nira
03.12.08,10:37
dobrý deň,

chcem sa spýtať či firma ktorá sa zaoberá s nákladnou dopravou môžu na nich vystavovať zálohové faktúry. účtovanie v JU,sú platcom DPH.

ďakujem
Muška
03.12.08,09:42
Nira,
asi som nepochopila otázku.

Každý kto poskytuje službu, alebo dodáva tovar môže od svojho odberateľa požadovať zálohu.
Dopravca predsa nie je výnimkou.

Alebo sa pýtaš niečo iné?
nira
03.12.08,09:56
nie, dobre si odpovedala to som potrebovala ale chcem sa spýtať ešte.
aj firma môže vystavovať zálohové faktúry?
a ak sa nemýlim je to tak že firma vystaví zálohovú faktúru a ked je faktúra uhradená tak až potom vystavia originál faktúry a až v tedy si DPH uplatní.
Lotarka
03.12.08,10:10
Áno, aj ja to tak chápem.

Firma vystaví zálohovú fa bez DPH. Až po úhrade má povinnosť vystaviť do 15.dní riadnu faktúru s DPH v sume úhrady. Čiže daňová povinnosť a právo na odpočítanie vzniká dňom úhrady, alebo dňom dodania tovaru alebo poskytnutia služby.

Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte!
nira
03.12.08,10:19
dakujem velmi pekne za odpovede
prajem príjemný dník
Muška
03.12.08,11:02
kabatik
03.12.08,15:45
Pletiete si pojmy "predfaktúra" a "zálohová faktúra". Predfaktura sa vystaví a nezahrnie sa do príjmov DPH. / Teda jej vystavením nevzniká daňová povinnosť/ Až po uhradení sa vystaví do 15 dní faktúra.
Zálohová faktúra je riadna faktúra, len v popise výkonu je napísane, že :"fakturujeme Vám dohodnutú zálohu...." Tam musí byť uvedené všetko včetne DPH a daňová povinnosť vzniká dátumom vystavenia / bez ohľadu na to či bola uhradená alebo nie/. Pri konečnej faktúre sa táto odpočíta z celkovej sumy .
Tweety
03.12.08,15:48
Pletiete si pojmy "predfaktúra" a "zálohová faktúra". Predfaktura sa vystaví a nezahrnie sa do príjmov DPH. / Teda jej vystavením nevzniká daňová povinnosť/ Až po uhradení sa vystaví do 15 dní faktúra.
Zálohová faktúra je riadna faktúra, len v popise výkonu je napísane, že :"fakturujeme Vám dohodnutú zálohu...." Tam musí byť uvedené všetko včetne DPH a daňová povinnosť vzniká dátumom vystavenia / bez ohľadu na to či bola uhradená alebo nie/. Pri konečnej faktúre sa táto odpočíta z celkovej sumy .
Predfaktúra = zálohová fa.:) Takže si nepletú nič.
kabatik
03.12.08,15:55
Predfaktúra sa určite nerovná zálohovej faktúre. Predfaktúra môže byť vystavená / a väčšinou to tak aj býva/ na celú sumu za výkon. Záloha je záloha. Teda časť sumy za výkon. A rozdiel je aj v daňovej povinnosti.
Muška
03.12.08,15:57
Zálohová faktúra je riadna faktúra, len v popise výkonu je napísane, že :"fakturujeme Vám dohodnutú zálohu...." Tam musí byť uvedené všetko včetne DPH a daňová povinnosť vzniká dátumom vystavenia / bez ohľadu na to či bola uhradená alebo nie/.

:eek:
ivako
03.12.08,16:19
Predfaktúra sa určite nerovná zálohovej faktúre. Predfaktúra môže byť vystavená / a väčšinou to tak aj býva/ na celú sumu za výkon. Záloha je záloha. Teda časť sumy za výkon. A rozdiel je aj v daňovej povinnosti.
kabatik určite sa mýliš
evina
03.12.08,16:54
Predfaktúra sa určite nerovná zálohovej faktúre. Predfaktúra môže byť vystavená / a väčšinou to tak aj býva/ na celú sumu za výkon. Záloha je záloha. Teda časť sumy za výkon. A rozdiel je aj v daňovej povinnosti.

Predfaktúra = proforma faktúra = zálohová faktúra, a to na 1 000%.
Záloha môže byť zaplatená vopred aj v 100% výške výkonu.
Rozdiel nie je v žiadnom prípade v daňovej povinnosti.
Proforma faktúra = zálohová faktúra = predfaktúra sa vystavuje bez DPH a slúži len na získanie platby vopred. Vôbec sa o nej neúčtuje, len úhrada 314, 324 oproti účtu 221, resp. 211 na príslušnej strane.
Z hľadiska DPH sme povinní na základe prijatej platby vystaviť faktúru, ktorá je však z hľadiska účtovného stále faktúrou zálohovou = proforma faktúrou = predfaktúrou slúžiacou čisto len pre účely odvodu a nároku na odpočet DPH. Ak sa uskutoční dodanie služby alebo tovaru vystaví sa v zmysle zákona o DPH súhrnná faktúra /často používaný termín konečná faktúra/, na ktorej vykonáme odpočet ntto i DPH zo zálohovej faktúry a o tejto faktúre účtujeme už aj v účtovníctve. Ak bola záloha uhradená v 100% výške, tak na súhrnnej faktúre bude vyznačené k úhrade nula.

