petka_5
02.12.08,21:05
Zdravim Vas,
mozno som prispevok zle zaradila, ale som tu nova...

nevie mi prosim niekto poradit, ci moj zamestnavatel ma pravo pocas mojej nepritomnosti (alebo kedykolvek mi logovat moju komunikaciu) - citat moje e-maily a chat?
Je to nejako v zakone osetrene? Nie je to porusenie osobnej korespondencie, alebo nieco podobne???

Prosim, ak niekto mate podobne skusenosti, viete poradit, tak vopred velmi dakujem.
kukučka
02.12.08,20:07
myslíš v práci a na jeho počítači?
petka_5
02.12.08,20:09
myslim v praci a ano na mojom firemnom pocitaci
arizona
02.12.08,20:21
Majiteľ a platca prislúchajúcich (napr.internet) služieb má na to právo.
Je to jeho majetok,tvoj pridelený prac. nástroj;),ktorý máš využívať na prácu,nie na súkromné účely.
-Dana-
02.12.08,22:28
Iba kopírujem

Čo hovorí zákon
Z právneho hľadiska je kľúčové práve to, či firma zamestnancom oznámi, že ich aktivity bude sledovať. „Listové tajomstvo, ktoré garantuje priamo ústava, sa jednoznačne vzťahuje aj na e-mail,“ hovorí vedúca katedry Právnej informatiky a počítačového práva Univerzity Komenského docentka Daniela Gregušová. „Zamestnávateľ má však na druhej strane právo chrániť sa pred únikom citlivých údajov a určiť, na čo môžu zamestnanci využívať elektronickú poštu alebo internetové pripojenie, ktoré im dáva k dispozícii.“ Ide teda o stret dvoch práv a v prípadnom konflikte medzi zamestnancom a firmou by musel rozhodnúť súd.
Podľa právničky však zamestnávateľ môže legálne čítať všetku elektronickú poštu, ak definuje pravidlá na jej používanie vo svojich interných predpisoch a zamestnanci podpíšu, že sú s monitorovaním oboznámení. „Ak to však zamestnávateľ robí bez vedomia zamestnanca, je to jednoznačne nelegálne,“ povedala D. Gregušová.
bobino38
03.12.08,04:56
...jedna pani povedala?...ja myslím, že by bolo lepšie keby sa tu dal priamo odkaz na zákon a nejaký paragraf, to že to nejaká právnička povedala alebo vysvetlil vedúci katedry právnej informatiky nestačí.
VladoaKatka
03.12.08,05:19
myslim v praci a ano na mojom firemnom pocitaci
v práci - teda si zamestnancom
firemný počítač - je asi zamestnávateľov počítač :), nie Tvôj, TY ho máš pridelený ako pracovný nástroj.

... poznám prípad, že za súkromné surfovanie na nete v pracovnej dobe dostala zamestnankyňa výpoveď.
petka_5
03.12.08,05:46
Ano, je to sice majetok zamestnavatela, ale asi by ma mal upozornit, ze si moje veci cita... a SKYPE mame povoleny, riesime s tym komunikaciu medzi nasimi partnermi a nami, takze to nemam nelegalne ani nic podobne... proste, rano pridem a vidim, ze niekto sedel za mojim stolom, hrabal sa mi v mojich veciach a ani sa neunuval vypnut pocitac... to si myslim, ze je vrchol drzosti
Braňo
03.12.08,05:50
Pokiaľ používaš skype vyslovene na firemné účely a nie súkromné v tom prípade sa obávať konntroly histórie chatov nemusíš. Alebo je to inak? :rolleyes:
Chobot
03.12.08,09:37
Ano, je to sice majetok zamestnavatela, ale asi by ma mal upozornit, ze si moje veci cita... a SKYPE mame povoleny, riesime s tym komunikaciu medzi nasimi partnermi a nami, takze to nemam nelegalne ani nic podobne... proste, rano pridem a vidim, ze niekto sedel za mojim stolom, hrabal sa mi v mojich veciach a ani sa neunuval vypnut pocitac... to si myslim, ze je vrchol drzosti

A vy nemáte v práci chránené PC prihlasovacími heslami? A do Skype sa predsa tiež prihlasuješ loginom a heslom, tak nikto by nemal vidieť tvoju komunikáciu, pokiaľ sa pod tvojím menom neprihlási. Takže problém bude aj v zabezpečení.
Chobot
03.12.08,09:48
...jedna pani povedala?...ja myslím, že by bolo lepšie keby sa tu dal priamo odkaz na zákon a nejaký paragraf, to že to nejaká právnička povedala alebo vysvetlil vedúci katedry právnej informatiky nestačí.

