Beatrice
02.12.08,21:32
Prosím Vás, živnostník /JU/ nakupoval tovar z Poľska a platil v hotovosti v zlotých a eurách. Je veľká chyba, keď som mu neviedla valutovú pokladnicu, ale v tuzemskej pokladnici v deň platenia som mu prerátala cudziu menu kurzom z NBS.

ďakujem
Niuška
06.12.08,13:19
valutovú pokladnicu musíš viesť aj na EUR aj na poľské zloté. doporučujem ti ju urobiť v exceli. ja ju robím ručne a je to pracnejšie. prepočítaš si tam menu kurzom, urobíš si príjem i výdaj v cudzej mene, príjem i výdaj prepočítaný na Sk, vyčísliš si zostatok v cudzej mene i zostatok v Sk. na konci účt. obdobia vyčísliš kurzový rozdiel.
ak si to doteraz nerobila, dorob to dodatočne. taktiež PPD a VPD budú samostane číslované.
ekopo
06.12.08,13:50
Súhlasím s tým, že valutovú pokladnu treba viesť.
Predpokladám však, že len mizivé percento účtovníkov vedie účtovníctvo ručne. Všetky účtovné sw by mali mať valutovú pokladnu už len z toho dôvodu, že pohyby v nej sú aj pohybmi v penažnom denníku. Preto nevidím dôvod robiť valutovú pokladu zvlášť v exeli.
Niuška
07.12.08,08:54
nehovorila som, že vediem účtovníctvo ručne... mám sw za mil.Sk ale proste som len doporučila, lebo mne sa VP tak lepšie robí. nemyslím,že Beatrice nakupuje vo valutách pravideľne. tak i u nás sú pohyby max. 20x/rok. ono je to na nej, ako si ju viesť bude (tak, ako jej bude lepšie vyhovovať) ale to nemení nič na skutočnosti, že ju viesť musí.
Rozalka
07.12.08,09:24
Ekopo, máš pravdu, účtovné softvéry majú valutovú pokladňu. Napriek tomu som zástanca vedenia pokladničných kníh aj ručne (napr. aj v exceli), mimo účtovníctva. Ak sa pokladničná kniha vyhotoví následne (zo softvéru), po zaúčtovaní dokladov, chybička sa ťažko hľadá.