beeboy18
03.12.08,09:46
Od augusta mi zastavili DP,nakoľko manžel pracuje v zahraničí v ČR.On tam nepoberá ani DP,ani Danovy Bonus.Ja som bola nezamestnaná,vedená na UP,teraz som zamestnaná, ale pracovnici na socialke tvrdia ze nemozem poberat pridavky na deti v SR, ale ma si to vybavit manzel v ČR. Ako to je so zakonom, naco sa mozem odvolat aby mi priznali detske pridavky. Dieta ma 6 rokov.
ZDENIELA
03.12.08,08:49
Moc sa touto problematikou nezaoberám ale viem, ´že ak manžel pracuje v ČR a ty nepracuješ, rodinné prídavky i DB poberá manžel v ČR. Ak sa zamestnáš v SR ty, poberáš prídavky i DB ty v SR. Tak neak to podľa mojich info funguje.
susana28
30.01.09,14:18
Dobrý deň,

nadviažem na tému detské prídavky. V novembri 2007 sa nám narodilo dieťa a keďže manžel pracuje v Slovinsku prišlo nám rozhodnutie z ÚPSVaR, že podľa zákona detské prídavky vypláca štát v ktorom je zamestnaný otec dieťata. Takto si nás obe krajiny prehadzovali ako horúcu zemiak. Naposledy v auguste keď to už vyzeralo nádejné prišlo rozhodnutie zo slovinska že manžel by u nich musel mať trvalý pobyt, čo nemá. Takže opäť nič, a pritom sme chceli aby nám vystavili len potvrdenie o tom, že nemá na rok na DP. Teraz sa to opäť otvorilo, s tým, že potrebuje formulár E401, E411 ale musí mať manžel aj účet v ich banke. A tu je problém, lebo síce je zamestnancom slovinského zamestnávateľa ale fyzicky v slovinsku vôbec nie je. Už druhý rok je vo Fínsku. Nevieme teda ako to poriešiť. Predpokladám, že otvoriť účet cez internet asi nebude možné, alebo áno.?
susana28
30.01.09,16:42
Tak neviem to len ja mám takú smolu, že na moje otázky mi nikto neodpovie?
bobiku
30.01.09,20:25
Tak neviem to len ja mám takú smolu, že na moje otázky mi nikto neodpovie?
Cez internet pokiaľ viem sa účet otvoriť nedá. A vy ste zamestnaná? Ved vy máte predsa rovnaké právo ako otec dieťaťa poberať RP. Mne raz radili na ÚPSVaR ohľadom inej záležitosti a poradili mi zle. Ja som sa obrátila na právničku a tá mi potom zistila relevantné informácie. Preto sa skúste ešte uistiť či naozaj vám úrad odpovedal správne, lebo ani uradníci nie sú neomylný a kopec hlupákov robí na úradoch.
susana28
31.01.09,11:38
Cez internet pokiaľ viem sa účet otvoriť nedá. A vy ste zamestnaná? Ved vy máte predsa rovnaké právo ako otec dieťaťa poberať RP. Mne raz radili na ÚPSVaR ohľadom inej záležitosti a poradili mi zle. Ja som sa obrátila na právničku a tá mi potom zistila relevantné informácie. Preto sa skúste ešte uistiť či naozaj vám úrad odpovedal správne, lebo ani uradníci nie sú neomylný a kopec hlupákov robí na úradoch.

