sgi320
30.11.08,19:14
Ahojte,

vopred sa ospravedlnujem tym, ktorych moje otazky poburia, pripadne az urazia ;) z dovodu, ze sa tento problem uz na tomto webe preberal ...

Neviem si vsak poradit s nasledovnymi uvahami:

1. UVAHA

Z oficialnych stranok (http://www.civil.gov.sk/p12/p12-07-01.shtm) som sa dozvedel, ze:

"K návrhu sa pripojí uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov o vykonaní zmeny zmluvy o spoločenstve vrátane výsledkov hlasovania, dodatok k zmluve o spoločenstve vo 2 vyhotoveniach a správny poplatok."

Na druhej strane (zakon c. 182/1993 Z.z., par. 14):

"(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné."

Znamena to, ze k registracii dolozim uznesenie zo zhromazdenia vlastnikov, v ktorom bude uvedene kto ako hlasoval, bez akehokolvek podpisu vlastnika bytu a nebytoveho priestoru ?
(prakticky mi ide o nasledovne - uskutocnila sa schodza, na ktorej sme odhlasovali zriadenie spolocenstva, ludia dostali do ruk formular, do ktoreho napisali ANO/NIE a PODPIS, tento svoj nazor vyjadrili aj slovne, je mozne takyto dokument pouzit pri registracii SVB ?)

2. UVAHA

Z tych istych oficialnych stranok:
"Pokiaľ pôjde o zmenu formy správy súčasťou návrhu musí byť i výpoveď zmluvy o výkone správy správcovi."

Moja uvaha znie: ide o zmenu formy spravy aj za predpokladu, ze spravca dorucil vypoved nam (rozumej vlastnikom) ??? Za predpokladu, ze ano (co sa domnievam), tak mam dolozit aj tuto vypoved k registracii ??? (tiez sa domnievam, ze ano, len sa chcem uistit, nech sa neotacam po uradoch ako druzica po orbite), priznam sa, ze som celkom smutny z toho, ze zakon s touto alternativou nepocita ...

Dakujem za vsetky nazory ;)
Elena Navrátilová
30.11.08,18:30
Ahojte,
vopred sa ospravedlnujem tym, ktorych moje otazky poburia, pripadne az urazia ;) z dovodu, ze sa tento problem uz na tomto webe preberal ...
Neviem si vsak poradit s nasledovnymi uvahami:
1. UVAHA
Z oficialnych stranok (http://www.civil.gov.sk/p12/p12-07-01.shtm) som sa dozvedel, ze:
"K návrhu sa pripojí uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov o vykonaní zmeny zmluvy o spoločenstve vrátane výsledkov hlasovania, dodatok k zmluve o spoločenstve vo 2 vyhotoveniach a správny poplatok."
Treba priložiť zápisnicu zo schôdze kde sa uvádzajú aj výsledky hlasovania s originál prezenčnou listinou.
Na druhej strane (zakon c. 182/1993 Z.z., par. 14):
"(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné."
Znamena to, ze k registracii dolozim uznesenie zo zhromazdenia vlastnikov, v ktorom bude uvedene kto ako hlasoval, bez akehokolvek podpisu vlastnika bytu a nebytoveho priestoru ?
(prakticky mi ide o nasledovne - uskutocnila sa schodza, na ktorej sme odhlasovali zriadenie spolocenstva, ludia dostali do ruk formular, do ktoreho napisali ANO/NIE a PODPIS, tento svoj nazor vyjadrili aj slovne, je mozne takyto dokument pouzit pri registracii SVB ?)
Nie, tento dokument nie je a nemôže byť považovaný za písomné hlasovanie. Zákon 182/1993 presne popisuje priebeh písomného hlasovania.
2. UVAHA
Z tych istych oficialnych stranok:
"Pokiaľ pôjde o zmenu formy správy súčasťou návrhu musí byť i výpoveď zmluvy o výkone správy správcovi."
Moja uvaha znie: ide o zmenu formy spravy aj za predpokladu, ze spravca dorucil vypoved nam (rozumej vlastnikom) ??? Za predpokladu, ze ano (co sa domnievam), tak mam dolozit aj tuto vypoved k registracii ??? (tiez sa domnievam, ze ano, len sa chcem uistit, nech sa neotacam po uradoch ako druzica po orbite), priznam sa, ze som celkom smutny z toho, ze zakon s touto alternativou nepocita ...
Dakujem za vsetky nazory ;)
Ak ju tam priložíš, nič nepokazíš. Samozrejme mohli ste si nájsť nového správcu na spravovanie na zmluvu o výkone správy. Nemuseli ste si zakladať SVB kvôli výpovedi sprácom. Ale môžete aj ako SVB na základe mandátnej zmluvy poveriť niekoho na obstaranie niektorých služieb pre SVB. To že doložíš k registrácii aj všetky doklady potrebné aj zaregistrovaniu predsedu je samozrejmosťou.
Odpovede sú tmavomodrou...
sgi320
30.11.08,18:56
Este k vysvetleniu sucasneho stavu:
http://www.porada.sk/t81754-ukoncenie-zmluvy-spravca.html
Povodnym umyslom vlastnikov bolo vypovedat zmluvu spravcovi z nasej strany (z dovodu, ze neriesil problemy suvisiace s bytovym domom), po doruceni pozvanky na zhromazdenie vlastnikov vsak asi usudil, ze bude vhodnejsie, ked nam vypoved doruci on, ako vlastnici sme sa rozhodli pre SVB

