Karida
01.12.08,20:39
Chcela by som sa opýtať, ako je to s prídavkami na dieťa v prípade, že sa starám o dieťa sama, dieťa je zverené súdom do mojej starostlivosti, otec dieťaťa mi prispieva výživné 1500Sk mesačne. Malá má 3 roky, nastúpila do škôlky, ja po škole do zamestnania na živnosť. Viem, že prídavky dostával on, asi pred rokom sa mi tým chválil, ja som v tom kolotoči školy a malej to nejak neriešila. Teraz som ale začala, nejde mi do hlavy, keď ja, živiteľ a vychovávateľ dieťaťa teda nedostávam prídavky:eek::confused:. Pravdupovediac som o to ani nikde nežiadala. Dostávala som rodič. príspevok počas štúdia VŠ, teraz už zarábam zo živnosti.
Viete mi poradiť, ako to teda je? A čo daňový bonus?:confused::confused:
Zoltán Kovács
01.12.08,19:51
Chcela by som sa opýtať, ako je to s prídavkami na dieťa v prípade, že sa starám o dieťa sama, dieťa je zverené súdom do mojej starostlivosti, otec dieťaťa mi prispieva výživné 1500Sk mesačne. Malá má 3 roky, nastúpila do škôlky, ja po škole do zamestnania na živnosť. Viem, že prídavky dostával on, asi pred rokom sa mi tým chválil, ja som v tom kolotoči školy a malej to nejak neriešila. Teraz som ale začala, nejde mi do hlavy, keď ja, živiteľ a vychovávateľ dieťaťa teda nedostávam prídavky:eek::confused:. Pravdupovediac som o to ani nikde nežiadala. Dostávala som rodič. príspevok počas štúdia VŠ, teraz už zarábam zo živnosti.
Viete mi poradiť, ako to teda je? A čo daňový bonus?:confused::confused:

Musí byť splnená podmienka spoločnej domácnosti na to aby mal nárok na rodinné prídavky. Ak to nie je, potom poberá neoprávnene.
evina
01.12.08,20:50
Dovolím si doplniť priamo zo zákona 600/2003 o prídavku na dieťa, kde nenachádzam podmienku spoločnej domácnosti, ale:

§ 2 Oprávnená osoba
1/ Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na prídavok je a) rodič nezaopatreného dieťaťa,....

2) Ak je viac oprávnených osôb a spĺňajú podmienky ustanovené týmto zákonom, prídavok na to isté dieťa patrí len jednej z nich

§ 7 Nárok na prídavok
1/ Podmienky nároku na prídavok sú a) starostlivosť oprávnenej osoby o nezaopatrené dieťa, ak ide o oprávnenú osobu uvedenú v § 2 ods. 1 písm. a) a b),
b) trvalý pobyt ) alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt ) alebo prechodný pobyt nezaopatreného dieťaťa na území Slovenskej republiky.

§ 9 Uplatnenie nároku
Oprávnená osoba si môže uplatniť nárok na prídavok podaním písomnej žiadosti u platiteľa príslušného podľa miesta trvalého pobytu oprávnenej osoby alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby okrem § 18. Žiadosť obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresu trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby a nezaopatreného dieťaťa. Na výzvu platiteľa oprávnená osoba doplní ďalšie údaje o svojej osobe, o druhej oprávnenej osobe alebo o nezaopatrenom dieťati, ktoré sú nevyhnutné na konanie o prídavku. Platiteľ osobné údaje môže spracúvať a sprístupňovať len na účel prídavku.

§11

7/ Ak v priebehu kalendárneho mesiaca nastala zmena oprávnenej osoby nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do starostlivosti jednému z rodičov alebo nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa inej fyzickej osobe do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, prídavok a príplatok k prídavku platiteľ vyplatí tej oprávnenej osobe, ktorá má dieťa v starostlivosti aspoň posledný deň kalendárneho mesiaca, za ktorý prídavok patria, uplatní si nárok podľa § 9 a spĺňa podmienky podľa § 7 a 7a.

§ 14 Povinnosti oprávnenej osoby
Oprávnená osoba, ktorá si uplatňuje nárok na prídavok, je povinná a) preukázať rozhodujúce skutočnosti, ktoré majú vplyv na vznik nároku na prídavok a na jeho výplatu,
b) do ôsmich dní písomne oznámiť zmeny v rozhodujúcich skutočnostiach, ktoré majú vplyv na nárok na prídavok a na jeho výplatu.

