anna169
02.12.08,12:48
Prosím o radu - zamestnávateľ dal 3-mesačnú výpoveď pracovníčke z organizačných dôvodov. Počas tohoto obdobia bude dostávať mzdu, ale nebude pracovať, pretože nemá kde. Po uplynutí tohoto obdobia má nárok aj na 3-mesačné odstupné?
Ďakujem.
Chobot
02.12.08,11:50
Prosím o radu - zamestnávateľ dal 3-mesačnú výpoveď pracovníčke z organizačných dôvodov. Počas tohoto obdobia bude dostávať mzdu, ale nebude pracovať, pretože nemá kde. Po uplynutí tohoto obdobia má nárok aj na 3-mesačné odstupné?
Ďakujem.

Áno, má (ak jej pracovný pomer trval viac ako 5 rokov).
daniek
15.12.08,11:52
naviažem na túto tému a opýtam sa či stále platí že odstupné sa iba zdaňuje a neodvádzajú sa z neho odvody? Ďakujem
Marína
15.12.08,12:27
Podľa § 118 ods.2 sa
Normal 0 21 [I](2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.
preto sa nezapočítava do vymeriavacieho základu pre odvody poistného do SP a ZP.
Lila
16.12.08,07:19
aj ja mám otázku, čiže ak zamestanec dostal z org. dôvodov výpoveď a dostáva plat ikeď "sedí doma", tak ak neodrobil viac ako 5 rokov, tak na odstupné už nemá nárok vôbec? je to tak?
Chobot
16.12.08,07:33
aj ja mám otázku, čiže ak zamestanec dostal z org. dôvodov výpoveď a dostáva plat ikeď "sedí doma", tak ak neodrobil viac ako 5 rokov, tak na odstupné už nemá nárok vôbec? je to tak?

Dosť stroho si popísala situáciu, preto si mnohé veci musím v odpovedi len domyslieť.

Zamestnanec má v prípade výpovede z org. dôvodov nárok na odstupné vždy.

Neviem, prečo "sedí doma" - predpokladám, že nemáte pre neho prácu a preto dostáva náhradu mzdy za prekážky na strane zamestnávateľa. TO nemá žiadny vplyv na nárok na odstupné.
Lila
16.12.08,08:25
Ako je to prosím v prípade, ak PP je ukončený podľa dohody §60 a je tam uvedený aj dôvod z organ. dôvodov.
Zamestanec má nárok na 2 mes. odstupné /PP trval menej ako 5rokov/ a PP sa ukončí dňom, ktorý je uvedený na tejto dohode?
evženia
16.12.08,08:33
áno.. pracovný pomer mu skončí tak ako sa dohodli v dohode o skončení pracovného pomeru...
anitram
16.12.08,12:34
Dobry den,

ja mam tiez otazocku k tejto problematike. Dostala som vypoved z organizacnych dovodov - presnejsie z dovodu nadbytocnosti. Vypovedna doba je 2 mesiace a uplynie mi k 31.1.2009 + dostanem 2 mesacne odstupne. Moja otazocka znie, ak sa mi podari najst si pracu skor ako po 31.1.2009 a odidem z firmy v priebehu vypovednej doby (v januari), moze mi zamestnavatel siahnut na odstupne a jednomesacny plat za januar?? V pracovnej zmluve este nemam klauzulu o tom, ze ak nezotrvam pocas vypovednej doby v praci, ma narok zam-el na jednomesacny plat. Niekde som citala, ze ak nezotrvam v praci pocas vypovednej doby, tak sa to povazuje za hrube porusenie pracovneho poriadku a moze skoncit PP so mnou okamzite bez naroku na odstupne, ale na druhej strane vypoved som dostala ja z org.zmien, cize som ju nedavala ja, pretoze by som mala lukrativnejsiu ponuku.

Vdaka
Tweety
16.12.08,12:37
Dobry den,

ja mam tiez otazocku k tejto problematike. Dostala som vypoved z organizacnych dovodov - presnejsie z dovodu nadbytocnosti. Vypovedna doba je 2 mesiace a uplynie mi k 31.1.2009 + dostanem 2 mesacne odstupne. Moja otazocka znie, ak sa mi podari najst si pracu skor ako po 31.1.2009 a odidem z firmy v priebehu vypovednej doby (v januari), moze mi zamestnavatel siahnut na odstupne a jednomesacny plat za januar?? V pracovnej zmluve este nemam klauzulu o tom, ze ak nezotrvam pocas vypovednej doby v praci, ma narok zam-el na jednomesacny plat. Niekde som citala, ze ak nezotrvam v praci pocas vypovednej doby, tak sa to povazuje za hrube porusenie pracovneho poriadku a moze skoncit PP so mnou okamzite bez naroku na odstupne, ale na druhej strane vypoved som dostala ja z org.zmien, cize som ju nedavala ja, pretoze by som mala lukrativnejsiu ponuku.

Vdaka
Ak to v PZ uvedené nemáš, nemôže si nárokovať tzv. pokutu za nezotrvanie v práci počas VD, ale na druhej strane, tvoja absencia v práci sa bude hodnotiť ako porušenie PD, za čo môže byť okamžité skončenie PP. Takže si to zváž. Ak máš nejakú inú prácu, skús dohodu z organiz. dôvodov, tak sa zachová nárok na odstupné, a VD nemusíš odpracovať.
mab
18.12.08,19:05
Ahojte, chcem sa s pýtať ohľadom tejto témy, zamestnanec dostal výpoveď vo firme, v ktorej pracuje viac ako 5 rokov t.j. od r. 2002. Počas tejto doby zamestnania nastala zmena zamestnávateľa z dôvodu jeho predaja ešte v roku 2004. Všetci zamestnanci prešli k novému zamestnávateľovi prestupom. Teraz spoločnosť dala zamestnancovi výpoveď z org. dôvodov podľa §63 ods. 1 b), dobre uvažujem, že podľa ZP má zamestnanec nárok na 3 mes. výp. dobu a 3 mesačné odstupné. Lebo podľa ZP §31 ods. 1 všetky práva prešli na nového zamestnávateľa a teda sa posudzuje že zamestnanec pracuje vo firme viac ako 5 rokov. Alebo má nárok len na 2 mes. VD a odstupné? ďalej sa chcem spýtať musí byť vo výpovedi táto lehota uvedená alebo nie je to podmienka nároku?
Infarkt
18.12.08,19:47
Ahojte, chcem sa s pýtať ohľadom tejto témy, zamestnanec dostal výpoveď vo firme, v ktorej pracuje viac ako 5 rokov t.j. od r. 2002. Počas tejto doby zamestnania nastala zmena zamestnávateľa z dôvodu jeho predaja ešte v roku 2004. Všetci zamestnanci prešli k novému zamestnávateľovi prestupom. Teraz spoločnosť dala zamestnancovi výpoveď z org. dôvodov podľa §63 ods. 1 b), dobre uvažujem, že podľa ZP má zamestnanec nárok na 3 mes. výp. dobu a 3 mesačné odstupné. Lebo podľa ZP §31 ods. 1 všetky práva prešli na nového zamestnávateľa a teda sa posudzuje že zamestnanec pracuje vo firme viac ako 5 rokov. Alebo má nárok len na 2 mes. VD a odstupné? ďalej sa chcem spýtať musí byť vo výpovedi táto lehota uvedená alebo nie je to podmienka nároku?

Ak v zmysle §31 ZP prešli práva a povinnosti na kupujúceho zamestnávateľa, tak fakt je ten, že zamestnanec je zamestnaný uňho viac ako 5 rokov, tak správne bude mať nárok na 3-mesačnú VD a 3-mesačné odstupné...
Uvedenie nároku vo výpovedi nie je podmienené, ale určite férové a jednoznačne to doporučujem uviesť.
mab
19.12.08,19:08
V tom potvrdení o prestupe je napísané: že je v spoločnosti XY zamestnaný od r. 2002 a sa odkúpením spoločnosti XY stal zamestnancom spoločnosti XX od 1.8.2004. Ale žiadna nová pracovná zmluva k tomuto dátumu nebola uzatváraná a ani žiadna výpoveď k tomuto dátumu vtedy nebola. Je to teda v zmysle §31 ZP? A je to posudzované že robí dlhšie ako 5 rokov, napriek tomu že tam uvádzajú že je zamestnancom od 1.8.2004?
Infarkt
22.12.08,14:19
V tom potvrdení o prestupe je napísané: že je v spoločnosti XY zamestnaný od r. 2002 a sa odkúpením spoločnosti XY stal zamestnancom spoločnosti XX od 1.8.2004. Ale žiadna nová pracovná zmluva k tomuto dátumu nebola uzatváraná a ani žiadna výpoveď k tomuto dátumu vtedy nebola. Je to teda v zmysle §31 ZP? A je to posudzované že robí dlhšie ako 5 rokov, napriek tomu že tam uvádzajú že je zamestnancom od 1.8.2004?