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, a verte mi položila som im túto otázku ale stále tvrdia, že keď otec dieťaťa pracuje, tak automaticky poberá detské prídavky on. Len keby mu vo Slovinsku dali úradné potvrdenie, že nemá nárok na túto dávku, tak ja by som mohla poberať DP tu na slovenku. A nie nie som zamestnaná, som na MD a poberám RP. A ešte jedna čerešnička tá pani čo má ma na starosti mi povedala, že vraj by mi mala pozastaviť aj ten rod.príspevok lebo vraj aj ten by som mala poberať zo slovinska. No to čo je za haluz. :mad:
betka631
31.01.09,14:00
Manžel pracuje v ČR a ja som na ČID. Na základe Nariadenia Rady ES 1408/71 nám ÚPSVaR pozastavil rodinné prídavky.Bolo to minulý rok v marci. Takže manžel musel požiadať o RP v ČR a nebolo to vôbec jednoduché, pretože máme 22 ročného syna, ktorý študuje na VŠ a keďže má viac ako 18 rokov nemohli sme si požiadať i prídavky my ale on sám. Takže prenášanie žiadostí, kvôli podpisu a potom ešte sme museli na Ministerstve školstva v ČR žiadať o Potvrdenie, že škola ktorú študuje na Slovensku je rovnocenná VŠ v ČR, potvrdenia o príjme atď.
Napokon sa to všetko podarilo až prišiel september, kedy sa v ČR prehodnocujú RP podľa príjmu..takže ďaľšie potvrdenia dokonca aj čestné prehlásenie syna a dcéry, že za rok 2007 nemali žiadny príjem a keď to všetko dali dokopy tak nám vyšlo, že náš príjem za rok 2007 prekročil 2,4 násobok životného minima a RP nám pozastavili. Mesiac som čakala na Rozhodnutie a začalo vybavovanie RP na Slovensku, s tým, že nemám RP ale vyrovnávaciu dávku k prídavku na dieťa a upozornením, že si musím k 1.9.2009 znova požiadať o RP v ČR.
Takže zase začne papierový kolotoč, ktorý nič nevyrieši, pretože už teraz viem, že nám nevznikne nárok na prídavok na dieťa v ČR, keďže manžel má vyšší príjem ako rok predtým. Niekedy mi to pripadá ako boj s veternými mlynmi.
betka631
31.01.09,14:03
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, a verte mi položila som im túto otázku ale stále tvrdia, že keď otec dieťaťa pracuje, tak automaticky poberá detské prídavky on. Len keby mu vo Slovinsku dali úradné potvrdenie, že nemá nárok na túto dávku, tak ja by som mohla poberať DP tu na slovenku. A nie nie som zamestnaná, som na MD a poberám RP. A ešte jedna čerešnička tá pani čo má ma na starosti mi povedala, že vraj by mi mala pozastaviť aj ten rod.príspevok lebo vraj aj ten by som mala poberať zo slovinska. No to čo je za haluz. :mad:


Poznám takú rodinu, že manžel pracuje v ČR a manželke pozastavili RP a poberá ho z ČR.
susana28
31.01.09,16:50
Poznám takú rodinu, že manžel pracuje v ČR a manželke pozastavili RP a poberá ho z ČR.

Betka teda poviem ti, že mne to už ani nepripadá ako boj s veternými mlynmi, ale doslova je to birokracia až to bolí. Jednoducho obe krajiny si nad tebou umyjú ruky, lebo zistíš, že nemáš nárok na dávku z jednej krajiny, ktorá ťa odkáže za druhú krajinu, kde ti to zamietnu a odkážu ťa späť tam, kde si už raz dostala košom.

Vieš nemôžem povedať, že bez tých detských prídavkoch by sme pomreli od hladu, ale bohužiaľ nie sme ani milionári. Tak prečo by moje dieťa nemalo dostať to čo mu patrí, len preto, že jeho otec pracuje v inom štáte - v europskej únii. :mad:
marina8
02.02.09,21:50
Výška prídavku na dieťa sa upravuje z doterajších 540 Sk (17,93 eur) na sumu 640 Sk (21,25 eur) mesačne. Sumy prídavku na dieťa a príplatku k prídavku sa budú každoročne upravovať od 1. januára v závislosti od zmeny životného minima.