Dala som širšiu citáciu zo zákona, lebo môže byť prospešnejšie pre viacerých. Z uvedeného vyplýva, že ak poberal manžel prídavky na dieťa bol povinný do 8 dní po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu o pridelení dieťaťa matke podľa § 14 túto skutočnosť oznámiť.

Vy ste si zas mala požiadať podľa vyššie uvedeného o vyplácanie prídavku na dieťa, nikto to za Vás neurobí a nikto Vám ich ani nebude bez tejto žiadosti doloženej RL dieťaťa vyplácať.
Podľa §15 môžete podaním žiadosti dostať DP pol roka spätne, tak sa poponáhľajte. DB si ako SZČO uplatníte v DP typu B /ak splníte podmienky, a aké to nájdete v lište hľadaj pod názvom daňový bonus, je tu toho až až .../, ku ktorému doložíte napr. potvrdenie o poberaní detských prídavkov, prípadne kópiu RL. Je to hlavne v záujme dieťaťa tak konajte :)


15 Zánik nároku
Nárok na prídavok a nárok na príplatok k prídavku za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok a príplatok k prídavku patrili

P.s. Ak manžel nekonal a poberá detské prídavky a DB neoprávnene je si za to plne zodpovedný sám. O eventuálnom poberaní detských prídavkov neoprávnene zo strany manžela upozornite pri podávaní Vašej žiadosti. Podáva sa to na príslušnom Úrade práce rodiny a sociálnych vecí ...
veronikasad
01.12.08,20:57
Kedysi platilo, že ak sa rodičia nedohodnú ktorý z nich bude poberať prídavky, prednostne sa vyplácali matke. Teraz som to už v zákone nenašla. Alebo som zle hľadala ?
Karida
02.12.08,07:16
No, my sme manželmi nikdy neboli, do starostlivosti mi ju zverili asi rok dozadu na moju žiadosť, vtedy som bola na soc. úrade a tam mi povedali, že prídavky mám v rodič. príspevku...Tak som to aj tak brala, ani som o tom nevedela... Posledný rodič. príspevok som dostala pred mesiacom, za september, teda v októbri... Lenže nemohli sme ho dostávať obaja...:confused:
Nemohlo to byť preto, že som bola ešte študentka VŠ?
Vďaka za rady, každopádne si podám tú žiadosť, a uvidím..:)
veronikasad
02.12.08,07:19
No, my sme manželmi nikdy neboli, do starostlivosti mi ju zverili asi rok dozadu na moju žiadosť, vtedy som bola na soc. úrade a tam mi povedali, že prídavky mám v rodič. príspevku...Tak som to aj tak brala, ani som o tom nevedela... Posledný rodič. príspevok som dostala pred mesiacom, za september, teda v októbri... Lenže nemohli sme ho dostávať obaja...:confused:
Nemohlo to byť preto, že som bola ešte študentka VŠ?
Vďaka za rady, každopádne si podám tú žiadosť, a uvidím..:)
Nepísala si náhodou o daňovom bonuse na dieťa?
Ten si si ako študentka bez príjmu nemohla uplatniť. Ak tvoj partner žil alebo žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti, uplatňoval si ho on.
evina
02.12.08,07:39
No, my sme manželmi nikdy neboli, do starostlivosti mi ju zverili asi rok dozadu na moju žiadosť, vtedy som bola na soc. úrade a tam mi povedali, že prídavky mám v rodič. príspevku...Tak som to aj tak brala, ani som o tom nevedela... Posledný rodič. príspevok som dostala pred mesiacom, za september, teda v októbri... Lenže nemohli sme ho dostávať obaja...:confused:
Nemohlo to byť preto, že som bola ešte študentka VŠ?
Vďaka za rady, každopádne si podám tú žiadosť, a uvidím..:)

Koľko si dostávala rodičovský príspevok? Hne´d uvidíme, či si dostávala spolu s ním i rodinné prídavky. Možno si vtedy hneď s pracovníčkou vypísala žiadosť... V opačnom prípade, ak nie, nechápem "kompetentnú" odpoveď pracovníčky, ak tak naozaj znela, lebo je faktom, že ľudia si mnohé pojmy zamieňajú...
Bobbix
02.12.08,09:40
Ja len k k danovemu bonusu, kratko:

Problematika daňového bonusu je upravená v § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. (http://jaspi.justice.gov.sk/) o
Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy:

zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=913) alebo
z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov, môže si uplatniť pre r. 2008 daňový bonus v celkovej sume 6 822 Sk nakaždé vyživované dieťažijúce v domácnosti s daňovníkom (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu).
Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa zákona č. 600/2003 Z. z. (http://jaspi.justice.gov.sk/) o prídavku na dieťa (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=129).