Ano, v zmysle Zákonníka práce tento zamestnanec je zamestnaný dlhšie ako 5 rokov...Nová pracovná zmluva sa nerobí, nakoľko spoločnosť XX prevzala (odkúpila) všetky práva a povinnosti vyplývajúce z pracovno-právneho vzťahu...Ani výpoveď tam nemohla byť, nakoľko by to bolo v rozpore so Zákonníkom práce...
Ten dátum od 1.8.2004 slúži na iné účely...na účely rátania dlžky trvania pracovného pomeru nie je tento dátum dôležitý...Pracovný pomer trvá od roku 2002 nepretržite...

mimotemy Aj keby napríklad teraz odkúpila dalšia firma tohto pracovníka, tak by sa mu rátalo trvanie PP od roku 2002... mimotemy
JulcoZulco
22.12.08,16:13
precital som vsetky prispevky, no aj tak mam otazku, tak opisem celu situaciu.. zamestnavatel nas rusi z organizacnych dovodov, tj. dostavame vypoved (mala by byt podla §63 ods.1 pis.b). ponukol nam nahradne miesto, ktore sme ale odmietli. ted nam chce dat vypoved podla §60 ZP s 2-mesacnou vypovednou lehotou (kedze pracujeme menej ako 5rokov). teraz mam otazky.. nechceme pristupit na dohodu o vypovedi z §60, lebo sa bojime, ze tym stratime narok na odstupne, kedze by slo o obojstranny pravny ukon. mame pravdu? ak by sme si stali za vypovedou podla §63 ods.1 pis b), co je jednostranny pravny ukon zo strany zamestnavatela, prisluchalo by nam odstupne podla §76 (novelizovane v roku 2007), je tak? ako je to ale s vypovednou lehotou? priklad - ak by sme mali vypovednu lehotu napr do 28.2 2009, pocas ktorej dostavame plat vzdy k vyplatnemu terminu a OKREM TOHO nam este prislucha aj odstupne vo vyske 2-mesacneho platu? toto mi nie je jasne, ci si zamestnavatel moze vybrat - ze alebo nam da 2mes.vyp.dobu, alebo odstupne. pripominam, ze nas rusia z organizacnych dovodov..
mockrat dakujem :)
evženia
26.12.08,13:47
takže po poriadku... pri skončení pracovného pomeru z organizačných dôvod sú dve možnosti a to: 1/ skončenie pracovného pomeru dohodou s uvedením dôvodu, že sa jedná o skončenie pracovného pomeru podľa §63 odst. 1 písm. b/. V tomto prípade pracovný pomer skončí dňom dohodnutým v dohode o skončení pracovného pomeru s nárokom na odstupné, ktoré je vo Vašom prípade tak ako píšete 2 mesiace.
2/ výpoveď pracovného pomeru podľa §63 odst. 1 písm. B/, kde Vám vzniká nárok na výpovednú dobu / vo Vašom prípade 2 mesiace/, od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. Po skončení pracovného pomeru Vám vzniká nárok na 2 mesačné odstupné. Takže v druhom prípade máte nárok aj na výpovednú dobu aj na odstupné.
AVRIL
26.12.08,14:03
Dobry den,

chcela by som sa spytat na niekolko veci ohladne vypovede zo strany zamestnavatela ak je pracovny pomer dohodnuty na dobu urcitu a naroku na odstupne.

Dna 22.5.206 som nastupila po skonceni MD do noveho zamestnania. Pracovny pomer bol uzatvoreny na dobu urcitu do 31.8.2009. Táto doba bola dohodnuta ako zastup pocas MD predchadzajucej zamestnankyne. Momentalne je na RP, ktory jej konci 16.8.2009. Zamestnavatel nam obom oznamil, ze toto miesto sa bude z organizacnych dovodov rusit a obe dostaneme vypovede, lebo sme sa stali nadbytocnymi. Chcela by som sa preto spytat ci mame obe narok na odstupne a kolkomesacne. Vypoved chce mne dat vo februari. Podla toho co som tu citala, by som mala mat narok ak som to dobre pochopila na dvoj-mesacne odstupne s dvojmesacnou vypovednou lehotou, lebo som nemala v danej firme odpracovanych viac ako 5 rokov a co sa tyka zamestnankyne, ktora je na RD zakon stanovuje, ze RD sa povazuje za ochrannu dobu, tak by jej zamestnavatel nemal dat vypoved az po skonceni MD a tiez by mala mat narok na odstupne a to 3-mesacne, lebo v danej organizacii odpracovala viac ako 5 rokov. Neviem, ci to tak je spravne, nie som si tym uplne ista, preto vas prosim o radu. Dakujem.
brčko
26.12.08,19:47
Dobry den,

chcela by som sa spytat na niekolko veci ohladne vypovede zo strany zamestnavatela ak je pracovny pomer dohodnuty na dobu urcitu a naroku na odstupne.

Dna 22.5.206 som nastupila po skonceni MD do noveho zamestnania. Pracovny pomer bol uzatvoreny na dobu urcitu do 31.8.2009. Táto doba bola dohodnuta ako zastup pocas MD predchadzajucej zamestnankyne. Momentalne je na RP, ktory jej konci 16.8.2009. Zamestnavatel nam obom oznamil, ze toto miesto sa bude z organizacnych dovodov rusit a obe dostaneme vypovede, lebo sme sa stali nadbytocnymi. Chcela by som sa preto spytat ci mame obe narok na odstupne a kolkomesacne. Vypoved chce mne dat vo februari. Podla toho co som tu citala, by som mala mat narok ak som to dobre pochopila na dvoj-mesacne odstupne s dvojmesacnou vypovednou lehotou, lebo som nemala v danej firme odpracovanych viac ako 5 rokov a co sa tyka zamestnankyne, ktora je na RD zakon stanovuje, ze RD sa povazuje za ochrannu dobu, tak by jej zamestnavatel nemal dat vypoved az po skonceni MD a tiez by mala mat narok na odstupne a to 3-mesacne, lebo v danej organizacii odpracovala viac ako 5 rokov. Neviem, ci to tak je spravne, nie som si tym uplne ista, preto vas prosim o radu. Dakujem.

Ak ti zamestnávatel "doručí výpoved vo februári 2009", tak od 1.3.09 ti začne plynúť dvojmesačná výpovedná lehota a máš nárok na 2mesačné odstupné, ako píšeš.
A taktiež ako píšeš, druhej zamestnankyni môžu dať výpoveď "z nadbytočnosti" až po ukončení RD (ak by rušili firmu alebo jej časť, tak môžu aj počas RD), t.j. najskôr 17.8.09, kedy jej končí ochranná doba z dôvodu čerpania RD. Ak jej doručia výpoved do 31.8.09, tak od 1.9.09 jej začne plynúť 3-mesačná výpovedná doba (to v prípade, ak vo firme "odpracovala" aspon 5rokov, obdobie čerpania RD sa do "odpracovaných rokov" neráta!; inak 2-mesačná VD). Má nárok na 3mesačné odstupné, nakolko jej prac.pomer "trval" aspon 5rokov.
Chobot
29.12.08,10:53
Dobry den,

chcela by som sa spytat na niekolko veci ohladne vypovede zo strany zamestnavatela ak je pracovny pomer dohodnuty na dobu urcitu a naroku na odstupne.

Dna 22.5.206 som nastupila po skonceni MD do noveho zamestnania. Pracovny pomer bol uzatvoreny na dobu urcitu do 31.8.2009. Táto doba bola dohodnuta ako zastup pocas MD predchadzajucej zamestnankyne. Momentalne je na RP, ktory jej konci 16.8.2009. Zamestnavatel nam obom oznamil, ze toto miesto sa bude z organizacnych dovodov rusit a obe dostaneme vypovede, lebo sme sa stali nadbytocnymi. Chcela by som sa preto spytat ci mame obe narok na odstupne a kolkomesacne. Vypoved chce mne dat vo februari. Podla toho co som tu citala, by som mala mat narok ak som to dobre pochopila na dvoj-mesacne odstupne s dvojmesacnou vypovednou lehotou, lebo som nemala v danej firme odpracovanych viac ako 5 rokov a co sa tyka zamestnankyne, ktora je na RD zakon stanovuje, ze RD sa povazuje za ochrannu dobu, tak by jej zamestnavatel nemal dat vypoved az po skonceni MD a tiez by mala mat narok na odstupne a to 3-mesacne, lebo v danej organizacii odpracovala viac ako 5 rokov. Neviem, ci to tak je spravne, nie som si tym uplne ista, preto vas prosim o radu. Dakujem.

Je niekoľko možností, ako by mohla firma s vami oboma ukončiť PP. Jedným z nich je už ten popisovaný, že dostaneš výpoveď z dôvodu organizačných zmien. Vtedy by si mala nárok na odstupné aj na výpovednú dobu.

Ale píšeš, že si na zastupovaní iného zamestnanca počas RD. Ak to máš priamo takto zakotvené v pracovnej zmluve (že doba určitá do ..... alebo na dobu zastupovania zamestnanca XY počas RD), tak sa vás oboch môže zamestnávateľ ľahko "zbaviť". Stačí mu, ak sa s tou na RD dohodne na skončení PP k určitému dňu a ponúkne jej odstupné. Ona pred ukončením PP napíše, že nastupuje do zamestnania a že končí rodičovskú dovolenku (dátum dá deň pred dohodnutým skončením PP). Na základe tohto oznámenia skončí tvoj PP ku dňu jej nástupu z RD a ona skončí s nejakým odstupným. Ty by si v takom prípade nemala nárok na odstupné ani výpovednú dobu.

Preto si dobre pozri, ako máš v pracovnej zmluve formulovanú dobu určitú.
AVRIL
28.01.09,05:26
Vdaka za upozornenie,

precitala som si to az teraz, zmluvu mam na dobu urcitu do 31.8.2009, ale nie je tam ziadna zmienka o zastupovani pocas MD, to bolo dohodnute len ustne, dnes 28.1.2009 som dostala vypoved z organizačnych dovodov podla § 63 odst.1 pism. b, s dvojmesacnou vypovednou lehotou a 2- mes. odstupnym, koncim teda 31.3.2009. Kolegyni, ktora je na MD dal tiez vypoved s 3- mesacnou vyp. lehotou a 3- mes. odstupnym, lebo mala odpracovanych viac ako 5 rokov. Chcela som sa este spytat, co ak dana vypoved mi bude sice dorucena, cize ju prevezmem, ale ju nepodpisem, zacne mi aj tak plynut vypovedna lehota.
PS: Prave teraz na nu cakam, mam mi byt v najblizsej hodine dorucena.
JulcoZulco
28.01.09,06:16
ano, aj tak zacne plynut, pretoze je to a moze to byt jednostranny ukon zo strany zamestnavatela. iba ak by to bola dohoda podla §60, museli by suhlasit a podpisat obe strany ;).. zacne plynut prveho nasledujuceho mesiaca po doruceni. ty taktiez mozes poziadat zamestnavatela, ze nechces vypovednu lehotu a on ti MUSI vyhoviet, tym padom by si nemala vypovednu, ale iba odstupne..
AVRIL
28.01.09,06:52
Surne potrebujem poradit este dnes, prosim Vas.