Keď chceš paragrafy, tak je to v priamo v úvode ZP čl. 11:


Zamestnávateľ môže o zamestnancovi zhromažďovať len osobné údaje súvisiace s kvalifikáciou a profesionálnymi skúsenosťami zamestnanca a údaje, ktoré môžu byť významné z hľadiska práce, ktorú zamestnanec má vykonávať, vykonáva alebo vykonával. Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho sleduje bez toho, aby bol na to upozornený, alebo kontroluje listové zásielky adresované zamestnancovi ako súkromnej osobe. Ak je u zamestnávateľa zavedený kontrolný mechanizmus, je zamestnávateľ povinný informovať zamestnanca o rozsahu kontroly a spôsoboch jej uskutočňovania.
Keď vznikol tento ZP, tak ešte asi maily neboli bežné, ale myslím si, že rovnaké platí pre súkromné e-maily zamestnanca.

A čo sa týka súkromnej korešpondencie cez Skype - pokiaľ to zamestnávateľ nedovoľuje v pracovnej dobe súkromne komunikovať, tak zamestnanec by nemal komunikovať a je potom irelevantné debatovať, či zamestnávateľ má nárok pozerať súkromnú komunikáciu v Skype alebo nie - ide o porušenie pracovnej disciplíny.

Ak súkromnú komunikáciu umožňuje, tak nemá právo do nej nahliadať - platí ten spomínaný článok.
Stanislav 1975
03.12.08,09:57
Peťka, ale však nejaké tajnosti a intímnosti a nejaké zamilované chaty ,nerob z pracovného pc, ale nechaj si to pekne na domov večer...;););)
V práci sa pracuje a nedohaduje rande ;)
-Dana-
03.12.08,11:12
Ono je to asi tak, že zamestnávateľ mi môže dať podpísať, že nebudem počítač používať na iné účely ako pracovné. Ak tento zákaz poruším a používam počítač na súkromnú komunikáciu môže ma potrestať za porušenie pracovnej disciplíny, ale v žiadnom prípade ho to neoprávňuje aby mi liezol do mailov. Ak tak spraví, mohol by mať z toho zrejme na súde problém. Ale právnik nie som.
petka_5
03.12.08,13:17
ale ak ma sef admin heslo...dostane sa vsade :-)
danushka
03.12.08,15:58
ale ak ma sef admin heslo...dostane sa vsade :-)
Petka, prečo by práve len šéf mal mať právo nahliadnuť do Tvojej e-mailovej pošty, veď môžeš ochorieť, prípadne byť na dovolenke a niekto Ťa aj zastupuje. Ak elektronickú komunikáciu využívate bežne v práci, tak Tvoja služobná e-mailová schránka nemá obsahovať nič súkromné.
Ak používaš svoj súkromný nick na skype aj v práci, čo nie je až tak výhodné, tak o svojom hesle vieš hádam len Ty a pri podozrení, že ho niekto zistil, ho môžeš kedykoľvek zmeniť. Existujú aj nastavenia histórie skypu, ktorá sa dá okamžite po odhlásení vymazať - ak si to teda tak nastavíš.
Ja mám v práci služobný skyp a doma súkromný. Práca a súkromie sú dve pôdy a treba to rozlišovať.
misomiso
03.12.08,16:14
Ono je to asi tak, že zamestnávateľ mi môže dať podpísať, že nebudem počítač používať na iné účely ako pracovné. Ak tento zákaz poruším a používam počítač na súkromnú komunikáciu môže ma potrestať za porušenie pracovnej disciplíny, ale v žiadnom prípade ho to neoprávňuje aby mi liezol do mailov. Ak tak spraví, mohol by mať z toho zrejme na súde problém. Ale právnik nie som.

Zamestnavatel ti nic nemusi davat podpisovat. To, ze PC nebudes pouzivat na sukromne ucely je samozrejmostou - a to aj z uctovneho a danoveho hladiska (predpokladam, ze firma uplatnuje DPH z PC a pripojenia na net).

Prave ak by to bolo naopak a akykolvek pracovny nastroj by ti bol dany k dispozicii aj an sukromne ucely (napr. auto, alebo nejaky stroj) potom by muselo dost k dohode, ktora by to upravovala. Ja sa ti dost cudujem, ze si sem prisla vobec s takymto niecim, podla mna je to dost trufale.

Bol tu citovany ZP: Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho sleduje bez toho, aby bol na to upozornený, alebo kontroluje listové zásielky adresované zamestnancovi ako súkromnej osobe.

