digital
02.12.08,12:15
Prosim poradte. Mal som autonehodu, nebol som viny.Doticna mi rozbila blatnik
a dvere. Dohodli sme sa, ze skodu uplatnime u vinikovej poistovne z pzp.
Mam 7 rocnu hondu civik neburanu v perfektnom stave. Auto som dal do servisu a oprava stala 33000Sk. Vinikova poistovna mi na zaklade faktury
preplatila 26000Sk (-amortizacia).
Moja otazka znie je povinny vinik mi tuto stratu preplatit, ved ja nemam
zhodnotene auto, ale znehodnotene jeho cene je teraz nizsia nakolko bolo uz burane, aj ked blatnik a dvere su nove.
Myslim si ze vinik by mal sposobenu skodu uhradit v plnej vyske.Totiz mna prekvapila veta, ktoru pouzil PREBOHA v inej teme
" Ak vinník nehody bude ochotný (nedá sa to vysúdiť) môže ti nejaké koruny priložiť na opravu."
Teda da sa to vysudit, alebo nie ?
Vinik mi odmieta ro zdiel zaplatit.
Pripadne moze mi otpovedat Preboha, ako to myslel, ze sa to neda vysudit.
preboha
02.12.08,16:24
už som to písal viackrát - ak mi niekto spôsobí škodu ( ujma na majetku, zníženie hodnoty majetku), viem od neho požadovať (oprávnene = na základe zákona) iba ŠKODU. Pojem "škoda", "majetková ujma" atp. je definovaný v právnom predpise, a zo zákonného poistenia je takisto možné uhradiť iba škodu. Postup výpočtu majetkovej ujmy je ďalej presne definovaný vyhláškami, vykonávacími predpismi atp., takže škoda nie je to, čo ma stála oprava auta, ale zmenšenie hodnoty veci (auto) + prípadné vedľajšie náklady. Zmenšenie hodnoty veci sa takisto počíta podľa stanoveného postupu. Pre tých, ktorí majú veľa voľného času ide o vyhlášku 492/2004. V prípade, že vinník nehody (škodca) DOBROVOĽNE uzná, že ste boli odškodnení poisťovňou nedostatočne, môže vám prispieť z vlastnej peňaženky sumou, ktorú uzná za vhodnú. Ak škodca z vlastnej vôle nechce prispieť na opravu, nedonútite ho, ale môžete nadávať na našich skvelých poslancov - je to ich zákon.