Dnes 28.1.2009 mojmu kolegovi bola dorucena vypoved podla § 63 odst.1, pism b, zamestnavatel mu chce dat 2- mesacne odstupne s 2 - mesacnou vypovednou lehotou, ale v tom je cely hacik, kde si neni isty ani zamestnavatel, ci postupuje spravne, a zamestnanec sa proti tomu buri. Ide o to, ze 23.2.2009 bude presne 5 rokov, co v danej organizacii odpracuje, ale to bude uz pocas trvania vypovednej lehoty. A v tom je "kamen urazu". V tom pripade by mu patrilo 3 mesacne odstupne s 3 mesacnou vypovednou lehotou. Ale zamestnavatel nevie, ci sa odpracovana doba zaratava k dnu podania vypovede, alebo sa zaratava do nej aj vypovedna lehota, tak vlastne na ake odstupne a vypovednu lehotu ma dany zamestnanec právo. Ktory paragraf, takyto pripad upravuje?

Diky moc.
Jara
28.01.09,07:24
Ak bola výpoveď doručená pred splnením podmienky odpracovania 5 rokov, tak je 2-mesačná výp. lehota
AVRIL
28.01.09,07:27
Ak bola výpoveď doručená pred splnením podmienky odpracovania 5 rokov, tak je 2-mesačná výp. lehota

A odstupne? Trojmesacne alebo dvojmesacne?
michelle84
28.01.09,07:41
A ako v prípade ženy na rodičovskej dovolenke. Pracovala 2 roky, 3 roky bola na materskej a rodičovskej dovolenky. Teraz jej možno dá zamestnávateľ výpoveď. Bude mať nárok na 3-mesačné odstupné?
Jara
28.01.09,08:04
A odstupne? Trojmesacne alebo dvojmesacne?

§76 bod 2) ZP hovorí, že patrí odstupné najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku priemerného mesačného zárobku.
AVRIL
28.01.09,08:51
§76 bod 2) ZP hovorí, že patrí odstupné najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov patrí odstupné v sume najmenej trojnásobku priemerného mesačného zárobku.

Takze podla vsetkeho by mal mat narok na 3 - mesacne odstupne, lebo tych 5 rokov bude mat odpracovanych pocas vypovednej lehoty?
Jara
28.01.09,08:56
2-mesačné. Výpoveď by musela byť v čase odpracovania 5 rokov a to nebola skutočnosť. 3-mesačné by bola len jeho dobrá vôľa.
michelle84
28.01.09,09:08
A ako v prípade ženy na rodičovskej dovolenke. Pracovala 2 roky, 3 roky bola na materskej a rodičovskej dovolenky. Teraz jej možno dá zamestnávateľ výpoveď. Bude mať nárok na 3-mesačné odstupné?

Odpoviem si sama. Podľa mňa má nárok na 3-mesačné odstupné. Materská a rodičovská dovolenka sa počítajú do doby trvania pracovného pomeru.
Tweety
28.01.09,09:11
A ako v prípade ženy na rodičovskej dovolenke. Pracovala 2 roky, 3 roky bola na materskej a rodičovskej dovolenky. Teraz jej možno dá zamestnávateľ výpoveď. Bude mať nárok na 3-mesačné odstupné?
Bude.
Chobot
28.01.09,10:12
A ako v prípade ženy na rodičovskej dovolenke. Pracovala 2 roky, 3 roky bola na materskej a rodičovskej dovolenky. Teraz jej možno dá zamestnávateľ výpoveď. Bude mať nárok na 3-mesačné odstupné?

AK jej pracovný pomer trval 5 rokov, tak bude mať nárok. TU je zdôvodnenie:

http://www.porada.sk/t88515-rodicovska-odpracovane-roky.html
AVRIL
28.01.09,10:19
On volal nejakej pravnicke a ta mu tvrdila, ze ma narok na 3 - mesacne odstupne a 2 mesacnu vypovednu lehotu. Tak ja uz fakt neviem. Ked chceme uz postupovat podla zakona tak to musi byt tak, ako si ty uviedla. Co by sa stalo, keby sef zistil, ze mu to vyplatil neopravnene? Musel by to vratit?



2-mesačné. Výpoveď by musela byť v čase odpracovania 5 rokov a to nebola skutočnosť. 3-mesačné by bola len jeho dobrá vôľa.
Jara
28.01.09,10:34
Šéf mu môže vyplatiť aj x mesačných platov, ak chce. Zákon nehovorí že nemôže. Nič neporušíte ak mu dáte aj napr. 7 mesač. platov. To myslím teraz bolo v rádiu, že Wolsvagen ponúka...
Chobot
28.01.09,10:59
Surne potrebujem poradit este dnes, prosim Vas.

Dnes 28.1.2009 mojmu kolegovi bola dorucena vypoved podla § 63 odst.1, pism b, zamestnavatel mu chce dat 2- mesacne odstupne s 2 - mesacnou vypovednou lehotou, ale v tom je cely hacik, kde si neni isty ani zamestnavatel, ci postupuje spravne, a zamestnanec sa proti tomu buri. Ide o to, ze 23.2.2009 bude presne 5 rokov, co v danej organizacii odpracuje, ale to bude uz pocas trvania vypovednej lehoty. A v tom je "kamen urazu". V tom pripade by mu patrilo 3 mesacne odstupne s 3 mesacnou vypovednou lehotou. Ale zamestnavatel nevie, ci sa odpracovana doba zaratava k dnu podania vypovede, alebo sa zaratava do nej aj vypovedna lehota, tak vlastne na ake odstupne a vypovednu lehotu ma dany zamestnanec právo. Ktory paragraf, takyto pripad upravuje?

Diky moc.


A odstupne? Trojmesacne alebo dvojmesacne?

V zmysle ustanovenia ZP § 62 :

(1) .... Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

je to podľa mňa tak, že odpracovaná doba sa posudzuje ku dňu doručenia výpovede. Ja si myslím, že by mala byť aplikovaná dvojmesačná VD, lebo v čase doručenia výpovede nemal odpracovaných 5 rokov a výpovedná doba začína plynúť od nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. Výpovedná doba sa určuje v deň, kedy nastala právna skutočnosť, ktorá ju určuje - a to je doručenie výpovede. A ak začala plynúť 2 mesačná VD, tak počas plynutia by sa už nemala zmeniť na 3 mesačnú. Keby v tom ustanovení bolo napísané, že "odpracoval alebo odpracuje u zamestnávateľa najmenej päť rokov...", tak vtedy by to bolo bez debaty 3 mesiace.

Nie je to síce jednoznačné v takomto prípade, ale ja si myslím, že by sa mala uplatniť 2 mesačná VD.

U odstupného je to jasné - tam sa posudzuje dátum skončenia PP - § 76 ods. 1 posledná veta:

...Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Takže posudzuje sa celkový čas trvania prac. pomeru a VD je riadne trvanie pracovného pomeru a zarátava sa do celkovej doby trvania PP. Takže ak do konca PP odpracuje 5 rokov, tak mu patrí 3 mesačné odstupné.

Čiže je to v podstate kompromis ich sporu. :rolleyes:
Chobot
28.01.09,11:04
On volal nejakej pravnicke a ta mu tvrdila, ze ma narok na 3 - mesacne odstupne a 2 mesacnu vypovednu lehotu. Tak ja uz fakt neviem. Ked chceme uz postupovat podla zakona tak to musi byt tak, ako si ty uviedla. Co by sa stalo, keby sef zistil, ze mu to vyplatil neopravnene? Musel by to vratit?

Teraz som si všimol tento tvoj príspevok. Takže aj právnička len potvrdila moju domnienku. Máš to teda z dvoch nezávislých zdrojov.

Aby si si nemyslela, že som bol ovplyvnený odpoveďou právničky, tento môj názor som len doplnil z môjho staršieho príspevku:

http://www.porada.sk/884630-post9.html
AVRIL
28.01.09,11:16
Dakujem moc, velmi si nam pomohol.
ivka70
28.01.09,11:31
Mam otazku:
Pracovnik dostal vypoved z dovodu nadbytocnosti v januari.
Pracuje u zamestnavatela viac ako 5 rokov, takze vypovedna doba je do 30.4. 2009 /trojmesacna/ a odstupne tiez za 3 mesiace.
Zamestnavatel vsak pre neho nema pracu a maju kolektivnu zmluvu, ze v tom pripade bude doma plateny 60%.

Bude sa mu odstupne pocitat iba za odpracovany mesiac januar, kde mal 100% mzdy alebo aj za februar a marec, kde dostaval iba 60% mzdy a prakticky nepracoval?
JulcoZulco
28.01.09,18:38
takze to sa vyrata nasledovne: priemerna mzda je ratana takto:

"Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak." (par.134 - najlepsie je si ho precitat cely)

a usek z paragrafu o odstupnom:

"...patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku." (par.76)

a ta priemerna mzda je ratana ako uvedene vyssie ;)..
LUBY
28.01.09,18:41
Prosím o radu, je postačujúca takáto forma výpovede z org. dôvodov?



Meno zamestnanca


Výpoveď z pracovného pomeru - oznámenie


Konateľ spoločnosti ......s.r.o. dňa svojim rozhodnutím zo dňa 1.1.2009 znížila celkový počet zamestnancov spoločnosti o 5. Vzhľadom na uvedenú organizačnú zmenu pre Vás spoločnosť nemá inú prácu zodpovedajúcu Vašej kvalifikácii ani inú vhodnú prácu, stali ste sa pre spoločnos nadbytočným a z toho dôvodu Vám končí pracovný pomer, založený pracovnou zmluvou zo dňa ….............. v zmysle ustanovenia § 59 ods.1 písm. b) Zákonníka práce, ďalej len "ZP"


v ý p o v e ď o u


v súlade s ustanovením § 63 ods.1 písm. b) ZP a ustanovením § 63 ods.2 písm. a) ZP.

