raddo
02.12.08,16:16
Ahojte plánoval som buduci rok brat hypoteku tak som cely rok neznizoval dane a financna kriza mi znemoznila brat buduci hypoteku tak by som chcel teraz znizit dane. Niekto mi poradil dva sposoby:
1.Dat znamych na Dohodu o vykonani prace - len v tomto pripade by sa to uz spätne asi spravit nedalo lebo tam treba nahlasovat na socialku? Ani ked ti ludia su zamestnany a dal by som im minimalny plat?

2. Cely rok som chodil na sluzobne cesty a cestoval som vela. Som SZCO a auto nemam pisane na firmu tak vraj by som mohol preplatit nahradu za pouzitie sukromneho vozidla. Ale taktiez neviem ci by to bolo mozne spatne za cely rok 2008, a ci k tomu potrebujem bloky o nakupe PHM?

Dakujem za radu.

Raddo
ego.mc
02.12.08,17:12
Ahojte plánoval som buduci rok brat hypoteku tak som cely rok neznizoval dane a financna kriza mi znemoznila brat buduci hypoteku tak by som chcel teraz znizit dane. Niekto mi poradil dva sposoby:
1.Dat znamych na Dohodu o vykonani prace - len v tomto pripade by sa to uz spätne asi spravit nedalo lebo tam treba nahlasovat na socialku? Ani ked ti ludia su zamestnany a dal by som im minimalny plat?
Hm. Nie.
2. Cely rok som chodil na sluzobne cesty a cestoval som vela. Som SZCO a auto nemam pisane na firmu tak vraj by som mohol preplatit nahradu za pouzitie sukromneho vozidla. Ale taktiez neviem ci by to bolo mozne spatne za cely rok 2008, a ci k tomu potrebujem bloky o nakupe PHM?
Paušálne náhrady môžete zaúčtovať aj spätne (prípadne, ak ich nechcete "preplatiť" z pokladne, aj jedným ID na konci roka ako nepeňažnú operáciu), ale nákup PHM treba doložiť blokmi.
Dakujem za radu.

Raddo
Odpoveď v texte.
veronikasad
02.12.08,17:39
Ahojte plánoval som buduci rok brat hypoteku tak som cely rok neznizoval dane a financna kriza mi znemoznila brat buduci hypoteku tak by som chcel teraz znizit dane. Niekto mi poradil dva sposoby:
1.Dat znamych na Dohodu o vykonani prace - len v tomto pripade by sa to uz spätne asi spravit nedalo lebo tam treba nahlasovat na socialku? Ani ked ti ludia su zamestnany a dal by som im minimalny plat?Dohody neslúžia na znižovanie základu dane a už vôbec nie spätne. Zamestnanca treba pred začiatkom výkonu práce na dohodu prihlásiť v soc.poisťovni, kde je potrebná aj registrácia zamestnávateľa. Zamestnávateľ musí mesačne posielať výkazy a platiť garančné a úrazové poistenie.
Ak nemáte iných zamestnancov je potrebné aj doplnenie registrácie na daňovom úrade, kde treba štvrťročne posielať Prehľad o zrazených preddavkoch. Ak by si robil výplaty spätne, za každý nepodaný prehlad je pokuta 2000,-sk.

2. Cely rok som chodil na sluzobne cesty a cestoval som vela. Som SZCO a auto nemam pisane na firmu tak vraj by som mohol preplatit nahradu za pouzitie sukromneho vozidla. Ale taktiez neviem ci by to bolo mozne spatne za cely rok 2008, a ci k tomu potrebujem bloky o nakupe PHM? Paušálnu náhradu za používanie súkr.motorového vozidla si môžeš uplatniť. Pokial si však auto neprihlásil na DU, čaká ťa pokuta 2000,- sk. Tak si zrátaj či na dani z príjmu zaplatíš viac. Musíš dorobiť evidenciu jázd a priložiť doklady o čerpaní PHM. /kvoli cene/.

Dakujem za radu.

Raddo

odpoveď v texte
raddo
02.12.08,19:40
vdaka za rady....Veronika nechces ma zachranit pred platenim zbytocne velkych dani, tiez som z Prievidze.
raddo
02.12.08,19:47
niekde na porade som cital ze bloky za PHM nie je nutne dokladat... ..a taka jednorazova pokuta od DU by ma asi tiez nezabila ved Nahrada za pouzivanie vozidla by bola vyssia.
betka
02.12.08,19:55
Ešte by som len predsa k tej dani z MV podľa par. 90:
Oznamovacia povinnosť sa nevzťahuje na dańovníka kt. je zamestnávateľ, kt. vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použ. vozidla, kde je v TP zapísaný zamestnanec.
raddo
02.12.08,20:10
no ale zamestnavatel a zamestanec v jednej osobe som ja takze ako by sa to dalo spravit? V technickom som zapisany ja ale auto nemam zapisane na firmu...
Paula
02.12.08,20:15
no ale zamestnavatel a zamestanec v jednej osobe som ja takze ako by sa to dalo spravit? V technickom som zapisany ja ale auto nemam zapisane na firmu...


SZČO nemôže byť sám sebe zamestnancom...ak si to tak myslel.