Klucove je prave to "ako sukromnej osobe". Ak ti pride list v obalke, tak jeho sukromny charakter sa zvykne urcit podla toho, ze je napisane najprv meno a potom firma + adresa. Ale v pripade e-mailov nie je mozne odseparovat taketo "sukromne" korespondencie a kazdy e-mail, ktory pride na tvoju firemnu adresu ma byt povazovany za firemny.

Ako inak by mohol zamestnavatel napr. kontrolovat vysledky tvojej prace ako (aj) kontrolou e-mailovej komunikacie a vobec obsahu PC? Ked volas do nejakej vacsej firmy, si upozornena na to, ze hovor sa archivuje? Preco sa archivuje? Archivuje sa pre namatkovu kontrolu, ako kvalitne operatori konverzuju so zakaznikmi a ako zastupuju zaujmy firmy.
petmar
03.12.08,16:22
Vo väčšej firme nemusí majiteľ-vedúci-administrátor sa unúvať ísť do tvojho počítača, pozrie si to centrálne, u mňa napr. u nás aj 200 km na riaditeľstve môžu ma... a ešte koľkokrát ukazujú obsah schránok úradníkov i v TV, v novinách a pod.
petka_5
03.12.08,17:24
Ja cez firemny PC neriesim svoje sukromne veci... Skor som sa pytala vseobecne, ci je to niekde v zakone osetrene, alebo ako to je. Aspon mne teda nie je prijemne, aby si moju standardnu komunikaciu s kolegami, klientami...vyhradne mam na mysli len pracovne veci, cital niekto iny, ako ten, komu je to urcene. Osobne nemam co skryvat, len je to podla mna dost neeticke.

Dakujem za vase nazory
evina
03.12.08,17:54
Ja cez firemny PC neriesim svoje sukromne veci... Skor som sa pytala vseobecne, ci je to niekde v zakone osetrene, alebo ako to je. Aspon mne teda nie je prijemne, aby si moju standardnu komunikaciu s kolegami, klientami...vyhradne mam na mysli len pracovne veci, cital niekto iny, ako ten, komu je to urcene. Osobne nemam co skryvat, len je to podla mna dost neeticke.

Dakujem za vase nazory

Pracovné veci riešiš za firmu a tam samozrejme má šéf právo kontrolovať všetko. Má právo kontrolovať napr. aj Tvoju komunikáciu s klientami a usmerňovať Ťa a pod. ak má pocit, že tá komunikácia nie je v takom záujme firmy akú chce firma presadiť a pod.
misomiso
03.12.08,18:04
Ja cez firemny PC neriesim svoje sukromne veci... Skor som sa pytala vseobecne, ci je to niekde v zakone osetrene, alebo ako to je. Aspon mne teda nie je prijemne, aby si moju standardnu komunikaciu s kolegami, klientami...vyhradne mam na mysli len pracovne veci, cital niekto iny, ako ten, komu je to urcene. Osobne nemam co skryvat, len je to podla mna dost neeticke.

Dakujem za vase nazory

Este nedakuj, este si si nevypocula vsetky.

To snad nemyslis vazne, ze by to malo byt neeticke. Tvoja komunikacia s klientmi a partnermi je vysledok tvojej prace, je to to, co predavas zamestnavatelovi za peniaze.

To chces predavat nieco, co sa neda kontrolovat? Ty by si bola ochotna platit za nieco, co si nemozes skontrolovat? Prepac. ale zamestnanca s takymito nazormi by som sa ja zbavil okamzite.
-Dana-
03.12.08,18:52
Súhlasim s misomisom. že mi nemusí dať zamestnávateľ fakt nič podpísať aj s tým, že každý mail, ktorý príde na firemnú adresu môže byť považovaný za pracovný. Ale ak už zamestnávateľ zistí, že pôjde o súkromný mail mal by ho prestať čítať, pokiaľ na to nemá súhlas zamestnanca./čo asi mať nebude./ Keď súkromný mail aj tak prečíta nesmie z neho nič zneužiť. Nemôže sa ísť s niekym baviť o tom, čo sa práve dozvedel o svojich zamestnancoch. Lebo tí ak mu na to prídu a budú mať dôkazy, že čítal ich súkromné maily, tak myslím, žeby ten zamestnávateľ mohol mať na súde fakt problém. A v prípade telefonických nahrávok musí zamestnanec vedieť, že hovor bude nahrávaný. /a samozrejme s tým súhlasiť/ Ale nebudem už k tomu asi nič písať. Mne je jedno ako to je, ja taký problém nemám.

Ale pripájam niečo aj z dohovoru o ľudských právach.

