milizta
02.12.08,12:36
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na prípad jedného môjho kamaráta. Jedná sa o to, že môj kamarát so svojou bývalou priateľkou majú spolu dieťa, 6-ročnú dcéru. Neboli nikdy manželmi ani spolu nežijú, on ako otec len dcéru pravidelne navštevuje. Na dcéru jej prispieva, avšak nie je a ani nikdy nebola o tom spísaná žiadna dohoda.
Teraz však rušia predajňu, kde je matka dieťaťa zamestnaná. Znamená to, že kým si nenájde novú prácu, bude nezamestnaná. Moja otázka znie: Má nevydatá matka 6-ročného dieťaťa právny nárok na nejaký príspevok od otca dieťaťa? Je nejaký zákon, ktorý určuje povinnosť otca prispievať matke, keď nie sú manželia?
Ďakujem vopred za pomoc alebo názory.
evka-janekova
02.12.08,11:44
No ak je ako otec zapísaný v rodnom liste, tak samozrejme, že má vyživovaciu povinnosť. Treba dať na súd, návrh na určenie výživného alebo nech sa dohodnú, ale PÍSOMNE!
Ak majú napriek tomu, že spolu nežiju dobrý vzťah, písomne, by som podchytila aj to, čo jej doteraz prispieval dobrovoľne, aby sa nestalo, že bude od neho súdom vymahať od narodenia.
iriska
02.12.08,11:50
Nie som si istá, ale nejaké výživné nevydatej matke sa platí počas dvoch rokov po pôrode, pričom premlčacia doba je do tretieho roku veku dieťaťa.
milizta
02.12.08,11:56
Je zapísaný ako otec dieťaťa v rodnom liste. Viem, že má vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu. Na dieťa prispieva, ale chcela som sa spýtať, či musí prispievať viac alebo či musí prispievať aj matke dieťaťa nejakou sumou kvôli tomu, že stratila zamestnanie? Myslela som to tak, že či musí živiť tú matku on, keď ona bude nezamestnaná? Veď v podstate sú to dvaja "cudzí ľudia" s vlastnými životmi a na dcéru prispieva.
monymon
02.12.08,13:07
dieta ma 6? tak uz narok nema. Zakon ho nevydatej matke priznava najviac 2 roky najneskor od narodenia dietata. Len na doplnenie - premlcacia lehota je spravne, ale tyka sa nakladov spojenych s porodom.
milizta
02.12.08,13:37
Takže to môžem zhrnúť tak, že pre otca sa nič nemení... t. z. že on nemá nič spoločné s tým, že matka bude nezamestnaná, čiže nebude jej musieť platiť ešte nejaký špeciálny príspevok a bude platiť výživné na dieťa tak ako platil doteraz. Nemôže ona dať na súd nejaký návrh, aby ju živil po dobu, kým bude nezamestnaná? Viem, že to tu omieľam stále dokola, ale potrebujem skrátka jasnú odpoveď. A vďaka za odpovede :)
monymon
02.12.08,14:08
navrh dat moze, ale uspesna nebude. mala by zvazovat ine moznosti socialneho systemu...
jana987
03.12.08,11:00
narok ,aby ju zivil ex nema.to bolo len do troch rokov dietata.teda pocas trvania doby ,kym bola s dietatom doma.ale moze si dat ziados o zvysenie vyzivneho.
jozefhorvat
16.10.11,04:08
a neviete aká výška je toho príspevku na nevydatú matku? Ak na dieťa súd prisúdi výživné cca 100 až 200 EUR mesačne, tak na matku by to asi bolo tak nejak?
Chobot
16.10.11,14:02
a neviete aká výška je toho príspevku na nevydatú matku? Ak na dieťa súd prisúdi výživné cca 100 až 200 EUR mesačne, tak na matku by to asi bolo tak nejak?

Na to nie sú tabuľky. Záleží od sudcu, ako rozhodne. Podkladom sú príjmy a výdaje ex-manžela.
jozefhorvat
17.10.11,08:23
Ďakujem za reakciu, ja som chcel vedieť plus mínus cca asi koľko, pri normálnych pomeroch. Napríklad pri normálnych pomeroch sa v súčasnosti vo väčšine prípadov prisudzuje od 80 do 180,-EUR výživné na jedno dieťa.
Či to je tak podobne alebo nejak omnoho viac? To som sa pýtal len orientačne. Čítal som o príspevku 30,- EuR, to sa mi zdalo málo, a tak som si myslel, že ten ten príspevok sa pohybuje asi vo výške výživného ako na dieťa, tak na nevydatú matku neprevýši 200,- EUR mesačne. Je to pre mňa len orientačná výška. / tak asi ako priemerný plat normálneho zamestnanca. Dík.