Dvojmesačná výpovedná doba začne plynúť dňom 1.2.2009 a uplynie dňa 31.3.2009.

Dvojmesačné odstupné po skončení pracovného pomeru bude s Vami vyporiadané v zmysle ustanovenia § 76 ods. 1 ZP.

Očakávame, že do uplynutia výpovednej doby si v spoločnosti .......s.r.o. vysporiadate všetky náležitosti vyplývajúce zo skončeného pracovného pomeru.
JulcoZulco
28.01.09,18:46
Prosím o radu, je postačujúca takáto forma výpovede z org. dôvodov?



Meno zamestnanca


Výpoveď z pracovného pomeru - oznámenie


Konateľ spoločnosti ......s.r.o. dňa svojim rozhodnutím zo dňa 1.1.2009 znížila celkový počet zamestnancov spoločnosti o 5. Vzhľadom na uvedenú organizačnú zmenu pre Vás spoločnosť nemá inú prácu zodpovedajúcu Vašej kvalifikácii ani inú vhodnú prácu, stali ste sa pre spoločnos nadbytočným a z toho dôvodu Vám končí pracovný pomer, založený pracovnou zmluvou zo dňa ….............. v zmysle ustanovenia § 59 ods.1 písm. b) Zákonníka práce, ďalej len "ZP"


v ý p o v e ď o u


v súlade s ustanovením § 63 ods.1 písm. b) ZP a ustanovením § 63 ods.2 písm. a) ZP.

Dvojmesačná výpovedná doba začne plynúť dňom 1.2.2009 a uplynie dňa 31.3.2009.

Dvojmesačné odstupné po skončení pracovného pomeru bude s Vami vyporiadané v zmysle ustanovenia § 76 ods. 1 ZP.

Očakávame, že do uplynutia výpovednej doby si v spoločnosti .......s.r.o. vysporiadate všetky náležitosti vyplývajúce zo skončeného pracovného pomeru.


nie som brutalny odbornik, ale to, co tam ma byt, tak tam je (aj vypoved z org.dovodov podla par63, ods1, pis b), aj odstupne podla par76.. cize je to v absolutnom poriadku ;)..
JulcoZulco
28.01.09,18:47
vsimli ste si inak, o co sa snazi volkswagen tym, ze ponuka vysoke odstupne tym, co budu suhlasit s vypovedou dohodou? kto to prekukol? :)
ivka70
28.01.09,18:52
to je jedno, kolko mu budu platit vo vypovednej. odstupne sa nevyratava. odstupne sa dava vo vyske zakladu mesacneho platu (ten ma aj v pracovnej zmluve). takze pokial ma mesacny plat zaklad napriklad 600€, tak odstupne dostane minimalne 2x alebo 3x 600€..
Nemyslim si, ze mas pravdu, podla mojich informacii sa odstupne pocita z priemernej mzdy za posledny stvrtrok /rovnako ako dovolenka/
ivka70
28.01.09,18:52
vsimli ste si inak, o co sa snazi volkswagen tym, ze ponuka vysoke odstupne tym, co budu suhlasit s vypovedou dohodou? kto to prekukol? :)
Nemusi nahlasovat ziadne hromadne prepustanie ....
olga88
28.01.09,19:23
Dobry den.
Prosila by som o odpoved, ci je narok na podporu v nezamestnanosti v nasledujucom pripade. od 1.7.2005 praca v Anglicku az do 1.7.2006. Od 1.8.2006 praca na Slovensku TPP az neviem dokedy, firma je v krize. Ak pred ukoncenim prac. pomeru budem PN az do 1.8.2009 a potom vypoved, vtedy by som mal narok na podporu? Skuste mi poradit nejake riesenie.Alebo je lepsie ist po vypovedi na PN a potom sa to rata do odpracovanych rokov, alebo nie?
Dakujem za odpoved.
JulcoZulco
28.01.09,19:37
Nemyslim si, ze mas pravdu, podla mojich informacii sa odstupne pocita z priemernej mzdy za posledny stvrtrok /rovnako ako dovolenka/

mas pravdu, priznavam, idem upravit prispevok..
jana32
29.01.09,07:28
Dobrý deň, prosím o radu v takejto veci. zamestnankyňa pred odchodom na MD a RD pracovala na skrátený úväzok. Teraz u nás končí z organizačných dôvodov a idem jej vyplatiť odstupné. V akej výške ho vyplatiť? Výška odstupného sa bude rovnať predpokladanému zárobku aký by dosiahla keby u nás robila - ale prerátam ho na ten jej skrátený úväzok? Pýtam sa preto, lebo po jej odchode vzal šéf inú zamestnankyňu a tá postupne prešla zo skráteného na celý úväzok, teda aj v prípade tej odchádzajúcej zamestnankyne by sa jej skrátený úväzok postupne zmenil na celý úväzok. Ďakujem
jana32
29.01.09,09:32
Dobrý deň, prosím o radu v takejto veci. zamestnankyňa pred odchodom na MD a RD pracovala na skrátený úväzok. Teraz u nás končí z organizačných dôvodov a idem jej vyplatiť odstupné. V akej výške ho vyplatiť? Výška odstupného sa bude rovnať predpokladanému zárobku aký by dosiahla keby u nás robila - ale prerátam ho na ten jej skrátený úväzok? Pýtam sa preto, lebo po jej odchode vzal šéf inú zamestnankyňu a tá postupne prešla zo skráteného na celý úväzok, teda aj v prípade tej odchádzajúcej zamestnankyne by sa jej skrátený úväzok postupne zmenil na celý úväzok. Ďakujem

Prosím poraďte, potrebujem túto informáciu ku výplatám a nemôžem to uzavrieť, kým nie som si istá. Ďakujem.
Tweety
29.01.09,09:34
Dobrý deň, prosím o radu v takejto veci. zamestnankyňa pred odchodom na MD a RD pracovala na skrátený úväzok. Teraz u nás končí z organizačných dôvodov a idem jej vyplatiť odstupné. V akej výške ho vyplatiť? Výška odstupného sa bude rovnať predpokladanému zárobku aký by dosiahla keby u nás robila - ale prerátam ho na ten jej skrátený úväzok? Pýtam sa preto, lebo po jej odchode vzal šéf inú zamestnankyňu a tá postupne prešla zo skráteného na celý úväzok, teda aj v prípade tej odchádzajúcej zamestnankyne by sa jej skrátený úväzok postupne zmenil na celý úväzok. Ďakujem
Prerátaš na zárobok, ktorý mala pri skrátenom úväzku.
olga88
29.01.09,13:41
Prosim Vas, nik mi neporadi? Velmi by som potrebovala radu.
Dakujem vopred.
Chobot
29.01.09,14:11
Dobry den.
Prosila by som o odpoved, ci je narok na podporu v nezamestnanosti v nasledujucom pripade. od 1.7.2005 praca v Anglicku az do 1.7.2006. Od 1.8.2006 praca na Slovensku TPP az neviem dokedy, firma je v krize. Ak pred ukoncenim prac. pomeru budem PN az do 1.8.2009 a potom vypoved, vtedy by som mal narok na podporu? Skuste mi poradit nejake riesenie.Alebo je lepsie ist po vypovedi na PN a potom sa to rata do odpracovanych rokov, alebo nie?
Dakujem za odpoved.

§ 20 zákona o soc. poistení:

Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká

a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru,

v zmysle tohto zákona počas PN sa neprerušuje poistenie v nezam., preto sa obdobie PN počas trvania prac. pomeru považuje ako odpracovaný čas. akže ak by tvoj pracovný pomer trval od 1.8.2006 najmenej do 31.7.2009, tak by si mala nárok na podporu. Pokiaľ ale ukončíš PP pred 31.7.2009 a pôjdeš na PN, tak nebudeš mať nárok na podporu.
ivka70
29.01.09,14:32
takze to sa vyrata nasledovne: priemerna mzda je ratana takto:

"Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak." (par.134 - najlepsie je si ho precitat cely)

a usek z paragrafu o odstupnom:

"...patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku." (par.76)

a ta priemerna mzda je ratana ako uvedene vyssie ;)..
vypocet je jasny, jasne mi nie je, ci sa do priemernej mzdy rataju aj neodpracovane dni zkvoli prekazkam na strane zamestnavatela, ktore su zaplatene 60% priemernej mzdy alebo len odpracovane dni a k nim naleziaca mzda.
JulcoZulco
29.01.09,18:03
moj nazor, ale mozno sa mylim, alebo teda ja si to vysvetlujem tak, ze ako sa pise - je to rozdelene na kalendarne stvrtroky, cize ak chces dnes vyratat priemernu mzdu, bude sa to ratat z obdobia 1.10 - 31.12 2008. a tiez si myslim, ze sa tam bude ratat tych 60%, pokial boli v tom obdobi..
olga88
29.01.09,18:52
Velmi pekne dakujem.
katka.hesskova
30.01.09,06:43
chcela by som sa spytat ako sa budu vyplacat financne prostriedky v nasledujucom pripade:
vypoved (organizacne dovody) k 1.2.09 - s tym ze sediet vo firme bude zamestnanec do 28.2.09
ale ma narok po 10 rokoch odpracovanych na 3 mesacnu vyp. lehotu
1. cize aj ked tam nebude bude mat plat, avsak z poistovni bude odhlaseny k 28.2.09, akym sposobom sa vyplati mzda za zvysne 2 mesiace? budu sa z neja ratat aj odvody? ake zdanenie bude?
2. narok na 3 mesacne odstupne sa vypocita z akeho priemeru? 4Q/08 alebo 1Q/09??? vypoved k 1.2.09 - odchod z prace k 28.2.09
3. v tomto pripade musi zamestnavatel vyplatit mzdu za zvysne 2 mesiace naraz aj s odstupnym? alebo moze posielat mzdu vzdy po mesiaci - ked tam zamestnanec nebude fyzicky a nebude uz zamestnancom?