Článok 8 - Právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života

1. Každý má právo na rešpektovanie svojho súkromného a rodinného života, obydlia a korešpondencie.

2. Štátny orgán nemôže do výkonu tohto práva zasahovať okrem prípadov, keď je to v súlade so zákonom a nevyhnutné v demokratickej spoločnosti v záujme národnej bezpečnosti, verejnej bezpečnosti, hospodárskeho blahobytu krajiny, predchádzania nepokojom a zločinnosti, ochrany zdravia alebo morálky alebo ochrany práv a slobôd iných.

Článok 17 - Zákaz zneužitia práv

Nič v tomto Dohovore sa nemôže vykladať tak, akoby dávalo štátu, skupine alebo jednotlivcovi akékoľvek právo vyvíjať činnosť alebo dopúšťať sa činov zameraných na zničenie ktoréhokoľvek z tu priznaných práv a slobôd alebo na obmedzovanie týchto práv a slobôd vo väčšom rozsahu, než to Dohovor ustanovuje.
evina
03.12.08,18:59
Myslím, že o súkromnom, rodinnom práve a súkromnej korešpondencii sa tu nik nebaví a nikto by ani netvrdil nič opačné.
Počítač v práci je pracovný prostriedok ....mám ho používať pracovne....ak ho využijem súkromne vystavujem sa riziku nechceného prečítaného a principiálne ani by ma nemalo napadnúť používať ho pre súkromné účely. Odkiaľ má zamestnávateľ vedieť, že ten mail nie je pracovný?
My sa cítime všetci hneď ukrivdení, ak dôjde k takejto situácii, ale povedzme si úprimne prečo má zamestnávateľ zamestnancovi platiť súkromné hovory na firemnom telefóne a zabepečovať súkromnú korešpondenciu na pracovnom PC a platením internetu firemnými financiami...Aj zamestnávateľ má svoje práva, nielen zamestnanec....to sú jednoducho fakty...a pracovné veci kontrolovať samozrejme môže...
melbak
03.12.08,19:12
no ja si vobec neviem predstavit, ze by som v praci riesila nieco sukromne, vzdy hovorim v mnoznom cisle za firmu, sukromne maily a telefonaty predsa nemozno vybavovat pocas pracovnej doby, pripomina mi to uradnicky z minulych cias, ktore boli nahnevane, ked z pevnej linky mali zakazane volat (kadernicke ....)
misomiso
03.12.08,19:40
no ja si vobec neviem predstavit, ze by som v praci riesila nieco sukromne, vzdy hovorim v mnoznom cisle za firmu, sukromne maily a telefonaty predsa nemozno vybavovat pocas pracovnej doby, pripomina mi to uradnicky z minulych cias, ktore boli nahnevane, ked z pevnej linky mali zakazane volat (kadernicke ....)

Ja si samozrejme nerobim iluzie, ze sa tym kadernickam nevola, a pokial to zamestnavatelovi nevadi a neriesi to, tak je to jeho vec. Ono je to asi ako s dodrziavanim pravidiel cestnej premavky. Pokial pailm cez mesto 90 a na kazdom semafore idem dve sekundy uz na cervenu, tak ak ma zastavia policajti, tak budem drzat hubu a zaplatim pokutu. A nebudem sa pohorsovat na d tym, ze ma kontrlovali ci pokutovali. Ak v praci chatujem a zamestnavatel ma este nevyhodil, tak dakujem Bohu a modlim sa, aby to tak co najdlhsie vydrzalo, a nestazujem sa na Porade na svoje prava.
Heni
04.12.08,05:27
Ja cez firemny PC neriesim svoje sukromne veci... Skor som sa pytala vseobecne, ci je to niekde v zakone osetrene, alebo ako to je. Aspon mne teda nie je prijemne, aby si moju standardnu komunikaciu s kolegami, klientami...vyhradne mam na mysli len pracovne veci, cital niekto iny, ako ten, komu je to urcene. Osobne nemam co skryvat, len je to podla mna dost neeticke.

Dakujem za vase nazory
kedysi, ked ešte e-maily neboli, tak sa táto štandardná komunikácia vybavovala klasicky písomne na hlavičkový či obyčajný kanc. papier a kópie sa zakladali pekne medzi korešpondenciu do šanóna... a do šanóna mal možnosť nahliadať takmer každý, nielen šéf....
bryan
04.12.08,17:07
Existuje zakon, ktory pojednava o ochrane sukromia, to je asi to na co sa pytas uplne na zaciatku...takze hladaj v zakonoch.

