nika.sum
01.12.08,13:09
Dobry den, prosim Vas, uz som sa snazila otazku pripojit do inej ale nikto na to nereagoval. Slovenska firma platca DPH organizuje ucast firiem na vystave v S.Arabii, firmam fakturuje poplatok kt. zahrna letenky, ubytovanie, vstup na vystavu, polpenziu, kompl. poistenie, tlmocnika. Ide o firmy :
1. zo Slovenska
2. z krajin EU
3. krajin mimo EU
Ako to bude z DPH? a ma firma nejaku povinnost aj v S.Arabii?
Vedel by mi niekto poradit?
Dakujem
nika.sum
01.12.08,17:11
prosím nikto o tom nic nevie??? sikovne hlavicky prosím, prosím!!!!
nika.sum
02.12.08,10:19
Prosim prosim, skuste mi niekto poradit.
Vladimír Ozimý
02.12.08,13:42
Dobry den, prosim Vas, uz som sa snazila otazku pripojit do inej ale nikto na to nereagoval. Slovenska firma platca DPH organizuje ucast firiem na vystave v S.Arabii, firmam fakturuje poplatok kt. zahrna letenky, ubytovanie, vstup na vystavu, polpenziu, kompl. poistenie, tlmocnika. Ide o firmy :
1. zo Slovenska
2. z krajin EU
3. krajin mimo EU
Ako to bude z DPH? a ma firma nejaku povinnost aj v S.Arabii?
Vedel by mi niekto poradit?
Dakujem

Osobne si myslím že je to poskytnutie viacero samostatných služieb keďže nemôžeme hovoriť o službe cestovného ruchu, pretože služba je poskytnutá na podnikateľské účely a tým pádom musí platiteľ DPH postupovať bežným režimom. Ďalej treba posúdiť ako to máte zadefinované v zmluve ale ak popisujete činnosti ako uvádzate potom treba posúdiť jednotlivé služby podľa miesta dodania a ich predmet zdanenia.
Takže:
a) preprava osôb sa bude riadiť § 46 a pôjde o oslobodené dodanie služby na území SR, preprava na ostatných územiach nie je predmetom dane v SR
b) ubytovanie sa riadi miestom dodania podľa § 15 ods. 2, t.j. v saudskej arábii t.j. nie je predmetom dane v tuzemsku
c) vstup na výstavu je služba podľa § 15 ods. 4 t.j. miesto kde sa výstava fyzicky koná t.j. takisto nie je predmetom dane v SR
d) poistenie pre SR je oslobodené od dane pre tretie krajiny a EU krajiny je prenos na odberateľa, takže rovnako bez DPH
e) tlmočnícke práce sú uvedené v § 15 ods. 8 písm. b) t.j. miesto dodania sa riadi miestom kde ma odberateľ sídlo, t.j. v rámci EU a tretích krajín prenos daňovej povinnosti bez DPH, ak pôjde o službu pre tuzemskú spoločnosť potom zo slovenskou daňou.
g) stravovanie - DRSR definuje túto službu podľa § 15 ods. 1. Priznám sa mne to nie je po vôli ale priznám sa neviem ako argumentovať. Takže miesto dodania je tuzemsko a faktúrovať s DPH
nika.sum
02.12.08,15:39
Dakujem velmi pekne. Ja som rozmyslala, ze by bolo jednoduchsie keby jednotlive polozky neboli vo fakture rozpísané, len neviem, ci by stacilo v zmluve zachytit, ze firmy platia ucastnícky poplatok, ktory zahrna vsetky naklady spojene s ucastou na vystave. Neviem, ci je to tak mozne spravit. Ide o dost vyznamnu sumu 100.000,- / osoba.
nika.sum
14.01.09,06:52
Moja nocna mora stale pokracuje. Tentokrat by som sa chcela len uistit ci uvazujem spravne. Firma sa zucastnuje na vystave len katalogovo a vyrobkovo, cize posle svoje vyrobky spolu s katalogmi a ina firma ich prezentuje. Vo fakture je text - katalogova úcast na vystave. Ide v tomto pripade o reklamne sluzby a miesto dodania by malo byt podla §15 odst.7, je to tak spravne? Prosim skuste mi to niekto odobrit alebo ma opravit. Ja viem, ze vsetci maju teraz straaasne moc prace a preto Vam budem o to viac vdacna.