mimotemy
velmi sa tesim , konecne zacnem zit na " vysokej nohe":D
Marína
02.02.09,22:32
........................mimotemy velmi sa tesim , konecne zacnem zit na " vysokej nohe":D

mimotemy Hádam tvoje dieťa, nie?;)
marina8
02.02.09,22:35
mimotemy Hádam tvoje dieťa, nie?;)

mimotemy

:D:D:Dano oprava : moje dieta:D:D:D:D:D
kachniatko
04.02.09,05:35
Neviem či ti to ešte pomôže, ale aj ja poberám PnD aj RP z ČR. Nemala som žiadne problémy z vybavovaním papierov. Manžel msa jednoducho zastavil na Úrade státni sociální podpory, v meste, kde sídli jeho firma, vyzdvihol papiere, je som ich doma vypísala,pridal rodné listy, čestné vyhlásenie, že nie som zamestnaná a ani nemám príjem, akurát, že som musela teraz po prechode na euro zistiť v banke IBAN a SWIFT môjho účtu, a dávky mi posielaju na účet u nás. Náš úrad práce chcel odo mňa ešte potvrdenie o trvalom pobyte z našej obce a inak sa to vybavilo v pohode. Ešte aj teraz si v kľude keď niečo potrebujem zavolám pani do čiech na sociálne a veľmi ochotne mi vybaví čo potrebujem. Ja takto poberám dávky už 4. rok a nemám stým žiadny problém.
Byť tebou nezahadzujem možnosť ani uplatnenia si daňového bonusu aj v Čechách ( tam je to úľava na dani) aj u nás, keĎže ešte stále platí dvojité zdanenie. Veď pri deťoch je každá korunka dobrá.
Ešte len tak na okraj RP je v čechách oveľa vyšší ako u nás, U nás sa len stále hovorí o zvyšovaní, ale skutek utek. Tak V Čr je RP cca 9500Sk do 22 mesiaca dieťaťa, a potom cca 4600 do 4.roku dieťaťa.
kachniatko
04.02.09,05:38
Teraz som si to prečítala ešte raz, takže keď si zamestnaná prídavky si musíš vybaviť u nás a z čiech by ti ich dorovnávali iba ak by boli v ČR vyššie ako u nás.
betka631
05.02.09,14:32
Ešte aj teraz si v kľude keď niečo potrebujem zavolám pani do čiech na sociálne a veľmi ochotne mi vybaví čo potrebujem.

V tomto ti dávam za pravdu, pretože tiež sme sa stretli s takým prístupom, že manželovi pracovníčka z úradu statní soc. podpory napísala na lístok meno a tel. číslo a v pohode sa s ňou dalo komunikovať po telefóne. Čo sa mi na našom úrade asi nemôže stáť. U nás to vybavovanie bolo zložitejšie možno aj preto, že máme vysokoškoláka a ak má dieťa v ČR 18 rokov tak si musí žiadať o prídavok na seba a dokladovať aj príjem ak niejaký má + ešte sme museli žiadať Ministerstvo školstva ČR o potvrdenie, že sa VŠ na Slovensku považuje z hľadiská pripravy na povolanie za rovnocennú v Česku.

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prid_na_dite

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp
willma
10.03.09,11:03
mám doplňujúcu otázku PnD sa vyplácajú mesiac pozadu? čiže za január vo februári ? atď.
Olice
10.03.09,11:09
mám doplňujúcu otázku PnD sa vyplácajú mesiac pozadu? čiže za január vo februári ? atď.

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vypláca prídavok mesačne pozadu, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom oprávnená osoba splnila podmienky nároku na prídavok.
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=134#Výplata%20prídavku%20na%20dieťa
SAIVI
12.06.09,08:49
Prídavok na dieťa sa má zvýšiť o 74 centov

Prídavok na dieťa by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť o 74 centov na 21,99 eura. Ministerstvo práce a sociálnych vecí totiž minulý rok presadilo novelu zákona o prídavku na dieťa, podľa ktorej sa táto dávka od roku 2010 zvyšuje o rovnaké percento, o aké v júli predchádzajúceho roka vzrástlo životné minimum.

