ZDENIELA
02.12.08,13:08
Poprosím objasniť jednu vec:
Platca DPH v SR si prenajíma od platcu DPH z ČR dopravný prostriedok.
Pri určovaní miesta dodania služby mám aplikovať § 15 odst. 8) písm f) ako nájom hnuteľného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov a nájom bude fakturovaný českou firmou aj s českou DPH, keďže prenájom dopravných prostriedkov je výnimka? :confused::confused::confused:
Ďakujem
20lucka201
02.12.08,12:36
je to špecifický prípad.. to určite.. Ja si myslím, že keďže SR prenajíma stroj, a prenájom sú ako služby, čiže miesto dodania je SR, čiže v SR musí byť DPH priznané /EU krajiny/ a zároveň aj odpočítané /keďže slováci majú na to nárok.../
ZDENIELA
02.12.08,12:44
Poprosím objasniť jednu vec:
Platca DPH v SR si prenajíma od platcu DPH z ČR dopravný prostriedok.
Pri určovaní miesta dodania služby mám aplikovať § 15 odst. 8) písm f) ako nájom hnuteľného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov a nájom bude fakturovaný českou firmou aj s českou DPH, keďže prenájom dopravných prostriedkov je výnimka? :confused::confused::confused:
Ďakujem
Teraz ma napadlo, že keďže § 15 odst.8) písm f) poníma o nájme hnuteľných vecí s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, tak potom sa odst 8) vôbec dopravných prostriedkov netýka a budem tu aplikovať § 15 odst 1) a miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania ... čiže ČR a faktúry budú vystavené aj s českou DPH?
Normálne sa mi z kečky parí a stále neviem, neviem čo tá výnimka tam znamená :mee:
20lucka201
02.12.08,12:53
Ale miesto dodania nie je SR? lebo čech dodá na určité obdobie dopravné prostriedky - prenájom - na Slovensko, to znamená, že to musí byť oslobodené od DPH, nie? Ja si myslím že tento prípad sa správa ako služby medzi európskymi krajinami, aj keď je to takýto prenájom.
ZDENIELA
02.12.08,13:02
Ale miesto dodania nie je SR? lebo čech dodá na určité obdobie dopravné prostriedky - prenájom - na Slovensko, to znamená, že to musí byť oslobodené od DPH, nie? Ja si myslím že tento prípad sa správa ako služby medzi európskymi krajinami, aj keď je to takýto prenájom.
Pri službe sa vždy určuje miesto dodania, podľa neho vieme, laicky povedané, kde sa bude DPH platiť. Ak je miestom dodania služby napr. ČR aj keď je pre slovenského platcu, faktúry sa vystavujú s českou DPH-čkou a tú si potom slovenský platca môže nárokovať z českého štátneho rozpočtu.
ZDENIELA
02.12.08,13:06
A čo sa týka mojej otázky...
Je to skutočne §15 odst. 1 - miestom dodania služby je sídlo dodávateľa služby, čiže ČR. Faktúra bude vystavená s českou DPH.
mimotemy Trošku som pátrala, no medzitím som nedopatrením zavrela druhé pátracie okienko porady, nemôžem ho tu prilepiť ... bolo to tu už riešené.
Neviem, prečo som to pred zadaním svojej otázky nevedela nájsť, asi som príliš panikárila ... (dúfam, že sa teraz na mňa niekto nenahnevá, že tu zbytočne zaberám miesto :mee: - ospravedlňujem sa za to)
20lucka201
02.12.08,13:10
[Ak je miestom dodania služby napr. ČR aj keď je pre slovenského platcu, faktúry sa vystavujú s českou DPH-čkou a tú si potom slovenský platca môže nárokovať z českého štátneho rozpočtu.[/quote]

Takže už to vlastne aj vieš.. sama si na to odpovedala.. ja si myslím že je to správne, hoci nie som daňový expert, radšej zájdi za daňovým správcom aby to odklepol.. :)
Vladimír Ozimý
02.12.08,13:17
Poprosím objasniť jednu vec:
Platca DPH v SR si prenajíma od platcu DPH z ČR dopravný prostriedok.
Pri určovaní miesta dodania služby mám aplikovať § 15 odst. 8) písm f) ako nájom hnuteľného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov a nájom bude fakturovaný českou firmou aj s českou DPH, keďže prenájom dopravných prostriedkov je výnimka? :confused::confused::confused:
Ďakujem

Uzavrime túto tému :). Ano pri prenájme dopravného prostriedku sa riadime § 15 ods. 1 t.j. predmet dane je tam kde je sídlo dodávateľa. V tomto prípade je to ČR takže dodávateľ postupoval správne ak vystavil faktúru za prenájom s českou daňou.