emula1
01.12.08,13:09
ahojte,

mam taku otazocku, uctovali sa uctovne odpisy mesacne aj predchadzajuce roky? dostala som sa totiz k uctovnictvu firmy, ktora obstarala majetok 19.2.2006 a uctovala jednym odpisom az na konci roka a hlavne uplatnila rocny odpis, nie len za 11 mes. Predpokladam, ze je to zle, len neviem co s tym. ci to cele opravit a podat DP za r.2006 alebo co?
azla
01.12.08,12:25
ahojte,

mam taku otazocku, uctovali sa uctovne odpisy mesacne aj predchadzajuce roky? dostala som sa totiz k uctovnictvu firmy, ktora obstarala majetok 19.2.2006 a uctovala jednym odpisom az na konci roka a hlavne uplatnila rocny odpis, nie len za 11 mes. Predpokladam, ze je to zle, len neviem co s tym. ci to cele opravit a podat DP za r.2006 alebo co?

Účtovné odpisy sa učtujú v účtovníctve a daňové odpisy sa uplatňujú v DP.

Ak napr. v účtovníctve by boli odpisy zaúčtované za 11 mesiacov a daňový odpis sa mal uplatniť celý za 1. rok (akoby za 12 mesiacov), tak rozdiel medzi UO a DO sa zohľadňujev DP.
Vo Vašom prípade sa akoby neučtovali účtovné odpisy, ale daňové odpisy. (tak mi to vychádza).

Daňové priznanie máte v správnej výške, lebo je nárok na ročný daňový odpis, ak bol majetok v stave k 31.12.

V takýchto prípadoch, keď sa zamieňajú účtovné odpisy s daňovými dochádza ku skresleniu účtovného hospodárskeho výsledku. V tomto prípade je to iba o 1 mesačný odpis.
Ale ak by bol nejaký drahý stroj obstaraný v decembri a naúčtoval by sa ročný odpis, to už by riadne vyskočil rozdiel.
emula1
01.12.08,12:40
Účtovné odpisy sa učtujú v účtovníctve a daňové odpisy sa uplatňujú v DP.

Ak napr. v účtovníctve by boli odpisy zaúčtované za 11 mesiacov a daňový odpis sa mal uplatniť celý za 1. rok (akoby za 12 mesiacov), tak rozdiel medzi UO a DO sa zohľadňujev DP.
Vo Vašom prípade sa akoby neučtovali účtovné odpisy, ale daňové odpisy. (tak mi to vychádza).

Daňové priznanie máte v správnej výške, lebo je nárok na ročný daňový odpis, ak bol majetok v stave k 31.12.

V takýchto prípadoch, keď sa zamieňajú účtovné odpisy s daňovými dochádza ku skresleniu účtovného hospodárskeho výsledku. V tomto prípade je to iba o 1 mesačný odpis.
Ale ak by bol nejaký drahý stroj obstaraný v decembri a naúčtoval by sa ročný odpis, to už by riadne vyskočil rozdiel.
mne to tiez tak pripada, ze sa zamenili UO s DO. HV bol skresleny, vysiel vyssi zisk, ale co sa tyka danoveho dopadu nemalo by to byt skreslene. Tak teraz neviem, necham to tak? Co mi odporucas?
azla
01.12.08,12:46
Daňovo to máš v poriadku, čiže žiadne DDP.

V účtovníctve si spracuj smernicu pre odpisovanie majetku (čo sa týka účtovných odpisov). Podľa tejto smernice už teraz postupuj.
Ester plus
01.12.08,12:49
Ja by som to tak nechala. Môže sa to obhájiť tak, UO=DO t.j. ročný DO sa rozpočítal na na počet mesiacov účtovného odpisovania.
emula1
01.12.08,13:12
dakujem, pekny den
emula1
02.12.08,11:37
este som sa teraz zamyslala...
ak necham tie predch. roky tak, ak budem tento rok a dalsi chciet postupovat uz spravne, tak mi nebude sediet vyska opravok za minule roky a ani dalej pri dokonceni odpisovania