krajicek
25.05.05,19:00
zdravim,

akosi mi dochadzaju peniaze na podnikatelskom ucte a rad by som tam vlozil prostreidky z osobneho uctu. bude sa to uctovat ako prijem alebo inac?

dakujem za odpoved
s pozdravom
krajicek
veronica
25.05.05,17:21
Ahoj bude to vklad podnikateľa, neviem mám jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?
krajicek
25.05.05,17:47
jednoduche

dakujem
juko
25.05.05,17:53
Presne tak, ako píše Veronica. Bude to vklad podnikateľa resp. dotácia účtu na BÚ so zápisom do príjmov neovplyvniteľných základ dane a síce do kolonky ostatné.
lenkak
26.05.05,06:46
Vklad podnikateľa, ak sa rozhodneš potom vybrať si tie vložené peniažky potom to bude osobná spotreba podniakteľa.
jeso
26.05.05,11:23
ja to účtujem ako vklad podnikateľa- príjem neovplyvnujúci základ dane, ak mám v pokladni veľa peňazí tak to jednotucho dám ako vrátenie vkladu podnikateľa- ale účtujem ti ako príjem neovplyvnujúci základ dane ale s mínusom, v účtovníctve mi tak zostane na konci roka 0
veronica
26.05.05,15:13
Ak máš jednoduché účtovníctvo tak je to jednoduché, zaúčtuješ to do kolonky VKLAD PODNIKATEĽA - príjem neovplyvňujúci základ dane..
Ako tu už niekto spomínal ak má veľa peňiažkov v pokladnici tak to vyberiem a daj osobná spotreba podnikateľa - výdavok neovplyvňujúci základ dane..
Ak by si ete s niečim potreboval poradiť, rada ti pomôžem.
mirec28
08.07.05,23:15
s prevodmi medzi uctami je jasno.
Ja mam osobny aj podnikatelsky ucet. Ale uz dlhsiu dobu rozmyslam, ze by som osobny zrusil a pouzival priamo podnikatelsky. Vybery zauctujem samozrejme ako osobnu spotrebu.
Mam ho zrusit, alebo mi odporucate ponechat oba ucty?
lenkak
09.07.05,08:28
Na túto tému bolo rozoberaných dosť tém, napr.:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=1653
Skús si poprezerať staršie príspevky.
Ale môžeš to spraviť ako píšeš.
juko
09.07.05,13:35
...Mam ho zrusit, alebo mi odporucate ponechat oba ucty?Ak ťa to finančne moc nezaťažuje, je lepšie mať osobný aj podnikateľský účet. Ako bolo už nižšie napísané prevody medzi nimi môžeš robiť kedykoľvek a v akejkoľvek výške. Vždy pôjde o položky neovplyvňujúce daňový základ a to buď pri prevode z PÚ na BÚ - výber podnikateľa (osobná spotreba), alebo pri prevode z BÚ na PÚ - vklad podnikateľa (dotácia účtu).
Pri podnikateľských účtoch si banky sťahujú väčšie poplatky za vedenie účtu ako pri osobných účtoch. Pretože v súčasnosti už podnikateľ nemusí mať zriadený PÚ, je na zváženie zrušenie nie osobného, ale podnikateľského účtu. Záleží len na tebe.
Maxinka
26.09.05,11:16
Prosím Vás o radu, kde účtujete poplatky za platbu bankovou kartou SZČO, keď si platí niečo osobné,a keď platí niečo čo sa týkya jej podnikania.

Ďakujem
STRELEC
26.09.05,11:38
Prosím Vás o radu, kde účtujete poplatky za platbu bankovou kartou SZČO, keď si platí niečo osobné,a keď platí niečo čo sa týkya jej podnikania.Neviem, či je to správne, ale v oboch prípadoch ako výdavok ovplvňujúci ZD. Zatial nik pri kontrolách ani nespomenul, že by to malo byť ináč. Nebol s tým problém. Výbery z účty ale vždy účtujem ako dotáciu pokladne.
Zita5
26.09.05,11:43
Prosím Vás o radu, kde účtujete poplatky za platbu bankovou kartou SZČO, keď si platí niečo osobné,a keď platí niečo čo sa týkya jej podnikania.

ĎakujemTo čo sa týka podnikania - poplatky prevádzková réžia - VOZD
Platby súkromné - poplatky VNZD .

Doporučujem používať účet len na podnikateľské účely /pokiaľ je zriadený na podnikanie/ , na súkromný účel treba zriadiť zvlásť účet .
ALDA
26.09.05,12:27
s prevodmi medzi uctami je jasno.
Ja mam osobny aj podnikatelsky ucet. Ale uz dlhsiu dobu rozmyslam, ze by som osobny zrusil a pouzival priamo podnikatelsky. Vybery zauctujem samozrejme ako osobnu spotrebu.
Mam ho zrusit, alebo mi odporucate ponechat oba ucty?