Podľa návrhu opatrenia, ktoré predložil rezort sociálnych vecí do pripomienkového konania, má životné minimum od začiatku júla tohto roka vzrásť o 3,5 %. Životné minimum sa má pre plnoletú fyzickú osobu upraviť zo 178,92 eura na 185,19 eura, pri ďalšej spoločne posudzovanej plnoletej fyzickej osobe má ísť o nárast zo 124,81 eura na 129,18 eura a na zaopatrené neplnoleté alebo nezaopatrené dieťa sa má životné minimum zvýšiť z 81,66 eura na 84,52 eura.

O rovnaké percento, o aké od 1. júla vzrastie životné minimum, sa od začiatku septembra tohto roka zvýši aj rodičovský príspevok. Rodičovský príspevok sa tak má od začiatku septembra tohto roka zvýšiť zo 158,67 eura na 164,22 eura. Životné minimum sa každoročne upravuje k 1. júlu o koeficient rastu čistých peňažných príjmov podľa údajov Štatistického úradu SR alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov je nižší.

V tomto roku sa bude životné minimum upravovať smerom nahor o mieru rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Prídavok na dieťa sa po vyše štyroch rokoch od začiatku januára tohto roka zvýšil zo 17,92 eura na 21,25 eura.

Hoci ministerstvo práce a sociálnych vecí pod vedením Viery Tomanovej pôvodne navrhovalo zvýšiť od začiatku septembra 2007 prídavok na dieťa o 10 (0,33 €) Sk na 550 Sk (18,26 €), nakoniec takýto návrh ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová na rokovanie vlády nepredložila. V minulom roku ministerstvo uvažovalo o zvýšení prídavku na dieťa s účinnosťou od 1. septembra o 30 Sk (1 €) na 570 Sk (18,92 €). Po zverejnení tejto informácie však premiér Robert Fico označil návrh na zvýšenie prídavkov o 30 Sk (1€) za klebety. "Nechceme nikoho urážať, tak som povedal pani ministerke, že zbytočne neprichádzajme so smiešnymi sumami, ale skúsme ten objem peňazí použiť inde, na inú dávku pre rodiny," povedal premiér koncom júna minulého roka po kontrolnom dni na ministerstve práce. Po necelom týždni od tohto premiérovho vyjadrenia rozhodla koaličná rada o tom, že prídavok na dieťa sa od začiatku tohto roka po vyše štyroch rokoch zvýši o 3,33 eura.

http://www.podnikam.sk/spravodajstvo.php?id=8290&kid=70&k=Aktu%E1lne%20odvody
redsonja
19.06.09,19:11
Dobrý deň,

prišlo nám rozhodnutie z ÚPSVaR, že podľa zákona detské prídavky vypláca štát v ktorom je zamestnaný otec dieťata.

:confused:tak toto sa mi zdá ako výmysel daného úradu. Ja som si vybavovala prídavok na dieťa cca mesiac dozadu a pracovníčka vôbec neriešila kd je kto zamestnaný, dokonca nám poradila nech si daňový bonus uplatní ten z rodičov, ktorému to bude vychádzať výhodnejšie a druhý nech poberá prídavky. Uviedol dotyčný úrad podľa ktorého zákona vydal takéto rozhodnutie?
alla66
19.06.09,19:54
:confused:tak toto sa mi zdá ako výmysel daného úradu. Ja som si vybavovala prídavok na dieťa cca mesiac dozadu a pracovníčka vôbec neriešila kd je kto zamestnaný, dokonca nám poradila nech si daňový bonus uplatní ten z rodičov, ktorému to bude vychádzať výhodnejšie a druhý nech poberá prídavky. Uviedol dotyčný úrad podľa ktorého zákona vydal takéto rozhodnutie?
Po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie sa začali uplatňovať pri vyplácaní štátnych sociálnych dávok koordinačné nariadenia EÚ. Podľa Nariadenia Rady (ES) č.1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov a ich rodinných príslušníkov pohybujúcich sa v rámci spoločenstva v znení neskorších predpisov je primárne kompetentný štát na výplatu rodinných dávok – štát zamestnania.