dakujem
Chobot
30.01.09,08:31
chcela by som sa spytat ako sa budu vyplacat financne prostriedky v nasledujucom pripade:
vypoved (organizacne dovody) k 1.2.09 - s tym ze sediet vo firme bude zamestnanec do 28.2.09
ale ma narok po 10 rokoch odpracovanych na 3 mesacnu vyp. lehotu
1. cize aj ked tam nebude bude mat plat, avsak z poistovni bude odhlaseny k 28.2.09, akym sposobom sa vyplati mzda za zvysne 2 mesiace? budu sa z neja ratat aj odvody? ake zdanenie bude?
2. narok na 3 mesacne odstupne sa vypocita z akeho priemeru? 4Q/08 alebo 1Q/09??? vypoved k 1.2.09 - odchod z prace k 28.2.09
3. v tomto pripade musi zamestnavatel vyplatit mzdu za zvysne 2 mesiace naraz aj s odstupnym? alebo moze posielat mzdu vzdy po mesiaci - ked tam zamestnanec nebude fyzicky a nebude uz zamestnancom?

dakujem

Nemôžete odhlásiť z poisťovne k 28.2.2009, lebo PP by ešte mal trvať ďalej až do skončenia VD. Odhlásiť ho odhlásite až po skončení VD, kedy zároveň končí PP, t.j. 30.4.2009. Mzdu bude dostávať vždy vo výplatných termínoch - t.j. za február v marci, za marec dostane nie mzdu, ale náhradu mzdy, lebo nebude pracovať (ako keby bol celý mesiac na dovolenke, aj vtedy dostane výplatnú pásku a náhradu za dovolenku až po skončení mesiaca) v apríli a za apríl dostane pásku a vyúčtovanie poslednej mzdy vrátane odstupného v posledný pracovný deň, alebo ak s tým súhlasí v riadnom výplatnom termíne v mesiaci máj.

Ak chcete všetko vybaviť 28.2.2009 - t.j. odhlášky, vyplatiť mu odstupné a ukončiť PP, tak jednoducho spíšte dohodu o skončení PP, kde mu uznáte všetky finančné nároky - t.j. peniaze za mesiace mareca a apríl plus odstupné, a vtedy môžete zamestnanca odhlásiť 28.2.2009 a vyplatiť mu všetky fin. nároky už koncom mesiaca alebo vo vyúčtovaní mzdy v marci.



cize aj ked tam nebude bude mat plat, avsak z poistovni bude odhlaseny k 28.2.09, akym sposobom sa vyplati mzda za zvysne 2 mesiace? budu sa z neja ratat aj odvody? ake zdanenie bude?

Mzda, resp. náhrada mzdy za tie 2 mesiace sa riadne zdaňuje a robia sa z nej odvody ako z normálnej mzdy. Jedine, že by ste to v dohode urobili vo forme vyššieho odstupného, vtedy by sa to síce zdaňovalo, ale odvody by bola ako u odstupného (to by mohlo byť pre vás argumentom, prečo by bolo pre zamestnanca lepšie prijať dohodu).




2. narok na 3 mesacne odstupne sa vypocita z akeho priemeru? 4Q/08 alebo 1Q/09??? vypoved k 1.2.09 - odchod z prace k 28.2.09


Ak urobíte tú dohodu a PP skončí 28.2.2009, tak odstupné sa bude rátať z priemeru za IV. Q 2008, ak nebude dohoda, a PP skončí 30.4.2009, tak priemer sa bude počítať z I. Q. 2009.



3. v tomto pripade musi zamestnavatel vyplatit mzdu za zvysne 2 mesiace naraz aj s odstupnym? alebo moze posielat mzdu vzdy po mesiaci - ked tam zamestnanec nebude fyzicky a nebude uz zamestnancom?

Takže záleží od toho, kedy právne skončí PP (nie kedy prestane pracovať a bude doma za priemerný plat). Lebo aj keď bude doma, tak PP trvá naďalej. Jedine potom urobiť tú dohodu.
katka.hesskova
30.01.09,08:43
Nemôžete odhlásiť z poisťovne k 28.2.2009, lebo PP by ešte mal trvať ďalej až do skončenia VD. Odhlásiť ho odhlásite až po skončení VD, kedy zároveň končí PP, t.j. 30.4.2009. Mzdu bude dostávať vždy vo výplatných termínoch - t.j. za február v marci, za marec dostane nie mzdu, ale náhradu mzdy, lebo nebude pracovať (ako keby bol celý mesiac na dovolenke, aj vtedy dostane výplatnú pásku a náhradu za dovolenku až po skončení mesiaca) v apríli a za apríl dostane pásku a vyúčtovanie poslednej mzdy vrátane odstupného v posledný pracovný deň, alebo ak s tým súhlasí v riadnom výplatnom termíne v mesiaci máj.

Ak chcete všetko vybaviť 28.2.2009 - t.j. odhlášky, vyplatiť mu odstupné a ukončiť PP, tak jednoducho spíšte dohodu o skončení PP, kde mu uznáte všetky finančné nároky - t.j. peniaze za mesiace mareca a apríl plus odstupné, a vtedy môžete zamestnanca odhlásiť 28.2.2009 a vyplatiť mu všetky fin. nároky už koncom mesiaca alebo vo vyúčtovaní mzdy v marci.

ano, vyriesime to formou spisania dohody.
potom odstupne bude vyratane z 4Q/08?
Chobot
30.01.09,09:25
ano, vyriesime to formou spisania dohody.
potom odstupne bude vyratane z 4Q/08?

Áno, lebo PP skončí 28.2.2009 a predchádzajúci kvartál je IV. 2008.
michelle84
30.01.09,09:51
1.) Ako postupovať v prípade, že PP končí dohodou k 31.1.2009 a bude vyplácané odstupné v nasledujúcich troch mesiacoch. Odstupné zahrniem do mzdy za 01/2009 a im budeme postupne každý mesiac vyplácať odstupné?

2.) A ako postupovať v prípade, keď zamestnancovi plynie výpovedná doba 3 mesiace od 02/2009 do 04/2009 s tým, že bude doma na 60 %.
Chobot
30.01.09,10:02
1.) Ako postupovať v prípade, že PP končí dohodou k 31.1.2009 a bude vyplácané odstupné v nasledujúcich troch mesiacoch. Odstupné zahrniem do mzdy za 01/2009 a im budeme postupne každý mesiac vyplácať odstupné?

Odstupné je splatné pri skončení PP, takže zamestnanec má nárok na jeho vyplatenie hneď v celej výške. Neviem prečo mu ot chcete vyplácať postupne po častiach. ZP niečo také neumožňuje, mzda a jej náhrady sú splatné najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca. Ak mu to budete platiť po častiach, porušujete ustanovenia ZP.


2.) A ako postupovať v prípade, keď zamestnancovi plynie výpovedná doba 3 mesiace od 02/2009 do 04/2009 s tým, že bude doma na 60 %.

Čítaš aj predchádzajúce príspevky? Lebo toto som popisoval pár príspevkov vyššie.:confused::rolleyes:
michelle84
30.01.09,10:20
[quote=Chobot;934120]Odstupné je splatné pri skončení PP, takže zamestnanec má nárok na jeho vyplatenie hneď v celej výške. Neviem prečo mu ot chcete vyplácať postupne po častiach. ZP niečo také neumožňuje, mzda a jej náhrady sú splatné najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca. Ak mu to budete platiť po častiach, porušujete ustanovenia ZP.

/quote]

Je to dohodnuté spolu s odbormi, že im to budeme postupne vyplácať. Je to takto možné?
Chobot
30.01.09,10:30
[quote=Chobot;934120]Odstupné je splatné pri skončení PP, takže zamestnanec má nárok na jeho vyplatenie hneď v celej výške. Neviem prečo mu ot chcete vyplácať postupne po častiach. ZP niečo také neumožňuje, mzda a jej náhrady sú splatné najneskôr do konca nasledujúceho mesiaca. Ak mu to budete platiť po častiach, porušujete ustanovenia ZP.

/quote]

Je to dohodnuté spolu s odbormi, že im to budeme postupne vyplácať. Je to takto možné?

Na to štandardný návod neexistuje, lebo sa to vymyká bežným pravidlám.

Teoreticky ako firma by ste to teda mali vyúčtovať každý mesiac, aj keď už nebudú zamestnancami. To znamená, že každý mesiac dostanú výplatnú pásku, kde bude uvedené odstupné a zrazená daň a toto im pošlete na účet.

Keby ste to zahrnuli do poslednej výplaty a v nej zdanili, tak by bol problém, že papierovo by tie peniaze akože dostali, ale v skutočnosti by ste mali voči nim dlh. Ak to budete robiť prvým spôsobom, tak to bude aspoň papierovo a z pohľadu daní v poriadku (teda zdaní sa im to, čo v tom mesiaci dostanú).
michelle84
30.01.09,11:04
[quote=michelle84;934140]

Na to štandardný návod neexistuje, lebo sa to vymyká bežným pravidlám.

Teoreticky ako firma by ste to teda mali vyúčtovať každý mesiac, aj keď už nebudú zamestnancami. To znamená, že každý mesiac dostanú výplatnú pásku, kde bude uvedené odstupné a zrazená daň a toto im pošlete na účet.

Keby ste to zahrnuli do poslednej výplaty a v nej zdanili, tak by bol problém, že papierovo by tie peniaze akože dostali, ale v skutočnosti by ste mali voči nim dlh. Ak to budete robiť prvým spôsobom, tak to bude aspoň papierovo a z pohľadu daní v poriadku (teda zdaní sa im to, čo v tom mesiaci dostanú).

