dogicka
02.12.08,11:33
Ahojte poraďáci, minulý týždeň som na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) objavila usmernenie týkajúce sa vzniku daňovej povinnosti pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku (dúfam, že sa mi ho tu podarí priložiť). Čo na to hovoríte? Ja sa v praxi stretávam v 90% prípadov so situáciou: tovar je fyzický dodaný 24.11.2008, fa vystavená deň vopred, teda 23.11.2008. Deň vzniku daňovej povinnosti podľa doterajšieho výkladu par.20 zákona o DPH bol 15.12.2008.
Podľa tohto nového usmernenia, ktoré platí od 1.1.2009 by bol dňom vzniku daňovej povinnosti dátum vystavenia faktúry, teda 23.11.2008. Dúfam, že som to dobre pochopila, ak máte chvíľu času, vyjadrite sa, Eva
Vladimír Ozimý
02.12.08,10:55
usmernenie tak smeruje, že pokiaľ sa faktúra vystaví pred nadobudnutím tovaru a tovar fyzicky prejde do tuzemska do termínu na podanie daňového priznania potom vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry. Hm prečo to ale nezadefinujú jednoducho do zákona a bol by pokon alebo nejaké nariadenie rady EU. Takto je to len zase usmernenie ktoré nemá žiadnu zákonnú hodnotu a môžme hádať či to tak je alebo nie je pretože zákon mi jednoznačne takéto niečo nehovorí. to znamená že máme skúmať kedy dôjde k dodaniu a na základe toho posudzovať vznik daňovej povinnosti a nie že či tovar fyzicky prešiel cez EU hranice do podania daňového priznania alebo nie také nič tam nie je...no ale asi sa budeme toho držať
evareva
22.07.09,17:57
usmernenie tak smeruje, že pokiaľ sa faktúra vystaví pred nadobudnutím tovaru a tovar fyzicky prejde do tuzemska do termínu na podanie daňového priznania potom vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry. Hm prečo to ale nezadefinujú jednoducho do zákona a bol by pokon alebo nejaké nariadenie rady EU. Takto je to len zase usmernenie ktoré nemá žiadnu zákonnú hodnotu a môžme hádať či to tak je alebo nie je pretože zákon mi jednoznačne takéto niečo nehovorí. to znamená že máme skúmať kedy dôjde k dodaniu a na základe toho posudzovať vznik daňovej povinnosti a nie že či tovar fyzicky prešiel cez EU hranice do podania daňového priznania alebo nie také nič tam nie je...no ale asi sa budeme toho držať

Len sa chcem ako začiatočník uistiť, prosím poraďte, či správne uvažujem:
24.06.-došiel tovar fyzicky z HU
10.07.-došla faktúra
03.07.-deň vystavenia faktúry = dátum plnenia do dph
22.06.-deň dodania uvedený na faktúre (dovoz kamiónom prostr. dodávateľa-DDU dod.podm.)

správne to samozdaním dňom 03.07. ?
Ďakujem
atka4
22.07.09,19:44
Len sa chcem ako začiatočník uistiť, prosím poraďte, či správne uvažujem:
24.06.-došiel tovar fyzicky z HU
10.07.-došla faktúra
03.07.-deň vystavenia faktúry = dátum plnenia do dph
22.06.-deň dodania uvedený na faktúre (dovoz kamiónom prostr. dodávateľa-DDU dod.podm.)

správne to samozdaním dňom 03.07. ?
Ďakujem

Uvažuješ správne,
sleduješ si informácie v tomto prípade s dátumom 15.07.2009, kt. je 15.-tym dňom kal. mesiaca, naledujúceho po kal.mesiaci, v kt. došlo k nadobudnutiu.
keďže bola fa od dodávateľa vystavená pred týmto dňom, t.j. pred 15.7.2009, v tvojom prípade daň. povinnosť vznikla dňom vyhotovenia faktúry, t.j. 03.07.2009.