mojou uvahou som skor sledoval pravny stav v pripade, ze dojde k nezrovnalostiam - jednoducho, zapisnica s uvedenym vysledkom (pocet za xx, pocet proti yy) mi pripada menej pouzitelna v priapade nejakeho sporu, kedze zapisnica sa spisuje az po zhromazdeni a neobsahuje podpisy vsetkych zucastnenych vlastnikov

- ale ak som spravne pochopil, tak hlasovanie potvrdene pisomnym formularom mozem pouzit pri registracii

- co sa tyka druhej uvahy, tak som si len potvrdil, co som sa domnieval

velmi pekne dakujem za tmavomodre odpovede ;)
Elena Navrátilová
30.11.08,19:09
Este k vysvetleniu sucasneho stavu:
http://www.porada.sk/t81754-ukoncenie-zmluvy-spravca.html
Povodnym umyslom vlastnikov bolo vypovedat zmluvu spravcovi z nasej strany (z dovodu, ze neriesil problemy suvisiace s bytovym domom), po doruceni pozvanky na zhromazdenie vlastnikov vsak asi usudil, ze bude vhodnejsie, ked nam vypoved doruci on, ako vlastnici sme sa rozhodli pre SVB
mojou uvahou som skor sledoval pravny stav v pripade, ze dojde k nezrovnalostiam - jednoducho, zapisnica s uvedenym vysledkom (pocet za xx, pocet proti yy) mi pripada menej pouzitelna v priapade nejakeho sporu, kedze zapisnica sa spisuje az po zhromazdeni a neobsahuje podpisy vsetkych zucastnenych vlastnikov
Prílohu zápisnice tvorí originál prezenčnej listiny. Prezenčná listina musí byť totožná s menami vlastníkov bytov podľa LV na katastri.
- ale ak som spravne pochopil, tak hlasovanie potvrdene pisomnym formularom mozem pouzit pri registracii
Písomný formulár nemá žiadnu právnu legislatívmu platnosť.

- co sa tyka druhej uvahy, tak som si len potvrdil, co som sa domnieval

velmi pekne dakujem za tmavomodre odpovede ;)
Tak znovu tmavodro.
sgi320
30.11.08,19:25
asi sme sa nie celkom pochopili:

prezencna listina (ako uz z nazvu vyplyva) znamena, ze sa niekto schodze zucastnil, nie to, ako hlasoval, ak sa samozrejme nemylim, mne ide o to, aby niekto z vlastnikov bytov nemohol v buducnosti tvrdit, ze on napr. za zriadenie SVB nehlasoval (cize pisomny formular s podpisom vlastnika sa mi zda vhodnejsi pravny doklad), dokonca aj ako priloha pri registracii SVB

alebo sa spytam takto:

este sa nikomu pocas fungovania SVB nestalo, ze by boli v zapisnici uvedene vysledky hlasovania a minimalne jeden z vlastnikov by neskor tvrdil, ze on tak, ako je to v zapisnici uvedene, nehlasoval ? (ano, uvedomujem si ulohu overovatela a pod., ale napr. pri sudnom spore by islo o tvrdenie proti tvrdeniu, alebo sa mylim ?)

P.S. len sa snazim uz na uvod vyhnut pripadnym nedorozumeniam, ktore by sa mohli vyskytnut v buducnosti, nic ine tym nesledujem (uz som zazil vselico) :)
Halli
30.11.08,19:31
este sa nikomu pocas fungovania SVB nestalo, ze by boli v zapisnici uvedene vysledky hlasovania a minimalne jeden z vlastnikov by neskor tvrdil, ze on tak, ako je to v zapisnici uvedene, nehlasoval ? (ano, uvedomujem si ulohu overovatela a pod., ale napr. pri sudnom spore by islo o tvrdenie proti tvrdeniu, alebo sa mylim ?)

