problem9
01.12.08,14:13
Dobry den,

chcel by som vas poradil o radu, som zamestnanec na plny uvazok s tym, ze mam aj zivnost v oblasti IT (programovanie, sprava, udrzba, backup atd). Co vsetko si mozem dat ako naklady zivnosti? Hlavne mi ide o nasledujuce veci:

1. auto, treba prepisat? mozem si davat do nakladov benzin, opravy? a ako to je potom s PZP, treba nahlasit zmenu?
2. nakup hw suvisiaceho s mojou zivnostou, teda pocitace, telefony, rozny hardware atd, ako casto ich mozem odpisovat?
3. mozem si dat do nakladov internet, mobil?

Ak sa uz toto v diskusii rozoberalo ospravedlnujem sa, nenasiel som ...

Dakujem za kazdu pomoc.
mf
ego.mc
02.12.08,16:58
Dobry den,

chcel by som vas poradil o radu, som zamestnanec na plny uvazok s tym, ze mam aj zivnost v oblasti IT (programovanie, sprava, udrzba, backup atd). Co vsetko si mozem dat ako naklady zivnosti? Hlavne mi ide o nasledujuce veci:

1. auto, treba prepisat? mozem si davat do nakladov benzin, opravy? a ako to je potom s PZP, treba nahlasit zmenu?
Môžete používať aj auto nezaradené do obchodného majetku. V takom prípade uplatníte PHM a paušálne náhrady. Ak by ste chceli dávať do nákladov aj opravy, auto musí byť zaradené do OM. V každom prípade auto musíte prihlásiť na DÚ kvôli cestnej dani. Ehm, čo je PZP?
2. nakup hw suvisiaceho s mojou zivnostou, teda pocitace, telefony, rozny hardware atd, ako casto ich mozem odpisovat?
Nedá sa jednoznačne odpovedať. Odpisuje sa majetok v hodnote nad 30.000,-Sk. Iné nákupy dávate priamo do nákladov.
3. mozem si dat do nakladov internet, mobil?
Môžete, ale aby to bolo úplne v poriadku, mali by byť prihlásené na SZČO, t.j. na faktúre by malo byť uvedené Vaše IČO, prípadne IČ DPH, ak ste plátcom dane.
Ak sa uz toto v diskusii rozoberalo ospravedlnujem sa, nenasiel som ...

Dakujem za kazdu pomoc.
mf
Odpoveď v texte.
dahada
02.12.08,18:13
Ja dávam do nákladov aj opravu, PZP, HP jedine nemôžem dať
odpisy.
ekopo
02.12.08,18:21
Ja dávam do nákladov aj opravu, PZP, HP jedine nemôžem dať
odpisy.
opravu auta? jedine ak je v OM, ako napísal ego.mc