Štátne sociálne dávky podľa slovenskej legislatívy, ktoré sú nariadeniami koordinované:



Prídavok na dieťa
Rodičovský príspevok
Opakovaný príspevok dieťaťu v náhradnej starostlivosti
Príspevok na pohreb



Na koho sa koordinačné predpisy vzťahujú:

Nariadenie Rady EHS č.1408/71 a jeho vykonávacie Nariadenie Rady EHS 574/72 je základným nariadením vo vzťahu ku koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia. Nariadenia sa vzťahujú na:


zamestnané osoby
samostatne zárobkovo činné osoby
štátnych zamestnancov, úradníkov
študentov
dôchodcov
rodinných príslušníkov
pozostalých


Ako si možno uplatniť nárok?

Nárok na rodinné dávky si môže uplatniť každý na koho sa vzťahujú koordinačné predpisy.

V zmysle koordinačných nariadení vzniká nárok na rodinné dávky aj v členskom štáte EÚ, v ktorých je vykonávané zamestnanie.

Občan SR- migrujúci pracovník v členskom štáte EÚ má nárok na rodinné dávky v štáte svojho zamestnania a má právo si tam o ne požiadať.

Slovenskí občania pracujúci v zahraničí si uplatňujú nárok na rodinné dávky na príslušných inštitúciách zodpovedných za výplatu rodinných dávok v krajine ich zamestnania.

Určenie štátu príslušného na výplatu rodinných dávok podľa princípov určovania uplatniteľnej legislatívy a vznik nároku na jednotlivé druhy dávok v oboch štátoch, sú príslušné inštitúcie týchto štátov povinné prešetriť.

Slovenskí občania na ktorých sa z titulu ich zamestnania v zahraničí vzťahujú koordinačné predpisy EÚ, sú povinní informovať o zmenách rozhodujúcich skutočností príslušné inštitúcie v SR a v štáte ich zamestnania.

Ako komunikujú úrady navzájom?

Úrady členských štátov EÚ si vymieňajú potrebné informácie ohľadom nárokov, výšky, oprávnených osôb vo vzťahu k jednotlivým dávkam prostredníctvom E – formulárov.

E-formuláre sú preložené do úradných jazykov všetkých štátov Európskej únie na území ktorých sa koordinačné predpisy uplatňujú.
E-formuláre sú rozdelené do jednotlivých sérií a každá séria sa používa pre určitú oblasť sociálneho zabezpečenia.

Pre potreby koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia v oblasti rodinných dávok sa používajú formuláre série E 400
veronikasad
20.06.09,06:37
:confused:tak toto sa mi zdá ako výmysel daného úradu. Ja som si vybavovala prídavok na dieťa cca mesiac dozadu a pracovníčka vôbec neriešila kd je kto zamestnaný, dokonca nám poradila nech si daňový bonus uplatní ten z rodičov, ktorému to bude vychádzať výhodnejšie a druhý nech poberá prídavky. Uviedol dotyčný úrad podľa ktorého zákona vydal takéto rozhodnutie?
si zamestnaná alebo na materskej dovolenke ? Manžel pracuje v SR ? Ak ano, pracovníčka UPSVaR nemala čo riešiť. A na daňový bonus sa odpoveď, ktorú si citovala nevzťahuje.
Podrobné informácie o výplate Prídavku na dieťa máš v príspevku od alla 66.
redsonja
20.06.09,15:09
veď sa nemusíš hneď paprčiť:) Som na MD, samozrejme, aj keď paradoxne som musela UPSVaR dodať potvrdenie od zamestnávateľa, že som v čase pôrodu bola ekonomicky činná :o.
Manžel pracuje v SR a má aj živnosť, chcela som tým len naznačiť, že aj keby pracoval v inom štáte, úradníčku to absolútne nezaujímalo, proste mi dala tlačivá na vyplnenie. Prax predsa jasne dokazuje, že to, čo je stanovené v zákone sa málokedy na Slovensku dodržiava.
betka631
20.06.09,15:37
Slovenskí občania na ktorých sa z titulu ich zamestnania v zahraničí vzťahujú koordinačné predpisy EÚ, sú povinní informovať o zmenách rozhodujúcich skutočností príslušné inštitúcie v SR a v štáte ich zamestnania.