A keď je v dohode o skončení PP podpísané aj zamestnancom aj zamestnávateľom, že odstupné bude vyplácané postupne v najbližších mesiacoch, je to tam po mesiacoch rozpísané a v akej výške. Tak by sme to mohli spraviť? Lebo v zákonníku práce je uvedené, že sa môžeme dohodnúť na vyplácaní odstupného. Neviem, či je možné, aby som zamestnancovi ešte pol roka robila pásku každý mesiac, keď už nebude našim zamestnancom.
Chobot
30.01.09,11:12
[quote=Chobot;934157]

A keď je v dohode o skončení PP podpísané aj zamestnancom aj zamestnávateľom, že odstupné bude vyplácané postupne v najbližších mesiacoch, je to tam po mesiacoch rozpísané a v akej výške. Tak by sme to mohli spraviť? Lebo v zákonníku práce je uvedené, že sa môžeme dohodnúť na vyplácaní odstupného. Neviem, či je možné, aby som zamestnancovi ešte pol roka robila pásku každý mesiac, keď už nebude našim zamestnancom.

Keď je dohoda, tak je to v poriadku z hľadiska ZP.

Ale ak niekomu napíšeš v januárovej výplatnej páske, že dostal 60.000, zdaníš to a dostane na výplatu len 5.000, pričom nevyplatených zostane ešte 40.000, tak je to trochu nezrovnalosť, nie? Prečo by mali zamestnanci už v januári odviesť daň z celej sumy, keď ju v skutočnosti dostanú až v nasledujúcich mesiacoch? AK im to ale nevadí, tak to tak urobte. Dlžnú sumu dostanú neskôr, v splátkach.
michelle84
30.01.09,11:18
[quote=michelle84;934190]

Keď je dohoda, tak je to v poriadku z hľadiska ZP.

Ale ak niekomu napíšeš v januárovej výplatnej páske, že dostal 60.000, zdaníš to a dostane na výplatu len 5.000, pričom nevyplatených zostane ešte 40.000, tak je to trochu nezrovnalosť, nie? Prečo by mali zamestnanci už v januári odviesť daň z celej sumy, keď ju v skutočnosti dostanú až v nasledujúcich mesiacoch? AK im to ale nevadí, tak to tak urobte. Dlžnú sumu dostanú neskôr, v splátkach.

K páske by dostali ešte na papieri rozpísané, koľko dostanú každý mesiac na účet. Ide mi hlavne o to, že toto by bolo jednoduchšie, nemusela by som ich už evidovať vo mzdách, keďže ani skutočne už nebudú našimi zamestnancami. Len neviem, či je to možné podľa zákona.
Chobot
30.01.09,11:40
[quote=Chobot;934200]

K páske by dostali ešte na papieri rozpísané, koľko dostanú každý mesiac na účet. Ide mi hlavne o to, že toto by bolo jednoduchšie, nemusela by som ich už evidovať vo mzdách, keďže ani skutočne už nebudú našimi zamestnancami. Len neviem, či je to možné podľa zákona.

Akého zákona?

Určite to nie je úplne v poriadku, lebo príjem by sa mal zdaňovať v tom mesiaci, kedy bol prijatý a nie vopred zdaňovaný.
LUBY
11.02.09,07:30
Ešte mám otázočku k tejto problematike- zamestnanci dostali výpoveď podľa § 63 ods.1 písm. b) ZP a ustanovením § 63 ods.2 písm. a) ZP. Pri preberaní boli všetci spolu osobne prítomní, výpovede sú podpísané zamestnávateľom. Potrebujem vedieť, či nie je podmienka platnosti výpovede, aby ju zamestnanec odsúhlasil svojim podpisom?
Tweety
11.02.09,07:44
Ešte mám otázočku k tejto problematike- zamestnanci dostali výpoveď podľa § 63 ods.1 písm. b) ZP a ustanovením § 63 ods.2 písm. a) ZP. Pri preberaní boli všetci spolu osobne prítomní, výpovede sú podpísané zamestnávateľom. Potrebujem vedieť, či nie je podmienka platnosti výpovede, aby ju zamestnanec odsúhlasil svojim podpisom?

Áno, doklad o prevzatí- doručení je potrebný.
LUBY
11.02.09,07:50
A čo robiť v prípade keď zamestnanec odmietne výpoveď z org. dôvodov podpísať? Nemôže byť predsa v pracovnom pomere keď sa firma ruší... A je x svedkov, že výpoveď od zamestnávateľa prevzal:confused:
LUBY
11.02.09,08:11
Našla som §38 odst. 4, takže platí aj bez podpísania zamestnancom...dúfam?
Tweety
11.02.09,08:14
Našla som §38 odst. 4, takže platí aj bez podpísania zamestnancom...dúfam?
Platí to, ale bude dobre, ak svedok na výpovedi potvrdí, že zamestnanec výpoveď odmietol prevzať, inak bude ťažko dokázať, že ste mu ju doručili.
LUBY
11.02.09,08:39
Jasne, dakujem:)
veronika1
13.02.09,12:53
moj nazor, ale mozno sa mylim, alebo teda ja si to vysvetlujem tak, ze ako sa pise - je to rozdelene na kalendarne stvrtroky, cize ak chces dnes vyratat priemernu mzdu, bude sa to ratat z obdobia 1.10 - 31.12 2008. a tiez si myslim, ze sa tam bude ratat tych 60%, pokial boli v tom obdobi..


Nesúhlasím s tvojím názorom, nakoľko sa pre výpočet priemerného zárobku § 134 použije iba mzda a obdobie odpracované zamestnancom to znamená, že ak to je náhrada mzdy nespadá to do odpracovaného obdobia zamestnanca a tým by ani nemalo byť zahrnuté vo výpočte priemrného zárobku.
AVRIL
07.04.09,17:18
Prosim Vas potrebovala by som surne poradit,

bola mi dnes vyplatena mzda za 3/2009 a v nej aj odstupne. Potrebovala by som, ale vediet ci sa odstupne rata z hrubej alebo cistej mzdy, lebo mzdarka mi to vyratala z cistej, co sa mi zda sprostost. Pracovala som v danej firme od 22.5.2006 a vypoved som dostala 30.1.2009 s 2-mesacnou vyp. lehotou, ktora skoncila 31.3.2009 a za tento vyplanty mesiac mi bola vyplatena nevycerpana dovolenka a spominane odstupne. Rozhodujucim obdobim by mal byt stvrty stvrtrok 2008? Ak ano tak sa mi to rata za ktore mesiace, kedze sa jedna o 2-mesacne odstupne za 11/2008 a 12/2008? Pokial viem, tak sa odvody z odstupneho neodvadzaju len sa zdanuje. Ked bol moj prijem za dva mesiace, z ktorych by sa malo vyplatit odstupne 26 000 v hrubom a zdanim to 19% danou tak to co mi vynde je moje odstupne? Mzdarka mi uviedla vo vyplatnej paske vysku odstupneho 590 EUR (cca 17 000,- Sk) za 2 mesiace, co je podla mna totalna sprostost, neviem ako k takej sume prisla, stale mi to vychadza, ze to ratala z cistej mzdy. Tak z coho sa teda vypocitava z hrubej ci cistej. Dakujem moc, surne to potrebujem uz na zajtra.
Tweety
07.04.09,17:24
Prosim Vas potrebovala by som surne poradit,

bola mi dnes vyplatena mzda za 3/2009 a v nej aj odstupne. Potrebovala by som, ale vediet ci sa odstupne rata z hrubej alebo cistej mzdy, lebo mzdarka mi to vyratala z cistej, co sa mi zda sprostost. Pracovala som v danej firme od 22.5.2006 a vypoved som dostala 30.1.2009 s 2-mesacnou vyp. lehotou, ktora skoncila 31.3.2009 a za tento vyplanty mesiac mi bola vyplatena nevycerpana dovolenka a spominane odstupne. Rozhodujucim obdobim by mal byt stvrty stvrtrok 2008?Áno, odstupné malo byť z priemeru miezd 4.Q.08. Ak ano tak sa mi to rata za ktore mesiace, kedze sa jedna o 2-mesacne odstupne za 11/2008 a 12/2008? Pokial viem, tak sa odvody z odstupneho neodvadzaju len sa zdanuje. Nepočíta sa príjem, ale ako som už uviedla, kvartálny priemer. Odstupné odvodom nepodlieha, len dani. Ked bol moj prijem za dva mesiace, z ktorych by sa malo vyplatit odstupne 26 000 v hrubom a zdanim to 19% danou tak to co mi vynde je moje odstupne? Mzdarka mi uviedla vo vyplatnej paske vysku odstupneho 590 EUR (cca 17 000,- Sk) za 2 mesiace, co je podla mna totalna sprostost, neviem ako k takej sume prisla, stale mi to vychadza, ze to ratala z cistej mzdy. Tak z coho sa teda vypocitava z hrubej ci cistej. Dakujem moc, surne to potrebujem uz na zajtra.
Odpovede v texte.
mzdarka renca
07.04.09,17:39
Akú máš na páske priemerku na dovolenku?
AVRIL
07.04.09,18:44
Akú máš na páske priemerku na dovolenku?


Prepac, vypadol nam doma internet, tak som nemohla odpovedat hned: priemer je 1,6980 EUR/hod ( cca 52,- Sk) mala som nevycerpanych 8 dni (64 hod) a za tychto 8 dni mi bola vyplatena suma 108,68 EUR.
mzdarka renca
07.04.09,18:51
Prepac, vypadol nam doma internet, tak som nemohla odpovedat hned: priemer je 1,6980 ( cca 52,- Sk) mala som nevycerpanych 8 dni a za tychto 8 dni mi bola vyplatena suma 108,68 EUR.

