k-a-t-k-a
01.12.08,09:01
Ahojte potrebovala by som poradiť.Daňový bonus poberala dcéra.Teraz od Novembra je na materskej dovolenke s druhým diaťatkom teda daňový bonus si nemá ako uplatniť.Podľa mňa by si mal teraz uplatniť daňový bonus jej manžel na obidve deti lebo vlastne strácajú.Mám pravdu alebo nie?
Tweety
01.12.08,08:02
Ahojte potrebovala by som poradiť.Daňový bonus poberala dcéra.Teraz od Novembra je na materskej dovolenke s druhým diaťatkom teda daňový bonus si nemá ako uplatniť.Podľa mňa by si mal teraz uplatniť daňový bonus jej manžel na obidve deti lebo vlastne strácajú.Mám pravdu alebo nie?
Áno, môže si ho uplatniť. Samozrejme, musí splniť výšku príjmu podľa § 33 Zákona o dani z príjmu.
§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
k-a-t-k-a
01.12.08,08:12
Výšku príjmu určite spĺňa.Mne len ide o to že vlastne im "unikajú "peniaze lebo dcéra si teraz nemá ako uplatniť ani spätne sa k tomu nedostane.A keď si ho uplatní jej manžel tak fakticky o tie peniaze teda bonus neprídu.Keby si ho nechala na seba tak o bonus vlastne prídu.Nie?
Tweety
01.12.08,08:14
Výšku príjmu určite spĺňa.Mne len ide o to že vlastne im "unikajú "peniaze lebo dcéra si teraz nemá ako uplatniť ani spätne sa k tomu nedostane.A keď si ho uplatní jej manžel tak fakticky o tie peniaze teda bonus neprídu.Keby si ho nechala na seba tak o bonus vlastne prídu.Nie?
Všetko záleží od výšky jej ročného príjmu. Ak ho podľa § 33 bude splňať, DB sa jej v DP, alebo v RZD dorovná.
k-a-t-k-a
01.12.08,08:20
No za tento rok vlastne áno.Ale na budúci rok bude na materskej a rodičovskej dovolenke čo potom?
Tweety
01.12.08,08:24
No za tento rok vlastne áno.Ale na budúci rok bude na materskej a rodičovskej dovolenke čo potom?
Môže si uplatniť manžel, ako som už písala vyššie.
k-a-t-k-a
01.12.08,08:55
Ďakujem veľmi pekne