veď sa nemusíš hneď paprčiť:) Som na MD, samozrejme, aj keď paradoxne som musela UPSVaR dodať potvrdenie od zamestnávateľa, že som v čase pôrodu bola ekonomicky činná :o.
Manžel pracuje v SR a má aj živnosť, chcela som tým len naznačiť, že aj keby pracoval v inom štáte, úradníčku to absolútne nezaujímalo, proste mi dala tlačivá na vyplnenie. Prax predsa jasne dokazuje, že to, čo je stanovené v zákone sa málokedy na Slovensku dodržiava.


Myslím, že v citácii od alla66 máš odpoveď.
alla66
20.06.09,16:21
veď sa nemusíš hneď paprčiť:) Som na MD, samozrejme, aj keď paradoxne som musela UPSVaR dodať potvrdenie od zamestnávateľa, že som v čase pôrodu bola ekonomicky činná :o.
Manžel pracuje v SR a má aj živnosť, chcela som tým len naznačiť, že aj keby pracoval v inom štáte, úradníčku to absolútne nezaujímalo, proste mi dala tlačivá na vyplnenie. Prax predsa jasne dokazuje, že to, čo je stanovené v zákone sa málokedy na Slovensku dodržiava.

Nikto sa nepaprčí:D...bohužiaľ na Slovensku platí - nevedomosť zákona neospravedlňuje...ak si sama nezistíš, od iných sa nedozvieš;)...max.na Porade:D:D:D
Darina1234
11.07.09,09:24
Chcem sa opytat ohladom pridavok na deti. manžel je zamestncom a pridavky chodia na jeho učet, danovy bonus si uplatnuje on v DP. Teraz chcem pridavky zmeniť na mna, ja som SZCO , s nizkym prijmom a danový bonus nemam z coho odpočitat / strata v DP/, bude si moct danový bonus uplatnit aj nadalej manžel
betka631
11.07.09,10:59
Poberanie prídavku na dieťa nemá žiadnu súvislosť s uplatňovaním si DB. Takže ty môžeš poberať prídavky na deti a manžel DB.
kitti
21.02.11,07:37
Ahoj Poradaci, neviete mi prosim poradit: Som na materskej dovolenke, pracovala som v CR, manzel pracuje v CR. Matersku poberam a rodicovsku budem poberat z CR. Kvoli vysokemu prijmu nesplnam podmienku pridavku na dieta z CR, mam nan narok z SR z titulu trvaleho pobytu mna, manzela i dietata v SR?

Dakujem.
veronikasad
21.02.11,07:41
Ahoj Poradaci, neviete mi prosim poradit: Som na materskej dovolenke, pracovala som v CR, manzel pracuje v CR. Matersku poberam a rodicovsku budem poberat z CR. Kvoli vysokemu prijmu nesplnam podmienku pridavku na dieta z CR, mam nan narok z SR z titulu trvaleho pobytu mna, manzela i dietata v SR?

