zltalienka
02.12.08,12:04
Ahojte všetci,
vyšla novela k zákonu o sociálnom poistení 449/2008 Z.z. s účinnosťou od 1.1.2009. Máte to už niekto naštudované? Ak áno, prosím sú tam nejaké podstatné zmeny (v číslach, v povinnostach) pre zamestnávateľov príp. živnostníkov?
Ďakujem
zltalienka
09.12.08,10:41
... posúvam ....
allize
12.12.08,07:56
výška príjmi zo závislej činnosti nezamestnaného
zltalienka
12.12.08,10:12
výška príjmi zo závislej činnosti nezamestnaného

skús rozobrať, čo tým myslíš, ďakujem
buchač
05.01.09,16:57
Dnes som čítal v dennej tlači / PLUS 1 deň / článok :
" Oznámte , že ste v druhom pilieri "

Na toto sa odvoláva aj

http://www.socpoist.sk/616/1567s

Registračný list fyzickej osoby platný od 1. januára 2009 -
Tlačivo sa používa od 1. januára 2009.


Manželka je zamestnaná vo firme , odvody idú do I. piliera , ale je aj dobrovoľným platcom do II. piliera .
Obidve platby sú jej zrážané zo mzdy .

Čiže otázka :

Je podľa hore uvedeného povinná sa sama prihlásiť do evidencie sociálnej poisťovne , alebo to urobí za zamestnancov zamestnávateľ ?

Dúfam , že som sa vyjadril zrozumiteľne , nakoľko tomu sa rozumiem ako hus do piva :rolleyes:
Jozef Mihál
05.01.09,17:15
Zapojil som všetky mozgové bunky ale asi ich mám málo, nechápem.
Johanka
05.01.09,17:59
Dnes som čítal v dennej tlači / PLUS 1 deň / článok :
" Oznámte , že ste v druhom pilieri "

Na toto sa odvoláva aj

http://www.socpoist.sk/616/1567s

Registračný list fyzickej osoby platný od 1. januára 2009 -
Tlačivo sa používa od 1. januára 2009.


Manželka je zamestnaná vo firme , odvody idú do I. piliera , ale je aj dobrovoľným platcom do II. piliera .
Obidve platby sú jej zrážané zo mzdy .

Čiže otázka :

Je podľa hore uvedeného povinná sa sama prihlásiť do evidencie sociálnej poisťovne , alebo to urobí za zamestnancov zamestnávateľ ?

Dúfam , že som sa vyjadril zrozumiteľne , nakoľko tomu sa rozumiem ako hus do piva :rolleyes:
Skús pripojiť článok ...
buchač
05.01.09,18:08
Zapojil som všetky mozgové bunky ale asi ich mám málo, nechápem.

Viď prílohy , tie boli aj v odkaze na ....

Poprípade viď

http://www.pluska.sk/ , ale je potrebné
Prelistujte si posledné vydanie denníka Plus JEDEN DEŇ

Lepšie už neviem , šak som furťák :D:D:D síce bývalý , žeby , alebo pozostatok zeleného mozgu ?
Jozef Mihál
06.01.09,13:13
buchač, takto sa to nerobí (nelinkuje). Aby som nikoho neurazil, ale aby som Vám súčasne dal na vedomie, že snaha bola tak takto:

Bol som tu znova, ale pomôcť Vám neviem.
ekopo
06.01.09,13:34
brčko
06.01.09,15:10
Vdaka ekopo,

konečne som tomu šumu okolo oznámení sporitela "trochu" pochopila. Takže predsalen nejaká zmena v podávaní papierov na SP :) :rolleyes: :o

Doteraz, pri narodení dieťaťa do 31.12.08 platilo, že si každá mamička, ktorá chcela, aby za ňu štát platil dôchodkové poistenie odo dna narodenia dieťaťa, musela podať prihlášku na SP podla svojho bydliska "do 15dní" od narodenia dieťaťa. Ak mamička prihlášku nestihla podať do 15dní, tak štát za nu platil dôch.poistenie až odo dna podania prihlášky.

K prihláške, ktorá sa podáva na registračnom liste FO, musela priložiť:
1. kopiu rodného listu dieťaťa,
2. čestné vyhlásenie,
3. "oznámenie o sporitelovi ...", ak chcela, aby SP osvádzala dôch.poistenie do II.piliera.