Ak je táto suma za osem dní, tak dovolenkový priemer si mala:
108,68 : 8dní : 8 hod. = 1,6981

výpočet dvojmesačného odstupného:
1,6981 x 8 x 21,74 x 2 = 590,67€

Vyzerá to tak, že ti to vypočítali správne a je to v hrubom, nie v čistom.
AVRIL
07.04.09,19:20
Ak je táto suma za osem dní, tak dovolenkový priemer si mala:
108,68 : 8dní : 8 hod. = 1,6981

výpočet dvojmesačného odstupného:
1,6981 x 8 x 21,74 x 2 = 590,67€

Vyzerá to tak, že ti to vypočítali správne a je to v hrubom, nie v čistom.

Diky moc, mas pravdu je to tak, uz som si to overila tu u vas na porade. Nevedela som, ze sa do vypoctu berie, priemer a nie prijem. :mee: Dakujem ti moc, ze si nesla este spat a bola ochotna mi poradit. AVRIL;)
mzdarka renca
07.04.09,19:26
Diky moc, mas pravdu je to tak, uz som si to overila tu u vas na porade. Nevedela som, ze sa do vypoctu berie, priemer a nie prijem. :mee: Dakujem ti moc, ze si nesla este spat a bola ochotna mi poradit. AVRIL;)

rada;)
kvitko
07.04.09,19:43
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať na takúto vec ohľadom výpovede. Zamestnankyňa dostala výpoveď - na papieri bolo napísané len výpoveď podľa § 63, dôvod ako taký tam nebol udaný. Výpovedná lehota už trvá, teraz k 30.4.2009 by mala končiť. Zamestnávateľ jej však napísal list, že nakoľko neboli pri výpovedi dodržané všetky podmienky, t.j. udanie dôvodu, tak sa táto výpoveď stáva neplatnou. Má na to zamestnávateľ právo? Vraj ak už nesúhlasí s trvaním pracovného pomeru, tak nech si dá výpoveď sama, lebo oni ju neprepúšťajú. Zdá sa mi to trochu nefér.
AVRIL
08.04.09,10:37
Ahoj Renca, tak uz som zistila preco som mala take nizke odstupne. Priemer za dovolenku som mala za 1/2009 a 2/2009 2,4597 EUR !!!!! a tato suma mala byt rovnaka aj za marec 2009, ale za marec mi napisali na paske, ze je to len 1,6981 !!!, celkovu sumu odstupneho mi vypocitali sice spravne, ale priemer z ktoreho to ratali bol nespravny.

Takze po spravnosti by to malo byt takto: 2,4597*8*21,74*2 = 855,58 EUR

Ak som nieco zle napisala tak ma prosim ta oprav. Volala som uctovnicke, ze preco mam uvedeny iny priemer za merec ako za januar a februar, nevedela mi to vysvetlit, potom povedala, ze kazdopadne je to chyba, a ze nastala v programe v akom spracovala mzdy (program sa vola OLYMP od Krosu). Vcera som si vobec nevsimla, ze mam za merec uvedeny iny priemer, ale nastastie si odkladam stare pasky a podla toho som to zistila.
mzdarka renca
08.04.09,10:41
Ahoj Renca, tak uz som zistila preco som mala take nizke odstupne. Priemer za dovolenku som mala za 1/2009 a 2/2009 2,4597 EUR !!!!! a tato suma mala byt rovnaka aj za marec 2009, ale za marec mi napisali na paske, ze je to len 1,6981 !!!, celkovu sumu odstupneho mi vypocitali sice spravne, ale priemer z ktoreho to ratali bol nespravny.

Takze po spravnosti by to malo byt takto: 2,4597*8*21,74*2 = 855,58 EUR

Ak som nieco zle napisala tak ma prosim ta oprav. Volala som uctovnicke, ze preco mam uvedeny iny priemer za merec ako za januar a februar, nevedela mi to vysvetlit, potom povedala, ze kazdopadne je to chyba, a ze nastala v programe v akom spracovala mzdy (program sa vola OLYMP od Krosu). Vcera som si vobec nevsimla, ze mam za merec uvedeny iny priemer, ale nastastie si odkladam stare pasky a podla toho som to zistila.

Aj ja robím v Olympe, ale nezvykne mi robiť chyby v priemerkách.
A naozaj si mala dostať odstupné, ako si napísala a to 855,58.
Aj preplatená dovolenka bude iná suma a to:
2,4597x8x8=157,42€
AVRIL
08.04.09,11:17
Aj ja robím v Olympe, ale nezvykne mi robiť chyby v priemerkách.
A naozaj si mala dostať odstupné, ako si napísala a to 855,58.
Aj preplatená dovolenka bude iná suma a to:
2,4597x8x8=157,42€

Super, diky ti moc. Najlepsie na tom je, ked mi povedala, ze to bude musiet vsetko poopravovat aj ostatnym mojim kolegom, lebo aj oni dostali vypoved, a sef uz zaplatil aj odovody. Skoro ho porazilo. :D Teraz bude musiet vsetkym podoplacat, to co im dlhuje.
Samuel6
09.04.09,05:54
"česť práci"
Zdravím všetkých,
mám jednu otázočku, osoba dostala výpoveď podľa § 63 ods. 1,písm.b). Niekde som počul, že takáto osoba má nárok na dovolenku, respekt. voľno zo strany zamestnávateľa na hľadanie si novej práce? Kde je pravda?
mzdarka renca
09.04.09,06:08
"česť práci"
Zdravím všetkých,
mám jednu otázočku, osoba dostala výpoveď podľa § 63 ods. 1,písm.b). Niekde som počul, že takáto osoba má nárok na dovolenku, respekt. voľno zo strany zamestnávateľa na hľadanie si novej práce? Kde je pravda?

V zmysle § 140 odst. 2, písm. j) máš nárok na platené pracovné voľno na pol dňa/týždeň

j) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
drengubiak
09.04.09,14:36
Dostanem výpoveď z nadbytočnosti.Mám odrobené 34.5 roka.
Som čiastočný invalid.V kolektívnej zmluve je nárok na 3+3
mesačné odstupné.S výpoveďou súhlasím.Ako sa mám zachovať,aby som dostal odstupné 3+3 a nie len za 3 mesiace.
Ďakujem
ivka70
09.04.09,15:14
Ak spravne chapem, mate v kolektivnej zmluve 3 mesacnu vypovednu dobu a 3 mesacne odstupne.

Potom staci zotvrat 3 mesiace pocas vypovednej doby v praci.
Alebo to 3+3 znamena nieco ine?
Tweety
09.04.09,16:12
Dostanem výpoveď z nadbytočnosti.Mám odrobené 34.5 roka.
Som čiastočný invalid.V kolektívnej zmluve je nárok na 3+3
mesačné odstupné.S výpoveďou súhlasím.Ako sa mám zachovať,aby som dostal odstupné 3+3 a nie len za 3 mesiace.
Ďakujem
Výpoveď je jednostranná, takže na ňu nie je potrebný súhlas druhej strany. Ak máte KZ a v nej ošetrené 6 mes. odstupné, malo by byť aj v plnej výške vyplatené.:) Ešte je podstatné to, aké sú prípadné určené podmienky pri tom 6 mes. odstupnom.
šebka
22.05.09,13:30
Dobrý deň,
zamestnankyňa mala mať od 1.6.2009 znížený úväzok na 22,5 hod.týždenne. Zatiaľ to nepodpísala, lebo je na PN. Doteraz pracovala rok a pol na plný úväzok. Ako dlho by mala pracovať na skrátený úväzok, aby sa jej mohlo vyplatiť odstupné len
znížené na ten skrátený úväzok. Hlavne aby nemohla zamestnávateľa dať na súd, že jej nevyplatil odstupné zodpovedajúce celému úväzku.
Ďakujem.
veronikasad
22.05.09,13:47
Dobrý deň,
zamestnankyňa mala mať od 1.6.2009 znížený úväzok na 22,5 hod.týždenne. Zatiaľ to nepodpísala, lebo je na PN. Doteraz pracovala rok a pol na plný úväzok. Ako dlho by mala pracovať na skrátený úväzok, aby sa jej mohlo vyplatiť odstupné len
znížené na ten skrátený úväzok. Hlavne aby nemohla zamestnávateľa dať na súd, že jej nevyplatil odstupné zodpovedajúce celému úväzku.
Ďakujem.
odstupné vyplácaš po skončení pracovného pomeru výpoveďou ako priemerný hodinový zárobok x 21.74 x denný úväzok.
Ak podpíše pred skončením prac.pomeru dohodu o zmene prac. zmluvy, bude platný tento úväzok