P.s. Ak si dáš do lišty hľadať napr. zálohové faktúry nájdeš to na Porade x-krát rozobrané z rôznych uhlov ohľadu....
kabatik
03.12.08,19:10
Sorry. som si to overoval a máte pravdu. Tento spôsob neplatí dlho a tak som o ňom nevedel. Ja som múdrejší a vy sa, dúfam nehneváte.http://www.nactileti.net/grafika/3dsmajlici/smajlik165.gif
evina
03.12.08,19:11
Sorry. som si to overoval a máte pravdu. Tento spôsob neplatí dlho a tak som o ňom nevedel. Ja som múdrejší a vy sa, dúfam nehneváte.http://www.nactileti.net/grafika/3dsmajlici/smajlik165.gif

Určite sa nehneváme..:) najmä keď máš takého rozkošného smailika:)

P.s. ale aby si bol ešte múdrejší iný postup akože zálohová faktúra a predfaktúra nie je to isté ani nikdy neplatil:rolleyes:
kabatik
03.12.08,19:21
Účtovník robil inventúru a výsledok odovzdáva šéfovi:

- Šéfko, urobil som inventúru. Desaťkrát som všetko prepočítal.

- To je výborné.

- Tu máte všetkých desať výsledkov.
kabatik
03.12.08,20:17
EVKA MUŠKA
Ondrejková
04.12.08,04:46
Dobrý deň chcela by som sa spýtať na jednu vec, a to:
vystavila som firme xxx zálohovú faktúru na 4 700 000,- Sk (samozrejme bez DPH, teda na celkovú sumu), faktúra bola vystavená 28.07.2008. Úhrady prichádzali priebežne 2 ešte v mesiaci 07/2008, ďalšie v mesiaci 08/2008.
Na základe toho, že fa bola uhradená celá, vystavila som teda ostrú fa, ktorá obsahovala sumu bez DPH, DPH a sumu spolu (28.08.2008) samozrejme som od nej odpočítala zálohy a teda k úhrade bola 0.
Pri daňovej kontrole nám povedali, že tá zálohová fa mala byť rozdelená na 2 časti a to zálohová a ostrá za 07/2008 a zálohová a ostrá fa za 08/2008, keďže aj úhrady boli také aké boli.
Čo je na tom pravdy???


Ďakujem za odpoveď
Tweety
04.12.08,06:22
Dobrý deň chcela by som sa spýtať na jednu vec, a to:
vystavila som firme xxx zálohovú faktúru na 4 700 000,- Sk (samozrejme bez DPH, teda na celkovú sumu), faktúra bola vystavená 28.07.2008. Úhrady prichádzali priebežne 2 ešte v mesiaci 07/2008, ďalšie v mesiaci 08/2008.
Na základe toho, že fa bola uhradená celá, vystavila som teda ostrú fa, ktorá obsahovala sumu bez DPH, DPH a sumu spolu (28.08.2008) samozrejme som od nej odpočítala zálohy a teda k úhrade bola 0.
Pri daňovej kontrole nám povedali, že tá zálohová fa mala byť rozdelená na 2 časti a to zálohová a ostrá za 07/2008 a zálohová a ostrá fa za 08/2008, keďže aj úhrady boli také aké boli.
Čo je na tom pravdy???


Ďakujem za odpoveď
Kontrola má pravdu, podľa § 19 Zákona o dph

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
teda lopaticky:
do 15 dní od prijatia preddavku ste boli povinný vystaviť faktúru k prijatej platbe, takže za mesiac 07/08 mala byť jedna. Za prijatú zálohu v 08/08, ak ešte dodanie služby, alebo tovaru, na ktorú boli preddavky prijaté nebolo uskutočnené, mala byť vystavené rovnako, summárum, celkovo
2 faktúry za prijaté platby s rozpisom dph.
AJKA12
10.12.08,14:48
Dobry den, prosim vas ja by som sa chcela informovat. Nasa firma nie je platcom dph. Mame internetovy obchod.Ludia si objednaju urcity tovar a my ho objedname od dodavatela.

Ako mam vystavovat faktury? Ked platba nabehne skor, ako mam tovar k dispozicii.

Tovar im dodam vzdy do tyzdna.

prosim poradte
ekopo
10.12.08,15:36
Dobry den, prosim vas ja by som sa chcela informovat. Nasa firma nie je platcom dph. Mame internetovy obchod.Ludia si objednaju urcity tovar a my ho objedname od dodavatela.

Ako mam vystavovat faktury? Ked platba nabehne skor, ako mam tovar k dispozicii.

Tovar im dodam vzdy do tyzdna.

prosim poradte
Keďže nie ste platcami DPH, tak sa na Vás zákon o DPH nezťahuje. Vystavíte FA pri odoslaní tovaru spotrebiteľovi s tým, že na nej bude uvedená prijatá platba a FA bude vlastne nulová, alebo poznámka neuhrádzať, uhradené zálohou.
AJKA12
10.12.08,17:52
Keďže nie ste platcami DPH, tak sa na Vás zákon o DPH nezťahuje. Vystavíte FA pri odoslaní tovaru spotrebiteľovi s tým, že na nej bude uvedená prijatá platba a FA bude vlastne nulová, alebo poznámka neuhrádzať, uhradené zálohou.


Dakujem velmi pekne, ste mi moc pomohli. Takze nemusim robit zalohovu fakturu a staci mi napisat na fakturu len poznamku neuhrádzať, uhradené zálohou. Treba tam aj napisat kedy to bolo uhradene do tej poznamky?

Ajka
ekopo
10.12.08,18:49
môže byť