Toto platilo rovnako pre všetky mamičky t.j. aj pre mamičky povinne nemocensky poistené SZčo aj pre zamestnankyne. Pre zamestnankyne to začalo platiť, ak nastúpili na MD v období od 1.8.2006. Pri nástupe na MD do 31.7.06 platilo ako prihláška do SP oznámenie zamestnávatela o nástupe na MD resp. RD, takže mamička zamestnankyna si vtedy ešte prihlášku podávať sama nemusela.

Podla novely účinnej od 1.1.09 predlžili lehotu na podanie prihlášky z 15dní na 45dní. Takže ak sa dieťa narodilo v období od 1.1.09, tak je lehota na podanie prihlášky dlhšia.

Dalšou zmenou je to, že štát zvýhodnil "povinne nemocensky poistené mamičky (t.j. zamestnankyne a povinne nem.poistené SZčo), ktoré poberajú materské". Za tie bude štát odvádzať dôchodkové poistenie už za obdobie od nástupu na MD, teda nie až od narodenia dieťaťa. No a predpokladám, že vzhladom na to, že od nástupu na MD do podania prihlášky môže v extrémnom prípade uplynuť aj 115dní (ak mamička nastúpi na MD 8týždnov pred predpokl.termínom pôrodu t.j. v 32týždni tehotenstva, porodí v 42týždni a podá prihlášku až na 45den) a štát bude musieť platiť spätne za obdobie od nástupu na MD, tak vymysleli na túto skupinu mamičiek povinnosť splniť ešte jednu lehotu (aj ked tá v zákone o sociálnom poistení nie je, teda nenašla som, možno v zákone o II.piliery?) a to podať "oznámenie o sporitelovi" do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského.

Snád sa nemýlim, ak áno, prosím opravte ma :)
Jozef Mihál
06.01.09,15:23
....štát bude musieť platiť spätne za obdobie od nástupu na MD, tak vymysleli na túto skupinu mamičiek povinnosť splniť ešte jednu lehotu (aj ked tá v zákone o sociálnom poistení nie je, teda nenašla som, možno v zákone o II.piliery?) a to podať "oznámenie o sporitelovi" do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského.

Snád sa nemýlim, ak áno, prosím opravte ma :)

To skutočne je v zákone o II. pilieri, konkrétne je to § 19 ods. 2 zákona 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení v znení účinnom od 1.1.2009.

Poznámka. Sociálke to pekne dlho trvalo, kým sa zmohla na vygenerovanie vyššie linkovanej informácie. Naviac ju tam zavesili spätne, k 31.12.2008 to tam určite ešte nemali.
zltalienka
28.01.09,11:37
ahojte, chcem sa spytat ci je pravda, ze minimalny vymeriavaci zaklad pre platenie do socialnej poistovne v pripade pracujucich invalidnych dochodcov uz nie je 50% (pripadne 75%) z min.mzdy ale min. mzda?
Iveta Matlovičová
28.01.09,14:14
ahojte, chcem sa spytat ci je pravda, ze minimalny vymeriavaci zaklad pre platenie do socialnej poistovne v pripade pracujucich invalidnych dochodcov uz nie je 50% (pripadne 75%) z min.mzdy ale min. mzda?
áno, je to pravda
zltalienka
28.01.09,14:43
Fronco, vďaka. čo sa ešte od nového roka zmenilo?
Iveta Matlovičová
29.01.09,19:51
Fronco, vďaka. čo sa ešte od nového roka zmenilo?

Napríklad taká perlička je v § 231, kde sa odsek 1 dopĺňa písmenom o), ktoré znie, že povinnosťou zamestnávateľa je "oznámiť pobočke pri plnení povinnosti podľa písmena b) štát, na ktorého území zamestnanec vykonáva prácu, ak prácu vykonáva mimo územia Slovenskej republiky; zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke zmenu štátu, na ktorého území zamestnanec vykonáva prácu, do ôsmich dní od zmeny tejto skutočnosti.“
Zase naviac zasielanie registračných listov. Pripájam schválenú novelu zákona o SP, ktorá je v ZZ zverejnená pod číslom 449/2008 Z.z..
Krajčová Ľudmila
09.02.09,13:38
Asi nie veľmi sa to týka tejto témy, neviete ako je to v prípade keď niekto sa vracia zo zahraničia, kde bol zamestnaný na TPP- to znamená všetky odvody v zahraničí boli odvádzané.
Má pri prihlasení sa na ÚP nárok na podporu v nezamestnanosť.Pracoval tam 2 roky.
Ďakujem