Ak dieťa vyživujú v domácnosti viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Ak vyživujú dieťa len niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže si pomernú časť daňového bonusu uplatniť po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

Plne znenie tu:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=797 (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=797)
Karida
02.12.08,19:07
Koľko si dostávala rodičovský príspevok? Hne´d uvidíme, či si dostávala spolu s ním i rodinné prídavky. Možno si vtedy hneď s pracovníčkou vypísala žiadosť... V opačnom prípade, ak nie, nechápem "kompetentnú" odpoveď pracovníčky, ak tak naozaj znela, lebo je faktom, že ľudia si mnohé pojmy zamieňajú...

Za august / 16.9. 2008 mi nabehlo 5100 sk...to iste aj v auguste za jul / 5100sk...
Ze ich má, v tom mi povedala vtedy, ked som bola na socialnom koli mojej ziadosti o starostlivost o malu. Vtedy si spisovala moje prijmy, lebo na sude sa to musi preukazat. Nemohlo to byt tym, e som bola este student dennej formy VS? Alebo ze som predtym nepracovala..alebo neviem...Lebo otec malej v tom case bol, aj je, zamestnany normalne...tak to dali automaticky jemu??:confused:
evina
02.12.08,20:44
Za august / 16.9. 2008 mi nabehlo 5100 sk...to iste aj v auguste za jul / 5100sk...
Ze ich má, v tom mi povedala vtedy, ked som bola na socialnom koli mojej ziadosti o starostlivost o malu. Vtedy si spisovala moje prijmy, lebo na sude sa to musi preukazat. Nemohlo to byt tym, e som bola este student dennej formy VS? Alebo ze som predtym nepracovala..alebo neviem...Lebo otec malej v tom case bol, aj je, zamestnany normalne...tak to dali automaticky jemu??:confused:

V týchto mesiacoch bol rodičovský príspevok vo výške 4 560. Rozdiel je 540,- SK, čo je práve výška rodinných prídavkov na jedno dieťa. Pracovníčka Ti pravdepodobne vtedy vypísala žiadosť a Ty si nevedela presne, že to je ono :), takže si ich skutočne dostala vyplatené Ty. Skontroluj si, či počas celej doby, kedy Ti malú zverili do starostlivosti.
To, že si bola študentkou nemalo vplyv na rodinné prídavky /si rodič, máš trvalý pobyt aj dieťa v SR a máš malú v starostlivosti/ a automaticky ich nedávajú nikomu-len na základe žiadosti.
Ak si v októbri nedostala prídavky zájdi na úrad, /to nemám skúsenosť/, či si k 1.9.2008 nemala čosi doložiť k tej žiadosti nakoľko sa Ti skončilo vyplácanie rodičovského príspevku a budú Ti ich ďalej vyplácať.
Čo sa týka DB ten si uplatníš pri podávaní DP za rok 2008 ako som uviedla vyššie. Partner sa Ti možno chválil daňovým bonusom, lebo neoznámil zamestnancovi zmenu alebo aj nedostával nič. To nerieš, daj si Ty svoje do poriadku na Úrade práce , soc. vecí a rodiny - máš nárok na prídavky i na DB /podmienky uplatnenia DB Ti už popísali tiež vyššie.
beeboy18
03.12.08,06:51
Od augusta mi zastavili DP,nakoľko manžel pracuje v zahraničí.On tam nepoberá ani DP,ani DB.Ja som bola nezamestnaná,vedená na UP,teraz som zamestnaná,ale DP mi nepatria ani teraz.Nech si DP vybavuje manžel v zahraničí.
Karida
04.12.08,15:23
Aaaha..dakujem, to som netusila..Teda, asi som to brala tak, ked to on vravel, ze on ich dostaval...Aj ked zatial mi nic neprislo od pozastavenia RP...A asi dvom rodicom by pridavky nedavali...Kazdopadne vdaka za rady:)
evina
04.12.08,15:38
Aaaha..dakujem, to som netusila..Teda, asi som to brala tak, ked to on vravel, ze on ich dostaval...Aj ked zatial mi nic neprislo od pozastavenia RP...A asi dvom rodicom by pridavky nedavali...Kazdopadne vdaka za rady:)

Určite sa tam zastav, po skončení RP možno treba vykonať nejakú zmenu v žiadosti /to už si nepamätám/...