:)

V žiadnom prípade nerozhoduje hlas jednotlivých vlastníkov, ale počet hlasujúcich.
Elena Navrátilová
30.11.08,19:32
V každej zápisnici sa hlasuje za uznesenia. Preto napíšeš poradové číslo uznesenia a pod .... uznesenie sa píše počet prítomných, počet za, počet proti, zdržal sa niekto hlasovania,... buď je alebo nie je uznesenie prijaté.
Neviem ako inak píšete zápisnice. Podľa prezenčnej listiny si pracovník obvodného úradu odkontroluje či sú uvedení na prezenčnej listine aj všetci vlastníkmi podľa LV a prepočíta si počet prítomných. Podľa toho odkontroluje udané počty za, proti, zdržaných pod uznesením. Vtedy je jednomyseľne uznesenie prijaté.
sgi320
30.11.08,19:44
ok, dakujem za odpovede, ostava mi verit, ze v buducnosti nenastanu ziadne komplikacie suvisiace s hlasovanim ;)

na margo - pisem o SVB s poctom bytov 11, kde aj jeden hlas moze znamenat vela, preto tie moje, mozno paranoicke, uvahy :D

predstavte si situaciu, kde sa hlasuje nadpolovicnou vacsinou (napr. o uprave okolia bytoveho domu) a vysledok je 6/5, uznesenie je jednoznacne, a zrazu po pol roku (ked uz su upravy okolia zrealizovane) sa jeden z vlastnikov (pripadne dvaja), ktory hlasoval ZA, ohradi, ze on za upravu zelene nehlasoval, vzhladom k tomu, ze zapisnica neobsahuje hlasovanie adresne, ale len pocty, nastava problem ... (to len ako priklad, odhliadnuc od registracie SVB)

este otazocka suvisiaca s registraciou - cital som poradu, ale jednoznacne som sa nedocital - k registracii je potrebny URADNE OVERENY podpis opravnenej osoby, cize v tomto pripade zvoleneho predsedu ?

este raz, dakujem a ospravedlnujem sa, ze som taky otravny ;)
Elena Navrátilová
30.11.08,19:50
Na každej schôdzi sa volí overovateľ zápisnice. Ten si prečíta spísanú zápisnicu a buď podpíše alebo nepodpíše. Aj to je pre právoplatnosť a regulárnosť zápisnice dôležité. Také dokonalé áno, nie... sa môže použiť práve pre krytie predsedu a kľudne si ho pre svoju potrebu vyhotovuj ku každej schôdzi. Čo sa týka zaslania aj so sprievodným listom, na ktorom napíšeš že zasielaš k registrácii zmluvu k SVB a tam musí byť podpis predsedu (uvedený dolu ako zasieľateľ dokumentov) overený na matrike alebo u notára. Zároveň dole vľavo uvedieš čo všetko prikladáš.
sgi320
30.11.08,20:02
dakujem ;) chcel som pridat dalsi bod, za ochotu, ale vraj to nie je mozne ;) tak aspon prijemny zvysok vecera ... budem mat pokojnejsi spanok ...
evula0
01.12.08,10:01
Chcel by som ešte upozorniť na právoplatnosť hlasovania. Jeden hlas za jeden byt ale:
- ak sú manželia, obvodný úrad akceptuje jeden podpis na prezenčnej listine
- ak je viacero vlastníkov jedného bytu, obvodný úrad akceptuje hlasovanie jedného a priložené splnomocnenia ostatných na celkovo jeden hlas.

Bez všetkých splnomocnení hlas za tento byt považuje obvodný úrad za neplatný, preto pri tesnej účasti alebo hlasovaní si treba na toto dať pozor. Tiež je dobré pre urýchlenie registrácie priložiť internetový výpis LV.
Na návrhu na registráciu alebo zmenu musí byť overený podpis pôvodného predsedu alebo človeka(napr.nového predsedu), ktorého zhromaždenie v uznesení (menovite) poverilo podaním tohto návrhu.
Elena Navrátilová
01.12.08,10:19
U nás na príslušnom obvodnom úrade žiadali originál za 100 korunový kolok LV. Darmo som jej oponovala, že kataster aktualizuje pravidelne.
evula0
01.12.08,12:12
Úradníci sú jednoducho slušní, priemerne blbí a totálne blbí.
Elena Navrátilová
01.12.08,12:38
Úradníci sú jednoducho slušní, priemerne blbí a totálne blbí.

:D:D:D:D:D