanca, ktorými sú

a) nárok na mzdu a náhradu za čas pracovnej pohotovosti,
b) nárok na príjem plynúci členovi družstva z pracovného vzťahu k družstvu,
c) nárok na odmenu dohodnutú v dohode o vykonaní práce alebo v dohode o brigádnickej práci študentov,c) nárok na odmenu dohodnutú v dohode o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
d) nárok na náhradu mzdy za sviatky a pri prekážkach v práci,
e) nárok na náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú vznikol nárok počas kalendárneho roka, v ktorom vznikla platobná neschopnosť zamestnávateľa, ako aj za predchádzajúci kalendárny rok,
f) nárok na odstupné, ktoré patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru,
g) nárok na náhradu mzdy pri okamžitom skončení pracovného pomeru,
h) nárok na náhradu mzdy pri neplatnom skončení pracovného pomeru,
i) nároky cestovných, sťahovacích a iných výdavkov, ktoré vznikli pri plnení pracovných povinností,
j) nárok na náhradu vecnej škody v súvislosti s pracovným úrazom alebo chorobou z povolania,
k) nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca podľa osobitného predpisu, 51)
l) súdne trovy v súvislosti s uplatnením nárokov z pracovného pomeru zamestnanca na súde z dôvodu zrušenia zamestnávateľa vrátane trov právneho zastúpenia.

(2) Zamestnanec nemá nárok na dávku garančného poistenia,ak pracovnoprávny vzťah uzatvoril po vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa, ak bol na platobnú neschopnosť zamestnávateľa písomne upozornený.

§ 103
Výška dávky garančného poistenia
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Dávka garančného poistenia podľa § 102 písm. a) až h) sa poskytne v sume príslušného nároku zníženého o poistné na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, ktoré je povinný platiť zamestnanec, príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec a preddavok na daň alebo daň z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, vypočítaných podľa podmienok platných v kalendárnom mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.

(2) Dávka garančného poistenia sa poskytne najviac v rozsahu troch mesiacov z posledných 18 mesiacov trvania pracovnoprávneho vzťahu predchádzajúcich začiatku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo dňu skončenia pracovného pomeru z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa.

(3) Dávka garančného poistenia je najviac v sume trojnásobku jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu určeného ku dňu vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku dva roky predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka, použije sa všeobecný vymeriavací základ, ktorý platil v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla platobná neschopnosť.

§ 12
Platobná neschopnosť zamestnávateľa
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ je na účely tohto zákona platobne neschopný, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu.

(2) Deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa je deň doručenia návrhu na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu.
fepeter
28.01.09,21:49
ahojte,

potreboval by som trosku upresnit pojmy. zvazujem totiz vypoved podla paragrafu 69. takze konkretne ma zaujima toto.

zamestnavatel mal vyplatit mzdu k 15. v dalsom mesiaci, t.j. decembrovu vyplatu mi mal podla zmluvy vyplatit k 15.1. potreboval by som vediet, ci 15dnova lehota zacina plynut az nasledujucim dnom, alebo od kedy sa mi vlastne rata. teda, pokial mi nevyplati mzdu do 30.1.(vratane), mozem dat hodinovu vypoved od 31.1. do konca ferbuara? alebo mi moze mzdu vyplatit este aj 31.1.?

dalsia otazka: pokial ZL zbankrotuje,alebo nejakym inym sposobom ukonci svoju cinnost, prinalezi mi aj vtedy odstupne? pokial pracujem vo firme dlhsie ako 5 rokov, mam narok na 3mesacne odstupne?

a este jeden priklad. ZL mal vyplatit novembrovu vyplatu k 15.12.. to sa vsak nestalo a mzda bola vyplatena len vcera, teda podla ZP mam moznost dat okamzitu vypoved do jedneho mesiaca od kedy uplynula lehota na vyplatenie, t.j. jeden mesiac od 30.12. berie sa za jeden mesiac uplny kalendarny mesiac, t.j. cely januar vratane 31.1., alebo mozem dat okamzitu vypoved v tomto pripade len do 30.1.? ide o to, ze pokial ZL do 30.1. vyplati decembrovu vyplatu, vo februari uz nebudem mat moznost dat okamzitu vypoved, preto chcem mat jasno kedy je este posledny den, kedy mozem dat okamzitu vypoved v takomto pripade.
fepeter
30.01.09,06:55
poradite niekto, prosim.
lusalienka
07.04.09,10:33
ahojte, poradte mi prosim, zamestnavatel mi nedal stravne listky za februar ale z vyplaty mi bola strhnuta ze ne ciastka, je to dovod na okamzite ukoncenie pracovneho pomeru?
terezamaria
07.04.09,11:20
lusalienka, okamžite končí pracovný pomer zamestnávateľ § 68 ZP i zamestnanec § 69 ZP. U zamestnávateľa i zamestnanca sú v ZP vymedzené dôvody, ale to, že si nedostala stravenky a bola Ti za ne strhnutá finančná čiastka ešte neznamená, že môžeš okamžite skončiť pracovný pomer.Buď sa v zrážke zo mzdy pomýlili, alebo Ti stravenky zabudli dať. Ak si sa chytila § 69, ods.1, písm.b/ -zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu,náhradu mzdy,
cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť,náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca- ale to všetko Tvoj prípad nie je.Pravdepodobne v Tvojom prípade sa zmýlili, keď Ti spravili zrážku zo mzdy za lístky, ktoré si nedostala. Prajem Ti pekný deň.
Chobot
07.04.09,11:23
ahojte, poradte mi prosim, zamestnavatel mi nedal stravne listky za februar ale z vyplaty mi bola strhnuta ze ne ciastka, je to dovod na okamzite ukoncenie pracovneho pomeru?

Nie.
bell77
05.05.09,09:00
Zamestnávateľ mne a dalším zamestnancom neuhradil mzdu za 2 mesiace... poradte mi prosím čo mám robyť? Pracoval som v jeho firme (s.r.o) 4 roky... Teraz ma dal na 60% lebo mi vraj nemôže dať výpoveď on dokial firma nebude v konkurze... vyhovára sa na finančnú krízu a na stretnutia so zamestnancami ani nechodí, stále posiela len riaditeľa, teda svojho zástupcu... 12.05.09 to už budú 3 mesiace a stále žiadna mzda... Firma už neprodukuje, neexpeduje, vlastne už vôbec nefunguje... poradte prosím som vo velmi zlej situácii... dakujem za skorú odpoveď.
Chobot
05.05.09,20:31
Zamestnávateľ mne a dalším zamestnancom neuhradil mzdu za 2 mesiace... poradte mi prosím čo mám robyť? Pracoval som v jeho firme (s.r.o) 4 roky... Teraz ma dal na 60% lebo mi vraj nemôže dať výpoveď on dokial firma nebude v konkurze... vyhovára sa na finančnú krízu a na stretnutia so zamestnancami ani nechodí, stále posiela len riaditeľa, teda svojho zástupcu... 12.05.09 to už budú 3 mesiace a stále žiadna mzda... Firma už neprodukuje, neexpeduje, vlastne už vôbec nefunguje... poradte prosím som vo velmi zlej situácii... dakujem za skorú odpoveď.

VYhľadaj si staršie témy na Porade (kľúčové slová "nevyplatená mzda", "okamžité skončenie z dôvodu nevyplatenej mzdy" a pod.), bolo popísané nespočetne veľ krát. Preto ti asi nikto neodpovedal, lebo ani skalných poraďákov nebaví písať tú istú odpoveď 20 krát.