Dakujem.
Pokial manžel pracuje v ČR a ty si na RD, nemáš nárok na prídavok na dieťa na Slovensku.
kitti
21.02.11,07:53
Ahoj Veronikasad, dakujem za rychlu odpoved. a nestaci, ze mame vsetci trvale pobyty v SR? :-( Diky.
veronikasad
21.02.11,08:11
Ahoj Veronikasad, dakujem za rychlu odpoved. a nestaci, ze mame vsetci trvale pobyty v SR? :-( Diky.
nie, nestačí. Ak by si bola na Slovensku zamestnaná, mohla by si poberať PnD. Keďže si na RD a manžel pracuje v EU, nemáte nárok na výplatu PnD na Slovensku. UPSVaR postupuje podla nejakej smernice EU (číslo som pred časom prikladala v niektorom príspevku).
pajtaska21
25.07.11,05:46
Ahojte, neviem či píšem do správnej témy, ale nič konkrétnejšie som tu nenašla. Potrebovala by som ale poradiť ohľadom detských prídavakov. Študovala som tri roky na jednej vysokej škole, ale potom som sa rozhodla školu zmeniť a teraz v septembri nastupujem už do 3 ročníka druhej VŠ, počula som že vraj detské prídavky mi patria len počas 5 rokov na VŠ. Je to pravda? Alebo ich dostávam až do 25?? V prípade, že nie, že mi teda končia teraz, treba mi nejké potvrdenia zo školy? odniesť niekam? alebo mi ich jednoducho pozastavia samy? veľmi pekne ďakujem!
ivka70
25.07.11,06:08
Ahojte, neviem či píšem do správnej témy, ale nič konkrétnejšie som tu nenašla. Potrebovala by som ale poradiť ohľadom detských prídavakov. Študovala som tri roky na jednej vysokej škole, ale potom som sa rozhodla školu zmeniť a teraz v septembri nastupujem už do 3 ročníka druhej VŠ, počula som že vraj detské prídavky mi patria len počas 5 rokov na VŠ. Je to pravda? Alebo ich dostávam až do 25?? V prípade, že nie, že mi teda končia teraz, treba mi nejké potvrdenia zo školy? odniesť niekam? alebo mi ich jednoducho pozastavia samy? veľmi pekne ďakujem!

Ono je to trosku inak.
Otazne je aka ke standardna dlzka studia na tvojej skole.
Ak studujes babakalrske, kde je standardna dlzka studia 3 roky a ty nastupis do 3 rocnika, ktory bude ale tvojim 4 rocnikom bakalarskeho studia, tak pocas tohto rocnika narok na pridavky na dieta nemas, lebo nespadas do kategorie nezaopatreneho dietata.

Nezaopatreným dieťaťom je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
Nezaopatrené dieťa je aj dieťa, ktoré

po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, okrem kurzu organizovaného podľa zákona o službách zamestnanosti, najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.
Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa:

ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Ked ale pojdes na II. stupen VS, tak ti narok na PnD opat vznikne.

ak studujes studium, ktore sa nedeli na I. a II. stupen, tak sa standardna dlzka studia posudzuje za cele studium, napr. 5 rokov.
V takom pripade by siteraz este narok na PnD mala ale v 5. rocniku, pre teba 6. rocnik studia, uz nie.

Kdze na PnD je pre studentov potrebne kazdy rok priniest potvrdenie o navsteve skoly, na zaklade neho UPSVaR posudi narok na PnD, ak je prekrocena standardna dlzka studia.

Rovnake podmienky su aj na danovy bonus, ktory si uplatnuje jeden z tvojich rodicov na teba.
pivko
26.07.11,03:50
Manželke skončila RD , nastúpila na 3 dni do práce a potom jej zamestnávateľ vyhovel žiadosti a išla na neplatenú dovolenku. Kto jej a na základe čoho bude teraz vyplácať detské prídavky?
Hansa
26.07.11,04:11
Manželke skončila RD , nastúpila na 3 dni do práce a potom jej zamestnávateľ vyhovel žiadosti a išla na neplatenú dovolenku. Kto jej a na základe čoho bude teraz vyplácať detské prídavky?

-rodinné prídavky bude naďalej vyplácať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
kitti
16.08.11,12:05
Ahoj Poradaci, neviete mi prosim poradit: Som na rodicovskej dovolenke, pracovala som v CR, manzel pracuje v CR. Rodicovsku poberam z CR. Kvoli vysokemu prijmu nesplnam podmienku pridavku na dieta z CR, mam nan narok z SR z titulu trvaleho pobytu mna, manzela i dietata v SR? Navyse, som verejne zdravotne poistena i v SR - formular E106.

Dakujem.
PS: Uz ste mi raz poradili, ze nemam narok, ale urady este stale nerozhodli v mojom pripade a trva to uz 3 mesiace....
Nie je to tak, ze 2. krajina v pripade negativneho stanoviska "dorovna" vysku pridakov na deti podla clenskeho statu?