Ja som zrušila osobný účet. Načo platiť poplatky.
V podnikateľskom výdavky/osobné/ ako osobná spotreba, aj nákup kartou ak
nenakupijem do firmy, osobná spotreba.

Hela
ALDA
26.09.05,12:38
Prosím Vás o radu, kde účtujete poplatky za platbu bankovou kartou SZČO, keď si platí niečo osobné,a keď platí niečo čo sa týkya jej podnikania.

Ďakujem
Poplatky za paltbu v oboch prípadoch..ako uviedol STRELEC..VOZD.
Nie je potrebné viesť aj osobný účet. Z osobného účtu keď prevedieš peniaze na podnikateľský účet, poplatky platíš a nemáš možnosť si ich zaúčtovať do VOZD!

Hela
Zita5
26.09.05,13:13
Neviem, či je to správne, ale v oboch prípadoch ako výdavok ovplvňujúci ZD. Zatial nik pri kontrolách ani nespomenul, že by to malo byť ináč. Nebol s tým problém. Výbery z účty ale vždy účtujem ako dotáciu pokladne.
Pokiaľ sa týka výberu peňazí z bežného účtu , tak aj já účtujem ako dotácia pokladne, a to každý jeden výber .

Neviem síce :eek: :eek: :eek: , ale možno ma poučíte , aký paragraf ZoDP nám dovoľuje účtovať bankové poplatky za súkromné platby cez kartu resp. priamo úhradou cez BÚ do výdavkov ???????:)

Nerobím to tak , ale možno ma presvedčíte .
ondrejvla
26.09.05,14:53
Pokiaľ sa týka výberu peňazí z bežného účtu , tak aj já účtujem ako dotácia pokladne, a to každý jeden výber .

Neviem síce :eek: :eek: :eek: , ale možno ma poučíte , aký paragraf ZoDP nám dovoľuje účtovať bankové poplatky za súkromné platby cez kartu resp. priamo úhradou cez BÚ do výdavkov ???????:)

Nerobím to tak , ale možno ma presvedčíte .
Zitka, ja pri osobnej spotrebe a týkajúcich sa platieb osobnej spotreby, neúčtujem poplatky do VOZD. Len pri platbách, ktoré sa týkajú podnikania tieto poplatky účtujem ako nákladovú položku. Jednoducho aj poplatky rozdeľujem na daňové a nedaňové.
Johanka
26.09.05,17:24
Pokiaľ sa týka výberu peňazí z bežného účtu , tak aj já účtujem ako dotácia pokladne, a to každý jeden výber .

Neviem síce :eek: :eek: :eek: , ale možno ma poučíte , aký paragraf ZoDP nám dovoľuje účtovať bankové poplatky za súkromné platby cez kartu resp. priamo úhradou cez BÚ do výdavkov ???????:)

Nerobím to tak , ale možno ma presvedčíte .
Skôr by som hľadala, aký § nám to zakazuje. Ale ja ich( bankové poplatky súvisiace so súkromnými platbami ) tiež dávam do nedaňových výdavkov. Teda aspoň v prípadoch, kde je to zreteľné.
Zita5
27.09.05,06:49
Samozrejme , že moja reakcia bola akože "v úvodzovkách ", pretože tiež nedávam poplatky za súkromné platby do výdavkov OZD a ani nebudem dávať . l Prekvapilo ma, že sú aj také prípady , že to dávajú do výdavkov OZD a vôbec , že si to trúfnu .. lebo v poriadku to nie je , ale zasa to beriem ako vec názoru .:)
ALDA
27.09.05,08:17
Samozrejme , že moja reakcia bola akože "v úvodzovkách ", pretože tiež nedávam poplatky za súkromné platby do výdavkov OZD a ani nebudem dávať . l Prekvapilo ma, že sú aj také prípady , že to dávajú do výdavkov OZD a vôbec , že si to trúfnu .. lebo v poriadku to nie je , ale zasa to beriem ako vec názoru .:)
A podľa vypisu vieš presne ktorý poplatok je za súkromnú transankciu a ktorý za podnikateľskú? Mám iba balík služieb.Transankcia plat. kartou spolu.

Hela
Zita5
27.09.05,08:34
A podľa vypisu vieš presne ktorý poplatok je za súkromnú transankciu a ktorý za podnikateľskú? Mám iba balík služieb.Transankcia plat. kartou spolu.

HelaKeď sa to zoberie v konečnom dôsledku , ak by malo k niečomu prísť , tak aj balík vieš rozpočítať , nejedná sa o veľké sumy . Vyjadrila som svoj názor o ktorý sa opieram a myslím , že tým nič nepokazím . Nechcem tým ovplyvňovať rozhodnutie človeka , ako si zaúčtuje bankový poplatok ....t o je jedine jeho osobná vec . Nebudeme sa predsa dohadovať na maličkostiach .

Práve preto v mojom horeuvedenom príspevku som žiadala o usmernenie resp, metodický pokyn ktorý nám to dovoľuje respektíve zakazuje tak ako to tu už bolo spomínané .:)