mimotemyZamestnávateľ chce so zamestankyňou "vybabrať" - znížiť úväzok a potom dať výpoveď ?
sylva
25.05.09,08:53
Zamestnanci ukončili PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti,dostali 2-mesačné odstupné.Zabudla som im uplatniť nárok na výpov.dobu.Je to možné aj po skončení PP? Ak áno,môžem to brať ako plnenie po skončení PP,t.j. poistné sa platiť nebude?Vďaka za odpoveď.
katka50
25.05.09,08:59
Zamestnanci ukončili PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti,dostali 2-mesačné odstupné.Zabudla som im uplatniť nárok na výpov.dobu.Je to možné aj po skončení PP? Ak áno,môžem to brať ako plnenie po skončení PP,t.j. poistné sa platiť nebude?Vďaka za odpoveď.
Čo to znamená:" nárok na výpovednú dobu "?
mzdarka renca
25.05.09,09:04
Ak zamestnanci ukončili PP dohodou k určitému dátumu, v ktorej bol uvedený dôvod v zmysle § 63 odst. 1 písm. b), a ak tam nebolo dohodnuté, že zamestnávateľ vyplatí zamestnancovi plnenie za výpovednú dobu, tak zamestnávateľ nie je povinný toto plnenie vyplatiť.
Tweety
25.05.09,09:38
Zamestnanci ukončili PP dohodou z dôvodu nadbytočnosti,dostali 2-mesačné odstupné.Zabudla som im uplatniť nárok na výpov.dobu.Je to možné aj po skončení PP? Ak áno,môžem to brať ako plnenie po skončení PP,t.j. poistné sa platiť nebude?Vďaka za odpoveď.
Ak počas VD nepracovali, t.j. ukončili PP pred začiatkom jej plynutia, alebo počas plynutia, nárok na mzdu za ten čas, čo nepracovali, nemajú, polopate, majú zaplatenú len odpracovanú dobu.
sylva
25.05.09,09:46
Tak som si to zle vysvetlila.Domnievala som, že ak sa skončí PP dohodou k určitému dátumu a nebude plynúť výpovedná doba, že aj tak je nárok na mzdu za výpovednú dobu.Potešili ste ma -Renča aj Tweety.Veľmi pekne Vám ďakujem.
veronikasad
25.05.09,10:15
Tak som si to zle vysvetlila.Domnievala som, že ak sa skončí PP dohodou k určitému dátumu a nebude plynúť výpovedná doba, že aj tak je nárok na mzdu za výpovednú dobu.Potešili ste ma -Renča aj Tweety.Veľmi pekne Vám ďakujem.
Nárok na preplatenie výpovednej doby zo ZP nemá, treba však pozrieť kolektívnu zmluvu alebo internú smernicu firmy. Niektoré firmy v prípade skončenia prac.pomeru dohodou pred uplynutím výpovednej doby poskytujú vyššie odstupné.
sylva
26.05.09,07:07
Veronika ďakujem za doplnenie. To ostatné mi je jasné, kolektívnu zmluvu nemáme.
brikina
26.05.09,08:35
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať na takúto vec ohľadom výpovede. Zamestnankyňa dostala výpoveď - na papieri bolo napísané len výpoveď podľa § 63, dôvod ako taký tam nebol udaný. Výpovedná lehota už trvá, teraz k 30.4.2009 by mala končiť. Zamestnávateľ jej však napísal list, že nakoľko neboli pri výpovedi dodržané všetky podmienky, t.j. udanie dôvodu, tak sa táto výpoveď stáva neplatnou. Má na to zamestnávateľ právo? Vraj ak už nesúhlasí s trvaním pracovného pomeru, tak nech si dá výpoveď sama, lebo oni ju neprepúšťajú. Zdá sa mi to trochu nefér.

Ahojte poradaci, mna zaujal tento príspevok a chcela som vediet, co si o nom myslite. Zamestnavatel si urobil pekné zadné vratka. Nemozem to tvrdit, ale myslim, ze ucelovo tam ten dovod nenapisali, aby mali moznost to vratit spät, prípadne nechali ludi hladat si novu pracu a potom im oznámit, ze u nich predsa nekoncia a ak si tí ludia daju ziadost o skoncenie PP, tak im nemusia platit odstupne... A zároven, ak by vskutku nemali prácu, tak by sa tieto PP-y skoncili a obycajných ludi by nenapadlo napadnut tuto výpoved z dôvodu, že nemá vsetky právne nálezitosti... myslim, ze je to prespekulovaný sposob zo strany zamestnavatela.
veronikasad
26.05.09,08:40
Ahojte poradaci, mna zaujal tento príspevok a chcela som vediet, co si o nom myslite. Zamestnavatel si urobil pekné zadné vratka. Nemozem to tvrdit, ale myslim, ze ucelovo tam ten dovod nenapisali, aby mali moznost to vratit spät, prípadne nechali ludi hladat si novu pracu a potom im oznámit, ze u nich predsa nekoncia a ak si tí ludia daju ziadost o skoncenie PP, tak im nemusia platit odstupne... A zároven, ak by vskutku nemali prácu, tak by sa tieto PP-y skoncili a obycajných ludi by nenapadlo napadnut tuto výpoved z dôvodu, že nemá vsetky právne nálezitosti... myslim, ze je to prespekulovaný sposob zo strany zamestnavatela.
To už je otázka na právnikov.

Zamestnávatel môže dať výpoveď len z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce, pričom z výpovede musí byť zrejmé o ktorý dôvod ide a tento nemôže dodatočne zmeniť. Inak je výpoveď neplatná.
eop
10.03.10,09:39
Potrebovala by som poradiť, nemôžem tu nájsť konkrétnu odpoveď, zamestnanec dostal výpoveď s 2mesačnou výpovednou dobou. Zamestnávateľ nemal pre neho prácu počas tých 2mesiacov, tak mu dal 60% náhradu mzdy. Potvrdenie o príjme dostal iba za dobu pracovného pomeru, tá 60% náhrada sa nezapočítava do mzdy? Neuvádza sa v daňovom priznaní? Myslím si, že nie, ale potrebovala by som to odobriť, aby som si bola istá. Ďakujem :)
arabela11
23.01.12,11:09
dobry den chcela by som sa spytat ze ked som podpisala vypoved dohodou po odpracovanych piatich rokoch a 8 mesiacoch ci mam narok na odstupne a nemam zaplatenu ani dovolenku 20 dni ani som si ju nevycerpala a po podpisani mi majitel povedal ze som ho okradla a ze mi nezaplati nic a ze mam byt ticho ,na koho sa mam v tomto obratit.Z platu mi stiahol 70 eur a ked som mu povedala o odstupnom a dovolenke povedal ze nam neda nic
Xanti
23.01.12,11:12
Arabela11
čo vlastne si podpísala? Aké paragrafy sú na tej dohode? A čo sa týka dovolenky, tak je povinný Ti ju preplatiť, ak nepreplatí obráť sa na inšpektorát práce. A môžeš sa s ním aj súdiť, kvôli nevyplateniu časti mzdy.
arabela11
23.01.12,11:26
vypoved dohodou podla paragrafu 60 z jedneho dna na druhy ani nas neupozornil povedal ze mu bar nevynasa a ked sme mu to podpisali tak povedal ze nam nic nevyplati lebo ze sme ho okradali co vobec nie je pravda uz z platu mi stiahol 70 eur a povedal ze uz nedostaneme ani odstupne ani dovolenku
Tweety
23.01.12,11:30
vypoved dohodou podla paragrafu 60 z jedneho dna na druhy ani nas neupozornil povedal ze mu bar nevynasa a ked sme mu to podpisali tak povedal ze nam nic nevyplati lebo ze sme ho okradali co vobec nie je pravda uz z platu mi stiahol 70 eur a povedal ze uz nedostaneme ani odstupne ani dovolenku ZP nepozná skončenie PP výpoveďo-dohodou. Ak ste podpísali dohodu o jeho skončení, nárok na odstupné nezniká. Nevyčerpanú dovolenku je povinný preplatiť.
arabela11
23.01.12,11:40
aj tak dakujem tak nas dobre obtiahol
Tweety
23.01.12,11:45
aj tak dakujem tak nas dobre obtiahol Nemuseli ste dohodu podpisovať.
arabela11
23.01.12,11:51
nevedeli sme co podpisujeme
Xanti
23.01.12,12:30
Arabela11
no tak bohužial. Ale čo sa týka preplatenia dovolenky tak na to právo máš. Upozorni IP na jeho konanie, povedia Ti tam čo dalej.
katy0
01.02.12,11:15
Prosím o radu.
Som na rodičovskej dovolenke, dostala som výpoveď od zamestnávateľa v dôsledku skončenia činnosti firmy. Od 1.2.2012 mi začne plynúť 2 mesačná výpovedná doba, v takomto prípade mám nárok aj na odstupné?
ďakujem
ewita888
01.02.12,11:21
Prosím o radu.
Som na rodičovskej dovolenke, dostala som výpoveď od zamestnávateľa v dôsledku skončenia činnosti firmy. Od 1.2.2012 mi začne plynúť 2 mesačná výpovedná doba, v takomto prípade mám nárok aj na odstupné?
ďakujem
neskoro sa pýtaš..
keby si najneskor včera požiadala zamestnávatela o ukončenie PP dohodou, bola by si mala nárok na odstupné.. ale už ti plynie výpovedná doba, nárok na odstupné nemáš..
veronikasad
01.02.12,11:21
Prosím o radu.
Som na rodičovskej dovolenke, dostala som výpoveď od zamestnávateľa v dôsledku skončenia činnosti firmy. Od 1.2.2012 mi začne plynúť 2 mesačná výpovedná doba, v takomto prípade mám nárok aj na odstupné?
ďakujem
kedy ti bola doručená výpoveď ? Ak si nepožiadala o skončenie pracovného pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, nárok na odstupné ti nevznikne.
katy0
01.02.12,15:36
veronikasad (http://www.porada.sk/member.php?u=36647)

výpoveď mi bola práveže doručená iba dnes 1.2.2012, takže ešte by som mohla zamestnávatela požiadať o skončenie prac. pomeru dohodou?
a keď tomu dobre chápem tak by som mala nárok aj na odstupné?

ďakujem za radu
veronikasad
01.02.12,15:38
veronikasad (http://www.porada.sk/member.php?u=36647)

výpoveď mi bola práveže doručená iba dnes 1.2.2012, takže ešte by som mohla zamestnávatela požiadať o skončenie prac. pomeru dohodou?
a keď tomu dobre chápem tak by som mala nárok aj na odstupné?


ďakujem za radu
Ako ti bola doručená ? Poštou s doručenkou ? Napísala si dátum prevzatia zásielky ?
veronikasad
01.02.12,15:43
Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom nasledújúceho mesiaca po doručení výpovede. V tvojom prípade, ak máš naozaj doklad, že si ju prevzala dnes (bez ohľadu na to, aký dátum je uvedený vo výpovedi), tvoja výpovedná doba začína plynúť od 1.marca 2012. Do konca februára(čím skôr, tým lepšie), oznám zamestnávatelovi, že žiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby t.j. k 29.2.2012.

Nekonči skorším dátumom, lebo strácaš dni poistenia v nezamestnanosti.
katy0
01.02.12,16:37
veronikasad (http://www.porada.sk/member.php?u=36647)

na obálke je že do vlastných rúk a obálku som mala len tak vhodenú do schránky.
Tak zajtra idem na poštu, nech to riešia a podpíšem prevzatie.