A teraz fakticke otazky:

Pocitac je tvoj alebo zamestnavatelov?
kto plati ucty za internet a spravcu siete?
e-mailova adresa je info@zamestnavatel alebo meno@zamestnavatel alebo hocico@naprikladgmail???
chodis do prace alebo do zamestnania?Kazdy zamestnavatel ma pravo na nahraditelnost, zastupitelnost a ma pravo na SVOJE FIREMNE informacie, vratane firemnej komunikacie dorucenej na meno pracovnika. Je vsak spravne aby na to upozornil zamestnanca.

Ak je vysloveny priamy zakaz sukromneho obsahu, tak je situacia pre teba este zlozitejsia.

Riesenie:
Na sukromne veci pouzivaj sukromny webmail. Najlepsie mimo prace.

Pouzivanie korporatnej siete na iny ucel ako na firemny (chat, multimedia, sukromne spravy...) je zneuzitim siete.

Inymi slovami, jazdis na sluzobnom aute za firemny benzin na sukromnu cestu v pracovnom case a bez suhlasu zamestnavatela?
VladoaKatka
05.12.08,04:56
Inymi slovami, jazdis na sluzobnom aute za firemny benzin na sukromnu cestu v pracovnom case a bez suhlasu zamestnavatela?

jednoduché vysvetlenie celej kauzy...:)
matulo
05.12.08,08:45
Zamestnavatel si moze citat emaily aj odpocuvat telefony. Pokial to robi, mal by o tom vopred upozornit.

Co sa tyka emailov, ako bolo napisane, zamestnavatel ma pravo povazovat kazdy mail za pracovny a teda mat k nemu pristup. Nemal by to spravit len v tom pripade, ze mail je oznaceny ako PRIVATNY DOVERNY email, taketo by nemal citat. Ale asi aj tak viete ako to v skutocnosti funguje....
tuska80
07.12.08,07:29
mne sa stalo, že mi zamestnávateľ čítal môj súkromný mail, odoslaný z mojej súkromnej adresy (gmail, zabezpečený heslom), ale na moju škodu z firemného PC. Vopred ma neupozornil, že si bude moju súkromnú korešpondenciu čítať a zneužil to proti mne.
Chobot
07.12.08,23:04
mne sa stalo, že mi zamestnávateľ čítal môj súkromný mail, odoslaný z mojej súkromnej adresy (gmail, zabezpečený heslom), ale na moju škodu z firemného PC. Vopred ma neupozornil, že si bude moju súkromnú korešpondenciu čítať a zneužil to proti mne.

Prosím ťa vysvetli mi, ako sa dostal zamestnávateľ do tvojej poštovej schránky na internete, ak prístup máš chránený heslom????:confused:

Ako videl správu, čo si napísal?
tuska80
08.12.08,18:55
to netuším. spolahla som sa na to, že to nie je možné, vybavovala som si svoje súkromné veci o ktorých som sa s nikým osobne nerozprávala, iba som to spomínala v tom maily. Z toho usudzujem, že informácie mal odtiaľ. Dá sa to? Existuje na to nejaký softvér, alebo čo?
tuta
08.12.08,19:16
to netuším. spolahla som sa na to, že to nie je možné, vybavovala som si svoje súkromné veci o ktorých som sa s nikým osobne nerozprávala, iba som to spomínala v tom maily. Z toho usudzujem, že informácie mal odtiaľ. Dá sa to? Existuje na to nejaký softvér, alebo čo?


:eek::eek::eek:
912
09.12.08,08:09
Napríklad na post.sk sa vždy pýta či uložiť meno a heslo pre tento počítač, tak sa to možno stalo takto.
Composite
09.12.08,17:49
ak vás na to upozorní ano ;), ak sa vám to nepáči, hľadajte si novú prácu ;)
Ak ideš cez sieť v práci, tak môžu čokoľvek odchytávať.

Proste v práci máš pracovať a nie vybavovať súkromné veci ;)
matulo
12.12.08,09:04
Je to pravda, zamestnavatel, resp administrator vie odchytit vacsinu uzivatelskych mien/hesiel do icq, webmailov a pod. Sranda je, ze taky gmail kryptuje len stranku, kde sa zadava len meno a heslo, ale uz nie samotnu pracu s mailami.
Composite
12.12.08,09:49
u nás je známe sledovanie všetkého prenosu na sieti, súkromné veci sú tolerované, pokiaľ neprekračujú unosnú mieru.
Teraz začnú odpočúvať hovori, lebo začali vznikať nejaké problémy, čísla kam sa volá už sledujú, ved vo výpisoch, tiež tolerujú určitú hranicu.

Ale z roboty vybavujem fakt iba dôležité veci