kvieta
01.12.08,09:57
Dobry den.

Mam nejaky majetok, ktory potrebujem vyradit, nakolko ho uz nepouzivam. Mam ho od r. 1995, je zastarany a predat sa mi ho nepodarilo. Mozem ho vyradit formou likvidacie?
Je pri tomto vyradeni potrebny nejaky zapis v denniku?

Dakujem
Zdenka 0705
01.12.08,09:07
Do PD nezapisuješ nič o vyradenom majetku. Ten si vyradíš na základe protokolu o vyradení majetku. Jedná sa o krátkodobý, ktorý musíš mať minimálne v evidencii jeden rok, alebo o dlhodobý, ktorý je už odpísaný. Píšeš, že ho máš v evidencii od r. 1995, ale nepíšeš aký to je majetok. Ak je to majetok, o ktorom píšem, môžeš ho vyradiť z dôvodu napr. technického zastarania, poškodenia, alebo prevodom do osobného užívania. Zápis o vyradení by mal byť priložený k zoznamu IM, resp. k inventárnej karte.
kvieta
01.12.08,09:14
No je to napr. fax, ci pocitac. Je to majetok, ktory je uz davno odpisany.
A ako taky protokol vyzera?
Zdenka 0705
01.12.08,12:03
Žiadna forma nie je predpísaná. Je potrebné uviesť svoje údaje, názov protokolu /zaradenie, vyradenie/, do textu stačí že k dátumu xy vyraďujem z evidencie menovaný majetok, jeho číslo, dôvod a spôsob likvidácie, event. preradenie do osobného užívania. Možno uviesť aj obstar. cenu, odpisy a zost. cenu, tj. v tvojom prípade nula. Dátum, podpis. Ak si sám, teda szčo, stačí tvoj podpis, ak máš účtovníka, tak možno aj jeho. Skús pohľadať napr. protokol o zaradení, vyradení.
alena31
11.12.08,07:40
Dobrý deň
potrebujem poradiť - majetok stroj nadobudnutý v roku 2003, v roku 2005 sa neuplatnili odpisy a teraz v roku 2008 sa predal a vyradil z evidencie. Prosím poraďte mi ako správne určiť zostatkovú cenu. Ďakujem
junes
14.01.09,10:43
Pocula som, ze vyradit majetok nemozno vzdy len tak - vypisanim protokolu o vyradeni - napr. pri PC al elektronike, ze vraj treba potvrdenie o recyklacii, resp. o tom, ze tento PC... bol odneseny na miesto, ktore je oficialne na to urcene. Neviete, ako teda spravne vyradit elektroniku?
Milan7
14.01.09,11:11
Potvrdenie o recyklácii ??? To hádam nie. Na základe vyraďovacieho protokolu , kde napíšem poznámku , že majetok je zlikvidovaný a basta. Doteraz som sa s takouto požiadavkou pri daňových kontrolách nestretol. To už by daňovníci mohli požadovať rovno interný predpis koľko toaletného papiera či mydla spotrebujú zamestnanci v pracovnom pomere.
Marína
14.01.09,11:25
Potvrdenie o recyklácii ??? To hádam nie. Na základe vyraďovacieho protokolu , kde napíšem poznámku , že majetok je zlikvidovaný a basta. Doteraz som sa s takouto požiadavkou pri daňových kontrolách nestretol. To už by daňovníci mohli požadovať rovno interný predpis koľko toaletného papiera či mydla spotrebujú zamestnanci v pracovnom pomere.
To nie je v kompetencii DÚ.
http://www.porada.sk/t19792-vyradenie-vypoctovej-techniky.html
Zákon o odpadoch (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19534&FileName=06-z409&Rocnik=2006&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=429&Flags=160&IndexFile=zz06&Text=o+odpadoch)
junes
15.01.09,08:54
Dakujem za info
johanka12
08.02.12,18:52
Prosim o radu,

firma ma pocitac ktorý mal byt odpisany v roku 2011 ,pocas roka sa pokazil ale majitel ho uz nedal opravit povedal ze ho treba vyradit z majetku ,prosim poradte ako zauctujem nedoodpisovany pokazeny pocitac.

Dakujem za odpoved
ego.mc
08.02.12,19:16
Ak ho nepredávate, účtovať nebudete nič, iba vystavíte vyraďovací protokol. :)
batorek
27.02.12,11:39
Dobrý deň.
Mán takýto problém z HIM. Podnikanie bolo ukončené k 31.12.2011 a budova ešte nie je odpísaná je tam ZC.
Táto budova sa používala výlučne na podnikanie ale na liste vlastníctva je ako súkromna budova. Pýtam sas čo stým
musí to byť na LV zapísané ako budova pod. účely keď sa to dalo do majetku ???. Ja som účtovanie prevzala po niekom takže som sa nezaújímala o LV. Teraz sa to preraďuje do OV. Ale od 1.1.2012 sa to bude deliť na 1/4 a 3/4
majetku pre obe SZČO, čo taktiež nie je ako budova na pod. účely je to vyňaté z byt. fondu môžem ho zaradiť do HIM podľa ZC pre oboch. ?????? Podľa dokladov čo mi priniesli prepis bol ešte v roku 2011 júli. Vlastne tým dátumom by som to mala vyradiť???????.
Ďakujem vopred za info.